SONY DAV810W, HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ και ...άλλα!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Κώστας Μπίλιας

Established Member
6 August 2006
100
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Επειδή πιστέυω πως θα πρέπει να δημοσιεύονται και τα κακώς αλλά και τα καλώς κείμενα σε αυτή τη χώρα θα σας πω μια μικρή Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
Εδώ και αρκετό καιρό ψαχνόμουν για ένα δεύτερο σύστημα ήχου για την κρεββατοκάμαρα μιας και αρκετές πλέον ταινίες βλέπω εκεί και όχι στο σαλόνι. Με δεδομένη όμως την άρνηση της συζήγου :blush: για ακόμα περισσότερα καλώδια στο σπίτι αναγκαστικά προσανατολιζόμουν σε κάποιο έτοιμο ασύρματο σύστημα. Η ιδανική λύση βρέθηκε στο σύστημα sony DAV 810 W, που αφενός έχει αξιοπρεπέσταση ισχύ και απόδοση αφετέρου έχει και υψηλό WAF (Wife Acceptance Factor για τους εργένηδες) λόγω ασύρματων πίσω ηχείων που όπως έχω ξαναγράψει στο forum δουλεύουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.
Τέλος πάντων, αγοράζω το εν λόγω σύστημα την παραμονή Χριστουγέννων απο την ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ στην Π. Ράλλη κοντά στη Νίκαια. στην τιμή των 530. Πάω στο σπίτι όλο χαρά για να παίξω με το καινούργιο μου παιχνίδι, τρώω περίπου 2 ώρες να συναρμολογήσω τα ηχεία (σαν LEGO ένα πράγμα) το στήνω στην κρεβατοκάμαρα και αφού ελέγχω ξανα όλες τις συνδέσεις το βάζω στην πρίζα. Power on και..... τίποτα....!!!:chinscratch: :icon15: :angry: μόνο ένα μύνημα "Press Power" "Protector". Ξανά κλείσιμο έλεγχο συνδέσεων.. τα ίδια ξανά και ξανά ακόμα και χωρίς συνδεμένα ηχεία. Είχε μουλαρώσει. Σκάω όπως καταλαβαίνετε ,περνάω μια στεναχώρια, και σήμερα πρωί πρωι στο κατάστημα με τη main unit υπό μαλης αφού είχα ξεψαχνίσει όλους τους νόμους περί δικαιωμάτων καταναλωτή και όντας προετοιμασμένος για μάχη:angry: . Να μην τα πολυλογώ δείχνω το μηχάνημα στον πωλητή, αυτός φωνάζει τον προιστάμενο και αυτός πάει με τη σειρά του στο διευθυντή όπου τους βλέπω από μακριά να συζητούν. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουν πίσω την ελλατωματική μονάδα και να μου την αντικαταστήσουν με άλλη που φυσικά δούλεψε κανονικά και μάλιστα μπροστά μου και χωρίς ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.:aktion033:
Θα μου πείτε, ωραία και τι μας τα λες όλα αυτά? Έτσι δεν έπρεπε να γίνει? ...Χμμ Πράγματι έτσι είναι αλλά οι περισσότεροι απο εμάς εχουμε δώσει μάχες με διάφορα καταστήματα για τέτοια θέματα και δυστηχώς έχουμε καταλήξει να θεωρούμε αξιοπερίεργο την διασφάλιση των δικαωμάτων μας.

Και για να καταλήξω και σε κάτι ουσιαστικό που ίσως βοηθήσει κάποιους που ενδιαφέρονται για κάποιο έτοιμο σύστημα σε αυτά τα χρήματα.

Το Sony DAV DZ 810 W αποτελείται από 5+1 ηχεία (4 πολύ όμορφες κολόνες, ένα κεντρικό και to sub) με τα 2 πίσω ηχεία ασύρματα που επικοινωνούν με την κεντρική μονάδα μέσω δέκτη υπερύθρων. Έχει ικανοποιητικότατη ισχύ που καλύπτει άνετα και σε καλές στάθμες ένα χώρο 5x5 με κρυστάλινο ήχο και καθαρό μπάσο. Εντάξει, δεν θα το χρησιμοποιήσεις για να ακούσεις μουσική σε εκκωφαντικές εντάσεις ούτε έχει την αξιοπιστία ενός ναυτίλου (!) αλλά για entry level home cinema είναι μια χαρά. Τα ασύρματα δουλεύουν απρόβλημάτιστα αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή του πίσω αριστερού ηχείου με τον έναν μικρό πομπό υπερύθρων που συνδέεται με καλώδιο με την κεντρική μονάδα και τοποθετείται ακόμη και στον τοίχο. Παίζει όλα τα γνωστά φορμά (Αναπαραγωγή πολυκάναλου: SA-CD, MP3, DVD-R/RW, DVD+R/RW, Div-X, JPEG, VCD, OSD, προοδευτική σάρωση, Dolby Digital, DCS, Dolby Prologic II, DTS) ενώ έχει και ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΟΣΤΑΘΜΙΣΗ (!!!):grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 η οποία είναι και ιδιαίτερα ακριβής. Μέτρησε την απόσταση όλων των ηχείων με φανταστική ακρίβεια. Βεβαια εγώ επενέβηκα λιγάκι στις αυτόματες ρυθμίσεις αλλά αυτό είναι θέμα γούστου. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο στο στήσιμο και το Ελληνικό μενού του πολύ εύχρηστο.
Για να μην πλατειάζω, είμαι πολύ ικανοποιημένος με σύστημα και παρόλο που θεωρώ λιγάκι τσιμπημένη την τιμή του (πληρώνεις και την ασυρματότητα, αν υπάρχει αυτή η λέξη) το προτείνω ανεπιφύλακτα για entry level σύστημα ή για σύστημα βοηθητικού χώρου κρεββατοκάμαρας κλπ.
Για περισσότερα : http://www.sony.de/view/ShowArticle.action?article=1146829113759&site=odw_de_DE
Καλή χρονιά και καλές θεάσεις!:ernaehrung004: :ernaehrung004:
 

sak_

New member
24 June 2006
85
Το Sony DAV DZ 810 W αποτελείται από 5+1 ηχεία (4 πολύ όμορφες κολόνες, ένα κεντρικό και to sub) με τα 2 πίσω ηχεία ασύρματα που επικοινωνούν με την κεντρική μονάδα μέσω δέκτη υπερύθρων. Έχει ικανοποιητικότατη ισχύ που καλύπτει άνετα και σε καλές στάθμες ένα χώρο 5x5 με κρυστάλινο ήχο και καθαρό μπάσο. Εντάξει, δεν θα το χρησιμοποιήσεις για να ακούσεις μουσική σε εκκωφαντικές εντάσεις ούτε έχει την αξιοπιστία ενός ναυτίλου (!) αλλά για entry level home cinema είναι μια χαρά. Τα ασύρματα δουλεύουν απρόβλημάτιστα αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή του πίσω αριστερού ηχείου με τον έναν μικρό πομπό υπερύθρων που συνδέεται με καλώδιο με την κεντρική μονάδα και τοποθετείται ακόμη και στον τοίχο. Παίζει όλα τα γνωστά φορμά (Αναπαραγωγή πολυκάναλου: SA-CD, MP3, DVD-R/RW, DVD+R/RW, Div-X, JPEG, VCD, OSD, προοδευτική σάρωση, Dolby Digital, DCS, Dolby Prologic II, DTS) ενώ έχει και ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΟΣΤΑΘΜΙΣΗ (!!!):grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 η οποία είναι και ιδιαίτερα ακριβής. Μέτρησε την απόσταση όλων των ηχείων με φανταστική ακρίβεια. Βεβαια εγώ επενέβηκα λιγάκι στις αυτόματες ρυθμίσεις αλλά αυτό είναι θέμα γούστου. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο στο στήσιμο και το Ελληνικό μενού του πολύ εύχρηστο.

...και με έξοδο HDMI με αναβάθμιση σήματος στα 720p και 1080i παρακαλώ...
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Υπάρχει κανεις λόγος να προτιμησω το HTD-720SF+ DVD/HDD-R από το DAV810W;

Φαινεται λίγο πιο δυνατο...
 

captainmilo

New member
31 July 2006
35
Θεσσαλονίκη
Άλλος ένας ευχαριστημένος κάτοχος των 810 , και σε συμπλήρωση των εντυπώσεων του φίλου Κώστα:

- Ο ήχος πεντακάθαρος , με δυνατό και άψογο μπάσο . Το xbox 360 συνδεδεμένο με οπτική ίνα ακουγόταν "ξυράφι" , ειδικά στα παιχνίδια που υποστήριζαν το φορμά DD 5.1
- Πρώτη φορά έβλεπα τόσο καθαρή και με λεπτομέρεια εικόνα στην 32άρα LG μου , έχοντας συνδεδεμένη την κεντρική μονάδα με ΗΑΜΑ hdmi καλώδιο
- Το ανεμιστήρι της μονάδας αθόρυβο , όπως επίσης και το drive κατά την αναπαραγωγή δίσκων , και τα ασύρματα πίσω ηχεία σπάνια χάνουν επαφή με τον δέκτη [μόνο όταν για παράδειγμα μπει κάποιος μεταξύ πομπού - δέκτη] , δεν πίστευα οτι θα είχαν τόσο καλό δέκτη και απόδοση
- Το μικρόφωνο ισοστάθμισης είναι μια θετική προσθήκη , και κατάφερε να μετρήσει την πραγματική απόσταση των ηχείων με ακρίβεια
- Γενικά η όλη διαδικασία του στησίματος και ρύθμισης ήταν αρκετά εύκολη , με τα χρωματισμένα καλώδια ανά κανάλι να διευκολύνουν την όλη σύνδεση για τον αρχάριο χρήστη
- Το μενού είναι πάνω κάτω το ίδιο με τις περισσότερες μονάδες dvd της Sony , και είναι εύκολο στην λειτουργία του

Όσων αφορά τα μείον

- Η μονάδα κάνει λίγη ώρα μέχρι να αναγνώσει το δισκάκι που της έχεις εισάγει . Ειδικά σε δισκάκια mp3 , υπάρχει ένα κενό περίπου 2~3 δευτερολέπτων μεταξύ των τραγουδιών το οποίο και εκνευρίζει , ειδικά αν το δισκάκι είναι live και ο ήχος μεταξύ των κομματιών συνεχόμενος .
- Αυτή η "καθυστέρηση" ανταπόκρισης σε εντολές είναι αισθητή και κατά την χρήση του τηλεχειριστηρίου
- Το τηλεχειριστήριο , αν και τα φωσφορίζοντα κουμπιά είναι μια θετική προσθήκη , μου άφησε την αίσθηση της "πλαστικούρας" , αν και μπορείς να χειριστείς πληθώρα λειτουργιών . Η επαφή του επίσης με τον δέκτη της μονάδας δεν είναι και η καλύτερη , με αποτέλεσμα να πρέπει να την στοχεύσεις ώστε να πάρει το σήμα
- Την ίδια αίσθηση μου έδωσαν και τα πλήκτρα της κεντρικής μονάδας

Γενικώς πρόκειται για μια τίμια πρόταση , με αρκετή ισχύ και καλή ποιότητα ήχου / εικόνας
Αν η μονάδα ήταν και πιο γρήγορη στην ανταπόκριση εντολών και είχαν προσέξει λίγο και τα πλαστικά περισσότερο , θα αποτελούσε μια άριστη επιλογή για μικρούς ~ μέτριους χώρους
Η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη , αλλά δυστυχώς ακόμη τα ασύρματα ηχεία θεωρούνται κάτι φουτουριστικό , και φυσικά τα πληρώνουμε παραπάνω

Ένα 7.5/10 πάντως του βάζω άνετα
Για τον χώρο στον οποίο το χρησιμοποιώ είναι άριστο [3χ4] , και το προτείνω ανεπιφύλακτα
 

kotlid

New member
29 December 2006
40
Αλλος ενας ευχαριστημενος χρηστης του συγκεκριμενου συστηματος
Παιδια ευτυχως σας βρηκα γιατι με ενα γρηγορο ψαξιμο στο νετ δεν βρηκα πολλους χρηστες και δη ευχαριστημενους και ανησυχησα
Εγω τα εχω με την sony 32v200 συνδεδεμενο με hdmi και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
Βλεπω τις ταινιες μου και δεν ειχα και γκρινια απο τους γονεις για το σαλονι , ισα ισα τους αρεσε κιολας(ειδα με τον μπαμπα μου ταινεια ο οποιος δεν ξερει τι ειναι καν το dvd)

EDIT : Καλως σας βρηκα τωρα ειδα οτι ειναι το πρωτο μου ποστ(παρακολουθω καιρο και ειχα την εντυπωση οτι ειχα ξαναποσταρει)
 
Last edited:

kotlid

New member
29 December 2006
40
Ξαναποσταρω(δευτερο ποστ ουαου!!!) για να ρωτησω τους πιο εμπειρους για το upscaling του.Δεν εχω μετρο συγκρισης εαν καποιος ξερει να μου πει εαν το upscaling του ειναι καλο η οχι?
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
Παιδία εχω μια ερωτηση. Τελικά πηρα κι εγω το dav 810w και μπορω να πω ειμαι απολυτα ευαρχιστημενος τοσο με την εικονα που βγαζει (ειδα σε dvd επαθα πλάκα) οσο και με τον απιστευτο ηχο του (μαλακός, καθαρός και γεμίζει το χωρο.

Εχω το εξης προβληματακι ομως. Εβαλα να παιξω xvid αρχεια και συγκεκριμενα επεισοδια του Prison Break και παρατηρω οτι στις αργες σκηνές κανει "σπασιματα" η εικόνα.
Επίσης σε αλλαγες σκηνών παρατηρω οτι κατι σαν να αλλαζει το περιβαλλον φοντο του μαυρου (αλλοτε φωτεινιάζει και άλλοτε σκοτεινιάζει).
Εψαξα το μενου του αλλα δεν καταφερα να βρω κατι. Σε ενα σημειο στο μενου εχει επιλογη για σηματα rgb ή ycbf (καπως ετσι). Προεπιλεγμενο ειχε το 2ο . Αλλαξα σε rgb αλλά τιποτα. Επισης πειραξα και το upscaling και παλι δεν διορθωθηκε το προβλημα. Εχετε ιδέα τι μπορεί να φταιει?
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Που το πηρες αν επιτρεπεται;

Δεν το βρισκω ετοιμοπαραδοτο γι αυτο ρωταω!
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
Re: Απάντηση: SONY DAV810W, HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ και ...άλλα!!!

Που το πηρες αν επιτρεπεται;

Δεν το βρισκω ετοιμοπαραδοτο γι αυτο ρωταω!

Tελευταίο κομματι απο Κωτσοβολο Πύργου ´)
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Τι εγινε ρε γμτ... :slapface:

Καπου αλλου, κανεις να το εχει δει;
 

TheGhost

New member
15 January 2007
70
Re: Απάντηση: SONY DAV810W, HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ και ...άλλα!!!

Που το πηρες αν επιτρεπεται;

Δεν το βρισκω ετοιμοπαραδοτο γι αυτο ρωταω!

Δεν το βρίσκεςι γιατί έχει καταργηθεί εδω και κανένα μήνα, όμως μην βιάζεσε να αγοράσεις, στο τέλος Μαϊου έρχεται το καινούργιο μοντέλο. DAV-831
 

TheGhost

New member
15 January 2007
70
Γιατί δεν έχει βγεί στην αγορά ακόμα, πρώτη παρουσιάση μετά απο πληροφορία που είχα πρίν απο λίγο είναι για 7/6/2007.
 

TheGhost

New member
15 January 2007
70
HDMI output (upscale to 720/1080i)

BRAVIA theatre sync

Digital media port

S-master digital amplifier(total 1200w)

RDS tuner FM20/AM10 presets

PAL progressive scan

Movie/music mode

Portable audio enahncer

Auto calibration

A/V sync

Multi speaker formation

MP3/JPEG/DIVX playback