Lemm HDVB-T 200 - IQ DVB-T 750HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread γιατί είμαι κάτοχος ενός ψηφιακού δέκτη Lemm HDVB-T 200 και σύμφωνα με αυτά που διαβάζω για τους υπόλοιπους βλέπω ότι έχει αρκετά καλές δυνατότητες που αξίζει να δει κανείς.

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κανένα thread που να αναφέρεται σε αυτόν εκτός από το "Πρόβλημα σε δέκτη Lemm HDVB-T 200 PVR" που στην ουσία είναι παραπλανητικό γιατί αν διαβάσει κάποιος το thread θα καταλάβει ότι πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό δέκτη για την κατηγορία και την τιμή του.

Πέρα από την αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής και τις βασικές λειτουργίες που είναι αρκετά ικανοποιητικές, είναι παράλληλα και ένα πολύ καλό Multimedia Player που υποστηρίζει αρχεία τύπου MP3, WMA, MPEG, DivX, AVI, MKV καθώς και αρχεία ελληνικών υποτίτλων *.srt.
Επίσης υποστηρίζει σκληρούς δίσκους σε φορματ FAT, FAT32 ή NTFS.

Επίσης οι εγγραφές που κάνει μέσω PVR έχουν φορματ *.ts που διαβάζεται απευθείας σε pc με windows media player.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι δέκτης εξίσου καλής ποιότητας και με παρόμιες λειτουργίες που είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω σε φίλο είναι ο IQ DVB-T 750HD.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
οταν γραφεις μια εκπομπη μπορεις να δεις αλλο καναλι της ιδιας τετραδας;
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Στο internet βλέπω εκτός από τον Τ-200 και τους
Τ-2010 (μάλλον τυπογραφικό θα είναι γιατί έχουν ίδια φωτό)
Τ-999
Τα χαρακτηριστικά μου φαίνονται ίδια.
Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν ?
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
καλά έκανες και το άνοιξες το θέμα, σίγουρα αν κάνει αυτά που λες σκοράρει σε σχέση με xoro και turbo-x.

Τι μέγεθος αρχείου Pr καταλαμβάνουν 10 λεπτά εγγραφής ert digital;

πόση είναι η μεγαλύτερη διάρκεια που έχεις αφήσει να γράφει αρχείο; κάνει κάποιο αυτόματο split;

Στα mkv φαντάζομαι όσα έχουν DTS ήχο δεν θα κάνει decoding όπως και τα περισσότερα της κατηγορίας, μπορείς να το επιβεβαιώσεις; Έχεις δοκιμάσει αναπαραγωγή mkv 1080p όλων των profile (4.1, 5,1) και γίνεται απροβλημάτιστα; (τσεκάρεις τα profile με το media info, ή αν χρησιμοποιείς MediaPlayer Classic > file/properties στο αρχείο που έχεις ανοιχτό). Οι υπότιτλοι είναι οκ από μέγεθος; Έχουν σκιά έτσι ώστε να διαβάζονται καλά σε λευκό background;

Οι απαντήσεις σου θα λύσουν απορίες πολλών από εμάς.

Ευχαριστώ
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Κάτι άλλο, επειδή δεν το βρήκα πουθενά κατευθείαν, έχουμε link για το site της εταιρίας;

Ποιες οι διαφορές του LEMM HDVB-T 200 με τον LEMM HDVB-T 2010 και τον LEMM DVB-T 999; Για να πωλούνται από το ίδιο site δεν μπορεί να υπάρχει λάθος.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
καλά έκανες και το άνοιξες το θέμα, σίγουρα αν κάνει αυτά που λες σκοράρει σε σχέση με xoro και turbo-x.

Τι μέγεθος αρχείου Pr καταλαμβάνουν 10 λεπτά εγγραφής ert digital;

πόση είναι η μεγαλύτερη διάρκεια που έχεις αφήσει να γράφει αρχείο; κάνει κάποιο αυτόματο split;

Στα mkv φαντάζομαι όσα έχουν DTS ήχο δεν θα κάνει decoding όπως και τα περισσότερα της κατηγορίας, μπορείς να το επιβεβαιώσεις; Έχεις δοκιμάσει αναπαραγωγή mkv 1080p όλων των profile (4.1, 5,1) και γίνεται απροβλημάτιστα; (τσεκάρεις τα profile με το media info, ή αν χρησιμοποιείς MediaPlayer Classic > file/properties στο αρχείο που έχεις ανοιχτό). Οι υπότιτλοι είναι οκ από μέγεθος; Έχουν σκιά έτσι ώστε να διαβάζονται καλά σε λευκό background;

Οι απαντήσεις σου θα λύσουν απορίες πολλών από εμάς.

Ευχαριστώ

Οσο αφορά τους υπότιτλους, οχι δεν εχουν σκιά, και ειναι μικροι θα έλεγα ακομη και στην large ρύθμιση. Εγω αναγκάστικα να βαλω backround color απο τους υπότιτλους γιατι αλλιώς δεν εβλεπα τίποτα σχεδόν.
Εχει επιλογές παντως ως προς το χρώμα το χρώμα backround και το μέγεθος υπότιτλων.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
οταν γραφεις μια εκπομπη μπορεις να δεις αλλο καναλι της ιδιας τετραδας;
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Όπως είπα και στο άλλο νήμα και νομίζω είναι χρήσιμο να αναφερθεί:
Λοιπόν σαν PVR με εντυπωσίασε και σαν ποιότητα εγγραφής (χωρίς σπασίματα και σε HDD και σε Flasaki). Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως είναι ότι όταν προγραμματίσεις μια εγγραφή ξυπνάει από standby και όταν την ολοκληρώσει ξαναμπαίνει σε standby!!(κόβοντας και το ρεύμα από το USB). Για κάθε εγγραφή φτιάχνει ένα φάκελο και μέσα δημιουργεί ένα αρχείο .ts το οποίο το παίζει το VLC κανονικά (δοκιμή με VLC για MAC). Αφού υποστηρίζει και NTFS δίσκους λογικά θα φτιάχνει 1 αρχείο για κάθε εγγραφή. (για 10 λεπτά περίπου χρησιμοποίησε 250 ΜΒ).

Αντιπρόσωπος http://www.delfitzis.gr/
 

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Re: Απάντηση: Lemm HDVB-T 200 - IQ DVB-T 750HD

Οσο αφορά τους υπότιτλους, οχι δεν εχουν σκιά, και ειναι μικροι θα έλεγα ακομη και στην large ρύθμιση. Εγω αναγκάστικα να βαλω backround color απο τους υπότιτλους γιατι αλλιώς δεν εβλεπα τίποτα σχεδόν.
Εχει επιλογές παντως ως προς το χρώμα το χρώμα backround και το μέγεθος υπότιτλων.

Για τους υπότιτλους νομίζω ότι έχει να κάνει τελικά με το αρχείο υποτίτλων *.srt και/ή αν είναι ενσωματωμένοι στην ταινία. Σε κάποιες ταινίες έχουν κανονικό μέγεθος και σε κάποιες μικρό (έχοντας πάντα το κανονικό μέγεθος επιλεγμένο στο δέκτη).
Δοκίμασα τις ίδιες ταινίες και σε άλλο δέκτη και μου έκανε ακριβώς το ίδιο με το μέγεθος των υποτίτλων. Για αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα υπότιτλων και όχι δέκτη.
 

haralabosg

Senior Member
29 August 2007
303
Αθήνα
Απο τους κατοχους του Lemm ,εχει κανεις δοκιμασει να παρακολουθησει mkv (720 ή 1080) διαρκειας 1-2h ; Αναφερθηκε οτι σταδιακα εχουμε αποσυγχρονισμο ηχου-εικονας...
 
Last edited:

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Απο τους κατοχους του Lemm ,εχει κανεις δοκιμασει να παρακολουθησει mkv (720 ή 1080) διαρκειας 1-2h ; Αναφερθηκε οτι σταδιακα εχουμε αποσυγχρονισμο ηχου-εικονας...

Εγώ προς το παρόν δεν έχω δοκιμάσει.
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Απάντηση: Re: Lemm HDVB-T 200 - IQ DVB-T 750HD

Απο τους κατοχους του Lemm ,εχει κανεις δοκιμασει να παρακολουθησει mkv (720 ή 1080) διαρκειας 1-2h ; Αναφερθηκε οτι σταδιακα εχουμε αποσυγχρονισμο ηχου-εικονας...

αυτό μπορεί να είναι ένα πολύ ενοχλητικό πρόβλημα, καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσει κάποιος...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
σε 45λεπτα mkv tv series δε παρατήρησα κάτι πάντως...

PS. Οι παραπανω παρατηρήσεις οσο αφορα τους υποτιτλους και πως εμφανιζονται αφορουν εξωτερικό SRT αρχείο. Δεν εχω δοκιμάσει mkv με ενσωματωμένους subs.

Να προσθέσω επίσης και εγω οτι εχει πολυ καλή ποιότητα κατασκευής αλλά το τηλεκοντρόλ του ειναι πολύ "ανυπάκουο".
 
Last edited:

luzu

New member
11 June 2010
14
Μπορεί κάποιος από τα παιδιά που έχουν ήδη τον Lemm T200 να μας απαντήσει στο αν τα αρχεια pvr (ή όπως ονομάζονται τα αρχεία στα οποία σώζονται οι εγγραφές προγραμμάτων) είναι προσβάσιμα για εκτέλεση πριν ολοκληρώσεις την εγγραφή τους;

Το ρωτάω για τον εξής λόγο:

Ας δεχτούμε ότι δεν έχει Time Shift ο Τ200.
Αν όμως εγώ μπορώ να πατήσω το REC, να πάω να κάνω το ό,τι θέλω να κάνω για 5 λεπτά, και μετά ανοίξω το αρχείο το οποίο συνεχίζει να γράφει από πίσω το πρόγραμμα μου, είναι σαν να έχει time-shift...

Αν δεν μπορώ να το κάνω αυτό, τότε ναι, δεν έχει time-shift...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Απάντηση: Lemm HDVB-T 200 - IQ DVB-T 750HD

Ναι, δεν πιάνει καλά! ισως φταιει το δικό μου, ας πει και καποιος αλλος την εμπειρία του...

Μάλλον και το δικό μου έχει κάνει κακές παρέες γιατί είναι ανυπάκουο από μεγάλη απόσταση.

Έχει βρεί κανείς εάν μπορείς κατά την εγγραφή να ορίσεις πόση ώρα να γράψει ακόμη και μετά να σταματήσει;
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Μεταφέρω αυτούσιο από το άλλο νήμα

Τον έχω στη διάθεση μου 2 ώρες περίπου.
Τιμή 60 με ΦΠΑ από στοά Φέξη.
Κατασκευή συσκευής μέτρια προς καλή κινέζικη, με πορτοκαλί LED που βγάζουν μάτια :speechless-smiley-0:speechless-smiley-0.
Τηλεχειριστήριο .... γιατί ρε παιδιά τέτοιο χάλι. Απόκριση τηλεχειριστηρίου μέτρια προς κακή.
Μενού υπερκινέζικα με εμφάνιση που έχω να δώ από τα αρχικα images των dreambox.
Εικόνα καλή σε τηλεόραση CRT 29''
Ευκολία στα μενού πολύ καλή και ελληνικά συμπαθητικά αλλά όχι πλήρης εξελληνισμός (επιλογές εγγραφών).
Αναγνώρισε με τη μία φλασάκι SK 4GB FAT32 και σκληρό WD 120GB caviar blue NTFS. Όταν η συσκευή απενεργοποιείται, σβήνει και το φλασάκι ή το δίσκο.
Έκανα γρήγορα το update αλλά δεν χρειαζόταν.
Εγγραφή με ένα κουμπί άψογα και γρήγορα στο παραπάνω φλασάκι.
EPG ελληνικότατο και για πολλές μέρες (ΣΠΟΡ+, ΠΡΙΣΜΑ+, κλπ)
Προγραμματισμός εγγραφής από EPG, πανεύκολος. Κοιμάται, ξυπνά, ενεργοποιεί USB, ξεκινά εγγραφή, σβήνει, απενεροποιεί USB.

Ποιότητα εγγραφής ακριβώς όπως η λήψη.

Δοκίμασα αναπαραγωγή αρχείων video με ελληνικά και αγγλικά filename avi, mp4, mkv, με srt αγγλικού και ελληνικούς. H αναπαραγωγή έγινε και από το φλασάκι FAT32 και από το δίσκο NTFS. Κανένα πρόβλημα. Επίσης παίζει άψογα και αρχεία ts από dreambox. Οι υπότιτλοι είναι κάπως μικροί και η γραμματοσειρά τους λεπτή και χωρίς περίγραμμα.

Μέχρι στιγμής ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ. :SFGSFGSF:
 

gb2453

Banned
3 June 2010
55
Πράγματι το κοντρόλ του είναι λίγο προβληματικό αλλά αν το μάθεις δουλέυει καλά.

Πάντος σε γενικές γραμμές για την κατηγορία και τις λειτουργίες του θα συμφωνήσω ότι ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ. :2thumb22sup: