DIY ηχεια,αξιζουν αυτα τα μεγαφωνα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
καλησπερα σε ολους σας :) μετα απο καιρο απουσιας ειπα να ξαναεπανερθω με μια νεα πνωη στο θεμα ηχου.μπηκα στο τρυπακι να κατασκευασω δικα μου ηχεια σπιτιου.
εχω βρει ανταλλακτικα μεγαφωνα της jamo που για την εταιρια αυτην εχω ακουσει καλα λογια.στο θεμα : το midwoofer αυτο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20678&cat=655&page=1
και το tweeter αυτο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20682&cat=657&page=1

σε καθε ηχειο σκεφτικα να τοποθετηθουν 2 tweeter και 4 midwoofer.αρα συνολο 8 midwoofers και 4 tweeters.
ενοειται πως θα υπολογιστουν τα σωστα λιτρα για το κουτι(ηχειο) με reflex.
τελος,αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι το αν αξιζουν αυτα τα μεγαφωνα για να κανω την κατασκευη αυτη.

ευχαριστω για τον χρονο σας και την υπομονη σας. :)
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
γειά σου φίλε. να σου πω μερικές σκέψεις μου για το προτζεκτ ετσι όπως το θέτεις

α) τα 2 tweeter ανά ηχείο τα ξεχνάς. Θα εχεις πολλά αλυτα προβλήματα με την συμβολή των δύο υψίσυχνων κυμάτων και αποτελεσμα που θα μεταβάλλεται εντονα σε μικρές μετακινήσεις της θεσης ακροασης. Ενα tweeter ειναι υπέρ αρκετό. Δεν θα χρειαστεί να το πνίξεις και πολύ ώστε να ματσάρεις τις ευαισθησίες με τα mids. Με τα χρήματα των 4 αμφιβόλων tweeter παιρνεις 2 πολύ αξιόλογα κι επώνυμα με πληρη στοιχεία (πχ vifa ή seas)

β) γιατι θες 4 μικρά woofer στο ιδιο ηχείο? Πώς θα τα συνδέσεις για να εχεις αξιοπρεπή εμπέδηση? Ειναι πολύ καλύτερα από πολλές αποψεις να βαλεις δυο μεγάλα παρά 4 μικρά. Ασε που ο συνολικός όγκος που θα απαιτηθεί μπορει να βγει και μεγαλυτερος τελικά. Αν ο λόγος που θες 4 μικρά ειναι για να εχεις στενή μπάφλα, ρίξε λιγο νερό στο κρασί σου και βαλε δυο μεγάλα, και πιο "χαμηλά" θα κατεβουν, και μεγαλη επιφάνεια θα εχεις, και πιο σωστή συνδεσμολογία (σε σειρά τα μεγάφωνα δεν μου κάθεται καλά..)

γ) με το κρος τι σκεφτεσαι να κάνεις?

δ) παρά το οτι οι μονάδες που εχεις διαλεξει δεν εχουν πληρη χαρακτηριστικά (τουλαχιστον στο λινκ αυτο, δεν εψαξα γενικότερα) είναι πολύ θετικό το ότι ειναι φθηνές και αν η κατασκευή ειναι η πρώτη σου καλό ειναι να μην ξοδεψεις πολλά χρήματα αφου ο σκοπός (και πρέπει) να ειναι κυρίως εκπαιδευτικός. Μην ψαχνεις για μοναδες μόνο στα καταστήματα ηλεκτρονικών, κοιτα και σε εξειδικευμένα καταστήματα οπου θα βρεις μονάδες με πλήρη χαρακτηριστικά (peerless,vifa,seas κτλ). Επίσης μπορεις να ψαξεις και για ετοιμα κιτ ή σχέδια από ετοιμα κιτ ωστε να μην βαδίζεις στα τυφλά ( τυφλά = αγοράζω μονάδες και universal crossover και τα βιδώνω). Τα universal crossovers ειναι το 1ο και κυριο βήμα προς την καταστροφή, και ειναι δυο λεξεις που δεν δενουν νοηματικά μεταξύ τους σε καμιά περίπτωση. Διαλέγοντας μονάδες, θα πρέπει είτε να εχεις ετοιμο σχεδιο φτιαγμένο ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ συγκεκριμένα, ή να εισαι σε θέση να το φτιάξεις μόνος σου. Αφου τωρα κανεις τις πρώτες σκεψεις, πρέπει να δεις αν θες απλά να φτιαξεις κάτι για να μάθεις (που σημαίνει πολλους μήνες διαβασματος και πειραματισμών) ή απλα για να παιξει οσο πιο καλά γίνεται. Αν το βαρος ειναι στην δευτερη περίπτωση, σκεψου λιγο πιο σοβαρα την περίπτωση του ετοιμου κιτ ( η ετοιμου σχεδίου, πακέτο μονάδες - κρος - κουτί)

just my 2p
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Kαλώς όρισες!

Α) Γιατί θέλεις από 2 τουήτια σε κάθε κουτί?
β) Γιατί θέλεις από 4 γουφ σε κάθε κουτί?

Τα τουήτια που θέλεις τα έχω.
Δεν λένε κάτι ιδιαίτερο...
Και από πάντα μου φέρναν σε Philips και όχι Jamo.
 

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
JohnJohn με κολλησες στον τοιχο :worshippy:.
για διπλα tweeter ελεγα λογο αποστασεις ακροασης 6 μετρα απο καθε ηχειο αρα το κλεινουμε παμε για 1 ανα ηχειο. και ακριβως οπως το ειπες 4 μικρα mids για να εχω μικρη μουρη.σωστα να βαλω αντι για 4 μικρα να βαλω 2 μεγαλυτερα αλλα εχω στο προγραμμα να βαλω 2 15'' sub (Fi σειρα SSD) τα οποια θα ειναι μονο στην περιπτωση cine.
ειλικρινα αυτη τη στιγμη εχει κολλισει το μυαλο μου με αυτα που μου λες τα οποια τα βρισκω απολυτος σωστα και ωρθα.
τωρα οσο αφορα το crossover δεν εχω ιδεα να λεω την αληθεια και δεν θα πηγαινα ποτε σε κατι ετοιμο plug n' play.το crossover ναι ειναι μεγαλη υποθεση.
συνδεσμολογια σε σειρα οχι ποοοοττεεεε μου.
αρα τα αφηνω τα συγκεκριμενα μεγαφωνα και ψαχνω για κατι αλλο καλυτερο οπως αναφερες και σε ευχαριστω για καθε συμβουλη που μου εχεις δωσει.θα πεσω ξανα στο ψαξημω και οτι νεα θα εχω σας ενημερωνω.και παλι ευχαριστω για το χρονο σου. :) αν παρελυψα κατι ζητω συγνωμη. see yaaa
 
Last edited:

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
Re: Απάντηση: DIY ηχεια,αξιζουν αυτα τα μεγαφωνα?

Kαλώς όρισες!

Α) Γιατί θέλεις από 2 τουήτια σε κάθε κουτί?
β) Γιατί θέλεις από 4 γουφ σε κάθε κουτί?

Τα τουήτια που θέλεις τα έχω.
Δεν λένε κάτι ιδιαίτερο...
Και από πάντα μου φέρναν σε Philips και όχι Jamo.


2 tweeter λογο αποστασης(αλλα το αποκλειω τελικα JohnJohn)
4 midwoofer λογο μικρης μουρης(αλλα και εδω παλι χμμμμ για να δουμε)
 

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
φιλε Jimakos ποσα χρηματα διαθετεις?..να χουμε το νου μας βρε αδερφε!

500-600

δεν περασε πολυ ωρα που εγραψα αλλα μου φενεται οτι θα παω σε ετοθιμη λυση να εχω το κεφαλη μου ισυχο. Crystal audio THX-T3 'η κατι παρομοιο.

μου φενεται οτι θα εχω πονοκεφαλους με τα diy:smash::bigcry:
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Οχι φιλε μη πεταξεις τα λεφτά σου με αυτά
με 500-600 φτιάχνεις καλά πραγματα
απλά πηγαινε σε κατι δοκιμασμένο να μην παιδευτεις και ξοδευτεις
Με τις πολλές μονάδες τα πραγματα ειναι περίεργα και μπορεί να πετύχεις περισσότερη φασαρία αλλά σπανια μουσική
ειδικά αυτης της ποιοτητας χωρις να εχεις μεσα να μετρησεις αν ταιρίαζουν
Μην νομίζεις οτι θα ειναι ακριβως ιδιες
τα παιδία καλά στα ειπαν...αν και πιστευω τεσσερις μονάδες ειναι καλύτερες από δυο για τον ενισχυτή
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Αν θες να ασχοληθείς για πλάκα δίνοντας λίγα λεφτά με αυτά τα μεγάφωνα,προχώρα.
Το πολύ δύο woofer ανά ηχείο όμως γιατί ήδη πέφτεις με την average τιμή στα 2.5ohms.
Φτιάχνεις και ένα απλό 3st order butterworth crossover (είναι πιο εύκολο απ'ότι ακούγεται) να κόψεις σε σημείο που νομίζεις ότι θα παίξουν καλά τα μεγάφωνα εφόσων προφανώς δεν έχεις την δυνατότητα μετρήσεων,και μην ανησυχείς,για εκπαιδευτική κατασκεύη,every day casual use,ή ακόμα και για κάποιον που απλά θέλει να βγάζει ήχο κάτι για να ακούει,ΜΙΑ ΧΑΡΑ θα παίξει. -bye-

Αν είσαι στα 500-600ε άστο μείνε μακριά,το diy θα σου προκαλέσει πονοκέφαλο με αμφίβολα αποτελέσματα αν δεν έχεις εμπειρία,και παίρνεις με αυτό το budget καταπληκτικής ποιότητας ηχεία.

Γνώμη μου είναι πάρε μεγάφωνα να παίξεις,φτιάξε κάτι να το βγάλεις από μέσα σου,να πάρεις λίγη εμπειρία,και κάφτα,βάφτα,κάντα ότι θες μετά,αλλά ηχεία πάρε έτοιμα.

Και μια συμβουλή γιατί βλέπω πολλούς να κάνουν το ίδιο λάθος στην αρχή.
Όταν φτιάχνεις μια καμπίνα μην κοιτάς να συντονίζει χαμηλά μόνη της,διότι κάθε μεγάφωνο παίζει διαφορετικά σε κάθε καμπίνα,και δεν πάνε όλα με reflex,γι'αυτό προτίμησε μεγάφωνα με specs για να κάνεις τουλάχιστον simulation αν όχι δοκιμή και μέτρηση πριν φτιάξεις κάτι,και όχι τα τραγικά λάθη που γίνονται από ερασιτέχνες επαγγελματίες που φτιάχνουν κάτι απαίσια πράγματα στην τύχη και τα βάζουν σε αμάξια λέγοντας κάνει καλό μπουμ-μπουμ.:7SFGSFG:
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Φτιάχνεις και ένα απλό 3st order butterworth crossover (είναι πιο εύκολο απ'ότι ακούγεται) να κόψεις σε σημείο που νομίζεις ότι θα παίξουν καλά τα μεγάφωνα

3rd ή 1st εννοεις ?


Αν είσαι στα 500-600ε άστο μείνε μακριά,το diy θα σου προκαλέσει πονοκέφαλο με αμφίβολα αποτελέσματα αν δεν έχεις εμπειρία,και παίρνεις με αυτό το budget καταπληκτικής ποιότητας ηχεία.

such as ?
 

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
αυτο το ''προβλημα'' με τα ohm που πεφτει στα στα 2,5ohm ελεγα οτι θα λυθει με το crossover με καποια βαττικη αντισταση χωρις ομως να γνωριζω τις επιπτωσεις στην συμπεριφορα του ενισχυτη.τεσπα,οσο για να μου φυγει αυτο το κατι απο μεσα μου:coool: το εχω βγαλει ηδη πριν μερικα χρονια που ασχολιομουν πολυ πορομενα με car-audio αλλο ενα πολυδαπανο hobby.και λεω αφου τα καταφερναμε με καλα νουμερα τοτε σε dB και ακουστικοτητα των sub,σκεφτικα πως θα ειναι κατι παρομοιο στο να κανω ηχεια σπιτιου οχι ομως με την φιλοσοφια της φασαριας:smash:.
αλλα απο οτι αρχιζω να διαβαζω αρχιζω να απομακρινομαι απο τα DIY ηχεια.και να ξοδεψω τα χρηματα μου σε κατι ετοιμο και τελος και ολα καλα.
να τονισω πως δεν εχω τρελλες απαιτησεις απο ηχο μια μεση λυση να ακουγετε ευχαριστα χωρις να κουραζει.
ισως βοηθησει να αναφερω πως ειμαι ικανοπηοιμενος με το συστημα που διαθετω ηδη.απλα ελεγα να κανω ενα κλικ παραπανω.
amp : sony str-db790
ηχεια : Β&W DM-601.

να ειστε καλα ολοι σας!!!!!!:worshippy:
 
Last edited:

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
3rd ή 1st εννοεις ?
3rd order butterworth,τρια πηνία,τρεις πυκνωτές.
Δυό πυκνωτές στο tweeter - ένα πηνίο,δυό πηνία στο woofer - ένας πυκνωτής,και 18db/οκτάβα ικανοποιητικό "κόψιμο" για την απλότητα του.

Το βράδι όμως ότι γράφω ίδιο σχήμα έχουνε...

such as ?
Αχ γιατί τονίζεις το 500-600 με το καταπληκτική ποιότητα... Είναι σαν να λες ότι τα πάντα για τους πάντες είναι μάπα,το οποίο δεν είναι αλήθεια.-bye-

Για το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων που κινούνται στην μεσαία κατηγορία και όχι high end,ηχεία κατηγορίας 500-700ε είναι υπεραρκετά και πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.

Φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά μην το παρακάνουμε.

Μπροστά σε ένα self designed αμφίβολης επιτυχίας επίδοξο diy project στην ίδια τιμή,θα ήταν καλύτερο να έβρισκε ένα ζευγάρι ηχείων μεσαίας κατηγορίας,να τα άκουγε,να του άρεσαν,να τα έπαιρνε,και να τα ευχαριστιότανε,γιατί σε αυτήν την τιμή αν ξαφνικά πεις θα φτιάξω ένα ηχείο,ή θα σου βγει καλό,ή δεν θα σου βγει,και αν δεν σου βγει γυρνάς στην άποψη του έπρεπε να είχα πάρει έτοιμα.

Υπάρχουν πολλά kit,και πολλά έτοιμα projects που μπορεί να φτιάξει,όμως υπάρχουν κάποια πράγματα όπως η εμφάνιση της καμπίνας κτλ,για τα οποία θα κουραστεί πολύ για να γίνουν.

Για να κινήσε στην DIY κατηγορία φαντάζομαι θα τα χεις πάθει όπως όλοι πάνω/κάτω.:grandpa:

@jimakos καλό είναι το setup σου,σκέψου όμως την αγορά καλύτερου μουσικού ενισχυτή,και αργότερα ηχείων,γιατί προς το παρόν με έναν καλύτερο ενισχυτή θα είναι το αποτέλεσμα η μέρα με την νύχτα μπροστά στο αποτέλεσμα που έχεις τώρα.:ADFADF1:
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
DD-jimakos
Θέλεις όπωσδήποτε να φτιάξεις κάτι μόνος σου ή βολεύεσαι και με αγοραστό;
Κατ αρχήν τα B&W που έχεις είναι αξιοπρεπή ηχεία. Αλλά αν ακούς από τα έξη μέτρα τότε είναι πολύ μακριά για τα συγκεκριμένα ηχεία για κάτι παραπάνω από μέτριες στάθμες. Αν θέλεις κάτι παραπάνω σε ποιότητα ήχου στάθμες και χαμηλές στα 6 μέτρα πρέπει να πας σε πολλαπλάσια τιμή για έτοιμα.

Σε τι χώρο ακούς μουσική;
Μία λύση είναι να φτιάξεις (αν θέλεις να φτιάξεις κάτι), ένα ή δύο σαμπ με 12" γούφερ και να δουλέψεις τα ηχεία σου από 100-150κύκλους και πάνω σαν "δορυφόρους" Αυτό θα τα βοηθήσει να παίξουν δυνατότερα και καθαρότερα και σε συνδιασμό με το/τα σαμπ θα έχεις αρκετά πιο "ογκώδη" και αληθοφανή ήχο.

Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι καλο και ολοκληρωμένο που θα παίζει ταυτόχρονα σαν δύο σαμπ + δύο καλύτερα ηχεία από τα δικά σου τότε δες και στο σαιτ του φίλου μας του Τζωρτζάκη για κιτ. Μέχρι και τις καμπίνες έτοιμες μπορείς να πάρεις και απλά με ένα κολλητήρι και ένα κατσαβίδι να τα συναρμολογήσεις.
http://www.diyaudio.gr/arcos_ii_gr.htm

Δες όλες τις προτάσεις του. Για diy αξίζει τον κόπο κατα την άποψή μου.
Αλλιώς τα "χύμα" είναι για να κάνεις την πλάκα σου και μετά το πιθανότερο να τα χαρίσεις στην μικρή σου ανηψιά για να ακούει τα στρουμφάκια και να χορεύει.

:drummer:
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Για το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων που κινούνται στην μεσαία κατηγορία και όχι high end,ηχεία κατηγορίας 500-700ε είναι υπεραρκετά και πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.


παρακαλώ επειδη συμβαινει για δευτερη φορά μεσα σε λίγες μερες να μην αερολογούμε
ΠΟΙΟ ΗΧΕΙΟ ΣΤΑ 600-700 εμπορίου καινουργιο παιζει μουσικούλα σε μετριο χωρο ~20-30τμ και οχι υπνοδωμάτιο
ευχαριστώ
 

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
ειπα να κανω δικα μου ηχεια ειναι το μερακι,αλλα απο οτι βλεπω θα φτασω χρηματικα σε κατι ετοιμο και δοκιμασμενο αρα γιατι να μπλεκομαι.
ωραια ηχεια και σε ετοιμα δεν λεω οχι παααααντα υπαρχει καποιο εκει εξω που θα το ακουσω και θα πω : ναι αυτο μου αρεσε κτλ.
Τωρα οσο αφορα για τον χωρο ακροασης, ειναι σαλονι 6μετρα χ 4μετρα,καλα και τα Β&W αλλα δεν γεμιζουν το χωρο οπως θελω,βαβαια θα υπαρξουν βελτιωσεις και ιδιος στο θεμα ενισχυτη γιατι ο sony καλος δε αλλα δεν μας σωνει:ears: ενταξει παιζει αλλα καααατι παραπανω περιμενα,οπως και να εχει παμε για αλλαγη.
Το συστημα το εχω πιο πολυ για ταινιες και ελεγα να βαλω τα B&W για πισω δοριφορους και τα diy για μπροστινα.κτλ.


τα νερα του ηχου ειναι βαθια αλλα ειναι πιο βαθια απο οτι νομιζα:D προχοραμε δυναμικα!!!
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
παρακαλώ επειδη συμβαινει για δευτερη φορά μεσα σε λίγες μερες να μην αερολογούμε
ΠΟΙΟ ΗΧΕΙΟ ΣΤΑ 600-700 εμπορίου καινουργιο παιζει μουσικούλα σε μετριο χωρο ~20-30τμ και οχι υπνοδωμάτιο
ευχαριστώ
Το θέμα δεν είναι ποιό παίζει μουσική και ποιό δεν παίζει,και ένα κινέζικο των 5ε μουσική θα παίξει για κάποιους,το θέμα είναι αν το ηχείο των 600-700ε θα παίξει μουσική με την έννοια που το εννοείς και τον τρόπο που ΕΣΥ θέλεις,και αν είσαι του high end κλάδου που σου ακούγονται μέχρι και τα rack,η απάντηση είναι μια: ΚΑΝΕΝΑ!

Προσωπικά για τα δικά μου 30μ2 και τις δικές μου απαιτήσεις,δυό ηχεία 500-700ε είναι κάτι παραπάνω απο καλά,φυσικά κατανοώντας τις δυνατότητες των ηχείων που αγόρασα μη έχοντας απαίτηση για κάτι καλύτερο απ'τα συγκεκριμένα.

Από κει και πέρα τι παίζει στον χώρο μου το ηχείο που μπόρεσα να αγοράσω,με το τι θα παίζει ένα καλύτερο και πολλές φορές ακριβότερο ηχείο που ούτε έχω - ούτε παίρνω - ούτε με ενδιαφέρει,αφόδευσα.

Αλλού είναι οι αερολογίες μου φαίνεται απλά δεν τις βλέπουμε.

Φιλικά.
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Φιλαρακι σπίτι εχω 4 χωρους με 5 συστηματα και αλλα 5-6 ζευγη ηχειων τριγυρω
Ολα καλύτερης ποιοτητας αναπαραγωγής από αυτα που εννοείς

πιστευω οτι αν μεινεις σε αυτο το επιπεδο συστηματων που αναφερεις
εχεις χασει ολη τη μαγεία της μουσικής
δηδαδή δεν εχεις πιει νερό
Αν ακούσεις ενα σοβαρο συστημα το οποίο μπορεί να σε μεταφερει εστω λίγο στα πραγματικά γεγονότα, θα αλλαξεις αποψη
δυστηχώς ακουμε υλικά και τα υλικά κοστίζουν
(δεν ειναι μπανάνες:flipout:)

Hiend ποιος μιλησε για τετοιο πραμα
δεν υπάρχει ο ορος στα μηχανήματα
στα μηχανήματα υπάρχει ή υψηλή πιστοτητα ή απόψη ή οικονομία
Προσωπικά δεν αισθανομαι χαϊεντας και μπορώ να το αποδείξω:firstprize:
γιατί δεν εχω κανένα καλώδια πάνω από 45ε/μετρο, ακούω και mp3s, ακούω που και που από γεννητρια σε καμία παραλία

Δεν ειναι αυτό η ουσία μας εδω
η ουσία μας ειναι οποίος θελει να μαθει να φτιάχνει, να φτιάξει καλύτερα
Αν εδω γραφουμε μονο για απλές και ετοιμές λύσεις μονο για να κανουμε οικονομικές ''μοντες'' για να λέμε οτι ακούμε...
ευχαριστώ θα μεινω με τη κικη
 
Last edited:

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Μα! Δεν είπα τίποτα τέτοιο,να κολλήσουμε εκεί,δηλαδή στην μεσαία κατηγορία,ή να φτιάχνουμε ηχεία πενταροδεκάρας μόνο...

Απλά όλοι έχουμε κάποιο όριο στο budget μας,και μερικοί μπορούμε να δώσουμε 200ε για ηχεία,μερικοί τα 500-700,μερικοί χιλιάδες,και μερικοί... 50ε...
Συγνώμη και αν κατάλαβα λάθος,απλά αυτό που κατάλαβα ότι ειπώθηκε παραπάνω είναι κάτι του τύπου:
"Ανεξαρτήτως απαιτήσεων δεν υπάρχουν καλά ηχεία στα 500-700ε,έχεις δεν έχεις αν θες ηχεία θα βρεις να πάρεις καλύτερα".

Αν εννοείς ότι δεν παίζει σωστά ένα ηχείο του εμπορίου μπροστά σε ένα "καλό" diy,δεν το έπιασα σωστά τότε.

Το να μην δώσει λεφτά για diy το είπα επειδή αν δεν ακολουθήσεις κάποιο έτοιμο project,ή φτιάξεις κάποιο κιτ,μπορεί να "πετάξεις" λεφτά ενώ θα μπορούσες να πάρεις κάτι έτοιμο αν έχεις αμφιβολία για αυτό που θα φτιάξεις.

Εντελώς φιλικά,δεν αρπάζομαι σε καμιά περίπτωση,απλά απάντησα έτσι επειδή κάτι δεν μου κάθησε σωστά απ'ότι διάβασα,μάλλον επειδή δεν έπιασα το ύφος της συζήτησης.:ernaehrung004:
 
Last edited:

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Για το υφος εχεις δικιο
το προκάλεσα και λίγο
αλλά ξερεις καμια φορά οταν γραφεις δεν ειναι το ιδιο με το να βλέπεις και τον αλλον
Οσοι με γνωρίζουνε πιστευω μπορούν να επιβεβαιώσουν οτι σε καμία περίπτωση δεν εχω ''επιθετικότητα'' που ισως καμία φορά φαινεται

Οσο για το θεμα μας το συζηταγαμε και προχθες
ΛΕΓΕ ΤΩΡΑ ΠΟΙΟ??