NOVA και δικαιώματα Premier League 2010-2013

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Το διήμερο 14 και 15 Αυγούστου ξεκινάει η Πρέμιερ Λιγκ και μαζί η νέα τριετία των τηλεοπτικών δικαιωμάτων του δημοφιλούς αγγλικού Πρωταθλήματος, τα τηλεοπτικά δικαιώματα του οποίου απέκτησε πριν μερικούς μήνες η Nova.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι για το ξεκίνημα της νέας τριετίας, η Nova ετοιμάζει αρκετές αλλαγές στην διαχείριση του, κατά πολλούς, κορυφαίου ξένου Πρωταθλήματος. Κατ’ αρχήν, θα πρέπει να τονίσουμε ότι με την έναρξη της σεζόν, θα ξεκινήσει την λειτουργία του το κανάλι της Πρέμιερ Λιγκ που λανσάρει η ίδια η αγγλική λίγκα και θα έχει 24ωρο πρόγραμμα, όλες τις μέρες της εβδομάδας.
Απ’ αυτό το κανάλι, η Nova αναμένεται να έχει μπόλικο μέρος του προγράμματος, κυρίως τις καθημερινές, αλλά και τα Σαββατοκύριακα.
Στις τάξεις του συνδρομητικού υπάρχει σκέψη για εφαρμογή του «Λεπτού προς λεπτού» (που βλέπουν οι συνδρομητές στις βραδιές του Τσάμπιονς Λιγκ και του Europa League τα Σάββατα το απόγευμα, στις 17.00, αλλά εδώ υπάρχει το ερώτημα αν ξεπεράστηκε το πρόβλημα που υπήρχε τις τελευταίες σεζόν, όταν η Πρέμιερ Λιγκ απαγόρευσε στη Nova την μετάδοση αγώνα το Σάββατο στις 17.00.
Αν αυτό έχει ξεπεραστεί, τότε δεν αποκλείεται να δούμε και «λεπτό προς λεπτό», με δεδομένο ότι η τηλεοπτική σύμβαση της Nova με την Πρέμιερ Λιγκ προβλέπει το δικαίωμα του συνδρομητικού να μεταδίδει ως και 380 παιχνίδια τη σεζόν (για την τριετία 2010-13). Δηλαδή, όλα τα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής.
Σε κάθε περίπτωση, η πρεμιέρα των μεταδόσεων, θα γίνει το Σάββατο 14/8, με την αναμέτρηση Μάντσεστερ Σ.- Τότεναμ, ενώ στις 19.30 της ίδιας μέρας, θα προβληθεί το Τσέλσι-Μπρόμγουϊτς και την Κυριακή (στις 18.00) το Λίβερπουλ-Άρσεναλ. Τέλος, την Δευτέρα, στις 22.00, το συνδρομητικό θα έχει το Μάντσεστερ Γ.- Νιούκαστλ. Αυτά τα τέσσερα παιχνίδια είναι τα σίγουρα. Για τα υπόλοιπα έξι (Μπλάμπερν-Έβερτον, Μπόλτον-Φούλαμ, Σάντερλαντ-Μπέρμιγχαμ, Γουίγκαν-Μπλάκμπουλ και Γουλβς-Στόουκ, όλα θα γίνουν το Σάββατο 14/8, στις 17.00) απομένει να λυθεί η εκκρεμότητα που προαναφέραμε.

Πηγη: gazzetta.gr

Μακαρι να ισχυει δεδομενου οτι το συγκεκριμενο πρωταθλημα ποδοσφαιρου ειναι ισως το θεαματικοτερο και σιγουρα το εμπορικοτερο .Ιδωμεν.
 
Last edited:

Stejo

Established Member
10 January 2010
185
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Άραγε θα αξιωθούν να δείξουν και κανέναν αγώνα σε HD φέτος; Και μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με τα δικαιώματα του ισπανικού πρωταθλήματος;
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

To ισπανικό πρωτάθλημα είναι στην πλατφόρμα του ΟΤΕ και από ότι θυμάμαι ο σκάϊ θα κρατήσει τον σαββατιάτικο αγώνα.
 

goudzos

Senior Member
11 August 2009
423
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Απο οτι είδα η ΝΟΒΑ στο τρειλερ διαφημίζει << περισσότερους από 200 αγώνες του Αγγλικού Πρωταθλήματος >>. Τους ρωτάω αν θα δείχνουν αγώνες τα Σάββατα στις 17.00 και κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει. Πιστεύω οτι πάλι δεν θα δείχνουν. Άμα δώ οτι θα δείχνουν θα συνεχίσω την συνδρομή μου αλλιώς Bye! Bye!.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Απο οτι είδα η ΝΟΒΑ στο τρειλερ διαφημίζει << περισσότερους από 200 αγώνες του Αγγλικού Πρωταθλήματος >>. Τους ρωτάω αν θα δείχνουν αγώνες τα Σάββατα στις 17.00 και κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει. Πιστεύω οτι πάλι δεν θα δείχνουν. Άμα δώ οτι θα δείχνουν θα συνεχίσω την συνδρομή μου αλλιώς Bye! Bye!.
Απο οτι εχω καταλαβει ,σε αυτο το αρθρο αναφερεται οτι η Nova ειναι σε διαπραγματευσεις? με την Premier League για αυτο το θεμα (Σαββατο 17:00).
Το ρεπορταζ παντως το βρισκω υπεραισιοδοξο οσο αφορα την πληρη καλυψη του πρωταθληματος δηλαδη και τους 380 αγωνες. Απο την αλλη ηδη υπαρχουν πακετα (Showtime και το καινουριο Abu Dhabi sports)τα οποια εχουν δiκαιωματα για ζωνατανη μεταδοση ολων των αγωνων της Premier League, οποτε μενει να δουμε αν και η Nova θα παρει απο φετος το full πακετο του πρωταθληματος.
Ειδικα παντως για την μεταδοση λεπτο προς λεπτο των αγωνων του Σαββατου ,δεν νομιζω οτι εχει ξαναγινει στα χρονικα και προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα απιθανο να συμβει.Αλλα βεβαιως θα ξερουμε καλυτερα οσο περνουν οι μερες και πλησιαζουμε στην εναρξη του πρωταθληματος οποτε....
Υπομονη λιγες μερες ακομα.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Συμφωνα με νεοτερο ρεπορταζ του www.gazzetta.gr (στηλη Media Cafe) η Nova ειναι πολυ κοντα στην εξασφαλιση δικαιωματος μεταδοσης λεπτο προς λεπτο των αγωνων Premier League ,που θα διεξαγωνται Σαββατο 17:00 . Η εν λογω μεταδοση θα γινεται απο το καναλι Novasports 2.Στο ρεπορταζ αναφερεται οτι η μεταδοση αυτη θα ξεκινησει απο τα τελη Αυγουστου - αρχες Σεπτεμβρη , και οχι απο την πρωτη αγωνιστικη του πρωταθληματος που ειναι
 
Last edited:

lion009

Established Member
6 April 2012
158
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Την πατησαμε ολοι με τη νοβα φετος...2-3 αγωνες και ουτε το ματς της δευτερας...Μακαρι να μπορουσαμε να αντιδρασουμε..
 

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Συμφωνα με νεοτερο ρεπορταζ του www.gazzetta.gr (στηλη Media Cafe) η Nova ειναι πολυ κοντα στην εξασφαλιση δικαιωματος μεταδοσης λεπτο προς λεπτο των αγωνων Premier League ,που θα διεξαγωνται Σαββατο 17:00 . Η εν λογω μεταδοση θα γινεται απο το καναλι Novasports 2.Στο ρεπορταζ αναφερεται οτι η μεταδοση αυτη θα ξεκινησει απο τα τελη Αυγουστου - αρχες Σεπτεμβρη , και οχι απο την πρωτη αγωνιστικη του πρωταθληματος που ειναι


Θα είναι ότι καλύτερο. Πάντως εάν η Πρέμιερ Λιγκ δεν αφήσει να γίνουν αγώνες το σάββατο απόγευμα υπάρχει και η λύση της μαγνητοσκόπησης..
 

lion009

Established Member
6 April 2012
158
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Το ρεπορταζ που αναφερει ειναι νομιζω για προηγουμενη χρονια..
Δεν μιλαμε μονο για τις μεταδοσεις των 5.00 ,τη μεταδοση της δευτερας που δειχνουνε ολα τα δορυφορικα στην ευρωπη (αυριο εχει τη ματσαρα Εβερτον-Μαντσεστερ Γ.) ´την κανει γαργαρα η νοβα?Παιδια αντιδραστε..Αυτο ειναι εξαπατηση...Υπαρχει κ η προστασια καταναλωτων
http://kepka.org/index.php?option=com_contact&Itemid=3
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Θα είναι ότι καλύτερο. Πάντως εάν η Πρέμιερ Λιγκ δεν αφήσει να γίνουν αγώνες το σάββατο απόγευμα υπάρχει και η λύση της μαγνητοσκόπησης..
Ημερομηνία: 8/8/2010. Δεν είναι λύση η μαγνητοσκόπηση.
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Kαλα μιλαμε μας δουλευουν ψιλο γαζι .
Ποια Πρέμιερ Λιγκ διαφημιζουν 2-3 αγωνες ?
Σημερα εχει ντερμπυ και μεις θα δουμε μπειζμπολ ? Αμαν να περασει λιγο ο καιρος να αρχισουν οι μπαλες και τρωμε τετοιο ξενερωμα ?
Εγω ειμαι ΠΑΟΚ και LIVERPOOL και εβαλα νοβα να βλεπω τις ομαδες μου επειδη διαφημιζουν Αγγλια και Ελλαδα + Europa League . To Σαββατο φαγαμε πικρα με Liverpool δεν ειδαμε τιποτα και την Πεμπτη Europa League ο Παοκ με Ραπιντ στον Οτε .
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,239
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Ας μείνει αλλα ας αφήσει την Αγγλία για τον ΟΤΕ που μπορει να την δείξει ολη
 

johns

Senior Member
11 January 2011
426
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

πως ακριβώς συμπεραίνουμε ότι ο ΟΤε μπορεί να τη δείχξει όλη και η νόβα δεν μπορεί? Μήπως είναι θέμα διαφημίσεων και συμβολαίων? Αν μπορεί ο ΟΤΕ ας χτυπήσει το πακέτο από την επόμενη τριετία αλλά με τη βάση των 70κάτι χιλιάδων συνδρομητών (ip και δορυφορικών) δε νομίζω να μπορεί να το πάρει.
 

lion009

Established Member
6 April 2012
158
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

πως ακριβώς συμπεραίνουμε ότι ο ΟΤε μπορεί να τη δείχξει όλη και η νόβα δεν μπορεί? Μήπως είναι θέμα διαφημίσεων και συμβολαίων? Αν μπορεί ο ΟΤΕ ας χτυπήσει το πακέτο από την επόμενη τριετία αλλά με τη βάση των 70κάτι χιλιάδων συνδρομητών (ip και δορυφορικών) δε νομίζω να μπορεί να το πάρει.
Ειναι θεμα περικοπων...Απλως η νοβα πληρωνει στην αγγλια για το πακετο που εχει τους 2-3 αγωνες και οχι το πληρες οπως πληρωνε παλια..Δηλαδη σημερα το βραδυ που εχει τη ματσαρα Εβερτον-Man utd και την δειχνουνε 15 δορυφορικα καναλια σε ολη την ευρωπη πως γινεται?Δικαιωμα της αλλα οφειλε το καλοκαιρι να το αναφερει αυτο και να μην μας παραπλανησει πως εχει παρει ολο το αγγλικο πρωταθλημα..
Για τον Οτε που λες πως μπορεσε να παρει με αυτους τους συνδρομιτες ολο το ισπανικο κ ολο το γερμανικο?Γιατι εκει θα δουμε κ τους 34 αγωνες της Ρεαλ,της Μπαρτσα ,της Μπαγερν κ στη νοβα να δω μονο τους 20-25 της Αρσεναλ,της Μανστεστερ σιτυ η της Γιουναιτεντ?
Μας περνανε για πολλη χαιβανια αλλα δυστηχως τωρα την πατησανε..Ισως δεν περιμενανε πως θα αντιδρασει τοσος πολυς κοσμος γι αυτο το θεμα,ισως νομιζανε πως θα το μπαλωνανε με το champion league αλλα δυστηχως τωρα θα παθουνε μεγαλη ζημια..(πολυς κοσμος ψαχνει πλεον να βρει αλλες λυσεις..)
 

jake

Established Member
30 July 2012
109
Αθηνα
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Η ξεφτιλα της υποθεσης ειναι οτι συνεχιζουν να διαφημιζουν (σαν να μη συμβαινει τιποτα) οτι δειχνουν ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ αγωνες!!!!!!Το Εβερτον -ΜΓιουν φαινεται οτι ειναι δευτεροκλασατο ματς....
 

dream21

Senior Member
17 December 2007
348
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Κανονικά το παιχνίδι everton-man utd στις 22:00 live HD Απο την Nova , έτσι μου ανέφεραν από το τηλεφωνικό κέντρο.εγω πάντος τους είπα οτι στις 22:00 εχετε αργεντίνικο πρωτάθλημα.μου είπαν οτι θα το δείξουν.
είδωμεν
 
Last edited:

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Re: NOVA και δικαιωματα Premier League 2010-2013

Μακάρι να συμβεί αυτό...
Τουλάχιστον οι βρισιές & οι απειλές μας να πιάσουν τόπο.:furious3: