Philips 37pf9731

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Xαιρετω ολη την παρεα των av fanatics κ καλη χρονια.
711535_00_1006_zpex53nb.jpg

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα τις εν λογο τηλεορασης,αλλα θα ηθελα τα σχολια σας σχετικα με καποιες αποριες μου.
1-Διαβασα δεν θυμαμαι σε ποιο thread πως αυτη η philips δεν εχει 1080p oπως η sony.Μα αφου κ αυτη 1920x1080p δεν ειναι?
2-Το amdilight κανει δουλεια η μηπως ειναι ενα εμπορικο τρικ για να συλλεγει πελατες,ειναι στα αληθεια τοσο χρηστικο οπως το λανσαρουν?
3-Aξιζει απο αποψη value for money? η μηπως παρα ειναι ακριβη?
4-(Aσχετως με την εν λογο tv) Eιναι αληθει οτι οι lcd ειναι ποιο ευσθητες οι οθονες τους απο χτυπηματα σε σχεση με τις plasma?
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Φίλε tractioner καλώς ήρθες στην παρέα μας! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Η τηλεόραση έχει ανάλυση 1920 Χ 1080p(ixels). Δεν δέχεται όμως σήμα 1080p(rogressive). Άρα όχι δεν είναι "1080p" με την έννοια που το εννούν οι υπόλοιποι (δηλαδή όλος ο υπόλοιπος κόσμος!). Βεβαίως στις 37'' είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα δεις διαφορά ανάμεσα σε 720p/1080p αλλά το "1080p" που αναφέρει η philips είναι μάλλον παραπλανητικό.

2. Το ambilight είναι όντως καλό και χρηστικό αλλά για μένα είναι μάλλον ένα από τα μικρότερης σημασίας χαρακτηριστικά που έχει η τηλεόραση και για τα οποία θα την αγόραζα (βλ. απάντηση 3). Απλώς, επειδή φαίνεται εξαρχής στο μάτι (και κακά τα ψέμματα εντυπωσιάζει κάποιον που δεν το έχει ξαναδεί) έχει γίνει και τόσος ντόρος.

3. Είμαι κάτοχος της 32αρας και πιστέυω ακράδαντα ότι αξίζει τα λεφτά της. Η εικόνα είναι εκπληκτική τόσο σε τηλεοπτικό σήμα (ίσως η καλύτερη από τους ανταγωνιστές της) όσο και σε dvd, με εξαιρετικά βελτιωτικά συστήματα εικόνας (ευκρίνεια-κίνηση κλπ). Το ίδιο θεωρώ και για την 37αρα η οποία είναι κορυφαία (και η πιο ακριβή) για την κατηγορία της. Ο αντίλογος είναι ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να πάρεις μία π.χ. πολύ καλή 40αρα. (Εγώ για παράδειγμα ήξερα ότι ενδιαφέρομαι μόνο για 32αρα λόγω χώρου οπότε δεν μπήκα σε τέτοιο δίλημμα). Από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογής σου και μπορείς να δεις παρόμοιους προβληματισμούς σε αρκετά threads στο φόρουμ.

4. Εχμμ, για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω υποβάλει σε βασανιστήρια, εκτός από το βεντουζάκι του Μανώλη (όσοι έχουν περάσει την δοκιμασία ξέρουν για τι μιλώ)!!

Βαγγέλης
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Φιλε tractioner, καλως ηρθες στην παρεα :ernaehrung004:
Πιστευω οτι ο φιλος Βαγγελης -bye- τα ειπε ακριβως οπως εχουν τα πραγματα.
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Φιλε βαγγελη ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου αν κ στο τεταρτο μου ερωτημα δεν ησουν κ τοσο σαφης,η τουλαχιστον δεν επιασα εγω το χιουμορ σου!;) ;)
Any way ησουν πολυ διαφωτιστικος.
Αν παντως καποιος αλλος ειχε να παραθεσει καποιον αντιλογο η νεα αποψη θα με βοηθουσε ακομη περισοτερο!
ΤHANX!
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Re: Απάντηση: Philips 37pf9731

Φιλε tractioner, καλως ηρθες στην παρεα :ernaehrung004:
Πιστευω οτι ο φιλος Βαγγελης -bye- τα ειπε ακριβως οπως εχουν τα πραγματα.
Σ ευχαριστω φιλε πανο, κ οσο αφορα την υπογραφη σου, σου προτεινω την μεγαλη δευτερα του πασχα! Καλα δεν ειναι?-bye- -bye-
 
11 December 2006
13
Kαλησπερά μου και απο μενα
εχω και εγω τη 32''9631 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και βλέπω απο αποστση 3 μέτρα. Αν έχεισ περίπου 4 μέτρα ειναι καλή η 37''αλλοιως είναι κουραστική η 37.
Δες τη 32'' -9631 παρα πολύ καλή
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Eχω περιπου 5 μετρα οποτε νομιζω πως για μενα ειναι καλη η 37''
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Eχω περιπου 5 μετρα οποτε νομιζω πως για μενα ειναι καλη η 37''

Απο τα 5 μετρα η 37αρα ειναι πολυ μικρη. Θα σου προτεινα να παρεις τουλαχιστον 42αρα με βελτιστο μεγεθος την 50αρα. Ωραια τα φωτακια του ambilight αλλα αν το μεγεθος της οθονης ειναι μικρο τι να τα κανεις?

Για την αποσταση θεασης και μεγεθος οθονης κοιτα εδω:

http://www.myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html

Αν βαλεις diagonal ΤV Size 42 ιντσες τοτε βγαινει μεγιστη αποσταση θεασης 15.8 feet που ειναι 4.8 μετρα οποτε καταλαβαινεις οτι και η 42 ακομα ειναι μικρη (ποσο μαλον η 37).
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θα συμφωνησω με το Γιαννη οτι η αποσταση ειναι λιγο μεγαλη για μονο 37 ιντσες. Οσο για το πολυσυζητημενο ambilight, για αλλους ειναι ενα περιττο εφε και για αλλους ενα βασικο στοιχειο της τηλεορασης, αφου ξεκουραζει και τα ματια κατα τη θεαση, λογω του οπισθιου αυτου φωτισμου. Ολα αυτα βεβαια σε ενα πακετο τιμης αρκετα τσουχτερης σε σχεση με τα περισσοτερα μοντελα (μαλλον ολα τα υπολοιπα) της αγορας.
-bye-
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Φιλε βαγγελη ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου αν κ στο τεταρτο μου ερωτημα δεν ησουν κ τοσο σαφης,η τουλαχιστον δεν επιασα εγω το χιουμορ σου!;) ;)
ΤHANX!

Δίκιο έχεις, ήταν ένα inside joke:ernaehrung004:
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει για τέτοια διαφορά ανάμεσα σε plasma και lcd. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει-bye-
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά (Πάνο -bye- ) για το θέμα του μεγέθους. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι μεγαλύτερο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το νεο Hi Tech εχει test τηλεορασεις 46-52" και θα ελεγα οτι μια πολυ καλη προταση ειναι η LG 47LB2R η οποια ειναι 47 αρα Full HD και εχει πολυ καλη εικονα συμφωνα με το περιοδικο και ολα αυτα με "μονο" 3 χιλιαρικα.

Βεβαια δεν θα εχει την κορυφαια εικονα της 37pf9731 αλλα σιγουρα την πλησιαζει και επιπλεον προσφερει πολυ μεγαλυτερο μεγεθος.-bye-
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Επιδη με βαλατε στην διαδικασια να μετρησω ακριβως,ειναι 4.2 μετρα τα ματια μου απο την οθονη.
Τωρα εχω μια παλια philips 16;9 στις 32 ιντσες κ νομιζω οτι βλεπω ικανοποιητικα.
Τελικα τι προτεινεται θα με καλυψει η 37αρα σε αυτα τα μετρα?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το μεγεθους ομως εχει το τιμημα του, την ποιοτητα δε νομιζεις?

Δεν νομιζω οτι η διαφορα στην εικονα θα ειναι και μεγαλη , ειδικα απο τα 4 μετρα αποκλειεται να διακρινεις διαφορες.
Παντως ακομη και απο τα 4 μετρα η 37αρα ειναι μικρη με οποιον τροπο και αν το υπολογισεις. Γυρω στο μεγεθος που ψαχνεις μπορεις να δεις και την Sony 40X2000 η την Sharp 42XD1E.
 

shadowf

Senior Member
Απάντηση: Re: Philips 37pf9731

Το νεο Hi Tech εχει test τηλεορασεις 46-52" και θα ελεγα οτι μια πολυ καλη προταση ειναι η LG 47LB2R η οποια ειναι 47 αρα Full HD και εχει πολυ καλη εικονα συμφωνα με το περιοδικο και ολα αυτα με "μονο" 3 χιλιαρικα.

Βεβαια δεν θα εχει την κορυφαια εικονα της 37pf9731 αλλα σιγουρα την πλησιαζει και επιπλεον προσφερει πολυ μεγαλυτερο μεγεθος.-bye-

Eχει της Sharp 46 & 52XD1E στο τεστ; Tι λεει για αυτες;
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Την 46αρα με τις επιδοσεις και την τιμη την εχει σαν best value for money! -bye-
 

tractioner

Established Member
2 January 2007
172
Aν μιλαμε μονο για ποιοτητα εικονας οκ αλλα η 37pf9731 ειναι κ αρκετα φορτομενη σε εισοδους. Οι αλλες ειναι?
av.jpg