TV 46'' & ΤΖΑΚΙ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Καλησπέρα σας,

γράφω για ένα θέμα που έχει αναφερθεί, από όσο έψαξα, στο forum αλλά δεν έβγαλα ξεκάθαρη άποψη.

Λοιπόν, είμαι στην αρχή μίας ανακαίνισης, κατά την οποία θα τοποθετηθεί τζάκι στο σαλόνι. Δυστυχώς ο μόνος χώρος που βολεύει να μπει η τηλεόραση (Samsung 46'' B650) είναι πάνω από το τζάκι. Το ερώτημα μου έχει δύο σκέλη :

  1. Προβλήματα θερμοκρασίας με την τηλεόραση? Με το home cinema (ενισχυτής, κεντρικό ηχείο, dvd player) σε θέση δίπλα από την εστία και τα καλώδια με κανάλι μέσα από την γυψοσανίδα?
  2. Στήριξη της τηλεόρασης ? Θέλω να την βάλω σε βάση με βραχίονα πάνω από το τζάκι του οποίου η επένδυση θα είναι γυψοσανίσα, μετακίνηση σε 3 κατευθύνσεις. Πόσο εύκολο είναι να στερεωθεί?
Για τα παραπάνω σε 3-4 τζακάδες που έχω πάει μου έχουν πει ότι το κάνουν συνέχεια και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όλα είναι θέμα μόνωσης και κατασκευής του τζακιού μου λένε. Βέβαια, δεν έχω ρωτήσει για το πως κρεμάνε την τηλεόραση.

Πρόβλημα, με το ύψος θέασης δεν θα έχω, γιατί και σήμερα ψηλά σχετικά είναι.

Ποια είναι η αποψη σας, εμπειρείες σας? Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Η εμπειρία μου είναι από ........ ένα μεγάλο κάδρο ..


η θερμοκρασία που αναπτύσσεται μετά από 5ωρη-χρήση είναι ΥΠΕΡ του δέοντος σε σημείο που δεν ακουμπάς εύκολα , το δε κάδρο έχει ψιλο-παραμορφωθεί από την εναλλαγή ζέστη κρύο και απο την υγρασία που μαζέυει ( σχεδόν ιδρώνει !! )


κατά δεύτερον ένα τζάκι κατά κανόνα ΚΑΠΝΙΖΕΙ ! ... οχι πάντα άλλα την κουτσουκέλα θα την κάνει

εάν σκουπίσω το κάδρο που λέγαμε με λευκή πετσέτα .. γίνεται ΜΑΥΡΗ ..




εγώ δεν θα έβαζα ποτέ τηλεόραση πάνω από τζάκι , απο το δικό μου τζάκι τουλάχιστον
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Ξεχασε το θα σου ελεγα εγω.....

Βαλε την τηλεοραση αλλου, αν ψαξεις θα βρεις.

Εγω ειχα πανι κρεμασμενο που επεφτε πανω απο το τζακι αλλα οταν μαζευε πηγαινε πολυ ψηλα και δεν ειχα θεμα.

Εσυ ομως οτι και να κανεις επειδη η τηλεοραση δεν μπορει να μπει πολυ ψηλα πιθανον να εχεις προβλημα με την εκλυομενη θερμοτητα.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
μμμ και οι τζακάδες που είναι απόλυτα σίγουροι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. και το κάνουν κατακόρον?

απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους?

κανένας που να το έχει κάνει?

με προβληματίσατε πολύ τώρα.....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Κατ´αρχην υπαρχουν τζακια και τζακια.

Αν το δικο σου ειναι ανοιχτου τυπου παραδοσιακο τοτε τον κοβω οτι η θερμοτητα ειναι επικινδυνη.

Αν βαλεις κανα κλειστο με τζαμι μπροστα δεν ξερω...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλησπέρα. Εμείς βρήκαμε έναν τέτοιο τρόπο να λύσουμε το θέμα της θερμότητας. :D
DSCN4632.jpg
Ευτυχώς που κανένας από τους δυο μας δεν ήθελε να το ανάψει. Τουλάχιστον όχι όσο μένουμε σε όροφο.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
:silly::smile:
Οπότε να φανταστώ.... υπήρχε πρόβλημα... το οποίο ήταν απαγορευτικό για να συμβιώσει αναμμένη η τηλεόραση με αναμμένο το τζάκι....

Σύντομα θα ξανά επισκεφτώ έναν τζακά... να τον ρωτήσω με περισσότερη λεπτομέρεια... να δούμε τι θα μου πει!!!!
 

lentos

New member
24 August 2010
69
:silly::smile:
Οπότε να φανταστώ.... υπήρχε πρόβλημα... το οποίο ήταν απαγορευτικό για να συμβιώσει αναμμένη η τηλεόραση με αναμμένο το τζάκι....

Σύντομα θα ξανά επισκεφτώ έναν τζακά... να τον ρωτήσω με περισσότερη λεπτομέρεια... να δούμε τι θα μου πει!!!!


καλα τι περιμενεις να σου πει??οτι δεν κανει???εδω θελω να βαλω την τν διπλα στο τζακι κ σκεφτομαι για αποστασεις κ εσυ λες απο πανω του??σκεψου λιγο το τζακι εκπεμπει θερμοτητα οτι κ να το κανεις αλλωστε αυτος ειναι κ ο λογος υπαρξεις του..εκτος της ομορφιας..η θερμοτητα που εκπεμπει θα ανεβαινει ολη πανω ακριβως στην τν σου ασε κ την καπνιλα οπως ειπαν κ τα παιδια πιο πανω..φιλε ουτε να το σκεφτεσαι θα χαραμισεις την τν σου..οσο για γυψοσανιδες δεν εχω ιδεα..
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Καταρχήν να ξέρεις οτι υπάρχουν άκαυστες γυψοσανίδες.
Θα ζητήσεις από τον γυψοσανιδά να σου φτιάξει στο σημείο που θα τοποθετήσεις την τηλεόραση διπλή γυψοσανίδα όπου μεταξύ των 2 θα κυκλοφορήσουν τα καλώδια.
Πίσω από την γυψοσανίδα που θα ειναι κοντά στην καμινάδα του τζακιού θα του πεις να σου βιδώσει κάποιο από τα δεκάδες θερμομονωτικά και πυράντοχα υλικά.
Για την στήριξή της,τα 19 κιλά της τηλεόρασης δεν θα σου δημιουργήσουν ιδιαίτερο πρόβλημα.Ξανά όμως, πρέπει να υπενθυμίσεις στον γυψοσανιδά να υποστηρίξει την δεύτερη/εξωτερική γυψοσανίδα με τον κατάλληλο τρόπο.Γνώμη μου πάντως είναι να αποφύγεις την στήριξή της σε βραχίονα με πολλαπλές κατευθύνσεις.Εκεί τα πράγματα θα γίνουν πιο δύσκολα.

Αν το τζάκι σου ειναι ενεργειακό,δηλαδή να έχει τζάμι που κατεβαίνει και κλείνει εντελώς το σημείο με την φωτιά,δεν θα δεις ποτέ κάπνα.
Αν πάλι δεν ειναι ενεργειακό και δεις κάπνα,βρίσε τον τζακά(αλλά θα είναι αργά πια).


Υ.Γ.
Φυσικά και να τοποθετήσεις την τηλεόραση πάνω από το τζάκι.
Άλλως τε,πόσες φορές νομίζεις οτι θα το ανάβεις τον χειμώνα?

Υ.Γ.2
Μπορεί να σου φανούν "βουνό" οι οδηγίες μου,αλλά πίστεψέ με,δεν ειναι δύσκολο να τις πραγματοποιήσεις,φτάνει να μην βαριέται ο γυψοσανιδάς σου.
 
Last edited:

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Επειδή πρόσφατα έφτιαξα σπίτι και μπήκα και γω στο ίδιο τριπ, θα σου πω τη δική μου γνώμη:
Κάντο μόνο αν είναι να βάλεις ενεργειακό τζάκι με πόρτα και μόνο αν είσαι σίγουρος πως δεν θα χρειαστεί να επεμβαίνεις συχνά στις καλωδιώσεις της tv.
Όσο αφορά τα υλικά, οπωσδήποτε θα τοποθετήσεις εσωτερικά, σε όλη την κατασκευή, πετροβάμβακα επενδυμένο με φύλλο αλουμινίου. Επίσης τους ή τον αεραγωγό όπου θα εξέρχεται ο θερμός αέρας θα τους/τον βάλεις είτε στο πλάι είτε πάνω από την tv.
Τέλος αντί 2 φύλλων γυψοσανίδας μπορεί το εσωτερικό φύλλο να είναι ένα υλικό που μοιάζει με γυψοσανίδα αλλά είναι πολύ ανθεκτικότερο. Ο κατασκευαστής μου το έβαλε στην κουζίνα για να κρεμάσω ντουλάπια και θυμάμαι το είπε ινοσανίδα αλλά μετά από αναζήτηση στο νετ βρίσκω ότι ινοσανίδα είναι το MDF αλλά αυτό που μούβαλε σίγουρα δεν είναι MDF οπότε κάπως αλλιώς θα λέγεται.
Υπάρχει και η λύση του κόντρα πλακέ θαλάσσης αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ανθεκτικό στην όποια θερμότητα θα υπάρχει εκεί.
Αν είναι να φτιάξεις ανοικτό τζάκι δε θα σου συνιστούσα να την τοποθετήσεις εκεί διότι όσο και επιτυχημένο να είναι τα τζάκι πάντα θα καπνίζει, έστω και λίγο και επίσης ένα υπολογίσιμο ποσοστό της θερμότητας θα "ανέρχεται" προς τη θέση που θα είναι η tv.
 

vagdouk

New member
7 May 2008
51
Ευχαριστώ πάρα πολύ... αναθάρρισα λιγάκι!!!

Φαντάζομαι οι γυψοσανιδάδες ή τζακάδες θα ξέρουν.. αλλά θα φροντίσω να τους πω και τις συμβουλές σας και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.. δεδομένου ότι μιλάω για ενεργειακό τζάκι πάντα!
 

Koutabaki

New member
10 January 2011
2
Ευχαριστώ πάρα πολύ... αναθάρρισα λιγάκι!!!

Φαντάζομαι οι γυψοσανιδάδες ή τζακάδες θα ξέρουν.. αλλά θα φροντίσω να τους πω και τις συμβουλές σας και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.. δεδομένου ότι μιλάω για ενεργειακό τζάκι πάντα!

Καλησπέρα!!!
Επαναφέρω το θέμα περίπου 4 μήνες μετά γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. Χτίζουμε σπίτι και η θέση για την τηλεόραση είναι αναγκαστικά πάνω απο το τζάκι. Το τζάκι δεν το έχουμε φτιάξει ακόμα αλλά σκεφτόμαστε να είναι ενεργειακό ώστε να χρησιμοποιούμε την θερμότητα του σε όλους τους χώρους του σπιτιού. Έχει κάποιος απο εσάς ενεργειακό ή παραδοσιακό τζάκι με την tv απο επάνω για να μου πει αν έχει πρόβλημα με την θερμότητα;
Περιμένω νέα το συντομότερο! Θα με δώσετε μιας και ο αρχιτέκτων μας βγήκε αδιάφορος και δεν έχω εμπιστοσύνη να τον ρωτήσω!!
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Σε ενεργειακό τζάκι δεν έχεις κανένα πρόβλημα, είναι κλειστό με τζάμι από μπροστά και η θερμότητα όπως λες θα πηγαίνει σε όλο το σπίτι.
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
H μαγική λέξη στο θέμα είναι 1: Πετροβάμβακας.
Σε όσα σπίτια είδα τζάκι με πετροβάμβακα ,η θέση που μπαίνει η τηλεόραση είναι
παγωμένη ενώ το τζάκι βγάζει διαόλους.
Εννοείται ότι δεν θα καπνίζει βέβαια,αν καπνίζει γκρέμισμα και κατσάδα στον άχρηστο που το έχτισε.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Κατ' αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας.

Εδω, θα βρεις απαντησεις σε ολες σου τις απορειες, και οχι μονο :D


Εαν μενεις Αθηνα - θεωρω πλεον - οτι το θεμα τζακι σε ενα σπιτι ειναι μαλλον περιτο, τα τελαυταια χρονια εχει ληξει το θεμα κρυο. Οποτε η προταση μου ειναι να μην καταστρεψεις τον χωρο βαζοντας μια γκουρμουτσα. Αν συμφωνεις με αυτη την αποψη, ξεκινας την ... προπαγανδα. Αλλιως συνεχιζεις.

Αν εισαι τυπος, που σου αρεσει να πετας μια παντσετα, ενα λουκανικο στο τζακι (σημ. προς τριτους δεν ειπα μπριζολες), τοτε νομιζω οτι πρεπει να το χτισεις.


Επι της ουσιας τωρα:

Μια TV πανω απο ενα τζακι, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχει προβλημα θερμοκρασιων (υπο την προυποθεση οτι θα γινει μια καποια σωστη μονωση στην καμιναδα/πλατη της tv), αλλα αυτο που πραγματικα ειναι τελειως αβολο ειναι το υψος.
Το θεμα της αισθητικης ειναι υποκειμενικο, και δεν το αναφερω.

Εαν πουμε λοιπον, οτι ενα τζακι θα εχει υψος κανα μετρο, ή οθονη θα ξεκιναει καπου στα 1,20 (χονδρικα), και θα τελειωνει καπου στα 1,80 (παλι χονδρικα)
Θα καθεσαι σε εναν ωραιοτατο καναπε, χαλαρος, και θα εχεις μονιμα το κεφαλι προς τα πανω. Το αυχενικο δεν θα το αποφυγεις.... Συν του οτι μαλλον συντομα θα σε / σας κουρασει....

Αν καπνιζει και το τζακι ??

Θα εχεις σκοταδι (θα αρχισεις σε λιγο καιρο να ρωτας για καλη tv με καλο μαυρο και contrast), και απο κατω θα εχεις φλογες ??

Συντομα θα καταλαβεις οτι ενα απο τα 2 θα πρεπει να μην ειναι ανοιχτο....

Αν δεν εχεις καπου αλλου να βαλεις την tv, το ενδεχομενο να μην βαλεις στο σαλονι πως θα σου φαινοταν ?

Σε μπερδεψα ή οχι ακομη ???


Καλως ηρθες και παλι -bye-
 

Koutabaki

New member
10 January 2011
2
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!! Γρηγοροτερες απ´οτι περίμενα!
Το τζάκι δεν το θεωρώ γκουμούτσα.. Κρήτη μένω που έχει και πιο πολλή ζέστη αλλά το τζάκι είναι συντροφιά(πολύ ρομαντική!!).
Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Όσον αφορά το ενεργειακό τζάκι, ναι μεν δεν θα έχει καπνούς αλλα... Στο ενεργειακό αναπτύσσονται πολυ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στην καμινάδα. Γι αυτό τον λόγο με έχουν φοβερισει αρκετοί πως ο,τι και να κάνω απο θέμα μονωσης, οι θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται στην καμινάδα θα είναι απαγορευτικές για τηλεόραση...
Έχει κάποιος απο εσάς ενεργειακό τζάκι με tv απο πάνω να μου πει;;
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μην σκιαζεσαι κοπελι.

Εισαι σεταρισμενος για τζακι, και φτιαχτο.

Λιγο παραπανω (#14) ο manosfp ειπε για πετροβαμβακα. Ολα γινονται. Νο worries
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Εγώ έχω μια απορία.

Όταν ανοίγεις το τζάμι του ενεργειακού τζακιού για να ρίξεις ξύλα μέσα, καπνίζει ή δεν καπνίζει?

Απάντηση: Έστω και λίγο καπνίζει. Έχω "ενεργειακό" τζάκι.
Όπως επίσης καπνίζει αν κάψεις πεύκο για κάποιο περίεργο λόγο. :twoguns:
Το δικό μου τουλάχιστον.

Δεν μου αρέσει η ιδέα να είναι η τηλεόρασή μου κοντά στο τζάκι, που στη δικιά μου περίπτωση είναι. Πόσο μάλλον από πάνω...
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Μετά από 2 μήνες λειτουργίας του ενεργειακού τζακιού έχω να πω τα εξής:
1) Δεν καπνίζει με τίποτε είτε ανοικτό, είτε κλειστό. Καίω ελιές (κυρίως) & βελανιδιές.
2) Ο ζεστός αέρας εξέρχεται από 2 σημεία: Στο πάνω μέρος του τζαμιού από ένα αεραγωγό ο περισσότερος και από έναν άλλο αεραγωγό ψηλά όπου καταλήγουν 2 εύκαμπτοι σωλήνες. Εκεί βγαίνει λιγότερος αέρας.
3) Η περιοχή ανάμεσα στο πάνω μέρος του τζακιού & τον πάνω αεραγωγό είναι "παγωμένη" όπως και όλη η κατασκευή της γυψοσανίδας. Το έχω μονώσει με πετροβάμβακα επενδυμένο με φύλλο αλουμινίου.
4) Θέλει ένα δέντρο στην καθισιά του και αυτό γιατί υπάρχει μία είσοδος εσωτερικά κάτω από το τζάκι όπου ρουφάει αέρα απ' έξω. Εκεί έχω βάλει απλά μία σίτα αλλά βλέπω πως τραβάει σαν τρελό οπότε θα του βάλω ένα πλέγμα ρυθμιζόμενης ροής για να σταματήσει να τραβάει τόσο.
5) Το σαλόνι μου είναι περίπου 40 τ.μ. και γίνεται φούρνος. Επίσης η θερμότητα διαχέεται και στο υπόλοιπο σπίτι και κυρίως στον πάνω όροφο. Όταν ανάβω τζάκι δεν χρησιμοποιώ τον κλιματισμό (έχω κεντρικό καναλάτο) και η ζέστη είναι ικανοποιητικότατη.
6) Το τζάκι είναι 70cm πλάτος και οι φίλοι μου με κοροϊδεύουν ότι έβαλα το φούρνο μικροκυμάτων στο σαλόνι αλλά όταν ζεσταθεί το μαντέμι το βουλώνουν... :2thumb22sup: