Life in Miniature : Tilt Shift miniature faking

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Το είχε ζητήσει παλαιότερα κάποιος φίλος και άργησα πολύ να ανταποκριθώ.

Ανοίγω ξεχωριστώ νήμα για τις (Fake) Tilt - Shift Minatures για να τις έχουμε συγκεντρωμένες εδώ μαζί με το tutorial.

Λέγονται tilt shift γιατί (στην αρχική τους υλοποίηση) εκμεταλεύονται τον έλεγχο που δίνουν αυτοί οι φακοί στο επίπεδο της εστίασης και στο DoF.
Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι οτι το αποτέλεσμα είναι να παίρνουμε φωτογραφίες που λόγω του DoF φαίνονται σαν να είναι μινιατουρες.

Επειδή βέβαια ένας T/S φακός δεν είναι και κάτι που έχει ο καθένας μας, υπάρχει πολύ απλούστερος τρόπος να δημιουργήσουμε την συγκεκριμένη ψευδαίσθηση. Με το Phototoshop.

Στο παρακάτω link θα βρείτε έναν πολύ απλό και κατανοτητό οδηγό στα Αγγλικά με φωτογραφίες κάθε σταδίου.
http://www.tiltshiftphotography.net/photoshop-tutorial.php

Η διαδικασία είναι περιληπτικά η παρακάτω

Σε ένα duplicate layer εφαρμόζουμε ικανοποιητική ποσότητα Gaussian Blur (η Lens Blur ακόμα καλύτερα). Μετά τοποθετούμε μία Μάσκα στο layer αυτό την οποία και βάφουμε με τον κουβά σε ένα ντεγκραντε με το μαύρο στην μέση περίπου (ή όπου βρίσκεται το Point of Interest μας, συνήθως κάποιος άνθρωπος). Ανεβάζουμε λίγο τον κορεσμό και το κόντραστ για να ενισχύσουμε την ψευδαισθηση της μινιατούρας (καθώς στις μινιατούρες τα πάντα είναι συνήθως έντονα βαμμένα).

Ποιες φωτογραφίες είναι κατάλληλες?

Προφανώς πρέπει οι φωτογραφίες να είναι τραβηγμένες απο λίγο ψηλότερα απο το θέμα μας. Οι ταράτσες κτηρίων, οι πάνω πάνω όροφοι, λόφοι, παρατηρητήρια και άλλα παρόμοια είναι ιδανικά. Δεν θέλουμε να είναι υπερβολικά ψηλά (πχ αεροπλάνο), πρέπει οι κλίμακα να παραμένει σε ένα επίπεδο κοντινο σε εμάς. Επίσης είναι ιδανικό να υπάρχει ζωή στο πλάνο. Άνθρωποι, αυτοκίνητα, ζώα βοηθούν στην δημιουργία της εικόνας.

Ψάξτε να βρείτε λοιπόν κατάλληλες φωτογραφίες, κάντε τις δικές σας μινιατούρες και ανεβάστε τες να τις δούμε.
Το (εξαιρετικό στο σύνολό του) σετ του Αιμίλιου (Emilot) απο την Ρώμη είχε μία που θα ήθελα να δώ πολύ έτσι, αν έχει διάθεση να την μετατρέψει!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Ξεκινάω ανεβάζοντας τις δικές μου απόπειρες στο είδος. Μερικές μπορεί να τις έχω ξαναανεβάσει αλλα ας τις έχουμε συγκεντρωμένες εδώ.

Γενικά μου αρέσει αρκετά αυτή η τεχνική τελευταία και βρίσκω οτι δίνει ένα ενδιαφέρον σε ένα είδος που φυσιολογικά εγώ δεν βρίσκω.


Οι παρακάτω είναι όλες απο την Κολωνία

4546024077_500b22f284_b.jpg


4665820110_15b97c39e2_b.jpg


4665196619_1842a0c6eb_b.jpg


4665196099_b3250dff0a_b.jpg


4665820564_0233c66de0_b.jpg


Και μία παλαιότερη απο το Νυμφαίο
3251631110_faf63de3df_b.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Εντυπωσιακό είναι το αποτέλεσμα και όταν εφαρμόζουμε το ίδιο εφέ και στο βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=RvOppCMNS84

Εχεις δει τις υπολοιπες δουλειες του Keith Loutit ? Αν και η τεχνικη ειναι απλουστατη ο τυπος ειναι θεος στην επιλογη θεματων.



http://vimeo.com/keithloutit


Δειτε και αυτο http://vimeo.com/7827404


Στο βιντεο δειχνει πολυ πιο εντυπωσιακο λογω της κινησης Αλεξη. Σε βλεπω για dslr/camera :D
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Μπράβο Αλέξη... :SFGSFGSF:

το είχα απορία τι επεξεργασία έκανες σε εκείνη τη φωτογραφία που τράβηξες από το δικαστικό μέγαρο της Κολωνίας και η πόλη φαινόταν σαν διόραμα.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Πως εξηγειται οπτικα - γεωμετρικα οτι η προοπτικη δεν διαφερει σε τιποτα απο μια πραγματικη μινιατουρα?

4094331033_471b43ff0c_b.jpg


4095095044_9f191e4233_b.jpg


4095097204_7f7b273d2f_b.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Ειναι απλο.

Θελει παντα να εισαι απο ψηλα , οπως δηλαδη βλεπεις μια μινιατουρα.

Μετα φλουταρεις τα παντα ολα εκτος απο το κεντρο της εικονας, οπως ακριβως θα απεικονιζε φωτογραφικα ενας φακος την μακετα-μινιατουρα με το αντιστοιχο βαθος πεδιου.


Ετοιμο. Υπαρχουν -για το βιντεο- ειδικα plugins που σου κανουν αυτο το εφφε tilt.


Και λιγο κορεσμενα χρωματα για να σε πεισουν για το ψευτικο αυτου που βλεπεις ειναι απαραιτητα.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Έτσι είναι. Η προοπτική είναι η ίδια. Είναι μαλιστα καλύτερη απο το αν ήταν κανονική μακέτα διότι δεν υπάρχουν λάθη στην κλίμακα που αναπόφευκτα θα υπάρχουν (εκτός αν είναι κανείς εξαιρετικά προσεκτικός) σε μια μακέτα.

Τα έντονα χρώματα είναι σχεδόν απαραίτητο κομμάτι! Αν δεν βαριέσαι κάνεις και λίγο dogde/burn για να τονίσεις λίγο τα σημεία που θές ώστε να ξεχωρίζουν.

Φαίνεται έτσι περίεργο γιατί βάζει αντικείμενα που σε κανονικές συνθήκες είναι στην ίδια απόσταση απο εμάς σε διαφορετικά επίπεδα εστίασης και στο ίδιο επίπεδο εστίασης σημεία σε διαφορετικές αποστάσεις. Αυτό δημιουργεί την ψευδαίσθηση της μακέτας γιατί εκεί αυτά τα σημεία θα ήταν στα συγκεκριμένα επίπεδα. Γιαυτό θέλει και προσοχή στην επιλογή της μάσκας ώστε το "νέο επίπεδο εστίασης" να είναι και σχετικά πειστικό. Μια-δυο δοκιμές συνήθως αρκούν για να βρείς το καλύτερο.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Εχεις δει τις υπολοιπες δουλειες του Keith Loutit ? Αν και η τεχνικη ειναι απλουστατη ο τυπος ειναι θεος στην επιλογη θεματων.



http://vimeo.com/keithloutit


Δειτε και αυτο http://vimeo.com/7827404


Στο βιντεο δειχνει πολυ πιο εντυπωσιακο λογω της κινησης Αλεξη. Σε βλεπω για dslr/camera :D


Ρε λες?

Η αλήθεια είναι οτι τελευταία προσπαθώ συνεχώς για "κινηματογραφικά" πλάνα και κάδρα... Σαν να βρίσκεις καρέ απο ταινία. Θέλω δουλεία όμως ακόμα, ίσως ανοίξω κάποιο νήμα με τους προβληματισμούς μου να μου δώσες τα φώτα σου!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Ρε λες?

Η αλήθεια είναι οτι τελευταία προσπαθώ συνεχώς για "κινηματογραφικά" πλάνα και κάδρα... Σαν να βρίσκεις καρέ απο ταινία. Θέλω δουλεία όμως ακόμα, ίσως ανοίξω κάποιο νήμα με τους προβληματισμούς μου να μου δώσες τα φώτα σου!

Αμ λεω......


Χτυπα καμια κοψοχρονια 5dII τωρα που θα πεφτουν και θα πλησιαζει η ωρα της 5DIII.

Εχεις πολλα να βγαλεις απο μεσα σου σε βλεπω :D
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Χαχα, το κοψοχρονιά μ'άρεσε...

Πέρα απο την πλάκα πάντως αν απο Σεπτέμβρη αρχίσω με το καλό την δουλειά θα το σκεφτώ, όχι για τοσο για το video όμως αλλα για το FF. Άντε να παίρνεις και φακούς όμως...
Είδωμεν
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Βρήκα 3 παλιές και στα πρόχειρα το εφάρμοσα...καλό κολπάκι

Για πείτε μου...


attachment.php



attachment.php




attachment.php
 

Attachments

  • DSC_917235.jpg
    DSC_917235.jpg
    59.3 KB · Views: 111
  • DSC_922134.jpg
    DSC_922134.jpg
    157.7 KB · Views: 133
  • allou funpark 20-4-2008 1083.jpg
    allou funpark 20-4-2008 1083.jpg
    175.6 KB · Views: 110

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Τώρα που τις βλέπω και τις 3 μαζί, συμφωνώ. Η 2η το ήθελε το cropάκι της, και η πρώτη δεν πείθει και πολύ.

Το κακό/καλό είναι ότι τώρα θα κοιτάμε να βγάλουμε φωτογραφίες που τους ταιριάζει αυτή η επεξεργασία...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
χεχε.


Τοχεις πιασει το κολπο μια χαρα.. Αλλα επιμενω οτι η κινηση του βιντεο το κανει 10 φορες πιο ανατριχιαστικο.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Thanks. Έλα όμως που δεν έχω φιλμάκια.

Χμμ...Τώρα που το σκέφτομαι...ίσως κάτι να βρω
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Νίκο η τρίτη είναι πολύ καλή!!!

Οι άλλες δύο πάσχουν απο το οτι δεν υπάρχει το καθαρό σημείο εστίασης. Είναι απαραίτητο για να δημιουργήται η αίσθηση της μινιατούρας.

Με κίνηση πράγματι μοιάζει μαγικό.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Οντως,η τριτη ειναι πολυ καλη!
Και η πρωτη,με λιγο πιο προσοχη στην επιλογη της εστιασης ισως...