NVO Valve MC/MM Phono Stage

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

securedownload.jpg


securedownload1.jpg


securedownload2.jpg
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

Ευχαριστω Σιφη.Πιο γρηγορα θα κολλουσα 10 βασεις για λυχνιες παρα αυτο........χαχαχα......τις επομενες μαλλον θα τις ανεβασω εγω.......φετος:flipout:
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

χαρα μου να σας εξυπηρετησω! σιγα..δε ειναι και μικρο πραμα τα 10 Phono που μου ταξατε..χα χα χα χα...... :flipout::flipout::flipout:
πλακα κανω παιδια, μη μας παρεξηγησετε ε! :grinning-smiley-043
Αντε καλες δουλειες σας ευχομαι και καθε επιτυχια!-bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

χαρα μου να σας εξυπηρετησω! σιγα..δε ειναι και μικρο πραμα τα 10 Phono που μου ταξατε..χα χα χα χα...... :flipout::flipout::flipout:
πλακα κανω παιδια, μη μας παρεξηγησετε ε! :grinning-smiley-043
Αντε καλες δουλειες σας ευχομαι και καθε επιτυχια!-bye-


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ :fahne90:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

δύο τι??

φίλοι ??

αντιπρόσωποι??

και τα δύο μαζί ??

άλλο ??

ΔΓ/ΔΑ ??

Δυο συνεταιροι.Κατασκευαζεται εξ ολοκληρου στην Κυπρο.Το prototype δοκιμαζεται εδω και 8-9 μηνες.Εχουν γινει 1-2 μικροβελτιωσεις και εχει οριστικοποιηθει η τελικη μορφη.Φυσικα θα υπαρχει στην προσοψη το logo NVO και το model code.Aυτη την στιγμη ετοιμαζονται τα πρωτα 8 κοματια,ενω εχουν παραδοθει τα πρωτα 3.Υπολογιζω οτι μεχρι τα χριστουγεννα θα εχουμε στειλει τα πρωτα δειγματα στον Καναδα.Ευχομαι να εχουμε την τιμη να εχουμε καποια υποστηριξη και απο την Ελλαδα.Μεσα στα αμεσα σχεδια μας ειναι και μια παρουσιαση εκει.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

Συγχαρητήρια και καλές δουλειές! Δώστε όταν είστε έτοιμοι κάποιες πληροφορίες παραπάνω. Να υποθέσω πως η ισοστάθμιση RIAA είναι παθητική;

Ευχαριστουμε Δαμιανε.Ναι σε 1-2 μερες θα εχουμε ετοιμες αρκετες πληροφοριες και φωτογραφιες.Το RIAA equalization ειναι συνδιασμος passive & active.
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

Specifications:NVO SPA MC/MM Tube Phono Stage

- Frequency response: 10Hz – 200kHz, within 0.5dB of RIAA curve
- Total harmonic distortion: Less than 0.05% in MC mode
Less than 0.005% in MM mode
- Signal-to-noise ratio: Better than -62db @0.2mV MC input
Better than -70db @0.5mV MC input
Better than -80db @2mV MM input
 
Last edited:

jadisboy

Senior Member
24 May 2010
558
Re: Απάντηση: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

Το RIAA equalization ειναι συνδιασμος passive & active.
πολυ φοριεται αυτο τελευται και σε προενυσχητικα
πολλες λυχνιες βρε παιδι μου ελπιζω να βαλετε κατι καλο μεσα διοτι αν αρχισουμε να τις αλλαζουμε με telefunken-mullard αστα κλαφτα που θα παει το κοστος
καλη επιτυχια
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: NVO VALVE MC/MM PHONO STAGE

πολυ φοριεται αυτο τελευται και σε προενυσχητικα
πολλες λυχνιες βρε παιδι μου ελπιζω να βαλετε κατι καλο μεσα διοτι αν αρχισουμε να τις αλλαζουμε με telefunken-mullard αστα κλαφτα που θα παει το κοστος
καλη επιτυχια


Passive για οσο το δυνατον χαμηλοτερους θορυβουσ και Active για ακριβεια και σταθεροτητα μακροχρονια.Οι λυχνιες ειναι καινουργιας παραγωγης για ευκολη ευρεση ανταλλακτικων.Στην εισοδο χρησιμοποιουμε δυο παραλληλες 6C19Π(high transconductance/low impedance).Οι υπολοιπες 12ΑΧ7,12AU7,12ΑΤ7,6922 μπορουν να αντικατασταθουν με NOS :behead: :D

Σε διαβεβαιωνω ομως οτι αν ακουσεις ενα,το τελευταιο που θα σκεφτεις ειναι η αλλαγη λυχνιων :smile: