Απορίες για Conn-x TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TZE28

Established Member
19 December 2009
129
Σκεφτομαι να βαλω το conn-x tv,αλλα εχω καποιες αποριες.

1.Πρεπει να ανοιγω και τον υπολογιστη,για να βλεπω η αρκει η συνδεση του αποκωδικοποιητη με το ρουτερ?

2.Η συνδεση του ρουτερ με τον αποκωδικοποιητη γινεται και ασυρματα?

Ευχαριστω!

Υ.Γ.οποιοδηποτε σχολιο σχετικα με τα προγραμματα ειναι ευπροσδεκτο.Κυριως για ντοκιμαντερ ενδιαφερομαι
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

1.Οχι ο υπολογιστης δε χρειαζεται να ειναι ανοιχτος.
Δουλευει ανεξαρτητα.
2.Το ρουτερ συνδεεται ασυρματα με τον αποκωδικοποιητη υπο συνθηκες και φυσικα επιπλεον κοστος.
Ευνοικη και οικονομικη διαταξη,πριζα τηλεφωνου κοντα στην τηλεοραση,αλλιως τα πραγματα περιπλεκονται.Αν θες εξηγησε μας πως ειναι το σπιτι σου.(που ειναι η τηλεοραση,η πριζα τηλεφωνου,ο υπολογιστης)

περισσοτερα για το προγραμμα εδω http://conn-xtv.ote.gr/portal/page/portal/Connxtv/Home
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

2.Το ρουτερ συνδεεται ασυρματα με τον αποκωδικοποιητη υπο συνθηκες και φυσικα επιπλεον κοστος.
Ευνοικη και οικονομικη διαταξη,πριζα τηλεφωνου κοντα στην τηλεοραση,αλλιως τα πραγματα περιπλεκονται.

Γιατί τι κακό έχει να γίνει άμα τραβήξει από το δωμάτιο που έχει το router (pc, πρίζα τηλ) ένα ethernet cable;
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Γιατί τι κακό έχει να γίνει άμα τραβήξει από το δωμάτιο που έχει το router (pc, πρίζα τηλ) ένα ethernet cable;
Εκτός από το ότι θα έχει ένα καλώδιο στα πόδια του τίποτε άλλο. Εκτός και αν φτιάξει κανάλι και περάσει το καλώδιο, ή τρυπήσει τοίχους και διάφορα τα οποία παίζουν ανάλογα το σπίτι και τη διαρρύθμισή του.
Να συμπληρώσω ότι από τότε που έβαλα con-x TV έχω σε εβδομαδιαία βάση περίπου αποσυνδέσεις, πράγμα που δεν γινόταν από τότε που το έχω βάλει. Το 2007.
Σύμπτωση; Δεν ξέρω.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

λυσεις υπαρχουν οπως ειπα,αλλα ο φιλος μας δεν μας ειπε πως ειναι το σπιτι του...και τι θελει να διαθεσει.
οσο για τις αποσυνδεσεις κανονικα δε θα επρεπε.Θα σου προτεινα να το κυνηγησεις.Η συγκεκριμενη υπηρεσια,σε αλλους συνδροητες δουλευει μια χαρα,σε αλλους εχει πολυ σοβαροτερα θεματα.
Αν το βαλει,μην ξεχασει οτι απο την ημερομηνια ενεργοποιησης εχει περιπου 7 εργασιμες για να το δει και να το τεσταρει και αν δεν του κανει,να το επιστρεψει.
 

TZE28

Established Member
19 December 2009
129
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.Μαλλον θα κανω τη συνδεση με καλωδιο τελικα.Η αποσταση μεχρι το σαλονι ειναι περιπου 7-8 μετρα.Απλα με την ασυρματη συνδεση υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια αν θελω να το παω στη κουζινα στα υπνοδωματια.
Δεν καταλαβα ομως γιατι η ασυρματη συνδεση εχει παραπανω κοστος
και γιατι ειναι δυνατη υπο ορισμενες συνθηκες μονο?Απ οτι μου ειπαν
στο 13888. δινουν δωρεαν ασυρματο ρουτερ και ειναι δυνατη η ασυρματη συνδεση.
Σχετικα με τις αποσυνδεσεις θελω να πω οτι ηδη εχω προβλημα κι εγω.Εχω conn-x 24αρα και τουλαχιστον μια φορα τη μερα αποσυνδεεται για λιγο.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Φιλε μου δε στα εξηγησαν καλα...αχχχ.Αν θες να επικοινωνησεις με το αρμοδιο τμημα ειναι το 210 3721 222 και ζητα να σου πει καποιος τη συνδεσμολογια.Αν θες και συστασεις στη διαθεση σου,δουλευα στο τμημα αυτο.
Συνοπτικα το ολο παζλ αποτελειται απο 5 κομματια.Πριζα τηλ.,τηλεοραση που το θες,ρουτερ ασυρματο,αποκωδικοποιητης και υπολογιστης
Η συνδεση παει ως εξης
Πριζα τηλεφωνου- ενσυρματα στο ρουτερ -απο το ρουτερ μετα δυο καλωδια ή ασυρματα στον υπολογιστη και ασυρματα στον αποκωδικοποιητη με χρηση πομποδεκτων ή με homeplugs που δεν κανουν για τριφασικο ομως.Απο τον ποκωδικοποιητη στην tv με καλωδιο.Οπου αναφερω homeplugs πομποδεκτες συνηθως ειναι επιπλεον κοστος.Κατα γενικη ομολογια το ρουτερ πρεπει να ναι κοντα στην τηλεφωνικη πριζα.Εχεις στο σπιτι δικτυο εθερνετ?
 
Last edited:

TZE28

Established Member
19 December 2009
129
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Οχι δεν εχω.Οπως ειπα θα προτιμησω το καλωδιο απο το ρουτερ στον αποκωδικοποιητη και απο εκει με hdmi (εχει μου ειπαν) στη τιβι.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

εφοσον θα παιξεις ενσυρματα κομπλε....
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Η ''ασύρματη'' λύση είναι με τα Powerline,δηλαδή 2 συσκευές που τοποθετούνται η μια στην μπρίζα κοντά στο router και αναλόγως στο δωμάτιο που είναι το router,και περνάει τα δεδομένα μέσα από το δίκτιο ηλεκτρικού ρεύματος του σπιτιού.Αυτές οι συσκευές κάνουν 80 ευρώ εάν θυμάμαι καλά.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Η ''ασύρματη'' λύση είναι με τα Powerline,δηλαδή 2 συσκευές που τοποθετούνται η μια στην μπρίζα κοντά στο router και αναλόγως στο δωμάτιο που είναι το router,και περνάει τα δεδομένα μέσα από το δίκτιο ηλεκτρικού ρεύματος του σπιτιού.Αυτές οι συσκευές κάνουν 80 ευρώ εάν θυμάμαι καλά.

Με την προϋπόθεση οτι δεν έχεις τριφασικό με τις σχετικές πρίζες σε διαφορετικές φάσεις ...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Με την προϋπόθεση οτι δεν έχεις τριφασικό με τις σχετικές πρίζες σε διαφορετικές φάσεις ...

Ναι,αλλά και ότι δεν πρέπει τα τοποθετείς σε πολύμπριζο,αλλά έτσι και αλλιώς τα συγκεκριμένα που δίνει ο οτε,σου βγάζουν μπροστά πρίζα για τις υπόλοιπες συσκευές.
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Ναι,αλλά και ότι δεν πρέπει τα τοποθετείς σε πολύμπριζο,αλλά έτσι και αλλιώς τα συγκεκριμένα που δίνει ο οτε,σου βγάζουν μπροστά πρίζα για τις υπόλοιπες συσκευές.

Είσαι σίγουρος πως δεν δουλεύουν με πολύπριζο; Εγώ έχω ένα σετ της Linksys που είναι ενωμένο πάνω σε πολύπριζο και δουλεύει εδώ και 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Ναι,αλλά και ότι δεν πρέπει τα τοποθετείς σε πολύμπριζο,αλλά έτσι και αλλιώς τα συγκεκριμένα που δίνει ο οτε,σου βγάζουν μπροστά πρίζα για τις υπόλοιπες συσκευές.

Και σε πολύπριζο παίζουν !
Αλλά απλό πολύπριζο, όχι αυτά που κάνουν σταθεροποίηση τασης και έχουν προστατευτικά κυκλώματα για power surges...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Και σε πολύπριζο παίζουν !
Αλλά απλό πολύπριζο, όχι αυτά που κάνουν σταθεροποίηση τασης και έχουν προστατευτικά κυκλώματα για power surges...

Α,εσένα δεν σε προλαβαίνω :flipout: .Από ότι βλέπω και τώρα,δεν έχουν ανανεωθεί τα προγράμματα High Definition στο film club,λένε για ταινίες και video clip σε hd...θα δούμε.
 

MITSAKLAS

New member
10 September 2010
10
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω.
Τη Δευτέρα που μας πέρασε παρέλαβα τον εξοπλισμό του CONNX-TV, το σύνδεσα και παίζει μια χαρά.
Χρησιμοποίησα τις ενσύρματες homeplug του ΟΤΕ (κόστος 69 , χρεώσιμο στον επόμενο λογαριασμό), λόγω τριφασικού ρεύματος και για να αποφύγω τις καλούμπες, δεδομένου ότι η τηλεόραση και η τηλεφωνική πρίζα είναι σε απέναντι τοίχους και διαγώνια.
Σε μονοφασικές εγκαταστάσεις από το 134 μου είπαν ότι παίζει και ασύρματη homeplug έκδοση αλλά με ακριβό κατά τη γνώμη μου κόστος (149 , αν δεν κάνω λάθος).
Τα homeplug του ΟΤΕ έχουν το πλεονέκτημα ότι βγάζουν και υποδοχή για ρεύμα και έτσι δεν αχρηστεύετε η πρίζα που στις συνηθέστερες περιπτώσεις εξυπηρετεί όλο το σετ της οικιακής ψυχαγωγίας (TV, DVD, ενισχυτή, στερεοφωνικό κλπ. ) .
Γενικά δεν παιδεύτηκα καθόλου, με ταχύτητα στο router στα 10,6 δεν έχω καθόλου κολλήματα και κανένα θέμα με το Internet.
 

TZE28

Established Member
19 December 2009
129
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Mitsakla αν δε σου κανει κοπο γραψε καποιο σχολιο σχετικα με τα καναλια που εχει.Στο film club εχει αρκετο υλικο, ανανεωνεται συχνα
η εχει συνεχεια τα ιδια?
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Κανάλια Conn-x TV

1 Conn-x TV Promo 16:9

Ελληνικά
2 ΕΤ1
3 ΝΕΤ
4 ΕΤ3
5 Alter
6 ΣΚΑΪ 16:9
7 Σινέ+ 16:9
8 Πρίσμα+ 16:9
9 Σπορ+ 16:9

Κανάλια που προβάλλουν σειρές και ταινίες
10 Universal Channel ΥΠ
11 FOX Life ΥΠ
12 FX ΥΠ

Αθλητικά
13 Conn-x TV Sport 1 16:9
14 Conn-x TV Sport 2 16:9
15 Conn-x TV Sport 3 16:9
16 Eurosport 16:9 M
17 Eurosport 2 16:9 M
18 Extreme Sports ΥΠ
19 ESPN Classic
20 ESPN America 16:9

Θεματικά
21 Discovery Channel ΥΠ
22 Discovery Science ΥΠ
23 ID Investigation Discovery ΥΠ
24 Discovery World
25 Discovery Travel & Living
26 Nat Geo Wild ΥΠ

Μουσικά
27 MTV Music
28 Nat Geo Music
29 C Music TV

Lifestyle κλπ
30 Style TV ΥΠ
31 Zone Reality ΥΠ
32 Fashion TV
33 World Fashion

Παιδικά
34 Disney Channel M
35 KidsCo M
36 Baby TV

Ειδησεογραφικά
37 Euronews
38 Deutsche Welle 16:9
39 France 24 En
40 France 24 Fr
41 Al Jazeera En
42 Al Jazeera Ar
43 Russia Today En
44 Bloomberg

Κανάλια με περιεχόμενο για ενηλίκους
45 Blue Hustler

46 Hustler TV (Premium)
47 Dorcel TV (Premium)


ΥΠ Υποτιτιτλοι M Μεταγλωτισμενο
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Αποριες σχετικα με το Conn-x TV

Απλά πρέπει να προσθέσουμε πως όλα τα Discovery Network channels έχουν πλέον υπότιτλους.