Φακοί Fenix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Φακοι FENIX

ισως αν βαζανε τις τρεις κεφαλες σε ενα περιβλημα αλουμινενιο να εδειχνε καλυτερος...παντως δεν με χαλαει..αν μαθω και τιμη
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: Φακοι FENIX

ε και το σχήμα του λιγουλάκι είναι παράξενο....
Φερνει κατι σε minigun αλα terminator. Μαλλον θελουν να το περασουν σαν μικρο-μεγαλο κανονι.

Παντως αμα εχει τις αντοχες των αλλων fenix τοτε πιστευω θα παει καλα.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: Φακοι FENIX

Η κάθε κεφαλή μοιάζει πάρα πολύ με τον προπροηγούμενο P2D.
Πάντως μου αρέσουν οι φωτος με τους τύπους που περπατάνε στα σκοτάδια με τα 760 lumens. Ήμαρτον...

Δε μου αρέσει γενικά, ούτε το γεγονός ότι παίρνει 8xAA. Οι ΑΑ δεν είναι καλή επιλογή για τέτοιες υλοποιήσεις.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Φακοι FENIX

Αλίμονο αν δεν είχε πολύ φως...Οι υλοποιήσεις πάντως για 8ΑΑ είναι για όσους προσέχουν πολύ τις ΑΑ τους και έχουν καλό εξοπλισμό με αυτές(μπαταρίες+φορτιστή καλό)
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Φακοι FENIX

συγνωμη που παρεμβαινω (για μενα ξενα λιμερια) ξερετε δεν παω τους fenix μονο τον ΤΚ21 που ειναι απιστευτος φακος. Αυτος ο 45 αν επαιρνε 20 μπαταριες ισως τον αγοραζα. τι ειναι αυτα ρε δεν ντρεπονται λιγακι.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: Φακοι FENIX

Αυτος ο 45 αν επαιρνε 20 μπαταριες ισως τον αγοραζα. τι ειναι αυτα ρε δεν ντρεπονται λιγακι.

:HTEHETH63:
Ειδες; Ενα καρο μπαταριες. Πιστευω με κανα ανταπτορα να μπορει να δουλεψει με 18650.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Φακοι FENIX

Κοιτάξτε, για όσους έχουν ΑΑ και τις προσέχουν, είναι πιο ασφαλής λύση από τις λιθίου...Εγώ τις λιθίου δε θα τις άφηνα με τίποτα μες στο αμάξι...Πόσο μάλλον εδώ κάτω που κάνει πολύ ζέστη...Άρα για ένα δυνατό φακό αμαξιού είναι μια από τις λίγες καλές επιλογές!
Ο καθένας έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του λοιπόν....
3 xp-g πάντως με 8 ΑΑ καταφέρνουν καλούς χρόνους... Για μένα ο μόνος λόγος που δε θα τον αγοράσω είναι η σχεδίαση.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: Φακοι FENIX

Για ρώτησε τον David (4sevens) να σου πει για τα RMA των TK45 εξαιτίας των μπαταριών. ;)

Kαι αυτό με τη ζέστη και τις λιθίου δε το κατάλαβα... Αν δεν βάλεις απλές λιθίου τι θα βάλεις; Αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες;
Σε ακραίες θερμοκρασίες οι απλές λιθίου αντέχουν πολύ περισσότερο, έχει αλλάξει αυτό;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Φακοι FENIX

Για ρώτησε τον David (4sevens) να σου πει για τα RMA των TK45 εξαιτίας των μπαταριών. ;)

Kαι αυτό με τη ζέστη και τις λιθίου δε το κατάλαβα... Αν δεν βάλεις απλές λιθίου τι θα βάλεις; Αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες;
Σε ακραίες θερμοκρασίες οι απλές λιθίου αντέχουν πολύ περισσότερο, έχει αλλάξει αυτό;

Ναι τα ξέρω αυτά, γιατί όμως? Είδες την εξήγηση? Επειδή χρησιμοποιούσαν άλλές αντί άλλων μπαταρίες, άλλες μεταξύ τους μάρκες, διαφορετικών φορτίσεων διαφορετικών χωρητικοτήτων,συνδυασμούς αλκαλικων/λιθίου/nimh(ό,τι να ναι δλδ) χρήση αμφίβολων φορτιστών... Δυστυχώς αυτά είναι συνηθισμένα στους περισσότερους χρήστες. Δεν αμφιβάλλω ότι είναι ίσως λάθος η επιλογή της εταιρείας να επιμένει σε τέτοια λύση, δεδομένου των πολλών rma, αλλά όσοι προσέχουν, θα είναι οκ. 8 eneloop και ένας πραγματικά καλός φορτιστής κάνει ένα πολύ δυνατό σύνολο.
Για τις λιθίου, χρειάζεται μια διευκρίνηση, εννούσα τις επαναφορτιζόμενες λιθίου, όχι τις primaries. Οι δεύτερες δε συμφέρουν, τουλάχιστον εμένα και με χάλαει το ότι μπορεί να ξεμείνω, οπότε επειμένω στις επαναφορτιζόμενες. Αυτές λοιπόν έχουν ένα θέμα με τις υπερβολικές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στα αμάξια κάτω από τον Ελληνικό καλοκαιρινό ήλιο....
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: Φακοι FENIX

Πολύ θα ήθελα να εμπιστευτώ τις επαναφορτιζόμενες αλλά δε μπορώ γμτ...
Χρησιμοποιώ περίπου 10 primaries CR123, 2-3 AA λιθίου και 6 ΑΑΑ λιθίου το μήνα. Είναι λεφτά που θα μπορούσα να γλυτώσω, αλλά...
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Φακοι FENIX

Εσύ πετάς πολλά λεφτά σε μπαταρίες!!! :eek:
Τουλάχιστον τις ανακυκλώνεις έτσι? :p

Εγώ επιμένω πάντως όταν πρέπει, eneloop και AW(όχι πως δεν έχω και ένα κάρο μούφες). Αλλά και πάλι τις AW όχι στη ζέστη! Αντιθέτως eneloop, με bc900 la crosse και maha c808m για φόρτιση, είναι εγγύηση σε κάθε συνθήκη!
Αφού αντέχεις οικονομικά αυτή τη λύση, προφανώς είναι καλύτερη! Αλλά θα με χαλούσε να είμαι για διακοπές και να μου τελειώσουν και να μην έχω λύση να τις αναπληρώσω....
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: Φακοι FENIX

Πολύ θα ήθελα να εμπιστευτώ τις επαναφορτιζόμενες αλλά δε μπορώ γμτ...
Χρησιμοποιώ περίπου 10 primaries CR123, 2-3 AA λιθίου και 6 ΑΑΑ λιθίου το μήνα. Είναι λεφτά που θα μπορούσα να γλυτώσω, αλλά...

Εσυ πρεπει να της αγοραζεις με το κιλο. Μεσα απο ευρωπαικη ενωση θα σου βγαινει φθηνοτερα. Εκτος και εαν μπορεις να γλυτωσεις τελωνεια τοτε απο αμερικη ακομα πιο φθηνα.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: Φακοι FENIX

Εννοείται ότι ανακυκλώνω! ;)
Βασικά αν σταματήσω να παίζω τόσο πολύ με τους φακούς και οργανωθώ λίγο καλύτερα (πχ. όταν πηγαίνω κάπου και θέλω καινούριες μπαταρίες, οι παλιές μπερδεύονται μεταξύ τους και δεν ξέρω ποιες είναι ποιες) θα γλυτώνω πάνω από τις μισές μπαταρίες. :eek:

CR123 παίρνω του 4Sevens. Συνήθως μεγάλες ποσότητες και μαζί με άλλα, οπότε γλυτώνω και μεταφορικά. Δε με ενθουσιάζει το "made in China", αλλά εκτός από μια τζούφια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αποδίδουν περίπου σαν τις Duracel και σίγουρα καλύτερα από κάποιες αμερικάνικες.

Τέλοσπάντων, πρέπει να ξοδεύω γύρω στα 20 ευρώ/μηνα για μπαταρίες...

Και σόρρυ για το οφ τόπικ. :7SFGSFG:
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Φακοι FENIX

Εννοείται ότι ανακυκλώνω! ;)
Βασικά αν σταματήσω να παίζω τόσο πολύ με τους φακούς και οργανωθώ λίγο καλύτερα (πχ. όταν πηγαίνω κάπου και θέλω καινούριες μπαταρίες, οι παλιές μπερδεύονται μεταξύ τους και δεν ξέρω ποιες είναι ποιες) θα γλυτώνω πάνω από τις μισές μπαταρίες. :eek:

CR123 παίρνω του 4Sevens. Συνήθως μεγάλες ποσότητες και μαζί με άλλα, οπότε γλυτώνω και μεταφορικά. Δε με ενθουσιάζει το "made in China", αλλά εκτός από μια τζούφια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αποδίδουν περίπου σαν τις Duracel και σίγουρα καλύτερα από κάποιες αμερικάνικες.

Τέλοσπάντων, πρέπει να ξοδεύω γύρω στα 20 ευρώ/μηνα για μπαταρίες...

Και σόρρυ για το οφ τόπικ. :7SFGSFG:

εσυ μαλλον εισαι πιο αρρωστος απο ολους εδω μεσα.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Φακοι FENIX

Yuk, πάρε ένα πολύμετρο ωρέ και μέτρα τις, να δεις τι τάση γράφουν για να συμπεραίνεις πόσο φορτίο έχουν ακόμη...20 ευρώ το μήνα πάντως σημαίνει ένας surefire το χρόνο επιπλέον :p ή Ένας jetbeam rrt-3!! Θα μου πεις δε γίνεται αλλιώς αν παίζεις με τους Surefire αλλά για τις ΑΑ/ΑΑΑ μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να αγοράσεις eneloop!