ABC Productions SA, μία Ελληνική εταιρεία Τηλεοπτικών παραγωγών.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Να ευχαριστήσω τον Νίκο από την ABC για τη φιλοξενία που μας προσέφερε, βρεθήκαμε εκεί εγώ και ο pontios.

Λόγο φόρτου τώρα δεν μπορώ να γράψω την κουβέντα που κάναμε (θέλω ώρα για αυτό) αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι η προσπάθεια που κάνουν 15 άτομα μέσα σε ένα βαν από το οποίο φεύγουν πολλές παραγωγές ποδοσφαίρου (και η αυριανή από τη ΝΕΤ) είναι μεγάλη και άκρως επαγγελματική...

Αργότερα και εγώ και ο pontios θα σας γράψουμε τι είδαμε και τι συζητήσαμε...

Προς το παρόν χαλαρώστε λίγο γιατί η προσπάθεια που κάνουν είναι όντως μεγάλη...

υ.γ. σήμερα πέσαμε στη μέρα που έστηναν κάμερες για τον αυριανό αγώνα του Παο για το C.L.

Ώρα 14:20 χθες. Ήδη έχω αργήσει στο ραντεβού και αγχωμένος παρκάρω στο ΟΑΚΑ. Τηλεφωνάκι στον τραγουδάρη και απαίτηση να με βρει έξω από το φορτηγό. "Εγώ μόνος μου δεν μπαίνω εκεί μέσα ρε"
Το φορτηγό επιβλητικό, τεράστιο και αναπτυσόμενο (όποιος έχει δει ταινίες με στρατόκαυλους στρατηγούς σε σούπερ φορτηγά καταλαβαίνει).
Πρώτη εντύπωση με το που μπαίνεις μέσα είναι, υπάρχουν τέτοια και στην Ελλάδα?
Πρώτη γνωριμία με τον Νίκο (τον ευχαριστούμε από την καρδιά μας) και με τα παιδιά του φορτηγού.
Το φορτηγό αποτελείται από 4 τμήματα. Πρώτο τμήμα με όλες τις οθόνες (60 SD νομίζω και 2 HD οθόνες) monitor και την κονσόλα του σκηνοθέτη. Από πίσω τους 6 θέσεις για μοντάζ των στιγμιότυπων με μια οθόνη στη κάθε θέση.
Δεύτερο τμήμα χώρος εγγραφής. 2 εγγραφείς Beta HD, 1 εγγραφέας Beta SD και 4 DVD recorders. Με το που τελειώσει ο αγώνας είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν 4 DVD στην Uefa. Συνήθως τους ζητάει και ένα ο διαιτητής.
Τρίτο τμήμα όλοι οι επεξεργαστές εικόνας και ήχου και οι κονσόλες για την επεξεργασία της εικόνας από τις κάμερες.
Για την ώρα ο κάθε χειριστής διορθώνει 8 κάμερες. Στο εξωτερικό μας είπαν είναι 1 για 4 κάμερες.
Η δυνατότητα μετάδοσης είναι μέχρι και 1080p (σε όλα τα framerates). Το σήμα που φεύγει απο το φορτηγό είναι στα 32mbits.
Τελευταίο τμήμα (το οποίο είναι μπροστά αλλά το άφησα για τελευταίο) το audio.
Υπερσύγχρονο fully digital με δυνατότητα 7.1 dolby ex. Η κονσόλα πραγματικά απίστευτη, με lcd οθόνες και πλήρως αυτοματοποιημένη. Έχει και μνήμες ώστε να πηγαίνουν οι ρυθμίσεις ακριβώς εκεί που ήταν κάτα την ώρα οποιουδήποτε αγώνα ή event.
Από τα 8 κανάλια στέλνονται πάντα τα 6 (το 3 έχει τους δημοσιογράφους και εάν φύγει εξωτερικό πάει κενό) και το 7 και 8 είναι για να στέλνονται έξτρα (πχ. ξενοι δημοσιογράφοι).
Στο ταβάνι του φορτηγού δεσπόζουν κλιματιστικά οροφής και γενικά η θερμοκρασία μέσα είναι σταθερά στους 20 βαθμούς.
Όλες οι κάμερες συνδέονται με coaxial (3 shield) καλώδιο και ελέγχονται απόλυτα και μέσα από το φορτηγό.
Τα 4 μεγάλα ψηφιακά ρολόγια που δεσπόζουν σε κάθε τμήμα είναι συγχρονισμένα απόλυτα μέσω δορυφόρου με Greenwich.
Σε όλες τις παραγωγές κάνουν τα παιδιά την δουλεία.
Μόνο όταν έρχετε η ΕΡΤ, φέρνει δικούς της ανθρώπους και στο φορτηγό μένει μόνο ο Νίκος και ο χειριστής κονσόλας. Όλα τα υπόλοιπα είναι της ΕΡΤ (συνδικάτα βλέπετε).
Υπάρχει άμεση επικοινωνία με την Νόβα για διορθώσεις σε τυχόν προβλήματα.
Όταν λοιπόν παίρνουμε και γκρινιάζουμε στην Νόβα, αυτοί γκρινιάζουν αντίστοιχα στα παιδιά.
Για την ανάγκη του μοντάζ και γενικά της άμεσης επεξεργασίας υπάρχει server που καταγραφει εώς 2:30 ώρες από 4 κάμερες (εάν μειώσεις τις κάμερες ανεβαίνει και ο χρόνος). Φυσικά υπάρχει και η διαδικασία loop, στην οποία μπορείς να γράψεις πάνω από κάτι το οποίο δεν χρειάζεσαι.
Όλο το φορτηγό παίρνει ρεύμα από ένα 2ο φορτηγό γεννήτρια. Δεν είναι συνδεδεμένο καθόλου στο δίκτυο της ΔΕΗ (τυχαίο? δεν νομίζω).
Η μικρή κάμερα την οποία είδαμε ζυγύζει 5 κιλά με τον φακό, έχει κόστος 85,000 χωρίς τον φακό και δεν κάνει εγγραφή παρά μόνο στέλνει το HD σήμα.
Δεδομένου του χρόνου που φάγαμε από τα παιδιά αλλά και της βροχής που είχε αρχίσει να πέφτει, την κάναμε σιγά σιγά με την υπόσχεση ότι θα βρεθούμε σε μετάδοση κάποιου αγώνα για να δούμε πραγματικές συνθήκες.
 
Last edited:

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Re: Απάντηση: Re: NOVA-HD

Πολυ εντυπωσιακο ακουγεται το ολο σκηνικο!

Να υποθεσω οτι δεν σας επετρεψαν να φωτογραφησετε? Παντως και απο την περιγραφη σου πηραμε μια πολυ καλη ιδεα του τι γινεται μεσα σε αυτα τα φορτηγα των θαυματων.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: NOVA-HD

Μπράβο πόντιε, κατατοπιστική αναφορά. Άρα από ότι κατάλαβα, όταν δεν υπάρχει εικόνα σωστή.. είναι από τα παιδιά του φορτηγού?

Και ναι και όχι. Τα παιδιά μπορεί να έχουν ένα πρόβλημα στιγμιαίο. Κοιτάνε πάντα να το διορθώσουν. Όταν όμως φτάνει η εικόνα στο κανάλι, τότε δέχεται και άλλη επεξεργασία ώστε να σταλεί στην TV μας. Συνήθως εκεί γίνεται το μπάχαλο. Μην ξεχνάς ότι την ίδια στιγμή που στην ΝΕΤ ή στο Mega δεν βλέπετε, σε ξένο κανάλι HD είναι φοβερή εικόνα.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Re: NOVA-HD

Μπράβο φίλε πόντιε για την περιγραφή. Αν έχετε σκοπό να βάλετε φωτογραφίες ή να γράψετε και άλλα για την επίσκεψή σας, καλύτερα να ανοίξετε άλλο θέμα γιατί εδώ θα χαθεί μεταξύ HDMI καλωδίων και τεχνικών (???) της Nova.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: NOVA-HD

Πολυ εντυπωσιακο ακουγεται το ολο σκηνικο!

Να υποθεσω οτι δεν σας επετρεψαν να φωτογραφησετε? Παντως και απο την περιγραφη σου πηραμε μια πολυ καλη ιδεα του τι γινεται μεσα σε αυτα τα φορτηγα των θαυματων.

Φωτογραφίες του φορτηγού υπάρχουν στο προφίλ του Νίκου (το όνομα του είναι το nick του) στο facebook. Για διάφορους λόγους δεν πήρα φωτό με το logo του avclub στο ipad.
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Re: NOVA-HD

Ώρα 14:20 χθες. Ήδη έχω αργήσει στο ραντεβού και αγχωμένος παρκάρω στο ΟΑΚΑ. Τηλεφωνάκι στον τραγουδάρη και απαίτηση να με βρει έξω από το φορτηγό. "Εγώ μόνος μου δεν μπαίνω εκεί μέσα ρε"
Το φορτηγό επιβλητικό, τεράστιο και αναπτυσόμενο (όποιος έχει δει ταινίες με στρατόκαυλους στρατηγούς σε σούπερ φορτηγά καταλαβαίνει).
Πρώτη εντύπωση με το που μπαίνεις μέσα είναι, υπάρχουν τέτοια και στην Ελλάδα?
Πρώτη γνωριμία με τον Νίκο (τον ευχαριστούμε από την καρδιά μας) και με τα παιδιά του φορτηγού.
Το φορτηγό αποτελείται από 4 τμήματα. Πρώτο τμήμα με όλες τις οθόνες (60 SD νομίζω και 2 HD οθόνες) monitor και την κονσόλα του σκηνοθέτη. Από πίσω τους 6 θέσεις για μοντάζ των στιγμιότυπων με μια οθόνη στη κάθε θέση.
Δεύτερο τμήμα χώρος εγγραφής. 2 εγγραφείς Beta HD, 1 εγγραφέας Beta SD και 4 DVD recorders. Με το που τελειώσει ο αγώνας είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν 4 DVD στην Uefa. Συνήθως τους ζητάει και ένα ο διαιτητής.
Τρίτο τμήμα όλοι οι επεξεργαστές εικόνας και ήχου και οι κονσόλες για την επεξεργασία της εικόνας από τις κάμερες.
Για την ώρα ο κάθε χειριστής διορθώνει 8 κάμερες. Στο εξωτερικό μας είπαν είναι 1 για 4 κάμερες.
Η δυνατότητα μετάδοσης είναι μέχρι και 1080p (σε όλα τα framerates). Το σήμα που φεύγει απο το φορτηγό είναι στα 32mbits.
Τελευταίο τμήμα (το οποίο είναι μπροστά αλλά το άφησα για τελευταίο) το audio.
Υπερσύγχρονο fully digital με δυνατότητα 7.1 dolby ex. Η κονσόλα πραγματικά απίστευτη, με lcd οθόνες και πλήρως αυτοματοποιημένη. Έχει και μνήμες ώστε να πηγαίνουν οι ρυθμίσεις ακριβώς εκεί που ήταν κάτα την ώρα οποιουδήποτε αγώνα ή event.
Από τα 8 κανάλια στέλνονται πάντα τα 6 (το 3 έχει τους δημοσιογράφους και εάν φύγει εξωτερικό πάει κενό) και το 7 και 8 είναι για να στέλνονται έξτρα (πχ. ξενοι δημοσιογράφοι).
Στο ταβάνι του φορτηγού δεσπόζουν κλιματιστικά οροφής και γενικά η θερμοκρασία μέσα είναι σταθερά στους 20 βαθμούς.
Όλες οι κάμερες συνδέονται με coaxial (3 shield) καλώδιο και ελέγχονται απόλυτα και μέσα από το φορτηγό.
Τα 4 μεγάλα ψηφιακά ρολόγια που δεσπόζουν σε κάθε τμήμα είναι συγχρονισμένα απόλυτα μέσω δορυφόρου με Greenwich.
Σε όλες τις παραγωγές κάνουν τα παιδιά την δουλεία.
Μόνο όταν έρχετε η ΕΡΤ, φέρνει δικούς της ανθρώπους και στο φορτηγό μένει μόνο ο Νίκος και ο χειριστής κονσόλας. Όλα τα υπόλοιπα είναι της ΕΡΤ (συνδικάτα βλέπετε).
Υπάρχει άμεση επικοινωνία με την Νόβα για διορθώσεις σε τυχόν προβλήματα.
Όταν λοιπόν παίρνουμε και γκρινιάζουμε στην Νόβα, αυτοί γκρινιάζουν αντίστοιχα στα παιδιά.
Για την ανάγκη του μοντάζ και γενικά της άμεσης επεξεργασίας υπάρχει server που καταγραφει εώς 2:30 ώρες από 4 κάμερες (εάν μειώσεις τις κάμερες ανεβαίνει και ο χρόνος). Φυσικά υπάρχει και η διαδικασία loop, στην οποία μπορείς να γράψεις πάνω από κάτι το οποίο δεν χρειάζεσαι.
Όλο το φορτηγό παίρνει ρεύμα από ένα 2ο φορτηγό γεννήτρια. Δεν είναι συνδεδεμένο καθόλου στο δίκτυο της ΔΕΗ (τυχαίο? δεν νομίζω).
Η μικρή κάμερα την οποία είδαμε ζυγύζει 5 κιλά με τον φακό, έχει κόστος 85,000 χωρίς τον φακό και δεν κάνει εγγραφή παρά μόνο στέλνει το HD σήμα.
Δεδομένου του χρόνου που φάγαμε από τα παιδιά αλλά και της βροχής που είχε αρχίσει να πέφτει, την κάναμε σιγά σιγά με την υπόσχεση ότι θα βρεθούμε σε μετάδοση κάποιου αγώνα για να δούμε πραγματικές συνθήκες.


Καλημέρα,
κατ' αρχήν θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του forum που αφιέρωσαν χρόνο για να δουν τι γίνεται πίσω από αυτό που βλέπει ο κάθε τηλεθεατής.
Έχω εντυπωσιαστεί από την "σπογκώδη" μνήμη του πόντιου, πραγματικά έκανε "copy/paste" μέρη της κουβέντας μας.
Απλά θέλω να κάνω κάποιες "διορθώσεις"
Το βαν βγάζει HDSDI 1.485 Gbps
Για αρχή δεν λέγεται φορτηγό!!! Είναι HD OB truck, τα φαρτηγά μεταφέρουν μπάζα :grandpa: και έχουν απεργία.
Τα καλώδια είναι triax
Υπάρχουν φωτό πολλές στο ABC Production στο facebook, που μπορείτε να γίνεται και guest μέλη.
Το 85% των μηχανημάτων είναι της Grass Valley (matrix, vision mixer, cameras, glue etc) η κονσόλα ήχου είναι Lawo.
Και πάλι να ευχαριστήσω τα παιδιά για την ευκαιρία που μας έδωσαν.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: NOVA-HD

Θα ανοίξουμε άλλο θέμα με την παρουσίαση της ABC Productions με την παρουσίαση της εταιρείας.

Είναι ώρα να δούμε μία σοβαρή Ελληνική εταιρεία του χώρου πως δουλεύει και το κυριότερο, κάτω από ποιες συνθήκες δουλεύει για να μπορούμε εμείς να γκρινιάζουμε ελεύθερα στα φόρα....:D
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: NOVA-HD

Καλά ρε Μάριε, που τα θυμήθηκες όλα ??????:D

Έχω αρχίσει και γερνάω μου φαίνεται ή έχω πολλά στο μυαλό μου και σε κάποια πρέπει να κάνω delete..:D
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Με αφορμή την επίσκεψή μας εχθές στο OB van της ABC Production είπαμε να κάνουμε μια παρουσίαση για την δουλειά που κάνουν και το πως αυτή η δουλειά φέρνει την εικόνα τους μέσα στα σπίτια μας...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Νίκο (και όλους όσους ήταν στο OB van) για την υπομονή τους.

Θα ακολουθήσει μία ενημέρωση για την ABC και το τι κάνει και θα παρακαλούσα να μην ποστάρετε πριν μεταφερθούν και τα ποστ του Pontios και nvianitakis από το θέμα NOVA HD..
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ποια είναι η ABC Productions ?

Η ABCPRODUCTION ΑΕ ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2003 με σκοπό την παραγωγή ζωντανών αθλητικών γεγονότων. Σήμερα εκμεταλλεύεται εννέα μονάδες εξωτερικών μεταδόσεων και είναι πλέον μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων στην Ελλάδα.

Διαθέτει μεγάλη γκάμα τεχνολογικού εξοπλισμού όπως τα OB Vans (Digital & HighDefinition) μονοκάμερα συνεργεία (SP, HDCAM), μονάδες επεξεργασίας εικόνας και ήχου τελευταίας τεχνολογίας (Avid & HDAvidAdrenaline), steadycams, ασύρματες κάμερες και γεννήτριες.

Το προσωπικό που απασχολεί μόνιμα είναι περίπου 200 άτομα, με εμπειρία πλέον των 7000 παραγωγών.

Ειδίκευση της εταιρείας είναι η παραγωγή κάθε είδους ζωντανών μεταδόσεων και πελάτες της τα μεγαλύτερα τηλεοπτικά κανάλια της Ελλάδας.

Στη συνέχεια των αναγκών της αγοράς αλλά και της διαρκούς βελτίωσης των παρεχομένων υπηρεσιών της η abc έχει επενδύσει στην τεχνολογία τρισδιάστατης παραγωγής και είναι σε θέση σήμερα να προσφέρει 3D παραγωγές στους πελάτες της.

Συνολικά η ABC παράγει περί τους 700 αγώνες και περίπου 1200 μονοκάμερα reportage ανά έτος.

Η abc μέχρι σήμερα έχει προβεί στην παραγωγή 4.000 ζωντανών μεταδόσεων χωρίς καμία αστοχία παραγωγής.


Συνεργάζεται με :

Mega για την παραγωγή των αγώνων της Εθνικής Ομάδος Ποδοσφαίρου και των αγώνων ChampionsLeague

Ant1 για την παραγωγή των αγώνων UEFAEuropaCup

Alpha για την παραγωγή των αγώνων Κυπέλλου Ελλάδος

EPT για την παραγωγή των αγώνων ChampionsLeague

MTV για την παραγωγή των MTVevents

Sports Five για την παραγωγή διπλής παραγωγής αγώνων της Εθνικής Ομάδος Ποδοσφαίρου

Sigma για την παραγωγή των αγώνων ChampionsLeague

ΟΔΙE για την παραγωγή των Ιπποδρομιών

NOVA για την παραγωγή όλων των αγώνων
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: NOVA-HD

Έχω εντυπωσιαστεί από την "σπογκώδη" μνήμη του πόντιου, πραγματικά έκανε "copy/paste" μέρη της κουβέντας μας.
χεχεχε κ.Νικο:grinning-smiley-043, δεν σας στειλαμε και καποιους στην τυχη:BDGBGDB55:απλα σας στειλαμε τον ανθρωπο που εστειλε το αυτοκινητο του με το τρενο.:flipout::flipout:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το OB Van που βρεθήκαμε εχθές

OB Van HD 1OB1HD μήκος 14,9m μέτρα, 4,3m ύψος και 2,54m πλάτος επεκτεινόμενο και από τις δύο του πλευρές...
Είναι χωρισμένο εσωτερικά σε 4 περιοχές : Production, Sound, Second Production - VT , Vision Control.

16235_193918519796_781174796_2906915_4542251_n.jpg



Η πόρτα που με έψαχνε ο Μάριος !!!:D

6131_121663534796_781174796_2267123_1851238_n.jpg





26672_408647654796_781174796_4254270_4378769_n.jpg


Ένας μικρός στόλος από κάμερες....

26672_408645934796_781174796_4254235_7890548_n.jpg



Ο κύριος τρέχω τρέχω πάνω κάτω να πάρω καμιά φάση ή ακόμα και τους παίκτες από κοντά....... Θέλει πνευμόνια αυτή η δουλειά !!!!:D

16235_191891889796_781174796_2892680_2487808_n.jpg


Μία γωνία από το van

4197_83403489796_781174796_1720919_5554236_n.jpg


Εν ώρα εργασίας στο master control....

41351_1619275760621_1198207054_1760053_2528274_n.jpg
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η κονσόλα ήχου 7.1 που είπαμε...... πακέτο με τον ηχολήπτη της !!!! Τα βράδια τον κλειδώνουν μέσα στο van γιατί δεν την αποχωρίζεται με τίποτα !!!!:D

4197_83408159796_781174796_1721064_522738_n.jpg



Αφού σου το είπα ρε μεγάλε.....δεν ήταν οφσάιντ...δες που είναι η γραμμή !!!!!:BDGBGDB55:

4197_83408169796_781174796_1721066_2754763_n.jpg



Νύχτα φεύγουν για τη δουλειά και νύχτα επιστρέφουν......:grinning-smiley-043

n1010188665_306068_5266.jpg



Μπορείτε να δείτε και άλλες φώτο εδώ....
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η δουλειά τους δεν είναι καθόλου εύκολη αλλά η εμπειρία τους μετράει πάνω από όλα. Κάνουν τα εύκολα δύσκολα...

Με ήλιο, με καύσωνα, με βροχές και χιόνια είναι εκεί και απλώνουν καλώδια...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλο το team για όλα αυτά που μοιράστηκαν μαζί μας στις δύο ώρες που παραμείναμε στον χώρο εργασίας τους..:grinning-smiley-043
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Αντώνη και Μάριε ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση της ABC.
Και ένα μπράβο στο Νίκο και τα λοιπά παιδιά της ABC για τη δουλειά που κάνουν!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Να συμπληρώσω ότι ήδη έχουν κάνει 2 τεστ σε 3D, την πρώτη με 2 κάμερες και την δεύτερη με 6 κάμερες replay και super το οποίο τεστ από ότι μας είπαν ήταν άκρως επιτυχημένη.. ...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Και κάτι για να γελάσουμε....

Την ώρα που μπήκα στο van και πριν έρθει ο Μάριος έκαναν δοκιμές στο master control με τις φάσεις από το Ολυμπιακός Βόλου - Αεκ....... που να ήξεραν και τι ομάδα είμαι δηλαδή !!!!:D

Βαλτοί είσαστε βρε ????:flipout::flipout: