SETTINGS ΓΙΑ DREAMBOX DM800

YonVog

Established Member
26 June 2006
249
ΒΟΥΛΑ
Μπορεί κάποιος να μου στείλει τα τελευταία settings ή τουλάχιστον να μου πει από που μπορώ να τα κατεβάσω?
 

Jorgito

Established Member
17 August 2006
174
Μπορεί κάποιος να μου στείλει τα τελευταία settings ή τουλάχιστον να μου πει από που μπορώ να τα κατεβάσω?
http://www.vhannibal.net/
Επιλέγεις τα settings για Enigma 2 και ανάλογα με τους δορυφόρους που σε ενδιαφέρουν κατεβάζεις και το αντίστοιχο αρχείο... :eek:perator:
 

livikos

New member
20 June 2009
16
Για βοηθείστε με τι πρόγραμμα τα στέλνετε κι αν τα μετονομάζετε γιατί είναι σε zip file
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Ανοιξε τον φακελο που προκύπτει από την αποσυμπίεση με το DreamboxEdit.
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Πως κρατάμε τα settings που αφορούν μόνο τους δορυφόρους που έχουμε;
Πχ για 13, 19.2, 28,2 και 39;
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Με το DreamboxEdit σβήνεις όλα τα κανάλια των δορυφόρων που δεν θες...
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
γιατι δεν εχεις βαλει το dreamedit να τα περναει σε enigma 2 πας λοπον option και επιλεγεις κατω δεξια γα enigma 2 και εισαι κομπλε
 

livikos

New member
20 June 2009
16
γιατι δεν εχεις βαλει το dreamedit να τα περναει σε enigma 2 πας λοπον option και επιλεγεις κατω δεξια γα enigma 2 και εισαι κομπλε

Σε ευχαριστώ,έσκισες !!!!
 
Last edited by a moderator:

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Το πιο εύκολο είναι από το πρόγραμμα Dreambox Control Center (DCC).
Αφού συνδεθείς με το δέκτη σου πηγαίνεις στο FTP. Από εκεί βρίσκεις το satellites.xml συνήθως στο /etc/tuxbox και με δεξί κλικ πατάς edit.
 
Last edited by a moderator:

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Υπάρχει κάποιος οδηγός για ενημέρωση του sat xml?

Εκτός από το DCC που αναφέρει ο φίλος japetus,υπάρχει και το FileZilla Client.Στο προτείνω,επειδή θα είναι πιο απλό στη χρήση του για σένα.Μπορείς να το κατεβάσεις από τον υπολογιστή σου δωρεάν.Για να συνδεθείς,θα πρέπει να συμπληρώσεις τα εξής στοιχεία:
Κόμβος:η ip του Dreambox
Όνομα χρήστη: root
Κωδικός πρόσβασης: dreambox (εκτός κι αν έχεις ορίσει άλλον,που δεν νομίζω).
Στη συνέχεια θα πατήσεις γρήγορη σύνδεση και θα συνδεθείς.Αριστερά είναι ο υπολογιστής και τα αρχεία του και δεξιά οι φάκελοι με τα αρχεία του Dreambox.Θα ψάξεις στην αριστερή πλευρά να βρεις το αρχείο satellites.xml (θα πούμε μετά από που θα το έχεις κατεβάσει) που θα βρίσκεται στον υπολογιστή.Μόλις το βρεις περίμενε...Θα πας δεξιά τώρα και θα ψάξεις στους φακέλους του Dreambox να βρεις το αρχείο satellites.xml,το οποίο απ' ότι φαίνεται είναι παλιό και χρειάζεται ανανέωση.Λογικά θα βρίσκεται εκεί που είπε ο japetus,στο /etc/tuxbox.Ανάλογα με το image,πιθανώς να βρίσκεται αλλού.Αν δεν είναι δηλαδή στο φάκελο /etc/tuxbox,ψάξε στους φακέλους να το βρεις.Μόλις το βρεις,περίμενε.Πήγαινε αριστερά και πάνω στο αρχείο satellites.xml που έχεις κατεβάσει και βρίσκεται στον υπολογιστή,πάτα διπλό κλικ.Με αυτόν τον τρόπο θα στείλεις το αρχείο στον Dreambox και θα ανανεώσεις το παλιό του Dreambox.Τα κλείνεις όλα μετά και κάνεις επανεκκίνηση του Dreambox.Όταν ανοίξει ο δέκτης,είσαι έτοιμος.
Το αρχείο satellites.xml θα το κατεβάσεις από εδώ.Στη σελίδα που θα ανοίξει κάνε κλικ στους δορυφόρους που ενδιαφέρεσαι.Μόλις πατήσεις download θα κατεβάσεις το αρχείο που χρειάζεσαι.Έτσι,θα έχουν ανανεωθεί όλοι οι νέοι transponders των δορυφόρων που θα έχεις επιλέξει και σε ενδιαφέρουν.Αφού τα κάνεις όλα αυτά,θα κατεβάσεις το κανάλι που σε ενδιαφέρει,αλλά και πολλά άλλα νέα που δεν κατέβαζες πριν.
Τα έγραψα όσο πιο απλά μπορώ για να τα καταλάβεις εύκολα.Μην σου φαίνονται πολλά,στην πράξη θα δεις ότι είναι απλά.
Καλή σου επιτυχία!
 
Last edited:

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, έκανα αυτά με το FileZilla όλα καλά βρήκα και τους δορυφόρους αλλά παιδιά δεν πιάνω κανένα κανάλι πουθενά. Βγάζει το εξής μήνυμα οταν πάω σε κάποιο κανάλι:Υπηρεσία μη διαθέσιμη, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του tuner. Τι να κάνω? να φωνάξω μάστορα? γιατί εγώ μέχρις εδώ ήτανε... .Τουλάχιστον μήπως μπορώ να κάνω επαναφορά σε προηγούμενη ρύθμιση?-έχω ένα στικάκι μόνιμα από πίσω με πολλά back up.
 
Last edited by a moderator:

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Αν αντικατέστησες όλο το satellites.xml από το site που προτάθηκε, τότε αλλάξανε και όλα τα δεδομένα, έπρεπε απλά να κάνεις edit και να προσθέσεις τη γραμμή μόνο με τις συχνότητες που σε ενδιέφεραν. Τώρα ή περνάς αν έχεις από backup το παλιό αρχείο, ή κάνεις εκ νέου αναζήτηση από την αρχή σε όλα τα κανάλια όλων των δορυφόρων, πρέπει όμως μετά να φτιάξεις πάλι τις λίστες με τα αγαπημένα σου...
 
Last edited by a moderator:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, έκανα αυτά με το FileZilla όλα καλά βρήκα και τους δορυφόρους αλλά παιδιά δεν πιάνω κανένα κανάλι πουθενά. Βγάζει το εξής μήνυμα οταν πάω σε κάποιο κανάλι:Υπηρεσία μη διαθέσιμη, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του tuner. Τι να κάνω? να φωνάξω μάστορα? γιατί εγώ μέχρις εδώ ήτανε... .Τουλάχιστον μήπως μπορώ να κάνω επαναφορά σε προηγούμενη ρύθμιση?-έχω ένα στικάκι μόνιμα από πίσω με πολλά back up.

πας στις ρυθμίσεις του τουνερ και το σεταρεις ξανά,μάλλον άλλαξε η ονομασία των δορυφόρων,συμβαίνει σε κάποια images
 
Last edited by a moderator:

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Τίποτα παιδιά, 15 μέρες τώρα δεν έχω καταφέρει κάτι, το πιάτο είναι κολλημένο στις 42 μοίρες και δεν κουνιέται με τίποτα. Έχετε καμμία ιδέα?