Retro report:Μου πήρε 20 χρόνια αλλά το τερμάτισα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Δηλώνω κατασυγκινημένος. Μόλις τερμάτισα το toki, ένα παιχνίδι που με στοιχειώνει περίπου είκοσι χρόνια.Εννοείται βέβαια με τη βοήθεια του mame και των saves του.

http://www.youtube.com/watch?v=eY5oKg2h9CI

Αυτό όμως που περισσότερο μου έκανε εντύπωση είναι η δυσκολία του.
Συνειδητοποίησα οτι όταν το τάιζα ώρες αμέτρητες εικοσάρικα και πενηντάρικα και ονειρευόμουν το τέλος του,
δεν φανταζόμουν ότι θα έπρεπε να εκποιήσω την περιουσία του πατέρα μου για να το πετύχω!
Ειδικά στην τελευταία πίστα δεν υπάρχουν απεριόριστα continue, παρά μόνο 5.

To παίζατε; Το είχατε τερματίσει;Κάντε μια αναφορά στο δικό σας αγαπημένο coin-up!
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Πω πω τι μου θυμισες....κορυφαιο παιχνιδι για την εποχη του αλλα και εγω δεν ειχα καταφερει να το τερματισω...απειρα 10αρικα 20αρικα στα τοτε coin ops ειχα ξοδεψει στο final fight και κλασικα στο bubble boble!!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Γενικότερα, έχω ασχοληθεί με ελάχιστα παιχνίδια στην ζωή μου, είτε στο ΠιΣί (2-3 σύνολο), είτε σε coinops (ένα....), είτε σε παιχνιδομηχανές (κανένα)...
Το μοναδικό coin op που πραγματικά έχω αφήσει περιουσία, είναι το violent storm. Πάντα σε διπλό με ένα φιλαράκι, εγώ με τον WADE και εκείνος με τον BORIS. Συνήθως το φτάναμε στον τελευταίο κακό με ένα κέρμα ο καθένας, ο οποίος ήταν απάλευτος και αν τελικά χρειαζότανε χρησιμοποιούσαμε και δεύτερο απλά για να το τελειώσουμε. Ωραίες εποχές... :fahne90:

http://www.youtube.com/watch?v=AaV02-srP4k
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Πω πω τι μου θυμισες....κορυφαιο παιχνιδι για την εποχη του αλλα και εγω δεν ειχα καταφερει να το τερματισω...απειρα 10αρικα 20αρικα στα τοτε coin ops ειχα ξοδεψει στο final fight και κλασικα στο bubble boble!!
Aπο το final fight δεν θυμάμαι και πολλά,το bubble όμως ήταν η αιτία που καθυστέρησε η βάφτιση του αδερφού μου!
Με έψαχναν!
Επίσης το bubble έγινε η αιτία να χάσω μια ημερησια:
Με έστειλε η μάνα παραμονές της εκδρομής να πάρω ψωμί και εγω τα επένδυσα στο αγαπημένο μου game!
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Έχει κανείς ιδέα για το πως μπορώ να βρώ ενα παλιό παιχνιδάκι;
Το μόνο που θυμάμαι είναι κάποιος με μια διπλή αξίνα (όχι το golden axe).
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
πω πω αναμνησεις!!!!!!!!η καλυτερη μου ηταν οταν σε μια περιοχη οπου καναμε διακοπες,ειχε σπασμενο κερματοδεκτη,οπωτε οτι βαζαμε το ξαναβγαζαμε κ φτου κ απ'την αρχη!!!!!!αλλα βεβαια ποτε δεν το τερματησα....αρχιζω να το σκεφτομαι παλι....!
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
εγω δεν θα ξεχάσω ποτέ τα ατελείωτα πενηντάρικα/εικοσάρικα που ταήζαμε το Double Dragon (διπλο πάντα με τον αδελφό μου) και το Shinobi, τα καλοκαίρια στις διακοπές μας, συνήθως στην Χαλκιδική.

Τι ωραίες ανέμελες και αθώες εποχές..
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Κατα 99% λες το θρυλικο RASTAN

http://www.youtube.com/watch?v=2MbA2kE-_JQ&NR=1
Δυστυχώς όχι....
Αρκετά παρόμοιο στυλ αλλά νομίζω ο ήρωας πρέπει να ήταν πιο γέρος και πιο κοντός...
Επίσης αν δε με απατά η μνήμη μου ενα απο τα boss ήταν ανθρωποειδές δεμένο με αλυσίδες και περπατούσε στα τέσσερα.... Θα το βρώ που θα μου πάει...
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Όχι, όχι, οχι και όχι! Νιωθω όμως ότι το κατέχεις το άθλημα και είσαι κοντά!
 

Necronomikos

New member
3 May 2010
57
το ΤΟΚΙ το εχω στο MegaDrive και στο iphone :)

μαλιστα ο θειος μου που ειναι ηλεκτρονικος είχε καποτε το coin-op μηχανημα. του το ειχε φερει καποιος για επισκευη (μαζι με το double dragon) και παιζαμε ολη μερα χωρις χρηματα αφου τα μηχανηματα ηταν ανοιχτα

παντως το ΤΟΚΙ ερχεται σε ΧΒΟΧ live (δειτε σχετικα στο youtube) και βλεπω οτι ειναι εξαιρετικο. δεν το παραμορφωσαν, απλά το γυαλισαν.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
φιλε μου που να σου πω οτι στα 10-11 μου χρονια τοτ εβαζα με ενα φιλο μου στοιχημα ποιος θα το τερματισει χωρις να χασει ζωη!Το τοκι και το shinobi τα ειχα λιωσει!Καθε σαββατο πηγαινε το 20αρι το χοντρο που σκοτωνε ανθρωπο βροχη