Aναζήτηση Ηeadphones (Over-Ear κ' On-ear)

elusive

New member
23 December 2006
39
Κατ'αρχήν χαιρετώ όλο το av forum.Θα ήθελα τις προτάσεις σας σχετικά με την επιλογή ακουστικών(όχι ψείρες).Λέω να διαθέσω μέχρι 200 euros.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Last edited by a moderator:
Απάντηση: headphones

Επειδή οι διαφορές στην τιμή είναι πολύ μεγάλες στην Ελλάδα σε σχέση με on-line καταστήματα στη Γερμανία, σου προτείνω τα ακόλουθα για αγορά μέσω Διαδικτύου:

AKG K-601
Beyer Dynamic DT-880

Στις τιμές που θα δεις, πρόσθεσε και 20 ευρώ για την αποστολή τους στην Ελλάδα. Εγώ είμαι φαν της AKG.
 

elusive

New member
23 December 2006
39
Re: headphones

Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικιωμένος με on-line αγορές,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλά ακουστικά που δεν έχουν μεγάλες διαφορές με τιμές εξωτερικού?
Τα Sennheiser HD-590 τι λένε?
 

elusive

New member
23 December 2006
39
Re: headphones

Βλέπω μια προτίμηση προς τα 271 λοιπόν..αλλά για ακρόαση μουσικής στο σπίτι δεν είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς ανοικτού τύπου ακουστικά?
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Re: headphones

Βλέπω μια προτίμηση προς τα 271 λοιπόν..αλλά για ακρόαση μουσικής στο σπίτι δεν είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς ανοικτού τύπου ακουστικά?

Όχι, γιατί σε υψηλές στάθμες μπορεί να ενοχλούν, καθώς ακούγονται υπό συνθήκες οικιακής ησυχίας, (δεν κάνω πλάκα). Πάντως, πριν αγοράσεις, εξέτασε και τον παράγοντα του βάρους. Ίσως να ήταν προτιμότερα κάποια πιο ελαφρά ακουστικά, παρά κάποια βαρύτερα, έστω κι αν αυτό είναι σε βάρος της ηχητικής ποιότητας. Βέβαια, ως ένα σημείο, τα συνηθίζει κανείς. Ομιλώ εκ πείρας, έχοντας χρησιμοποιήσει τα Κ141-2 και Κ-240, τα τελευταία 16-17 χρόνια.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: headphones

τα 271 είναι βαρύτερα από τα 240.
Αλλά ποιοτικά προτιμώ τα πρώτα.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: headphones

Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικιωμένος με on-line αγορές,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλά ακουστικά που δεν έχουν μεγάλες διαφορές με τιμές εξωτερικού?
Τα Sennheiser HD-590 τι λένε?

Τα Sennheiser-650 πάντως που τα αμερικανάκια αγοράζουν σαν νερό, στο MediaMarkt κάνουν καμιά εκατόνπενήντα-διακοσαριά φθηνότερα από την τιμή καταλόγου. Λίγο μαούνες τα έκοψα αλλά όταν τα φόρεσα ήταν ανεκτά.
 

elusive

New member
23 December 2006
39
Re: headphones

Όχι, γιατί σε υψηλές στάθμες μπορεί να ενοχλούν, καθώς ακούγονται υπό συνθήκες οικιακής ησυχίας, (δεν κάνω πλάκα). Πάντως, πριν αγοράσεις, εξέτασε και τον παράγοντα του βάρους. Ίσως να ήταν προτιμότερα κάποια πιο ελαφρά ακουστικά, παρά κάποια βαρύτερα, έστω κι αν αυτό είναι σε βάρος της ηχητικής ποιότητας. Βέβαια, ως ένα σημείο, τα συνηθίζει κανείς. Ομιλώ εκ πείρας, έχοντας χρησιμοποιήσει τα Κ141-2 και Κ-240, τα τελευταία 16-17 χρόνια.


Nαι πολύ σωστό αυτό.Θα ήθελα τα ακουστικά να είναι βολικά και ξεκούραστα σε πολύωρη ακρόαση.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Re: headphones

Όταν δοκίμαζα πέρσι ακουστικά, είχα δει τα Sennheiser HD-25-1. Πολύ ελαφρύ και ξεκούραστο ακουστικό, εγώ δεν τα πήρα λόγω budget.
 

oscar

New member
19 June 2006
57
Re: headphones

μηπως εχετε και καμια καλη προταση για ασυρματα...εκτος των sennheiser RS45 RS65 RS85 που εχω ....καποια αλλο ..σε αυτην την κατηγορια υπαρχει..?
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Κ601

Λοιπόν εδώ και λίγες μέρες ακούω με τα καινούργια μου AKG K601 και έχω μείνει έκπληκτος από τις δυνατότητες που έχουν και από το πόσο απολαυστική μπορεί να είναι η ακρόαση με ακουστικά. Φαντάζομαι ότι απαιτούν και ένα στρωσιματάκι.
Προσωπικά αναζητούσα έναν ήχο υψηλής ποιότητας που να προσομοιάζει με τον ήχο των ηχείων μου πρώτα γιατί έτσι μου αρέσει ο ήχος (!) και έτσι ώστε να μην τρώω χαστούκια κατά την εναλλαγή απότο ένα στο άλλο μέσο.
Απέρριψα έτσι (μετά από ακροάσεις) τα κλειστού τύπου τα οποία τόνιζαν αφύσικα τα μπάσα και με κούραζαν γρήγορα. Έχαναν δε σε ανάλυση.
Τα Κ601 είναι ανοιχτού τύπου. Είναι εξαιρετικά ισορροπημένα στην απόδοση όλου του φάσματος, χωρίς χρωματισμούς και εντυπωσιασμούς. Είναι το "μόνιτορ" ακουστικό θα έλεγα το οποίο θα αποδόσει άψογα τα ψηλά και τα μεσαία και από τα χαμηλά θα βοηθηθεί από μια καλή έξοδο ώστε να μην υστερήσει σε όγκους. Άψογο σε φωνές, γεμάτο και σωματώδες σε ντραμς, μπάσα και ηλεκτρονικά. Εξαιρετική εικόνα, ξεχνάς ότι φοράς ακουστικά. Σε πολλές περιπτώσεις η ακρόαση είναι καλύτερη από ότι με τα ηχεία. Έχουν ένα πολύ καλό καλώδιο καθαρότητας 4Ν τριών μέτρων. Παίζουν από την έξοδο του κλασικού 50αριού της SONY.
Τιμή από Ελλάδα 195€.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: headphones

Χαίρομαι ιδιαίτερα που έκανες τη σωστή επιλογή.
40 χρόνια φούρναρης AKG θα έλεγα ότι είναι σίγουρη λύση.
 

elusive

New member
23 December 2006
39
Re: headphones

Tελικά λεω να πάω και γω για ανοιχτού τύπου,άρα ΑKG η πιο κατάλληλη επιλογή σε ανοιχτού τύπου ακουστικά έτσι?ΜcZab από που τα πήρες?Στείλε μου pm