Welcome to the AVClub.

Page 13 of 57 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 121 to 130 of 561
    Junior Member

Re: Turbo-X Media Player Oscar!!!

Το αγορασα και εγω αλλα αντιμετωπιζω προβλημα στο torrent download.
    Οταν ενεργοποιω το κλασικο Btorrent που εχει μαζι με το Samba κατεβαζει απο οποιοδηποτε torrent site που δεν ειναι private. Οταν ενεργοποιω το software Transmission για να δουλευω τα torrent μου κολλαει το μηχανακι μετα απο λιγο και μονο με power off επανερχεται. Εχει δουλεψει κανεις το torrent του και ειδικα με ενδιαφερει αν μπορει να το δουλεψει με THEGT κλπ private torrent sites.

Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο μηχανακι για Player και τα παιζει ολα με αρκετες επιλογες στους υποτιτλους και DTS - HD ηχο. Μονο μειονεκτημα το αργο σε ανταποκριση remote control. Αν παιξει και το transmission torrent τοτε ειναι θεϊκο να παιρνει και καμια ανασα ο υπολογιστης που δουλευει ασταματητα.

Ευχαριστω

Junior Member

Καλησπέρα.

Αγόρασα κι εγώ προχθές το oscar. Έφαγα πολύ χρόνο με το streaming (τελικά βρήκα λύση με το PS3 Media Center μέσω UPnP) και εν τέλει κατάφερα να δω τους σκληρούς του (εσωτερικό και εξωτερικό), μάλλον κατά τύχη, από το MAC OS και να διαχειρίζομαι τα αρχεία τους. Θέλει ψάξιμο και δεν είναι και το απλούστερο στη χρήση αλλά δουλεύει καλά και εικόνα και ήχος άψογα (mkv 720p με 5.1 AC3 σε home cinema με οπτική ίνα).

Το πρόβλημα που έχω είναι η ταχύτητα της USB. Πραγματικά συμπεριφέρεται σαν USB 1.0 και όχι 2.0!! Και για του λόγου το αληθές το συνέδεσα στον Mac. Ένα τυπικό αρχείο avi 350 MB που αντιγράφεται σε εξωτερικό σκληρό σε 20" σε αυτό αντιγράφεται σε 2 λεπτά!! Και φυσικά το ίδιο ισχύει όταν αντιγράφω αρχεία από τον εξωτερικό στον εσωτερικό σκληρό. Φανταστείτε την πίκρα που έχω φάει που πρέπει να αντιγράψω 700 GB βίντεο από τον εξωτερικό στον εσωτερικό!! Όταν συνέδεσα και τους δύο στον υπολογιστή (ελπίζοντας να πάει, για κάποιο λόγο, πιο γρήγορα) μου έλεγε ότι θέλει 50+ ώρες!!!
    Επίσης, αν προσπαθήσω να μεταφέρω ασύρματα 350 ΜΒ αρχείο στον εξωτερικό ενώ είναι συνδεδεμένος στο oscar μου λέει ότι θέλει 2+ ώρες!! Ενώ στον εσωτερικό αντιγράφεται σε 5-6 λεπτά (λογικό, λόγω περιορισμού wifi bandwidth).

Τέλος, και οι τρεις θύρες USB έχουν το ίδιο πρόβλημα (οι δύο USB Host και η μία για σύνδεση με τον υπολογιστή).

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;;

Επίσης, τι ρυθμίσεις χρειάζεται για να συνδεθεί στο internet μέσω Wifi router? Στο PPPoE που ζητάει username και password, για ποιο πράγμα ζητάει user, pass?? Για το router? Του ISP?? Κάτι άλλο;;; Η τεκμηρίωση σ' αυτό το κομμάτι είναι ανύπαρκτη.

Junior Member

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Το ζαχαρώνω και εγώ για αγορα το συγκεκριμένο (είμαι βασικά μεταξύ αυτού και του WD Media Player WD TV Live) κυριως λόγο οτι το δίνει το Πλαίσιο μαζι με δίσκο 1ΤΒ και WI-FI Stick σε σχετικά ενδιαφέρουσα τιμή.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το τι λέει σε σχέση με το WD. Αξίζει;
    Από θόρυβο γενικώς τι λέει;

Junior Member

Το WD Media Player TV Live δεν το εχω δοκιμασει για να εχω αποψη. Σχετικα με το Turbo -x Oscar που εχω μπορω να σου πω οτι ειναι αρκετα καλο σαν κατασκευη, αναγνωριζει τα παντα και εχει και slide show με μουσικη που επιλεγεις για τις Photo σου απο συγκεκριμενο folder με διαφορα transmission και ειναι και αθορυβο στη λειτουργια του. Εχω δοκιμασει iso, mkv, ts, m2ts, DTS, DTS-HD κλπ και σε HDMI και σε AV TV και παιζει αψογα. Δεν εχει κανενα απολυτως θεμα με υποτιτλους παιζει και ενσωματομενους (δεν εννοω τους καμμενους) και εξωτερικους και με πολλες επιλογες (χρωμματα - μεγεθος - θεση κλπ). Μπορει να συνδεθει στο local network και να κατεβασεις και torrent χωρις την βοηθεια υπολογιστη (με τον ενσωματομενο client γιατι με τον transmission μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 2 μηχανακια και δεν το εχω καταφερει ακομα γιατι μετα απο 2 ΜΒ κολλαει, και δεν εχω καταφερει ακομα απο private sites π.χ. thegt που θελουν login). Επισης μπορει να παρει και εξωτερικο DVD ή BLUE-ray drive (αρκει να ειναι συμβατο, μεχρι στιγμης το Πλαισιο δεν εχει φερει κατι) και ετσι να εχεις ενα ολοκληρωμενο media player.
    Γενικα το μονο που του λειπει ειναι ενα DVB-T receiver και θα ηταν ολοκληρωμενο (το Πλαισιο δεν το φερνει αυτο το μοντελο αλλα η εταιρεια το βγαζει και με DVB-T).
    Στα μειον τωρα εχει το τηλεκοντρολ με αργη ανταποκριση και καλη ευθυγραμμιση προκειμενου να πιανει (σχεδον στοχευεις). Τα επιπλεον software που εχει με το τελευταιο firmware που εγω τουλαχιστον δεν μπορω να τα κανουν να δουλεψουν, κολλανε μετα απο λιγο και πρεπει να κλεινω το μηχανακι απο το γενικο διακοπτη. Αυτα ειναι το FTP server - Transmission & MLdonkey. Τα δικα του εσωτερικα προγραμματα samba & BTorrent δουλευουν μεσα απο web interface χωρις προβλημα. Δυστυχως οι τεχνικοι του Πλαισιου περα απο hardware και οτι οπως λενε το εχουν δουλεψει δεν ξερουν τιποτε απο software του μηχανηματος (αναβαθμιση του transmission - linux OS που εχει, δικτυωση κλπ κλπ, εμενα τουλαχιστον δεν μπορεσαν να μου απαντησουν στα ερωτηματα μου). Το πηγα για ελεγχο γιατι δεν δουλευαν αυτα που ανεφερα και το μονο που εκαναν ηταν να μου το αντικαταστησουν και βεβαιως εχοντας τα ιδια προβληματα και παλι.
    Στα πολυ θετικα του ειναι οτι γενικα κανει παπαδες σε σχεση με αλλους media player (ξεχασα και το youtube, οχι inernet surf ομως) και ειναι σε πολλη καλη τιμη με 1 ΤΒ σκληρο δισκο.

Junior Member

Ευχαριστώ για την απάντηση..

AVClub Enthusiast

Quote Originally Posted by dagoung View Post
    Εχω δοκιμασει iso, mkv, ts, m2ts, DTS, DTS-HD
    Περνάει κανονικά και true-hd και dts-ma?Τα δοκίμασες και τα 2?Γιατί και το live περνάει κανονικά true-hd αλλά στο dts-ma μας τα χαλάει.

Junior Member

Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Περνάει κανονικά και true-hd και dts-ma?Τα δοκίμασες και τα 2?Γιατί και το live περνάει κανονικά true-hd αλλά στο dts-ma μας τα χαλάει.
    @King2009 κατεβαζω το microcosmos που βρηκα σε DTS-ma γιατι δεν ειχα καποιο αρχειο με αυτη τη μορφη ηχου και θα σου πω αυριο

Junior Member

Τελικα ειχα αρχειο το wolfman που ειναι DTS-MA και παιζει κανονικοτατα
    Εδω τα στοιχεια του αρχειου
    I:\azureus finished\The.Wolfman.2010.Unrated.DC.Bluray.1080p. DTS-HDMA.x264.dxva-FraMeSToR\The.Wolfman.2010.Unrated.DC.Bluray.1080p .DTS-HDMA.x264.dxva-FraMeSToR.mkv
    General
    Complete name : I:\azureus finished\The.Wolfman.2010.Unrated.DC.Bluray.1080p. DTS-HDMA.x264.dxva-FraMeSToR\The.Wolfman.2010.Unrated.DC.Bluray.1080p .DTS-HDMA.x264.dxva-FraMeSToR.mkv
    Format : Matroska
    File size : 13.5 GiB
    Duration : 1h 59mn
    Overall bit rate : 16.2 Mbps
    Encoded date : UTC 2010-05-25 09:45:16
    Writing application : mkvmerge v3.2.0 ('Beginnings') built on Feb 17 2010 12:36:13
    Writing library : libebml v0.7.9 + libmatroska v0.8.1
    Video #1
    ID : 1
    Format : AVC
    Format/Info : Advanced Video Codec
    Format profile : High@L4.1
    Format settings, CABAC : Yes
    Format settings, ReFrames : 4 frames
    Muxing mode : Container profile=Unknown@4.1
    Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
    Duration : 1h 58mn
    Nominal bit rate : 12.4 Mbps
    Width : 1 920 pixels
    Height : 1 040 pixels
    Display aspect ratio : 16:9
    Frame rate : 23.976 fps
    Resolution : 24 bits
    Colorimetry : 4:2:0
    Scan type : Progressive
    Bits/(Pixel*Frame) : 0.258
    Writing library : x264 core 94 r1583 7608d73
    Encoding settings : cabac=1 / ref=4 / deblock=1:-1:-1 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=48 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=8 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=5 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / weightp=2 / keyint=24 / keyint_min=2 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=24 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=12362 / ratetol=1.0 / qcomp=0.70 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=38000 / vbv_bufsize=30000 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00 / nal_hrd=none
    Language : English
    Audio #2
    ID : 2
    Format : DTS
    Format/Info : Digital Theater Systems
    Format profile : MA
    Codec ID : A_DTS
    Duration : 1h 59mn
    Bit rate mode : Variable
    Channel(s) : 6 channels
    Channel positions : Front: L C R, Surround: L R, LFE
    Sampling rate : 48.0 KHz
    Resolution : 24 bits
    Text #3
    ID : 3
    Format : UTF-8
    Codec ID : S_TEXT/UTF8
    Codec ID/Info : UTF-8 Plain Text

Απάντηση: Turbo-X Media Player Oscar!!!

Για όποιον ενδιαφέρετε ας κοιτάξει πρώτα εδώ, φαίνεται να είναι το ίδιο, αλλά με πολύ χαμηλότερη τιμή. http://www.chinavasion.com/product_i...hdd-enclosure/

Απάντηση: Re: Turbo-X Media Player Oscar!!!

Quote Originally Posted by viewfinder View Post
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Το ζαχαρώνω και εγώ για αγορα το συγκεκριμένο (είμαι βασικά μεταξύ αυτού και του WD Media Player WD TV Live) κυριως λόγο οτι το δίνει το Πλαίσιο μαζι με δίσκο 1ΤΒ και WI-FI Stick σε σχετικά ενδιαφέρουσα τιμή.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το τι λέει σε σχέση με το WD. Αξίζει;
    Από θόρυβο γενικώς τι λέει;
    Σίγουρα η τιμή είναι χαμηλότερη αλλά έχει μερικά θεματάκια με την ασύρματη σύνδεση και κάνει θόρυβο, το wd tv live δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχει κάνει πωλήσεις και τραβάει και σαν όνομα αλλά και εμφάνιση.

Page 13 of 57 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)