ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ

vaghel

New member
20 March 2010
25
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ WΟΟΦΕΡΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΡΙΔΟΜΑ ΗΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ. Η ΚΟΥΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ςΟΟΦΕΡ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ WOOFER Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΗΜ ΚΑΙ WATT ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ???ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΜΠΑΣΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ BASS REFLEX.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΝΕΑ ΗΧΕΙΑ. ΑΠΛΑ ΠΑΙΡΝΩ WOOFER SUB TWEETER ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ CROOSOVER ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ???ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΟΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ BASS REFLEX? (OI TRYPES POY BGAZOYN AERA??)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Καλώς όρισες!
Ξεκίνα διαβάζοντας προσεκτικά μερικά αντίστοιχα θέματα.
Δε μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε woofer, αλήθεια για ποιο ηχείο πρόκειται (ή και φωτογραφίες) ?
(αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία καθώς είναι κουραστικό)
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
αρα μιλάμε για το πρώτο θέμα πρώτα. ειναι κάτι ηχεία από ενα στερεο aiwa. το ξύλο είναι πολύ καλό. . είναι 3 δρόμων και ήθελα να ενισχύσω το μπάσο τού´. και σκέφτηκα να μπω σε κατάστημα μεγαφώνων να βρω ένα woofer στις ίδιεσ διαστάσεισ και να το βάλω. πρέι να κοιτάξω αντίσταση και watt του γουφερ που έχω ή μπορώ να βάλω και μεγαλύτερα watt??
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Καλωσηρθες φιλε!... Φιλε μου δυσκολο να ενυσχησεις το μπασο του..αυτο ομως που μπορεις να πετυχεις ειναι να χεις καθαροτερο μπασο γιατι συνηθως τα stock μεγαφωνα που χουν πανω, ειναι της πεινας!.. τι διαστασεις εχει το ηχειο εξωτερικα?και παχος ξυλου..α και καμια φωτο βοηθαει!..
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
φίλε μου ειναι διαστάσεις περιπου 14 cm. το ξ´θλο είναι παχύ και βαρύ. και επο πίσω έχει τρύπα bass reflex (μικρή)
 

Attachments

  • DSC00230[1].JPG
    DSC00230[1].JPG
    73.1 KB · Views: 80

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Ενοω γραψε τις εξωτρικες διαστασεις του κουτιου, υψος-πλατος-βαθος, για να δουμε ποσα λιτρα ειναι. και ποσα mm παχος ειναι το ξυλο..
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
39 epi 25 epi 21
pahos ksyloy 1 cm
diladi de mporo na paro ena wppfer me perissotera watt idies diastasei kai idia ohm kai na eho kalytero apotelesma??
 
Last edited:

Άρης Συν.

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,034
Αχαΐα
Φίλε μου ηχεία λες ότι θες να φτιάξεις, όχι μαρμελάδα. Δεν αγοράζεις μεγάφωνα, τα βιδώνεις σε ένα ξύλο και είσαι έτοιμος, έχουν και μία μελέτη από πίσω...
 

Antonis_Sp

Senior Member
17 August 2008
536
Αθήνα, Διόνυσος
Re: Απάντηση: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ

Φίλε μου ηχεία λες ότι θες να φτιάξεις, όχι μαρμελάδα. Δεν αγοράζεις μεγάφωνα, τα βιδώνεις σε ένα ξύλο και είσαι έτοιμος, έχουν και μία μελέτη από πίσω...

Εγώ μια φορά το κανα και μου κατσε....:flipout:

PICT4261.jpg


Τώρα στο φίλο μας θα πρότεινα να ανοίξει αν θέλει το ηχείο, και να βγάλει το Woofer μπας και λέει κάποια χαρακτηριστικά στο μαγνήτη.
Αλλά αν παίζει, εγώ δεν θα το πείραζα. Θα τα κράταγα τα για κάτι ολοκληρωμένο και καλύτερο (ή για να τα κάνω δραχμές σε λίγο καιρό).
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μπα ,οτι aiwa ειδα ηταν με πλαστικο spider,χαρτινο κωνο συνηθως, και noname...απλα οσες φορες αλλαξα μεγαφωνο σε ηχειο ολοκληρωμενου συστηματος , σχεδον παντα βελτιωθηκε η κατασταση..λες και δε ειχαν καθολου μελετη.Συνηθως ειναι ψευτικα μεγαφωνακια του κιλου.οποτε ενα καπως καλυτερο τουλαχιστον δε θα τριζει στα μπασα και δε θα μπουκωνει τοσο ευκολα..
Απλα φιλε vaghel μη πας και παρεις τιποτα ακριβο. Παρε καποιο οικονομικο γουφερακι, υπαρχουν κατι tonsil ταμαμ με 10-15ε το ενα, ωστε κ σε περιπτωση αποτυχιας να μη χασεις πολλα. Εγω σε κατι sony και aiwa εβαζα παντα τα πολυπροπυλαινιου της tonsil και ποτε δε επαιξε χειροτερα.Υπηρξε φορα που παιξανε φοβερα καλυτερα, σε βαθμο που ακομα τα σηγκεκριμενα ηχεια χρησημοποιουνται και ακουγονται τζαματα! ..συμβουλη, ποτε μη παρεις Tele και ειδικα αυτα με το μωβ foam η car audio ηχεια.Σε τετοιες τυχαιες καταστασεις οσες φορες τα δοκιμασα επαιξαν αθλια...
Η κουτα σου ειναι 15-16litra..ε ενα τονσιλ σα κιαυτο που σου πα , δοκιμασμενο ε, σε κουτα απο νοβοπαν, χωρις bass reflex, παιζει και κελαηηδαει μιααα χαρα!
 
Last edited:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ

Αλλά αν παίζει, εγώ δεν θα το πείραζα. Θα τα κράταγα τα για κάτι ολοκληρωμένο και καλύτερο
Καλα ε..Ποτε δε κρατηθηκα να μην αλλαξω μεγαφωνα!!αρρωστεια!!..:slapface:
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
οκ παιδια ευχαριστώ. να ρωτήσω κάτι άλλο??
τι δοαφορά έχει ενα sub από ένα woofer>? σ κάποι καταστήματα μεγαφώνων δεν το διαχωρίζει. τα λένε όλα woofer. επίσης είχα κάποια ηχεία τριών δρόμων με ένα τουιτερ ενα γούφερ και ένα σαμπγούφερ. και κάτι άλλα με μιντλ, γούφερ και τουίτερ.
και όσο αφορά τα ηχεία που θα πάρω να αλλάξω, πρέπε ναι είναι ίδια αντίσταση με τα προηγούμενα??και watt???? να κοιτάξω σε σαμπ ή γούφερ??
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Το sub ειναι ενα woofer το οποιο ειναιο σχεδιασμενο να παιζει τις χαμηλες συχνοτητες συνηθως απο 100hz και κατω.Σαφως και μπορει να παιξει και παραπανω αλλα σχεδον παντα παιζουν αθλια..το woofer ειναι σχεδιασμενο να μπορει να αναπαραγαγει μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων.Ετσι στην θεωρια δε μπορει να παιξει τοσο καλα οσο ενα dedicated subwoofer αλλα παιζει πολυ καλυτερα ολο το υπολοιπο φασμα συχνοτητων..στην περιπτωση σου θες woofer οχι sub..Καλα ειναι το woofer που θα επιλεξεις να ναι ιδιας αντιστασης (ιδια ohm). Γιατι αν πχ το δικο σου ειναι 8ohm και βαλεις 4, θα παιξει ποιο δυνατα αλλα ισως καψεις ευκολα τον ενυσχητη του στερεο..Αν το ηχειο σου ειναι 4ωμ και του βαλεις 8, τοτε απλα θα παιξει ποιο σιγα. Σημασια παιζει κ η ευαισθησια ενος μεγαφωνου αλλα ασχολεισαι με τετοια τωρα...οσον αφορα τα watt ε οτι κ να παρεις περισσοτερα watt θα ναι..αυτα τα stock ειναι συνηθως 10-20 watt..
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
Να στε καλά. θα κλανω την αλλαγή και θα σας πώ. κατάστημα με tonsil ηχεία θέλω να μου συστήσετε. και τέλος πριν ασχοληθούμε με το άλλο καυτό θέμα, κάνει κακό σε ενισχυτή για δύο ηχεία, να βάζω άλλα δύο στις ίδιες υποδοχές?? σύνολο 4>?????
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
τα tonsil τα αναφερα γιατι τα χω δοκιμασει, αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει κλεισει η εταιρια.ισως βρεις παντως στοκ..απο μαγαζια δε παραγνωριζω...ρωτα στον μαρκιδη,, www.markidis.gr
Φιλε μου κακο κανεις αν ο ενυσχητης δε μπορει να παιξει ηχεια χαμηλοτερης αντιστασης.Δηλαδη αν εσυ βαλεις 2 ηχεια 8ωμ παραληλα τοτε ο ενυσχητης τα βλεπει σαν 4ωμ και αν δε μπορει να παιξει στα 4ωμ απλα πιθανων θα καει..θελει προσοχη αυτο!εκτος και αν τα βαλεις συνδεμενα σε σειρα οποτε 8+8=16ωμ.απλα θα δωσει λιγοτερα βατ.
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
ο ενισχυτής είναι απο 6 εωσ 16 οημ. το θέμα είναι τι εννοείσ παράλληλα και τι σε σειρά. τα άλλα ηχεία που θέλω να βάλω {τα επιπλέον είναι 6 ohm) απλά σκέφτομαι εκεί που έχει 2 ζευγάρια κοκκινο μαύρο για δύο ηχεία. να βάλω μαζί μα τα άλλα ενα ηχείο 6 οημ στο ένα ζευγαρι κοκκινο μαύρο και άλλο ενα ηχειο στο άλλο ζευγάρι. δηλαδή είχε δ'υο
βάζω άλλα δύο
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
φιλε μου αυτο ειναι απλος νομος του ωμ!.. εσυ λοιπον μ αυτο που λες θα τα συνδεσεις παραληλα.οποτε αν τα ηχεια σου ειναι 6ωμ τοτε συνδεμενα παραληλα ο ενυσχητης τα βλεπει σαν 3ωμ,,καλα κρασια δηλαδη..
Φιλε ακουσε με.Αν δεν εχεις καποιες βασικες γνωσεις ηλεκτροτεχνιας σε παρακαλω προσεχε πολυ και μη παιζεις με τα ρευματα!
 

vaghel

New member
20 March 2010
25
μα το δοκιμασα και δε μου πειραξε τον ενισχυτή. τι να πω? θυμάμαι κάποιον που ρώτησα και μου είπε πως υπάρχει ένα συ´στημα για αυή ακρβώσ τη δουλεία και λέγεται αναλογέας. ξέρεισ κάτι για αυτό??? είναι κρίμα που ο ενισχυτήσ μου παίρνει μόνο δύο ηχεία. τα άλλα δύο τι να τα κάνω?? αν δε μπορώα να τα προσθέσω στο σύστημα?? τουλάχιστον πώς γίνεται η σύνδεση σε σειρά