Φακός/φώς για ποδήλατο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Για πείτε ρε παιδιά, εσείς που κατέχετε τα περί led κλπ. υπάρχει κάποια πρόταση από τις εταιρίες που φτιάχνουν τους φακούς σας για ταυτόχρονη (ή και αποκλειστική) χρήση σε ποδήλατο; Κάτι δηλαδή που να εκμεταλλεύεται την αξιοπιστία και την τεχνογνωσία μιας εταιρίας που φτιάχνει αποκλειστικά φακούς.
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

και έμενα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. τόσο για φως μπροστά όσο και για πίσω
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Απάντηση: Φακός/φως για ποδήλατο

Σε καταστήματα με είδη ποδηλασίας υπάρχουν σίγουρα χιλιάδες λύσεις, απλά, θα ήθελα καμιά πρόταση από τους ειδικούς του φωτός. Δηλαδή, στο παραπάνω λινκ π.χ., αυτά τα cateye, blackburn κλπ. δεν ξέρω αν είναι "καλά" φώτα. Μήπως υπάρχουν λύσεις από τους κατεξοχήν κατασκευαστές φακών;
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Petesoulis, είμαι ποδηλάτης και όλες αυτές οι εταιρείες διαθέτουν πολύ αξιόπιστες λύσεις.

Το θέμα είναι για ποιό λόγο θες το φως διότι υπάρχουν φώτα απλά για να σε βλέπουν, φώτα για να βλέπεις τον δρόμο και οι πολύ ακριβές λύσεις που είναι για να κάνεις βραδυνές βόλτες σε μονοπάτια στο βουνό.

Μια μέση λύση (βλέπω καλά και με βλέπουν) που χρησιμοποιώ είναι αυτές:

μπροστινό φως

http://www.bike24.com/1.php?content...d=0;pgc=0;ID=0f62def243e44fddc229797258fd58d5

πίσω φως

http://cgi.ebay.com/CatEye-10-LED-B...ultDomain_0&hash=item414ba1f620#ht_1440wt_911
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Ως "νεόκοπος" ποδηλάτης (μόλις χθες το παρέλαβα ως δώρο του αδελφού), σίγουρα δεν πρόκειται να κάνω βραδυνές βόλτες σε βουνά και μονοπάτια. Θέλω να με βλέπουν αλλά να βλέπω κι εγώ, σε ασφάλτινες (και ομαλές χωμάτινες) διαδρομές με ελάχιστο ή και καθόλου φωτισμό. Ως άσχετος και από φώτα, αυτά που μου προτείνεις μου φαίνονται απλά όμορφα (μέχρι εκεί μπορώ να τα αξιολογήσω), αλλά θα ήθελα κάτι οικονομικότερο. Κάτι στην περιοχή των 60-70 μάξιμουμ.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Για πείτε ρε παιδιά, εσείς που κατέχετε τα περί led κλπ. υπάρχει κάποια πρόταση από τις εταιρίες που φτιάχνουν τους φακούς σας για ταυτόχρονη (ή και αποκλειστική) χρήση σε ποδήλατο; Κάτι δηλαδή που να εκμεταλλεύεται την αξιοπιστία και την τεχνογνωσία μιας εταιρίας που φτιάχνει αποκλειστικά φακούς.
λυση για να σε βλεπουν και να βλεπεις καλα καλα...μερικες απο τις εταιριες που συζηταμε γενικα εχουν βασεις για να καθονται οι φακοι στο ποδηλατο και απο εκει και περα εσυ θα επιλεξεις τον φακο και την φωτεινοτητα.μια εταιρια η οποια ειναι και στην Ελλαδα ειναι αυτη εδω http://www.batteries.gr/categories.asp?catid=1099 και αξεσουαρ εδω http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1950 αλλα αν κανετε αγορες απο εξωτερικο για περισσοτερες επιλογες εχουν και αλλες εταιριες οπως αυτη http://www.4sevens.com/index.php?cPath=92 αλλα μπορουν να σας προτινουν και αλλες τα παιδια.
γενικα παντως οι περισσοτερες βασεις κανουν για ολους τους φακους..ψαξτε το αυτο για να μην σας περιορισει αργοτερα και...καλες διαδρομες :bike:
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Ως "νεόκοπος" ποδηλάτης (μόλις χθες το παρέλαβα ως δώρο του αδελφού), σίγουρα δεν πρόκειται να κάνω βραδυνές βόλτες σε βουνά και μονοπάτια. Θέλω να με βλέπουν αλλά να βλέπω κι εγώ, σε ασφάλτινες (και ομαλές χωμάτινες) διαδρομές με ελάχιστο ή και καθόλου φωτισμό. Ως άσχετος και από φώτα, αυτά που μου προτείνεις μου φαίνονται απλά όμορφα (μέχρι εκεί μπορώ να τα αξιολογήσω), αλλά θα ήθελα κάτι οικονομικότερο. Κάτι στην περιοχή των 60-70 μάξιμουμ.

Καλώς ήλθες τότε petesoulis στο κλαμπ της "ορθοπεταλιάς", για πίσω φως δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο εκτός από αυτό που σου ανέφερα παραπάνω. Είναι καταπληκτικό για την τιμή του.

Τώρα για μπροστινό φως, εγώ θα κοίταζα αυτό και αυτό, και γενικά φως που λειτουργεί με δική του επαναφορτιζόμενη μπαταρία για να μην έχεις συχνές αλλαγές. Απλά φορτίζεις το προηγούμενο βράδυ και φεύγεις.

Βέβαια σε κάθε περίπτωση, ειδικά όταν κυκλοφορείς βραδυνές, ως επί το πλείστον ώρες, καλό είναι να έχεις και ένα δεύτερο μικρότερο φωτάκι, όπως αυτό, σε περίπτωση που σε "προδώσει" το βασικό σου φως.

Ελπίζω να σε κάλυψα.. -bye-
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

lupine νομιζω....αλλα ειναι πανακριβα ρε παιδια.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Σημειώνω τις επισημάνσεις του φίλου Ηλία, και εστιάζω λίγο στην πρόταση του Παντελή για συνδυασμό κανονικού φακου με βάση στήριξης για το τιμόνι, όσον αφορά στο εμπρόσθιο φως. Δε θα ήταν άσχημα να έχω ένα "καλό" φακό για το σπίτι ο οποίος να με εξυπηρετεί ταυτόχρονα και στις βόλτες με το ποδηλατο.
Ποιους φακούς προτείνουν λοιπόν οι ειδικοί για αυτή την περίπτωση; Φαντάζομαι ότι ψάχνω κάτι μικρό και ελαφρύ, με καλή αυτονομία (τουλάχιστον 2 ώρες, για να ειμαστε καλυμμένοι) και φως που να φτάνει σε μια απόσταση γύρω στα 20-30 μέτρα (ή και παραπάνω) και μάλιστα σχετικά διάχυτο και όχι εστιασμένο σε ένα σημείο (αν το περιγράφω σωστά). Αν παίρνει και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, ακόμα καλύτερα.
Αν δεν υπάρχει κάτι με τέτοιες "προδιαγραφές", τότε πάω στα εξειδικευμένα φώτα για ποδήλατα.
 

nick2001

Senior Member
22 October 2008
590
Θεσσαλονικη
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Eγω εχω παρει αυτο και ειναι εξαιρετικο αν θελεις ενα απλο φακο.Εχει και λειτουργια για να αναβοσβηνει.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Σημειώνω τις επισημάνσεις του φίλου Ηλία, και εστιάζω λίγο στην πρόταση του Παντελή για συνδυασμό κανονικού φακου με βάση στήριξης για το τιμόνι, όσον αφορά στο εμπρόσθιο φως. Δε θα ήταν άσχημα να έχω ένα "καλό" φακό για το σπίτι ο οποίος να με εξυπηρετεί ταυτόχρονα και στις βόλτες με το ποδηλατο.
Ποιους φακούς προτείνουν λοιπόν οι ειδικοί για αυτή την περίπτωση; Φαντάζομαι ότι ψάχνω κάτι μικρό και ελαφρύ, με καλή αυτονομία (τουλάχιστον 2 ώρες, για να ειμαστε καλυμμένοι) και φως που να φτάνει σε μια απόσταση γύρω στα 20-30 μέτρα (ή και παραπάνω) και μάλιστα σχετικά διάχυτο και όχι εστιασμένο σε ένα σημείο (αν το περιγράφω σωστά). Αν παίρνει και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, ακόμα καλύτερα.
Αν δεν υπάρχει κάτι με τέτοιες "προδιαγραφές", τότε πάω στα εξειδικευμένα φώτα για ποδήλατα.
φιλε μου υπαρχουν πολλοι φακοι για να διαλεξεις και για να σε κατατοπισω λιγο θα επιλεξεις για να φωτιζει καλα μεχρι τα 50 μετρα εναν με κατοπτρο οχι λειο αλλα αυτα που γραφουν orange,μοιαζουν στην υφη σαν την φλουδα του πορτοκαλιου...θα σου προτεινω εναν που πιστευω ειναι αρκετα καλος και φωτιζει και καλα http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3685
 

Attachments

  • dsc03894smalleo2.jpg
    dsc03894smalleo2.jpg
    75.2 KB · Views: 136

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

Πέρασα μια βόλτα από το Δήσιο και έριξα μια ματιά σε 2-3 fenix, αλλά επειδή δεν ήταν διαθέσιμη η βάση για το τιμόνι, τελικά πήρα αυτό κι αυτό και κάποια στιγμή (και αφού το ψάξω καλύτερα και με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν καλύπτομαι) το εμπρόσθιο φως θα αντικατασταθεί με κάποιο καλύτερο φακό συν βάση.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

συγνωμη ρε παιδια αλλα 100+ ευρω για LED του ενος Βαττ
http://www.tsirikosbikes.gr/index.p...-helmet-light/cateye-single-shot-el600rc.html

πολλα δεν ειναι.....

με τα διπλα λεφτασ υπαρχουν τυποι που κανουν μοντες με 10πλασια ισχυ, και καλυτερη αυτονομια
φιλε kospap επειδη ασχολουμαι και εγω με το ποδηλατο απο την στιγμη που εγινε μοδα-δημοφιλες το βαρανε και αυτο...γιαυτο προσοχη στις επιλογες και να διαμαρτηρεστε για καθε τι ακριβο.βρηκα καποια στιγμη εναν τυπο στην καλλιθεα αττικης και τα πωλουσε ολα 3 φορες κατω στις ιδιες εταιριες.(αξεσουαρ)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Φακός/φως για ποδήλατο

συγνωμη ρε παιδια αλλα 100+ ευρω για LED του ενος Βαττ
http://www.tsirikosbikes.gr/index.p...-helmet-light/cateye-single-shot-el600rc.html

πολλα δεν ειναι.....

με τα διπλα λεφτασ υπαρχουν τυποι που κανουν μοντες με 10πλασια ισχυ, και καλυτερη αυτονομια
Μα γι' αυτό άνοιξα το παρόν θέμα σε φόρουμ για φακούς και όχι σε ποδηλατικό... Ασχετα αν τελικά πήρα dedicated ποδηλατικό φως.