LNBμαχίες: The winner is...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
detail_869_IBUT.jpg


Τον τελευταίο καιρό έψαχνα για lnb.
Από την μία ήθελα να βελτιώσω την ποιότητα λήψης μου ,από την άλλη δυο twin που πήρα της Vizyon μου βγήκαν προβληματικά και έπρεπε να τα αντικαταστήσω.
Αποφάσισα να πάρω δυο Inverto Black Ultra High Gain Twin και ένα MTI HIGH LINE AP8-T2NRC Single.
Τα πήρα σήμερα από την satrix.gr,(ευχαριστώ τον Αντώνη Φάμελο για την άψογη εξυπερέτηση) και μαζί με DigiSat DX-2100 έκανα τις συγκρίσεις στον Nilesat 7W με δέκτη τον SAΒ ultimate hd που δίνει ποιότητα και ισχύ σήματος.
DigiSat DX-2100 Single 0,2db
Inverto Black Ultra High Gain Twin 0,2db
MTI HIGH LINE AP8-T2NRC Single 0,1db

Συχνότητα Inverto Black Ultra 0,2.....MTI AP8-T2NRC 0,1db............DigiSat DX-2100 0,2db

12053Η...............75-42%................................75-42%.........................................75-39%
12130V...............76-50%................................75-48%.........................................75-47%
11842H...............76-42%................................76-40%.........................................75-37%
11765H...............76-42%................................76-41%.........................................75-40%
11976V...............75-38%................................75-36%.........................................75-35%
12015V...............75-37%................................75-36%.........................................75-34%
11900V...............75-31%................................75-28%.........................................70-28%
11919H...............76-43%................................75-42%.........................................75-40%
11823H...............75-29%....................................-...%............................................-...%

Θα έλεγα ότι το MTI είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με το DigiSat .
Το Inverto Black Ultra μου έδωσε στην 11900V εικόνα χωρίς σπασίματα ,ενώ τα MTI και DigiSat με σπασίματα.Στην 11823H μόνο το Black Ultra μου έδωσε εικόνα έστω και με σπασιματάκια.
 
Last edited:

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Αρκει να μην το θέλεις για λήψη των συχνοτήτων του Astra1H που παρεμβάλλονται απο τον 1Μ, στις οποίες χρειάζεσαι αναίσθητο lnb για να φανούν
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι όλες οι συχνότητες στις οποίες δοκιμάστηκε είναι πάνω απο την 11750. Ισως να ήταν χρήσιμο να έχουμε και 1-2 αναφορές για συχνότητες απο 10750 μέχρι 11600 ...
 

Architech

Senior Member
11 October 2008
325
Paradise
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Αρκει να μην το θέλεις για λήψη των συχνοτήτων του Astra1H που παρεμβάλλονται απο τον 1Μ, στις οποίες χρειάζεσαι αναίσθητο lnb για να φανούν

Όπως?...

(Εχω το συγκεκριμένο lnb σε Gibertini 1m για Astra19 και για την 1Η που μάταια δεν κατεβαίνει παρα μόνο πρωινές ώρες και ελάχιστα κανάλια , πριν με Smart titanium 0.2db δεν κατέβαινε τίποτα , ποτέ!.)
 

mcelliot_g

Senior Member
10 March 2008
471
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Ήθελα να πάρω το black ultra για το κινητό μου κάτοπτρο αλλά το ανέβαλλα μιας και είναι σίγουρο ότι θα μου εξαφανίσει και τις λιγοστές συχνότητες του 1Η που κατεβάζω σταθερά με το Digisat που έχω επάνω!
Δοκιμάζοντας παλιότερα και το MTI white είχα τα ίδια αποτελέσματα, μην πω και χειρότερα του Digisat!
Για τον 1Η έχει εξηγηθεί εκτενώς στο παρελθόν ότι σε κινητά συστήματα δεν βοηθάει στη λήψη του ένα ευαίσθητο και δη high gain lnb μιας και ενισχύει υπερβολικά μαζί με τα σήματα των 1KR/L/M και τις παρεμβολές που προκαλούν στις πολύ πιο αδύναμες συχνότητες του 1Η, με αποτέλεσμα να εξαφανίζουν τη λήψη του!
Αντίθετα ένα LNB σαν το Edision 0.2 φέρνει λόγω της αναισθησίας του τέλειο σήμα σε όλες τις συχνότητες του 1Η (φυσικά αρκεί να επαρκεί η διάμετρος του κατόπτρου)!
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Είπα να βάλω το MTI AP8-T2NRC 0,1db στις 26°E τις οποίες τις πιάνω παράκεντρα με κέντρο τις 19°E.
Στον δορυφόρο έχω το Golden Interstar 0.2dB,αλλάζοντας το με το MTI AP8-T2NRC 0,1db σκέφτηκα κάτι πάλι θα βελτιώσω.
Σε μια γρήγορη ματιά τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα με το MTI,μου φαίνεται δεν προτείνεται για παράκεντρες λήψεις.

Το άλλο Inverto Black Ultra High Gain Twin θα το βάλω στις 28,2°E ,για να δούμε εκεί τι θα κάνει.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Όπως?...

(Εχω το συγκεκριμένο lnb σε Gibertini 1m για Astra19 και για την 1Η που μάταια δεν κατεβαίνει παρα μόνο πρωινές ώρες και ελάχιστα κανάλια , πριν με Smart titanium 0.2db δεν κατέβαινε τίποτα , ποτέ!.)

Εισαι πολύ Νότια (Κρητη) και τα δεδομένα αλλάζουν. Στην Βορεια Ελλάδα ειναι ακόμη πιο ισχυρός ο 1Μ. Σε μας αν βαλεις ενα παλιό 0.5db πάντως ...μιά χαρά θα κατεβει ο 1Η, σε σας (Κρητη) με μικρο πιάτο και υψηλού θορύβου lnb μπορει να μη κατεβαίνει ο 1Η λόγω ανεπαρκούς σήματος και όχι λόγω παρεμβολών απο 1Μ
Επίσης αναφερομαι κυρίως σε κινητό πιάτο
 

Architech

Senior Member
11 October 2008
325
Paradise
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Εισαι πολύ Νότια (Κρητη) και τα δεδομένα αλλάζουν. Στην Βορεια Ελλάδα ειναι ακόμη πιο ισχυρός ο 1Μ. Σε μας αν βαλεις ενα παλιό 0.5db πάντως ...μιά χαρά θα κατεβει ο 1Η, σε σας (Κρητη) με μικρο πιάτο και υψηλού θορύβου lnb μπορει να μη κατεβαίνει ο 1Η λόγω ανεπαρκούς σήματος και όχι λόγω παρεμβολών απο 1Μ
Επίσης αναφερομαι κυρίως σε κινητό πιάτο


Δηλ με σταθερό πιάτο (Gibertini 1m) που έχω εγώ και κέντρο 19Ε...κάθομαι στα αυγά μου με το συγκεκριμένο lnb Voreie?...ή δοκιμάζω κανένα Invacom? μήπως και πάρω κάτι παραπάνω στον 1Η?.

Υ.Γ:Δεν έχω κανένα παράπονο απο την λήψη των υπόλοιπων δεσμών του δορυφόρου...ικανοποιητικό σήμα , όπου και σε κάποια κανάλια του Sky germany πιάνει σήμα 96% και σε κάποια άλλα του Digital+ πιάνει 99% ή και 100%
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Δηλ με σταθερό πιάτο (Gibertini 1m) που έχω εγώ και κέντρο 19Ε...κάθομαι στα αυγά μου με το συγκεκριμένο lnb Voreie?...ή δοκιμάζω κανένα Invacom? μήπως και πάρω κάτι παραπάνω στον 1Η?.

Υ.Γ:Δεν έχω κανένα παράπονο απο την λήψη των υπόλοιπων δεσμών του δορυφόρου...ικανοποιητικό σήμα , όπου και σε κάποια κανάλια του Sky germany πιάνει σήμα 96% και σε κάποια άλλα του Digital+ πιάνει 99% ή και 100%

Δεν ειπα αυτό, και το black inverto ειναι ενα πολύ καλο lnb!
Αλλωστε τα κανάλια του 1Η που παρεμβάλλονται μπορει να μην σε ενδιαφέρουν καν, σε μένα αφορούσε τους γονείς μου που ειχαν φερει απο Γαλλία το πακέτο TNTSAT και ...για γκαντεμιά οι 2 συχνότητες με τα χαντε κανάλια ειναι σ αυτές που παρεμβάλλονται άγρια, και μάλιστα σε πιάτο 1.8μ στην Καστοριά! Με το παμπάλαιο lnb ειχαν μερική λήψη, έβαλα το black inverto και σ αυτά τα κανάλια χάθηκε η λήψη και μετά ο φίλος mouse το πήρε πίσω και μου έστειλε ένα πιο αναίσθητο και που κάνει καλύτερο διαχωρισμό παρεμβολών και τώρα υπάρχει λήψη σε σύνολο ημέρας (αν δεν φυσήξει πολύ ή δεν βρέχει...). Το ζητούμενο ήταν συγκεκριμένο!
Μιλάω για τις συχνότητες 12522 καθ. και 12581 καθ, που έχουν μόνο κωδικοποιημένα κανάλια
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Παιδιά σκέφτομαι για ένα καινούργιο LNB τι λέτε να πάρω θυμίζω και στους υπολίπους, μοτέρ stab και πιάτο 1.10....
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Σε ένα φίλο του έδειξα το Inverto Black Ultra ,μαζί με το κουτί(δεν πρόλαβα το ένα να το βάλω).
Του έκανε εντύπωση ,και μένα μου έκανε όταν το πήρα, η ποιότητα κατασκευής.
Ενώ για το κουτί μου είπε ότι έμοιζε σαν να ήταν για κολώνια.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Δεν ειπα αυτό, και το black inverto ειναι ενα πολύ καλο lnb!
Αλλωστε τα κανάλια του 1Η που παρεμβάλλονται μπορει να μην σε ενδιαφέρουν καν, σε μένα αφορούσε τους γονείς μου που ειχαν φερει απο Γαλλία το πακέτο TNTSAT και ...για γκαντεμιά οι 2 συχνότητες με τα χαντε κανάλια ειναι σ αυτές που παρεμβάλλονται άγρια, και μάλιστα σε πιάτο 1.8μ στην Καστοριά! Με το παμπάλαιο lnb ειχαν μερική λήψη, έβαλα το black inverto και σ αυτά τα κανάλια χάθηκε η λήψη και μετά ο φίλος mouse το πήρε πίσω και μου έστειλε ένα πιο αναίσθητο και που κάνει καλύτερο διαχωρισμό παρεμβολών και τώρα υπάρχει λήψη σε σύνολο ημέρας (αν δεν φυσήξει πολύ ή δεν βρέχει...). Το ζητούμενο ήταν συγκεκριμένο!
Μιλάω για τις συχνότητες 12522 καθ. και 12581 καθ, που έχουν μόνο κωδικοποιημένα κανάλια

Φίλιππε, ποιες συχνότητες του 1Η δέχονται παρεμβολές; Εγώ με invacom quad 0.2db και gibertini op120 με polarmount νομίζω τις κατεβάζω όλες.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Φίλιππε, ποιες συχνότητες του 1Η δέχονται παρεμβολές; Εγώ με invacom quad 0.2db και gibertini op120 με polarmount νομίζω τις κατεβάζω όλες.

Πέρα απο τις 2 που ανέφερα έχουν αναφερθεί κι άλλες, ο mcelliot τις ξέρει καλύτερα. Σε μένα με το 2.4μ δεν υπάρχει πουθενά πρόβλημα τώρα, όταν όμως είχα το invacom 0.3 ειχα κι εγω πρόβλημα στις 2 συχνότητες που είχαν και οι γονείς μου (12522V-12581V), κυρίως επειδή γενικότερα υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία στις μεταδόσεις σε dvb-s2 (τότε άλλαξα το invacom με το inverto 0.3 φλαντζατο). Ενδεχομένως επίσης υπάρχει και διαφορά στις συχνότητες που παρεμβάλλονται ανάμεσα στην Μακεδονία και την Κρητη και παιζει πάντα ρόλο και η στροφή του lnb στα κινητά (πχ εγω δεν ψαχνω το βέλτιστο στις 19.2Ε αλλά στις 28.2Ε για τα BBC του Astra2D).
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Λίγο πολύ όλες όσες έχουν κοντινές από τους 1L, 1M. Από τις συχνότητες του 1H εδώ χάνω τελείως τις 12522V, 12552V, 12581V, 12692H, και στις υπόλοιπες που έχουν κοντινές του 1L ή 1M είτε υπάρχει αρκετή πτώση στο σήμα, είτε φτάνει και σε οριακά επίπεδα και έχω λήψη της συχνότητας μόνο κάποιες ώρες της ημέρας. Πάντως ένας φίλος που μένει πολύ κοντά και έχει κινητό κάτοπτρο 1.50 της Gibertini, και αν δεν κάνω λάθος κάποιο twin lnb της Inverto (σχετικά παλιό) κάνει λήψη χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τουλάχιστον (τις DVB-S2 δεν μπόρεσα να τις κοιτάξω αφού έχει απλό δέκτη) της 12692Η, από ότι είδα πριν λίγο καιρό.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Θα δοκιμάσω όλες τις συχνότητες απόψε και θα αναφέρω. Ίσως νοτιοδυτικά να μην έχουμε το πρόβλημα, ή το invacom να κάνει καλή δουλειά.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Η Πάτρα είναι πολύ κοντά στην επίσημη δέσμη εκπομπής του 1Η (και όλη η βορειοδυτική Ελλάδα μέσα στην δέσμη), οπότε είναι λογικό να μην παρουσιάζονται εύκολα αντίστοιχα προβλήματα.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: Απάντηση: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Η Πάτρα είναι πολύ κοντά στην επίσημη δέσμη εκπομπής του 1Η (και όλη η βορειοδυτική Ελλάδα μέσα στην δέσμη), οπότε είναι λογικό να μην παρουσιάζονται εύκολα αντίστοιχα προβλήματα.

Σωτο πιο Βορειοδυτικά απο εμένα...δύσκολα, και όμως έχουμε πρόβλημα σε γενικές γραμμές!
 

SatZapper

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,144
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Σε σταθερή λήψη 1.15 στη Θεσσαλονίκη, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα…
 

mcelliot_g

Senior Member
10 March 2008
471
Re: LNBομαχίες:The winner is...Inverto Black Ultra

Σε σταθερή λήψη 1.15 στη Θεσσαλονίκη, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα…
Βρε παιδιά συγγνώμη αλλά βλέπω να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια και θα επιταχύνω την τριχόπτωσή μου πριν της ώρας της!:slapface:
Νικόλα καταρχάς γενικεύεις κάτι που δεν ισχύει σε όλες τις εγκαταστάσεις παρόλο που και αλλού το έχω εξηγήσει πέραν αμφιβολίας!
Το πόσο θα επηρεάζεται η λήψη του 1Η δεν έχει να κάνει με τη διάμετρο του κατόπτρου, ούτε με το αν το σύστημα είναι κινητό! Έχει να κάνει
α) με το ίδιο το LNB
β) με τη στροφή του LNB

Γενικά ένα πολύ ευαίσθητο και high gain lnb υπερενισχύοντας τις συχνότητες των δυνατών Astra τις υπερδιαμορφώνει μπουκώνοντας τη μπάντα σε πολλά σημεία της! Αν πάνω σε αυτά (που είναι διαφορετικά σε κάθε LNB εξαιτίας των κατασκευαστικών διαφορών τους) βρεθεί το πιο αδύναμο κανάλι του 1Η θα χάνει σε σήμα ανάλογα με το πόσο δυνατό είναι το τάπωμα σε εκείνη την περιοχή συχνοτήτων!
Στα ίδια LNB συνήθως εμφανίζεται και ένα δεύτερο τάπωμα που αφορά την κοντινή συχνότητα σε αντίθετη πόλωση!
Στη δεύτερη περίπτωση το πρόβλημα αυτό λύνεται με στροφή του LNB, έτσι το πρόβλημα λύνεται σε μεγάλο βαθμό στις γειτονικές συχνότητες! Και επειδή οι παλιοί Astra όπως ο 1Η έχει την ιδιαιτερότητα να εκπέμπει υπό μικρή γωνία για να είναι κάθετα τα LNB στη Γερμανία ισχυροποιείται και γενικά και έτσι το πρόβλημα μειώνεται και στις υπόλοιπες συχνότητες του 1Η!
Αυτοί που ωφελούνται από τη λύση του skew είναι όσοι έχουν σταθερές εγκαταστάσεις και ακόμα περισσότερο όσοι έχουν τον Astra παράκεντρα!
Σε όσους έχουν κινητά κάτοπτρα όμως υπάρχει δίλημμα! Γιατί ναι μεν η στροφή ανεβάζει τον 1Η χαλάει όμως τις οριακές λήψεις σε άλλους δορυφόρους!
Εκεί η επιλογή του LNB παίζει μεγάλο ρόλο καθώς πρέπει να βρεθεί αυτό που δίνει τη χρυσή τομή! Δηλαδή δεν ταπώνει τον 1Η ενώ χάνει ελάχιστα στις οριακές των υπολοίπων!
Ένα τέτοιο LNB ψάχνω κι εγώ να βάλω που ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον 1Η και κανέναν άλλο δορυφόρο, από τη στιγμή που ξεκίνησε ο 1L σταμάτησα να έχω λήψη σε αρκετές συχνότητες εκεί που τις είχα με μηδενικό BER! Αν αλλάξω το ομολογουμένως ευαίσθητο Digisat που έχω με το παλιό μου Edision 0.2 (που το έδωσα σε φίλο και το μετάνιωσα) ως εκ θαύματος ο 1Η μηδενίζει σε ber αλλά λέω στις οριακές των Nilesat & Thor bye bye!!
Από εκεί και πέρα ένας τρίτος σημαντικός παράγοντας είναι και η διαφορά στα επίπεδα λήψης που παρατηρούνται στον 1Η πανελλαδικά! Γενικά στη δυτική Ελλάδα (Ήπειρος, δυτική Πελοπόννησος) ο 1Η έχει μεγάλη διαφορά ισχύος σε σχέση με τον ηπειρωτικό κορμό και έτσι στις περισσότερες περιπτώσεις ακόμα και ένα ευαίσθητο LNB δεν θα ταπώσει τον 1Η ακόμα και σε κινητό σύστημα!
Και τέλος κάτι που έχει παρατηρηθεί είναι ότι στα πολύ νότια παρά τη μεγάλη πτώση του 1Η έχουμε και πτώση και των υπολοίπων Astra! Το θέμα είναι σε ποιες περιοχές αυτή η διαφορά είναι τέτοια που επιτρέπει ή όχι τη λήψη του 1Η ακόμα και με μεγάλο κάτοπτρο!
Αυτά για να το ξεκαθαρίσουμε μιας και το έχω ψάξει όσο πιο βαθιά γίνεται και για να μην γενικεύουμε ο καθένας κοιτώντας από τη δική του εγκατάσταση!
Μακάρι να χαλάσει ο 1Η πριν την ώρα του και πριν τον αντικαταστήσει ο 1Ν του χρόνου που δεν ξέρουμε καν τι θα μας φέρει!
Αυτά!
-bye-