Επιλογή plasma TV

slong

New member
6 September 2007
54
Καλησπέρα !!!
Αφού διάβασα όοοοολα τα θέματα, σαν καινούριος χρήστης, θέλω μια ώθηση για την , κατά προσέγγιση πάντα, σωστότερη επιλογη...

Κατέληξα σε plasma λόγω χρήσης, δλδ λίγη τιβι, πολλούς αγώνες και περισσότερες ταινίες full hd. H απόσταση θέασης είναι 2,5 - 3 μέτρα καθώς με τα παιδιά στο καθιστικό τπτ δεν είναι σταθερό. Επίσης οι ταινίες (mkv και avi)θα παίζονται μέσω σκληρού ή αν δεν υπάρχει καλός Player θα πάρω τον wd tv live. Τέλος ιδανικό θα ήταν να έχει και lan και να μην ξεφεύγει απ τα 1000 γιούρο...

Μόλις φωτογράφισα λοιπόν :p την samsung 50'' c6500, η οποία είναι στα 1083... όμως δεν παίρνω την απόφαση λόγω της lg pk550 η οποία είναι σαφώς φτηνότερη και υποκειμενικά πάντα πιο όμορφη λόγω λεπτού πλαισίου, και της panny u20 η οποία είναι ... panny :D

Καμιά βοήθεια να τα βάλω σε μια τάξη ? Ευχαριστώ :a0210:
 

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
Όποια και να επιλέξεις από τις 3 θα μείνεις ευχαριστημένος.
Από design σίγουρα οι Samsung και LG είναι ένα βήμα επάνω.
Στα + της Sam o καλύτερος media player.
Από Panasonic δες και την S20 στα 899 αν σε ενδιαφέρει το IFC.
Στα + της Panasonic η καλύτερη ανθεκτικότητα στο IR καθώς και το μικρότερο Input Lag αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.
Η LG είναι πολύ καλό value for money.
Τέλος για media player δες και το XTreamer.
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=45426
 

slong

New member
6 September 2007
54
Παιχνίδια δεν θα παίξει καθόλου... ifc? Θεωρείς ότι κάποιος άσχετος, όπως εγώ, θα δεί κάποια διαφορά? Η τηλεόραση αφού στρωθεί, θα παίζει 2-3 ώρες καθημερινά dvd παιδικά και το βράδυ τα mkv, εκτός των αγώνων... οπότε?
 

slong

New member
6 September 2007
54
Και κάτι που δεν ανέφερα. Σε ότι αφορά το σέρβις, επειδή βρίσκομαι στην επαρχία, της samsung? Η LG είναι οδηγός και τη panny το μεγαλύτερο μπλέξιμο απ ότι γνωρίζω, όμως δεν έχω εμπειρία απο samsung
 

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
Το IFC στις Panasonic είναι κάτι όπως τα 100 και 200Hz στις LCD. Προσπαθούν με αυτό να εξομαλύνουν ατέλειες στην εικόνα αλλά έχει και παρενέργειες όπως artifacts. Τώρα σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι καθώς κάνει την εικόνα περισσότερο σαν βίντεο (χάνετε η κινηματογραφική αίσθηση) τουλάχιστον στις ταινίες. Σε τηλεοπτικό μπορεί να σου χρειαστεί περισσότερο.
Για το service, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, η LG είναι η καλύτερη από ότι διαβάζω με τις άλλες στα ιδία επίπεδα.
Από ότι βλέπω στο http://www.skroutz.gr η διαφορά U20-S20 είναι μόνο 35 ευρώ. Εγώ θα προτιμούσα την S20 καθώς πέρα από το IFC σου δίνει μια HDMI παραπάνω και έχει και ένα φίλτρο για λιγότερες αντανακλάσεις.
ΥΓ. Το IFC μπορείς να το απενεργοποιείς αν δεν το χρειάζεσαι.
 

slong

New member
6 September 2007
54
Μάλιστα... οπότε τώρα είμαι ανάμεσα s20 και c6500. Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι τιβι και αγώνες είναι στο nova hd, οπότε το ifc θα ναι απενεργοποιημένο... κλίνω προς την c6500
 

slong

New member
6 September 2007
54
Ευχαριστώ!
για τη βοήθεια και το καλωσόρισμα :)

Πάω μάλλoν για τη c6500
 

slong

New member
6 September 2007
54
Μόλις γύρισα απο Κωτσόβολο, έχει 36 άτοκες την u20 στα 899... το μόνο που με προβληματίζει είναι το lan... κάπου διάβασα ότι υπάρχει μια συσκευή της panasonic γι αυτό?

Γύρισαμε στο 50-50 παλι
 

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
στα 900 -> S20

Τη U20 την έβαλε 854 το Electroworld
πολλά λεφτά όμως για μια TV που πουλήθηκε στα 630 όταν βγήκε
 

slong

New member
6 September 2007
54
για το lan? υπάρχει κάποιος media player για streamin? (είμαι λίγο πίσω σ' αυτά, τι λίγο δλδ)
 

slong

New member
6 September 2007
54
ok fixed... τλκ ήμουν πολύ πίσω...

οπότε ανακεφαλαιώνοντας στα 900 είναι μονοδρομος η s20 και τη διαφορα με την c6500 την κλείνω με τον xstreamer με wifi αntennα... Σωστά?
 

slong

New member
6 September 2007
54
Επαναφέρω το θέμα, καθώς στην επαρχία δεν υπάρχει πουθενά η s20 :(
Πάω για την u20 ή να ψαχτώ μέσω νετ? Αξιόπιστο e-store?
Ευχαριστώ!
 

slong

New member
6 September 2007
54
Δλδ να πάω για την Pk550? Κι αν ναι , γιατί να την πάρω 200 euro ακριβότερα? Άσε που την u20 την έχει 854 :p

Μάλλον ήθελες να προτείνεις το κατάστημα υποθέτω...

Αυτό με την s20 δε μπορώ να το καταλάβω... στα καταστήματα που ρώτησα μου είπα ότι σταμάτησε η κυκλοφορία της, ενώ σε 3 ηλεκτρονικά καταστήματα μου είπαν ότι περιμένουν παραλαβή. Τι ν πιστέψω?
 

data

AVClub Addicted Member
17 November 2009
2,846
Enterprise
Δλδ να πάω για την Pk550? Κι αν ναι , γιατί να την πάρω 200 euro ακριβότερα? Άσε που την u20 την έχει 854 :p

Μάλλον ήθελες να προτείνεις το κατάστημα υποθέτω...

Αυτό με την s20 δε μπορώ να το καταλάβω... στα καταστήματα που ρώτησα μου είπα ότι σταμάτησε η κυκλοφορία της, ενώ σε 3 ηλεκτρονικά καταστήματα μου είπαν ότι περιμένουν παραλαβή. Τι ν πιστέψω?

Τα 965 για την PK550 είναι πολλά. Και τα 855 για την U20 είναι πολλά.
Προσπάθησε να βρεις την S20 μέχρι 900 ή την PK μέχρι 800.
Αν την βρεις πιο ακριβά τύπωσε την λίστα από skroutz και κάνε κανένα παζάρι μήπως την αφήσουν χαμηλότερα.
Γενικά είναι πολλά τα μοντέλα που δεν τα βρίσκεις εύκολα στην αγορά. Καλό κυνήγι.