ΕL 84 , 6BQ5

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Μια απο τις πολυ αγαπημενες λυχνιες για μενα ειναι η EL 84 η 6BQ5.Αν εχετε εμπειριες μ αυτην και θελετε θα ηταν ενδιαφερον να ακουσουμε τις αποψεις σας.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Διαθέτω έναν ολοκληρωμένο με 4 x EL84 push pull. Ήχος μοναδικός αλλά αποδίδεται μόνο σε ευαίσθητα ηχεία.
Όταν μελετώ κιθάρα, με βοηθάει πολύ γιατί ο ενισχυτής αυτός εστιάζει περισσότερο στη μελωδια και στις αρμονικές που βγάζει το σκάφος της κλασσικής κιθάρας. Με τα μπάσα δεν τα πάει και τόσο καλά. θέλω να πω, κόβει τα χαμηλά και αυτό είναι απόλυτα δικαιολογημένο...
 
Last edited:

inviter29

Established Member
3 September 2006
149
Λάρισα
Ακούω εδώ και 4 χρονια ένα μηχάνημα με EL84 τον CARY SLI-30 και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τον ήχο.Ξεκούραστος με πολύ καλα μεσοπρίμα και σε μεταφέρει την μουσική κάθε τραγουδιού με εξαιρετική ευκολία.Είναι πλαδαρός στα χαμηλά σε σχέση με τραντζιστοράτες υλοποιήσεις και σε σχέση με άλλες πολύ ακριβότερες λαμπάτες υλοποιήσεις δείχνει να έχει μικροτερη εικόνα.Δεν γνωρίζω αν πρέπει να ληφθεί υποψην η συγκεκριμένη περίπτωση ενισχυτη σαν κλασσική υλοποίηση της ΕL84 αλλα ακόμη και έτσι μου κάνει πολύ!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Ακούω εδώ και 4 χρονια ένα μηχάνημα με EL84 τον CARY SLI-30 και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τον ήχο.Ξεκούραστος με πολύ καλα μεσοπρίμα και σε μεταφέρει την μουσική κάθε τραγουδιού με εξαιρετική ευκολία.Είναι πλαδαρός στα χαμηλά σε σχέση με τραντζιστοράτες υλοποιήσεις και σε σχέση με άλλες πολύ ακριβότερες λαμπάτες υλοποιήσεις δείχνει να έχει μικροτερη εικόνα.Δεν γνωρίζω αν πρέπει να ληφθεί υποψην η συγκεκριμένη περίπτωση ενισχυτη σαν κλασσική υλοποίηση της ΕL84 αλλα ακόμη και έτσι μου κάνει πολύ!
Ο Leben CS300X που χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο,εχει καταπληκτικη εικονα τοσο σε μεγεθος οσο και σε βαθος με EL84.Το μπασο μπορει να μην ειναI σαν "πετρα" ουτε εξ αλλου θα μου αρεσε αν ηταν,αλλα εχει εξαιρετη εκταση και ογκο.Παρομοια μουσικοτητα και στις μεσαιες/ψηλες.Πολυ καλες EL84 οι Mullard,Telefunken,Brimar και οι εκπληκτικες Ρωσσικες Reflector(1978-1980).
Απο καινουπγια παραγωγη οι Genalex με το ζορι.........
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
XINDAK-TILT.jpg
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Ο Leben CS300X που χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο,εχει καταπληκτικη εικονα τοσο σε μεγεθος οσο και σε βαθος με EL84.Το μπασο μπορει να μην ειναI σαν "πετρα" ουτε εξ αλλου θα μου αρεσε αν ηταν,αλλα εχει εξαιρετη εκταση και ογκο.Παρομοια μουσικοτητα και στις μεσαιες/ψηλες.Πολυ καλες EL84 οι Mullard,Telefunken,Brimar και οι εκπληκτικες Ρωσσικες Reflector(1978-1980).
Απο καινουπγια παραγωγη οι Genalex με το ζορι.........

Προ ημερών αγόρασα -από το Γερμανικό ebay- και περιμένω τον Leben CS-300X (limited έκδοση, με τις Mullard EL84).

Ψάχνοντας επίσης στο ebay για τις Reflector EL84, διεπίστωσα ότι υπάρχουν σε επάρκεια και σε πολύ καλές τιμές (για NOS). Είναι πράγματι τόσο καλές, αλλά σχετικά "άγνωστες", γι' αυτό και δεν έχουν αρχίσει ακόμα να σπανίζουν/ακριβαίνουν? Τις έχει τυχόν συγκρίνει κανείς με τις επίσης Ρωσικές Sovtek (= οι στάνταρ EL84 της έκδοσης CS-300XS του Leben)?

Υπάρχει εμπειρία
με τις Sylvania 6BQ5, για τις οποίες εκφράζουν πολύ καλές εντυπώσεις στο αντίστοιχο νήμα του Head-Fi?

Τέλος, θα εκτιμούσα κάποια πρόταση για τις λυχνίες του προενισχυτικού σταδίου (12AX7, 5751) του ίδιου ενισχυτή.

1000x500px-LL-dcafb046_hero_open.jpg

 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Προ ημερών αγόρασα -από το Γερμανικό ebay- και περιμένω τον Leben CS-300X (limited έκδοση, με τις Mullard EL84).

Ψάχνοντας επίσης στο ebay για τις Reflector EL84, διεπίστωσα ότι υπάρχουν σε επάρκεια και σε πολύ καλές τιμές (για NOS). Είναι πράγματι τόσο καλές, αλλά σχετικά "άγνωστες", γι' αυτό και δεν έχουν αρχίσει ακόμα να σπανίζουν/ακριβαίνουν? Τις έχει τυχόν συγκρίνει κανείς με τις επίσης Ρωσικές Sovtek (= οι στάνταρ EL84 της έκδοσης CS-300XS του Leben)?

Υπάρχει εμπειρία
με τις Sylvania 6BQ5, για τις οποίες εκφράζουν πολύ καλές εντυπώσεις στο αντίστοιχο νήμα του Head-Fi?

Τέλος, θα εκτιμούσα κάποια πρόταση για τις λυχνίες του προενισχυτικού σταδίου (12AX7, 5751) του ίδιου ενισχυτή.



Νοουμενου οτι οι Mullard EL84 που θα εχει μεσα ειναι σε καλη κατασταση,ειναι μια απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει.

Οι Reflector ειναι εξαιρετικες ασχετα με την χαμηλη τιμη.Υπαρχουν ομως πολλοι τυποι γι αυτο χρειαζεται λιγη προσοχη και γιατι οχι πειραματισμος εφ'οσον η τιμη δεν ειναι απαγορευτικη.Θα προσεξεις ψαχνοντας οτι υπαρχουν reflector 6P14P,6P14P-EB κλπ.Προσωπικα προτιμησα την απλη 6P14P και πηρα μερικες για τον Leben μου.Την βρισκω σημαντικα καλυτερη απο τις αλλες reflector,και απο την νεα sovtek.

Oι Sylvania ειναι πολυ καλες,αλλα καπως ελλειπεις στα χαμηλα.Κατα τα αλλα καλες.Θα προτιμουσα την reflector για την ομοιογενεια της αλλα και τα καλυτερα χαμηλα της,οχι οπως της mullard,αλλα αξιοπρεπεστατες.

Πολυ καλες οι Brimar,Siemens & Telefunken αν βρεις σε καλη κατασταση,αλλα πολυ ακριβες.

Για προενισχυση,για μενα η καλυτερη ειναι η Mullard.
Καλες και οι Ολλανδικες Philips.Δεν εχω πεισθει απο τις Telefunken ανκαι βλεπω γιατι αρεσουν.......αλλα με τετοιες τιμες :behead:


Αγοραζω και μεταχειρισμενες Mullard σε καλη κατασταση και οσο αντεξουν.Οι τελευταιες μεταχειρισμενες που ειχα στον Leben αντεξαν 3000 ωρες τουλαχιστον :worshippy:

Αν θα πειραματιστεις πολυ καλη ειναι η RCA 12AX7A και αν θελεις να δοκιμασεις 5751 προσωπικα η μονη που για μενα αξιζει τον κοπο ειναι η RCA 5751 Black Plate.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Ξεχασα να αναφερω ακομη δυο πολυ καλες NOS που ακομη βρισκεις σε σχετικα καλες τιμες,οι RFT Ανατολικης Γερμανιας και Ei Γιουγκοσλαβιας.
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Σε ευχαριστώ για τη συσσωρευμένη εμπειρία, Audiolytic.

Πραγματικά, θα χρειασθώ τουλάχιστον μία ακόμα τετράδα από τις EL84, δεδομένου ότι ο Leben προορίζεται για το near-field ηχοσύστημα του γραφείου, του οποίου (1) η χρήση προβλέπεται να είναι καθημερινή, σε κάθε περίπτωση πολλαπλάσια από τη χρήση του μεγάλου συστήματος, κατά συνέπεια καλό θα είναι ο χρόνος ζωής των Mullard να εξοικονομηθεί για πιο ιδιαίτερες ακροάσεις, και (2) η ένταση του play back θα είναι σημαντικά χαμηλότερη απ' ότι σ' ένα μεγάλο χώρο, λόγος για τον οποίο τα 15W του CS-300X θα πρέπει να μπορούν να οδηγήσουν τα Red Rose Rosebuds στο βέλτιστο χαμηλό με τις Reflector, έναντι των Sylvania.

Όσο για την προενίσχυση, θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να βρω κάτι από Mullard. Τις αναζητώ σαν 12AX7, ή με κάποιο άλλο κωδικό?

'Εχεις, τέλος, υπ' όψη αν υπάρχει εδώ κάποιο νήμα για τους Leben CS-300(X)(S)?
 
Last edited:

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Ξεχασα να αναφερω ακομη δυο πολυ καλες NOS που ακομη βρισκεις σε σχετικα καλες τιμες,οι RFT Ανατολικης Γερμανιας και Ei Γιουγκοσλαβιας.

Πράγματι, το ebay shop που ανέφερα πιο πάνω έχει αρκετές RFT, οπότε λέω να τις δοκιμάσω. Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη έκδοση/χρονολογία που καλό είναι ν' αναζητήσω και σ' αυτές, ή δεν παίζει ρόλο?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Σε ευχαριστώ για τη συσσωρευμένη εμπειρία, Audiolytic.

Πραγματικά, θα χρειασθώ τουλάχιστον μία ακόμα τετράδα από τις EL84, δεδομένου ότι ο Leben προορίζεται για το near-field ηχοσύστημα του γραφείου, του οποίου (1) η χρήση προβλέπεται να είναι καθημερινή, σε κάθε περίπτωση πολλαπλάσια από τη χρήση του μεγάλου συστήματος, κατά συνέπεια καλό θα είναι ο χρόνος ζωής των Mullard να εξοικονομηθεί για πιο ιδιαίτερες ακροάσεις, και (2) η ένταση του play back θα είναι σημαντικά χαμηλότερη απ' ότι σ' ένα μεγάλο χώρο, λόγος για τον οποίο τα 15W του CS-300X θα πρέπει να μπορούν να οδηγήσουν τα Red Rose Rosebuds στο βέλτιστο χαμηλό με τις Reflector, έναντι των Sylvania.
Όσο για την προενίσχυση, θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να βρω κάτι από Mullard. Τις αναζητώ σαν 12AX7, ή με κάποιο άλλο κωδικό?

'Εχεις, τέλος, υπ' όψη αν υπάρχει εδώ κάποιο νήμα για τους Leben CS-300(X)(S)?

Θα τις βρεις σαν 12AX7 η ECC83.Υπαρχουν επισης οι CV4004/M8137 που ειναι συνηθως ακριβοτερες αλλα οχι και σιγουρο οτι θα τις προτιμησεις.

Μπορεις επισης να τις βρεις και με αλλο ονομα (κυριως απο Αμερικη) οπως Sherwood,Knight,Heathkit.Αυτοι αγοραζαν απο την Mullard.Οι λυχνιες ειναι οι ιδιες και ισως τις βρεις και φθηνοτερα.Αν βρεις τετοιες σιγουρεψου οτι ειναι Mullard,διοτι αυτες οι εταιρειες αγοραζαν και απο αλλους κατασκευαστες.

Προσεξε λιγο τους κωδικους.Ολες ασχετα με την μαρκα που εγραφαν επανω,εχουν κωδικους I61 η I63 και φανερωνουν την κατασκευη τους στο εργοστασιο στο Blackburn.O κωδικος RH δειχνει οτι κατασκευαστηκαν στο εργοστασιο στο Mitcham,συνηθως εκει εφτιαχναν τις CV4004 & M8137.

Ολες καταπληκτικες.

Δεν εχω δει καποιο νημα,αν θες ανοιξε ενα με τις πρωτες εντυπωσεις και στην πορεια ισως βρεθουν κι αλλοι με Leben,οποτε θα τα λεμε και εκει :smile:

Να πω οτι η επιλογη σου ειναι εξοχη.Ενας απο τους αγαπημενους μου ενισχυτες ανεξαρτητως τιμης...........

Για τις εξτρα EL84 και εφοσον θα τις χρησιμοποιεις πολυ,παρε μερικες reflector.
 
Last edited:

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Σήμερα τον ταχυδρόμησε από Γερμανία ο πρώτος ιδιοκτήτης του. Αυτό σημαίνει ότι εντός 10/ημέρου -συνυπολογίζοντας θερινές άδειες και ραστώνη υπηρεσιών, αργία Δεκαπενταύγουστου κλπ.- αναμένεται να αφιχθεί. Θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις κι ελπίζω να έχουμε ένα νήμα να τα λέμε πιο αναλυτικά... :a0210:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Σήμερα τον ταχυδρόμησε από Γερμανία ο πρώτος ιδιοκτήτης του. Αυτό σημαίνει ότι εντός 10/ημέρου -συνυπολογίζοντας θερινές άδειες και ραστώνη υπηρεσιών, αργία Δεκαπενταύγουστου κλπ.- αναμένεται να αφιχθεί. Θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις κι ελπίζω να έχουμε ένα νήμα να τα λέμε πιο αναλυτικά... :a0210:
Μια διορθωση,οι Mullard που κατασκευαζονταν στο Mitcham,εχουν κωδικο 641 και οχι RH οπως ειπα πιο πανω.Απολογουμαι.

Καλως να τον δεκτεις :ernaehrung004:
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Thnx a lot!

Πράγματι, έχεις δίκιο για τις Reflector, θα πρέπει να κάνω ένα μικρό stock από τετράδες, δεδομένου ότι η μουσική στο σπίτι δε σταματά σχεδόν ποτέ, έστω κι ως background web radio. Μέχρι τώρα το καθήκον έπεφτε στο κύριο σύστημα, εδώ και λιγότερο από μήνα (και) στο near-field. Όταν ο Leben αναλάβει το ρόλο του
κι επειδή ο ήχος του προβλέπεται ν' αποδειχθεί πραγματικά εθιστικός -όπως διατείνονται όλοι όσοι τον έχουν-, τότε θα δουλεύει υπερωρίες, ειδικά τα σαββατοκύριακα.

Αλήθεια, έχεις υπ' όψη αν υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα (φυσικό ή/και διαδικτυακό) που να εμπορεύεται λυχνίες?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5



Αλήθεια, έχεις υπ' όψη αν υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα (φυσικό ή/και διαδικτυακό) που να εμπορεύεται λυχνίες?

Δεν εχω υπ'οψιν κανενα καταστημα.Δεν ζω στην Ελλαδα,αλλα ισως καποιος φιλος εδω να ξερει να μας πει.

Ανκαι πιστευω οτι αγοραζοντας 6P14P απο πωλητες στο e-bay κυριως απο πρωην Ανατολικες χωρες η την Ρωσσια θα εχεις την καλυτερη τιμη.

Εχουν μερικες προσφορες για 10-12 λυχνιες καμια φορα οποτε συμφερει και στα ταχυδρομικα.Εγω απο εκει τις πηρα και ειναι μια χαρα.Δες το feedback του πωλητη και μην ανησυχεις.
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Δεν εχω υπ'οψιν κανενα καταστημα.Δεν ζω στην Ελλαδα,αλλα ισως καποιος φιλος εδω να ξερει να μας πει.

Ανκαι πιστευω οτι αγοραζοντας 6P14P απο πωλητες στο e-bay κυριως απο πρωην Ανατολικες χωρες η την Ρωσσια θα εχεις την καλυτερη τιμη.

Εχουν μερικες προσφορες για 10-12 λυχνιες καμια φορα οποτε συμφερει και στα ταχυδρομικα.Εγω απο εκει τις πηρα και ειναι μια χαρα.Δες το feedback του πωλητη και μην ανησυχεις.

Σαφώς το ebay αποτελεί την κύρια πηγή, όπως και για πολλά άλλα πράγματα πέρα απ' τις λυχνίες. Απλά, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει ενημερωμένο κατάστημα του αντικειμένου και στην Ελλάδα, που ν' αξίζει ενδεχομένως να το προτιμήσει κανείς για συγκεκριμένα κομμάτια. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι, είναι ευπρόσδεκτος να το καταθέσει.

Σχετικά με τα ρωσικά καταστήματα στο ebay, πρόσεξα ότι πολλά απ' τα κομμάτια που διαθέτουν πρέπει να είναι NOS-NIB (new-in-box), εντούτοις δεν τα διαφημίζουν ως matched ζεύγη ή τετράδες (δηλ. δεν παραθέτουν τις αντίστοιχες μετρήσεις). Θεωρείς ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με αυτό το non-matching? Έχεις διαπιστώσει αν το auto-bias κύκλωμα του Leben είναι αποτελεσματικό σε περιπτώσεις non-matching των λυχνιών?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Έχεις διαπιστώσει αν το auto-bias κύκλωμα του Leben είναι αποτελεσματικό σε περιπτώσεις non-matching των λυχνιών?

Ναι ειναι αποτελεσματικο,εκτος και εαν οι λυχνιες απεχουν μεταξυ τους κατα πολυ,κατι που δεν συμβαινει συχνα σε NOS λυχνιες.

Μονο σε μια περιπτωση προσεξα καποια μικρη διαφορα στην συμπεριφορα των δυο καναλιων με δυο 12ΑΧ7 οπου η μια ηταν NOS και η αλλη μεταχειρισμενη.Οταν τις μετρησα,η καινουργια μετρουσε 79% (κοντα στο μαξιμουμ για 12ΑΧ7 στο tester μου) και η μεταχειρισμενη μετρουσε 75% το οποιο μεταφραζεται σε πανω απο 1500 ωρες διαφορα σε χρηση απο την εμπειρια μου με τον Leben.Βεβαια αυτο ηταν και κατι αναμενομενο και δεν εχει να κανει με το auto bias του ενισχυτη.

Στις EL84 δεν προσεξα ποτε κατι που να μου δημιουργησει ανησυχια.
 
Last edited:

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: ΕL 84 , 6BQ5

Εντάξει, συνεπώς και οι NOS-NIB made in CCCP δεν αναμένεται να έχουν θέμα (τουλάχιστον στον Leben).

Έχεις να προτείνες κάποιο (ή κάποια) tube testers (εταιρεία, μοντέλο, πιθανή πηγή αγοράς), ώστε να έχω τη δυνατότητα να κάνω ανάλογες μετρήσεις, σε περίπτωση που χρειασθεί?
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Hickok TV-7A/U.Καπως πολυπλοκο αλλα πολυ καλο.

Αν θελεις κατι απλο μονο για emissions,υπαρχουν πολλα και σε χαμηλες τιμες στο e-bay.Επισης ελεγχουν και για shorts.

Oσον αφορα τις 6P14P αν σου τυχει και καμια στις τοσες δεν χαθηκε ο κοσμος.Νομιζω ειχα μια με λιγο θορυβο στις 40-50 πολυ καλο ποσοστο.Γενικα αν εισαι προσεκτικος απο που αγοραζεις,τα προβληματα ειναι ελαχιστα.
 
Last edited: