Φωτογραφία βάπτισης.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
και ξαφνικα χθες το βραδυ μου εγινε προταση να "καλυψω" το μυστηριο της βαπτισης του πρωτου γιου του καλυτερου μου φιλου την επομενη Κυριακη στην Βαρυμπομπη...

και εδω λοιπον ξεκινανε τα "προβληματα"...

δεν εχω ουτε καν φλας...

μια Nikon D90 εχω και με φακους τους ταπεινους 18-105/3,5-5,6 και τον 35/1,8 το προβλημα που με "βασανιζει" ειναι αν θα μπορεσω να "παρουσιασω" ενα αξιοπρεπες project με αφλασα...

εχει καποιος καμια γνωμη για ρυθμισεις σε white balance, iso και ev???

τι λετε???

(λεω να χρησιμοποιησω μετα απο καιρο και την Pentacon Six TL για μερικες φωτο εξω απο την εκκλησια οταν θα εχουν φυγει οι πολλοι... τι 120αρι φιλμ να δοκιμασω αληθεια???)
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Εάν υπάρχει κάλυψη βίντεο θα μπορούσες να εκμεταλευτείς τα φώτα, αλλοιώς....χλωμό.
Πρόσεξε μην εκτεθείς και σου ζητήσουν και ευθύνες - υπάρχουν αυτοί που θα γκρινιάξουν μη σου κάνει εντύπωση.
Γενικά τα Μυστήρια πρέπει να αντιμετωπίζονται με επιφύλαξη γιατί δεν υπάρχουν δεύτερες ευκαιρίες.
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Η Νικον d90 θα τα καταφέρει μια χαρά. Θα ανεβάσεις το iso αρκετά 1000-1600 ,και δεν θα έχεις προβλήματα υποφωτισμού αφού φαντάζομαι η βάφτιση θα είναι μέρα. Μάνουαλ ρυθμίσεις και θα ελέγχεις την φωτομέτρηση της μηχανής παίζοντας με ταχύτητα και διάφραγμα αναλόγως τί θέλεις να φωτογραφήσεις. Μεγάλο διάφραγμα (όχι σε αριθμούς) μικρή ταχύτητα (σε απόλυτα νούμερα) για πιο φλού καταστάσεις , και το αντίθετο για οικογενειακές ή όταν θέλεις να είναι αρκετά άτομα μέσα στην φώτο.
White balance θα κάνεις εκείνη την στιγμή custom αφού ανάψουν ότι φώτα θα υπάρχουν .
Όλα αυτά βέβαια δεν είναι το απόλυτο αλλά το πιο συνηθισμένο για αρχή.
Και αν χρειαστείς το φλασάκι της μηχανής για κάποια κοντινά κάνει.

Ελπίζω να είναι φίλος και να ξέρει πάνω κάτω τι θα περιμένει στην χειρότερη περίπτωση.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Eγω παντως , για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,με την canon 7d πηρα μαζι μου το canon speedlight 430 ex ii kai αυτο εδω...
http://www.garyfongestore.com/flash-accessories/lightsphere-collapsible.html
Εκανε δουλεια, μαλακωσε πολυ το εξωτερικο φλας κι εδωσε ενα ωραιο τονοο στις εικονεσ.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
κατ´αρχην σας ευχαριστω για το ενδιαφερον...

ξεκιναμε...

- video δεν θα υπαρχει οποτε θα υπαρχει μονο φυσικο φως απο τα παραθυρα + τα φωτα της εκκλησιας...

- εχω ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι δεν ειμαι επαγγελματιας και ηδη θα εχω μαζι εναν ακομα φιλο με μια Pentax K10 με εναν ακομα ταπεινο 18-55...

- δεν ειναι η καταλληλη εποχη μαλλον για νεες αγορες φακων ή/και φλας... οποτε σκεφτομαι να προχωρησω με τον υφισταμενο εξοπλισμο...

- εχω σκεφτει να ξεκινησω με προτεραιοτητα ταχυτητας στα 100 - 125 και με αυτοματο max στα iso τα 1.6οο... (εκτος κι αν ειναι καλυτερα να ξεκινησω με προτεραιοτητα διαφραγματος 2-3 stop πιο κλειστο απο το φωτεινοτερο που μπορει ο καθε φακος... τι λετε???)

- Raw + Jpeg Fine... (απο καρτες εχω δυο 8αρες και μια 4αρα SanDisk)

- white balance θα ξεκινησω μαλλον με auto...
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Συμφωνώ ότι η D90 θα τα καταφέρει μια χαρά. Παρ'όλα αυτά, ένα φλας (με έξτρα μπαταρίες) θα ήταν χρήσιμο στα δύσκολα.

Διαθέτω το SB-600. Αν θέλεις, μπορώ να στο στείλω. Στείλε pm να το κανονίσουμε. Επίσης και φακούς nikon (28mm,85mm,κλπ και οι δικοί σου μια χαρά είναι)

Θα ήταν χρήσιμο να κάνεις από πριν μια λίστα με τις φωτογραφίες που θα τραβήξεις (γονείς-μωρό, νονοί-μωρό, παππούδες- μωρό κλπ). Αν η βάφτιση είναι πρωινές ώρες, σώθηκε η κατάσταση. Φωτογραφίες στο εξωτερικό της εκκλησίας (μακάρι να έχει και ήλιο) μπορεί και να είναι φανταστικές.

Ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα στον κόσμο των βαφτίσεων, είναι να κάνεις ένα σοκαρισμένο, λαδωμένο και πιθανόν κλαμένο μωρό να ποζάρει. Φαντάσου να έχεις και τις ρυθμίσεις-εστίαση της Pentacon από πάνω...

Όπως και να έχει το πράγμα, επειδή έχω την ίδια μηχανή, αν θες κάποιον φακό από τους sonar 180mm ή 50mm, πες το μου να βρούμε κάποια λύση.Το φίλμ τώρα, αυτό είναι ένας προβληματισμός. Θα έλεγα ασπρόμαυρο (ILFORD FP4 125 ή HP5 400,KODAK T-MAX ή ακόμα καλύτερα PANF 50). Το FUJI SUPERIA 200 είναι καλό και ασφαλές, αλλά για πορτραίτα το FUJI PROVIA 100 είναι κορυφή, αλλά λιγάκι δύσκολο, αν δεν το έχεις δουλέψει πολλές φορές, άστο.

Εμένα θα μου έφευγε το άγχος αρκετά αν έκανα μια επόπτευση του χώρου πριν τη βάφτιση ή και (γιατί όχι;) δοκιμές έτσι ώστε να έχω τις γωνίες έτοιμες στο μυαλό μου, για να ξέρω να τους πω που να στηθούν. Π.χ. Έχει προαύλιο αξιόλογο η εκκλησία;(δέντρα,λουλούδια κλπ) Ξέρεις κάποιο μέρος εκεί κοντά για φωτογραφίες μετά το μυστήριο; Συζήτησε τα με το φίλο σου και γνωστοποίησε του τα σχέδια σου.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Δες κι εδω απο το 76 και μετα

Το πρωτο βασικο που πρεπει να λυσεις ειναι ο φωτισμος. Ο φυσικος φωτισμος μπορει να ειναι απο λιγος εως αμελητεος. Τα μεγαλα iso δεν φτανουν. Ουτε οι γρηγοροι φακοι.

Χωρις φλας, το πιθανοτερο ειναι να μην βγαλεις ουτε μια. Σε γαμους φιλων που υπηρχε φωτογραφος με στημενα στουντιο φλας (δηλαδη πρακτικα χωρις φωτισμο διαθεσιμο σε μενα) εχω φωτογραφιες απο πριν και μετα, αλλα απο την εκκλησια τιποτα. Το φως ειναι πολυ λιγο.

Με ενα φλας πανω στη μηχανη, θα βγαλεις φωτογραφιες, αλλα απλα θα βγαλεις.

Πρεπει να βρεις φως. Παρελαβα εχθες δυο 1000αρια προβολακια με τα τριποδα τους, αλλα το αλλο ΣΚ τα χρειαζομαι.

Βρες καποιο τροπο να δανειστεις φωτα ή στη χειροτερη να νοικιασεις. Τα 50-100 ευρω, δεν ειναι τιποτα σε σχεση με το συνολο που θα πληρωσουν οι γονεις. Θα σου λυθουν τα χερια και θα ασχοληθεις μονο με το τι θα βγαλεις. Αλλα και τα 330 ευρω που κοστισαν τα δικα μου δεν ειναι απαγορετικο, αν νομιζεις οτι θα τα ξαναχρειαστεις.

Απο φακους υπολογισε μονο τον 18-105. Δεν θα εχεις χρονο να αλλαζεις, και το 1.8 παραεχει μικρο βαθος πεδιου. Εχω δει επαγγελματιες που δεν τον βγαζουν απο τη μηχανη τους...
 
Last edited:

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Sorry :p

Πάντως νομίζω το πιο σημαντικό είναι να έχεις 2 σώματα και flash, γενικά ότι μπορείς να το έχεις διπλό θα είναι πολύ καλή φάση.

Τα 2 σώματα έχουν και το καλό ότι μπορείς στο ένα να έχεις ενα σταθερό για συγκεκριμένες λήψεις και στον άλλο τον ζοομ για τις περισσότερες λήψεις....

Άσχετο, σε ένα γάμο που βρέθηκα πρόσφατα, ο φωτογράφος τραβούσε με την D300s και τον 18-200 της Nikon, μια συγγενής τραβούσε με μια Canon 500D με τον Sigma 18-200 και το 430ex (to flash της Nikon δεν είδα/ρώτησα ποιο είναι), ο αδερφός μου τραβούσε με την D5000 και τον κιτ και εγώ με την 500D και τον 50/f1.8.

Είχα και τον Tamron μαζί αλλά ήθελα να δω τι περιθώρια υπάρχουν για να τραβάς χωρίς flash.
Ενδυκτικά έπαιζα στο f/2.2 εως 2.8, iso 400 - 1600, με τις περισσότερες στα 800 και με σχετική δυσκολία στο focus.
Ίσως ανεβάσω σε λίγο μερικά δείγματα να δείτε...
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Νομίζω ότι ο vasada τα είπε πολύ εύστοχα για το φωτισμό.

Έχει και τη σχετική εμπειρία από βαφτίσεις φίλων του...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Χωρις καμμια προσωπικη εμπειρεια, θα συμφωνησω με τον vasada...

...χωρις εξτρα φωτισμο σε εσωτερικο χωρο και με τοσο αργο φακο οσο ο 18-105 και τοσο προβληματικο dof αν χρησιμοποιησεις ανοιχτο τον 35 αρη... τα βλεπω δυσκολα...

...σκεψου οτι και η φωτομετρηση, μπορει να πεφτει σε σκουροχρωμα ρουχα και να εχεις ακομα πιο αργες ταχυτητες, αρα κουνημενες ληψεις... και μηπως κανεις απο τους παρισταμενους στεκεται ακινητος να ποζαρει? Μαλλον οχι...

Αρα, ή φλας για να παγωνεις κινηση, ή φωτα (αν φυσικα δεν ειναι επαρκη τα ηδη υπαρχοντα)...

Αν πας με τον υπαρχοντα φωτισμο και τον -αργο- 18-105, εγω θα πηγαινα σε προτεραιοτητα ταχυτητας...
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Αρα, ή φλας για να παγωνεις κινηση, ή φωτα (αν φυσικα δεν ειναι επαρκη τα ηδη υπαρχοντα)...

Αν πας με τον υπαρχοντα φωτισμο και τον -αργο- 18-105, εγω θα πηγαινα σε προτεραιοτητα ταχυτητας...
+1

Σχεδόν όλες οι φωτογραφίες που τράβηξα πιο αργά από 1/50 βγήκαν κουνημένες γιατί απλά κανείς δεν ποζάρει την ώρα του μυστηρίου :)
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
παιδια δε γινεται χωρις φλας..και μερα να ειναι παλι θελεις χρηση φλας.
Εκτος αν θες να παιξεις με 3200ISO σε συνδιασμο με εναν φωτεινο φακο.
Δε θα το προτεινα ομως.
ενα sb800 θα εισαι κομπλε
 

Greg61

Senior Member
Παναγιώτη ρίξε μιά ματιά σ' αυτά:

http://rentphotovideo.gr/nikon_flash.html
Φλάς Nikon SB800 νοικιάζεται με 30Ε το τριήμερο.

http://rentphotovideo.gr/nikon_standard.html
Φακός Nikkor AF-S 17-55mm F2.8 DX ενοικιάζεται με 70Ε/ 3ήμερο και
Φακός
Nikkor AF-S 24-70mm F2.8 ED ενοικιάζεται με 90Ε/ 3ήμερο.

Εξ εμπειρίας μου, αυτός που σου χρειάζεται είναι ο 17-55, που στη μηχανή σου γίνεται 25,5-82,5. Έχεις απο πολύ καλό ευρυγώνιο μέχρι μικρό τηλεφακό για πορτραίτα με άριστη οπτική απόδοση.
Μή ξεχάσεις να ζητήσεις το παρασολέϊγ του φακού.

Μ' ένα κατοσταρικάκι, καλύπτεσαι πλήρως. Και δέν χρειάζεσαι παραπάνω φώτα. Επι πλέον, δουλεύοντας με σταθερό 1600 ISO και διαφράγματα 2,8-4 θα έχεις υπέροχα άφλασα.

Πήγαινε και πάρτα απο Παρασκευή πρωί, ώστε νάχεις το Σάββατο για δοκιμές. Δευτέρα τα παραδίδεις.

Αυτά για τον εξοπλισμό.
Άν καταλήξεις σ' αυτά, σου δίνω και ανάλογες ρυθμίσεις.




 
Last edited:

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για την πολυτιμη βοηθεια...

ειλικρινα...

τελικα... σκεφτομαι ή να μεινω με τον 18-105 και να αγορασω καποιο μεταχειρισμενο flash το οποιο θα μου μεινει (sb-600 ή nissin 866) ή να νοικιασω τον εξοπλισμο (17-55 + flash) που προτεινει ο Γρηγορης...

κι εγω που νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα...
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Για φλας πάντως η best buy αγορά είναι το nissin 622 με 110 ευρώ. Αν δεν θες να ξοδευτείς πολύ είναι εξαιρετική επιλογή.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Εγω παντως που τραβηξα τις πρωτες μου φωτος σε μυστηριο ( αραβωνα) διοτι τα παιδια δεν γουσταραν να καλεσουν φωτογραφο και απλα μου ειπαν τραβα οτι μπορεις ...
πηγα και πηρα ενα φλας της AGFA αλιως ΔΕΝ μπορουσα να κανω δουλεια !

μετα απο προβες μεσα στο σπιτι μου με φωτισμο σπιτιου καταλαβα οτι φωτο δεν προκειται να βγαλω αν δεν σταθουν ολοι κλαρινο ...


εκτος και αν αγορασω εξωτερικο φλας !!!

και με το φλασακι της Agfa σωθηκα και εβγαλα 768 φωτος οι οποιες ειναι σχεδον ολες απο αριστες μεχρι καλες !

φυσικα καποιες βγηκαν οταν δεν αναψε το φλας καποιες με χερια ασχετα μπροστα κτλ... αλλα το 90% των φωτογραφιων ειναι πετυχημενο !!!!

αν δεν ειχα βαλει φλας το πολυ να εβγαζα 30 φωτος και αυτες μονο με στημενους ανθρωπους....

το εξωτερικο φλας κανει πολυ δουλεια διοτι παγωνει την στιγμη και φωτιζει τον κοσμο στα πιο πισω τραπεζια η σημεια και φυσικα σου λυνει τα χερια στη φορητοτητα !


το φλας κοστισε πολυ φτηνα εξευτελιστικα φτηνα .....
το πηρα μονο για αυτον τον αραβωνα αλλα θα μενει πλεον και για αλλα...
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
panbal , οχι και να πληρωσεις τοσα λεφτα για ενοικιαση για να βγαλεις μια βαπτιση (δε ξερω αν θα σε πληρωσει - δε με αφορα )

στην αναγκη σου δανειζω τον 24-70 μου και το sb800 και εισαι αρχοντας
Απλως να δουμε αν μπορω εκεινες τις μερες