Καθαρίζοντας LP με ξυλόκολλα....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
πρεπει να γινεται αυτο...
Η κολα αυτη ειναι αν δε κανω λαθος Κρυσταλιζε, και δε κολαει στο βινιλιο. Οποτε πιστευω οτι ξεκολαει ετσι, ναι.. Αν καποιος εχει κανα παλιο βυνιλιο ας το δοκιμασει να μας πει! :beatnik2:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Το δοκιμαζω στο "Velvet underground, Lou Reed and Nico" πρωτης κοπης, με τη μπανανα αθικτη και θα σας πω το βραδυ τι εγινε :damnyou::grinning-smiley-043
 

nickolas_t

Senior Member
9 April 2009
351
Πατρα
Απάντηση: Re: Καθαρίζοντας LP με ξυλόκολλα....

Το δοκιμαζω στο "Velvet underground, Lou Reed and Nico" πρωτης κοπης, με τη μπανανα αθικτη και θα σας πω το βραδυ τι εγινε :damnyou::grinning-smiley-043

------------------------------------------------------------------
Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ελπιζω να καταλαβατε οτι αστειευομαι. Ουτε στα "ονειρα μου σα τα πεταλα μιας ανεμωνας" δε θα εβαζα ξυλοκολα (αν το ειχα σε βινυλιο).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Ας το δούμε λίγο πιό ψύχραιμα. Η κόλλα κάνει 10 δολ. το σωληνάριο σύμφωνα με το Ίντερνετ. Υποθέτω ότι στην Ελλάδα κάνει 10 ευρώ. Ο τύπος στο βιντεάκι δεν την τσιγκουνεύεται, οπότε ας πούμε ότι ένα σωληνάριο φτάνει για 10 πλευρές, δλδ 5 δίσκους=κόστος 2 ευρώ άνα δίσκο. Για να καθαρίσεις 200 δίσκους θέλεις 400 ευρώ που είναι το κόστος του φτηνότερου πλυντήριου δίσκων (Νitty Gritty 1.5). Μετά έχουμε και το πρόβλημα του στεγνώματος, κάθε πλευρά πρέπει να στεγνώσει για 12 ώρες, ήτοι για κάθε δίσκο απαιτείται 1 μέρα (ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι). Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που δεν προκαλεί κάποια ζημιά στο βινύλλιο δε συμφέρει με τίποτα.
 

teachertza

New member
16 October 2007
94
Το δοκιμαζω στο "Velvet underground, Lou Reed and Nico" πρωτης κοπης, με τη μπανανα αθικτη και θα σας πω το βραδυ τι εγινε :damnyou::grinning-smiley-043

φίλε αυτό έχει 4 κατοστάρικα πρόσεχε!!!
 
Ας το δούμε λίγο πιό ψύχραιμα. Η κόλλα κάνει 10 δολ. το σωληνάριο σύμφωνα με το Ίντερνετ. Υποθέτω ότι στην Ελλάδα κάνει 10 ευρώ. Ο τύπος στο βιντεάκι δεν την τσιγκουνεύεται, οπότε ας πούμε ότι ένα σωληνάριο φτάνει για 10 πλευρές, δλδ 5 δίσκους=κόστος 2 ευρώ άνα δίσκο. Για να καθαρίσεις 200 δίσκους θέλεις 400 ευρώ που είναι το κόστος του φτηνότερου πλυντήριου δίσκων (Νitty Gritty 1.5). Μετά έχουμε και το πρόβλημα του στεγνώματος, κάθε πλευρά πρέπει να στεγνώσει για 12 ώρες, ήτοι για κάθε δίσκο απαιτείται 1 μέρα (ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι). Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που δεν προκαλεί κάποια ζημιά στο βινύλλιο δε συμφέρει με τίποτα.

Πάντως ο ποιητής στο video έλεγε ότι του στοιχίζει περίπου 25c το κάθε καθάρισμα..
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=29814
βρηκα αυτο, τελειως τζαμπα μου φαινεται.

Η P.V.A. Ζ-50 είναι πανίσχυρη κρυσταλλιζέ ξυλουργική και γενικής χρήσεως κόλλα που γίνεται διαφανής όταν στεγνώσει (20-30 λεπτά). Είναι κατάλληλη για σκληρά ή μαλακά ξύλα, χαρτί, χαρτόνι, φελιζόλ, κεραμικά, βινυλικά πλακάκια κλπ.


:FSGSFGS4:

ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ τα βλέπω τα βινύλια
 

akirav

AVClub Enthusiast
7 August 2008
755
:D
Χεχε, δεν το ειδα...
Παντως λεω να παω απο γνωστο μου που πουλαει να ρωτησω.
 

safe1

New member
7 October 2009
35
συνταξιούχος είναι ο τύπος; πολύ ελεύθερο χρόνο έχει μου φαίνεται...

Έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα σε αγγλικά και αμερικάνικα φόρουμ που παρακολουθώ...Όσοι το έκαναν λένε ότι δουλεύει.

Έχω γύρω στους 400 δίσκους που θεωρείται πολύ μικρή συλλογή.

Και σε 10 αν καθόμουνα να κάνω αυτή την ιστορία (το πολύ 5-10 πολύ βρώμικους δίσκους έχω, και αν είναι και τόσοι...), σίγουρα το επόμενο
βήμα θα ήταν να αυτοκτονήσω :violent-smiley-011:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Δεν αμφισβητούμε ότι δουλεύει, παλιά (δεκαετία του '90) είχε πάρει το μάτι μου ένα σπρέι που δούλευε με τον ίδιο περίπου τρόπο (μόνο που δεν ήθελε ώρες να στεγνώσει αλλά λίγα λεπτά). Το θέμα είναι αν συμφέρει οικονομικά και από πλευράς απαιτούμενου χρόνου.

400 δίσκοι είναι μιά χαρά συλλογή.
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
974
Κηφισια Αττικής
Το θέμα αυτό το είδα και σε ένα καινούριο νήμα αλλά δεν το βρίσκω τώρα...αλλα βλέπω οτι είχε απασχολήσει και παλαιότερα. Η πατέντα παιδιά δουλεύει...την δοκίμασα και είναι μια χαρά για πολύ βρώμικους δίσκους. Δεν είναι εύκολη διαδικασία και είναι όντως χρονοβόρα άρα αξίζει για αρκετά βρώμικους δίσκους...Βγάζει το 90 με 95% της βρωμιάς μέσα απο τα αυλάκια.
θέλει προσοχή στις άκρες να πέσει σωστά για να μην αφήσει υπολοίματα αλλά μετά απο 2, 3 φορές παίρνεις το...κολλάει...
Κόστος ένα μπουκαλάκι "μπιμπερό" όπως το λένε 200gr, 3 ευρώ μετά παίρνεις τον ντενεκέ 1 κιλό με 4 ευρώ και γεμίζεις το μπιμπερό....
Με τα 200gr βγάζεις 3 μπορεί και 5 δίσκους...υπόψην οτι όταν η κόλλα πήζει θέλει αραίωμα με νερό και έτσι αυγατίζει κιόλας. το μπιμπερό δεν είναι και απαραίτητο μιας που μπορεί να χρησιμοποιηθεί πινέλο με κουβαδάκι κολλας ή επάλοιψη με το χέρι που είναι και το καλύτερο...
Έχει γεμίσει το youtube με την πατέντα αυτή και εγώ την είχα για fake αλλά λέω για να χτυπιούνται όλοι κάτι θα κάνει...και όντως...όσοι έχετε άχρηστους δίσκους που δεν τους πλησιάζατε κάντε μια δοκιμή πλάκα έχει και το κόστος τίποτα...