Τα πάντα για Surefire

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Κυριοι,

αφου δεν κανει κανενας την αρχη:Banane0:, λεω να παρω την πρωτοβουλια με την ευκαιρια βεβαια του οτι εχουμε συζητηση για τους SUREFIRE.

Εψαξα λοιπον μιας και προσπαθω να κανω λιγες οικονομιες για να παρω και εγω ενα απο τους περιβοητους φακους της εταιριας.

http://www.surefire.com/

εδω μπηκα και ειδαν τα ματακια μου πολλα. Κατεληξα σε καποιον και θελω την υπεργαλαξιακη γνωμη σας για τον παρακατω.

http://www.surefire.com/LX2-LumaMax

ή ακομα και για αυτον.

http://www.surefire.com/E2DL.

Παρακαλω θα ηθελα να μου απαντησετε:

1) ποιον απο τους δυο?
2) απο που μπορω να παραγγειλω καποιον?
3) Δεχονται μπαταριες RCR123? Δηλαδη επαναφορτηζομενες?

Ευχαριστω πολυ.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

λοιπον τις απαντησεις θα στις πει ο γιουκ που εχεικαι εναν απο τους δυο.....

τωρα με αφορμη τον τιτλο που εβαλες θα ηθελα να προσθεσω καποια πραγματα ου δεν γραφτηκαν στο αλλο τοπικ....

1ον υπαρχουν και καποια πραγματα που δεν φαινονται....

πχ η αποδοση των ηλεκτρονικων......δεν εχω δοκιμασει κινεζικη πλακετα που να εχει απωλεις μικροτερες του 20%
επισης δοκιμαζοντας την φωτεινοτητα της ιδιας μοναδας σε διαφορετικα σωματα φακων,μονο ενα ειχε καλυτερη ηλεκτρικη αγωγιμοτητα απο τους Σουρφαιρ....το επομενο ηταν 5-10% κατω (solarforce).Βαλε ενα 5% λιγοτερες απωλειες απο το καλυτερο κρυσταλλο και κερδιzεις μια διαφορα που καποιοι πληρωνουν σε νεα μοναδα για να την αποκτησουν.....

2ον
παιδια ειμαστε ψιχουλα μπροστα στον τζιρο της εταιριας αποτ α στρατιωτικα συμβολαια και μονο (προθεση ειναι καθε μαχιμος αμερικανος να εχει προσωπικο φακο κai ενα scout weaponlight).....oοποτε η εταιρια αποφασιζει με διαφορετικα κριτηρια απο εμας...
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

λοιπον τις απαντησεις θα στις πει ο γιουκ που εχεικαι εναν απο τους δυο.....

τωρα με αφορμη τον τιτλο που εβαλες θα ηθελα να προσθεσω καποια πραγματα ου δεν γραφτηκαν στο αλλο τοπικ....

1ον υπαρχουν και καποια πραγματα που δεν φαινονται....

πχ η αποδοση των ηλεκτρονικων......δεν εχω δοκιμασει κινεζικη πλακετα που να εχει απωλεις μικροτερες του 20%
επισης δοκιμαζοντας την φωτεινοτητα της ιδιας μοναδας σε διαφορετικα σωματα φακων,μονο ενα ειχε καλυτερη ηλεκτρικη αγωγιμοτητα απο τους Σουρφαιρ....το επομενο ηταν 5-10% κατω (solarforce).Βαλε ενα 5% λιγοτερες απωλειες απο το καλυτερο κρυσταλλο και κερδιzεις μια διαφορα που καποιοι πληρωνουν σε νεα μοναδα για να την αποκτησουν.....

2ον
παιδια ειμαστε ψιχουλα μπροστα στον τζιρο της εταιριας αποτ α στρατιωτικα συμβολαια και μονο (προθεση ειναι καθε μαχιμος αμερικανος να εχει προσωπικο φακο κai ενα scout weaponlight).....oοποτε η εταιρια αποφασιζει με διαφορετικα κριτηρια απο εμας...

Ευχαριστω.

Αλλα μηπως ξερεις απο που μπορω να τον παραγγειλω. (οταν μαζεψω χρηματα:ADFAD2::bigcry:)

Με βαλατε στην πριζα. Εχω λοκαρει να τον παρω τωρα....εναν απο τους δυο. Λογικα τον πιο καινουργιο (LX2:smash:)
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

συμφωνο απολιτα με τον yuk εχω ενα surfire e2dl 200λουμεν για μενα τωρα ειναι ο καλυτερος φακος στη συλλογη ξεπερναει σε throw και φωτινοτητα το rrt-0(240λουμεν), Dereelight Javelin με 3ΑΑ (300λουμεν) και σχεδον ισοφαρει με lumapower vx 500λουμεν!!!!!!! εγω θελω φακο στην πραξη να ειναι φωτινος και οχι να γραφει στο κουτι του 500-700λουμεν και να αποδιδει 200.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

η κυρια διαφορα μεταξι lx2 και e2dl ειναι ο διακοπτης. astanapane να το προσεχεις. πως τον θελεις ?
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

η κυρια διαφορα μεταξι lx2 και e2dl ειναι ο διακοπτης. astanapane να το προσεχεις. πως τον θελεις ?

Οταν θελω κατι το ψαχνω πολυ.

http://www.surefire.com/lightLX2

Εδω πηγα και εκανα το demo. και ειδα οτι με βολευει αυτο το στυλ.

αλλα δεν με χαλαει και ο e2dl.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

rcr123 δεν παιρνει ( μαλον παιρνει αλλα κιδυνευει το κυκλωμα μεχρι 6 βολτ), αλλα παιρνει 17670.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

Οταν θελω κατι το ψαχνω πολυ.

http://www.surefire.com/lightLX2

Εδω πηγα και εκανα το demo. και ειδα οτι με βολευει αυτο το στυλ.

αλλα δεν με χαλαει και ο e2dl.
το κουμπι ομως δεν φιξαρει αφινοντας τον φακο αναμενο για μενα ειναι πολυ αβολο αυτο
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

rcr123 δεν παιρνει ( μαλον παιρνει αλλα κιδυνευει το κυκλωμα μεχρι 6 βολτ), αλλα παιρνει 17670.

καθομαι σε αναμενα καρβουνα. Μονο πειτε μου απο που μπορω να τον παραγειλω. Τιποτα αλλο. Μονο αυτο πες μου. Απο που?:bang:
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

:p εχεις 2 επιλογες η μια ebay και η δευτερη ευροπαιοι μεταπωλιτες;) αλλα αυτοι βαρανε
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

Παιδια,

πηρα μια απαντηση απο την Surefire. Για κοιταξτε.

''We don’t recommend using the rechargeable lithium batteries they have a higher voltage. They can blow your lamp assy. Thank You''
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

Παιδια,

πηρα μια απαντηση απο την Surefire. Για κοιταξτε.

''We don’t recommend using the rechargeable lithium batteries they have a higher voltage. They can blow your lamp assy. Thank You''
αφου στο ειπα δεν με πιστευεις?
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

διαβασε Battery Size: 2xCR123
Regulation Type: buck
Recommended Input Voltage Range: 3.8-6V (possibly up to 9V)
Recommended Rechargeable option: haven't decided what to recommend yet.
Rechargeable alternatives:
1. 1x 3.7V protected 17670 will fit some bodies and run with diminishing output through the run, plenty of runtime.
2. 1x 3.7V protected 14670 will fit in any of them and run with diminishing output through the run, good runtime.
3. 2x 3.0V LiFeP04 RCR123s
4. 2x 3.0V "voltage regulated" 3.0V protected LiCoO2 RCR123s
5. I'm still trying to search out the truth on the 9V maximum input voltage here, some people seem to be running some of these on a pair of 3.7V RCR123s, which for a buck-regulated light would be the best option to maintain steady output while having respectable runtime.
*SF battery tubes have pretty tight tolerance, not all RCR123/17670s will fit well. No guarantees. 14670s are the alternative to boring in this case
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

astanapane, θελεις να δεις ενα δυνατο (πολυ) surfire ? (εμενα μεχρι τωρα τρεχουν σαλια)
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Απάντηση: SUREFIRE - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ

astanapane, θελεις να δεις ενα δυνατο (πολυ) surfire ? (εμενα μεχρι τωρα τρεχουν σαλια)

αντε να δουμε, μην μου πεις τιμη μονο.