Philips BDP-9600 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nkaral

New member
20 September 2009
96
Athens
Με δεδομενα τα διθυραμβικα σχολια για τον προκατοχο του το 9500 εχει κανεις αποψη για το νεο καλουδι της philips?

η διαφορα του ειναι μολις 30 ευρω .....εχει οντως καλη εικονα ή απλα ειναι θυμα της συνεχους εξελιξης των μοντελων?

Αν ειναι να παρω το 9500...καθως 3d δεν προκειται να δω συντομα....δεν σκοπευω να αλλαξω γρηγορα τις τηλεορασεις του σπιτιου....
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Re: Philips BDP 9600

Και εγώ το σκέφτομαι για αυτά τα 2 μηχανήματα... μονό το ψυχολογικό του καινούργιου με ωθεί στο 9600. Αισθητικά προτιμώ το 9500...
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
990
Citizen of the world
Re: Philips BDP 9600

Tο απέκτησα πριν απο 10 μερες μαζι με την 58άρα PHILIPS cinema. To συνολο ειναι συγκλονιστικό, με αψογη εικόνα. Το player παιζει μεσω της USB του και υλικο ματροσκας (ΜΚV) απο φορητο σκληρό με εξαιρετικη εικόνα.
Το μοναδικο χαρακτηριστικό "subtitle shift" που εχει, ανασηκώνει τους υπότιτλους στα καδρα 21:9 και έτσι απολαμβανεις πληρη 21:9 εικονα στη νεα cinema. Φαίνεται καταπληκτικό εργαλείο και δεχεται πανευκολα αναβαθμισεις του firmware μεσω USB ή απο το Internet (υποστηρίζει πληρη δικτυακή σύνδεση).
Υπάρχουν 1-2 μικροπροβληματάκια τα οποία όμως μαλλον θα επιλυθουν με επομενα firmwares.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
990
Citizen of the world
Re: Philips BDP 9600

Τι μικροπροβληματακια?

1. Μολονότι το manual το λεει και το δειχνει παντακάθαρα (σελ. 25), το μενού "Video --> TV display" δείχνει μονο 4 επιλογές (4:3 letterbox, 4:3 Pan Scan, 16:9 και 16:9 widescreen) και ΔΕΝ δείχνει την αυτονόητη (γι αυτο το player) επιλογή Cinema 21:9 !!! Βέβαια το πρόβλημα λύνεται αν απο το μενου "Εικόνα" της 58άρας Cinema επιλέξεις εικόνα 21:9. Τότε η εικόνα απλώνει σε όλο το πλάτος της και με τους υπότιτλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί το "subtitle shift" πραγματικά ΔΟΥΛΕΥΕΙ !
2. Δοκίμασα να τρέξω απο σκληρό δίσκο μια ασυμπίεστη ματρόσκα (MKV) με ενσωματωμένους Ελληνικούς υπότιτλους που την εφτιαξα με το πρόγραμμα makemkv (www.makemkv.com) (που στο PC με το VLC player αναπαράγεται κανονικά, και οι υπότιτλοι). Το player την βλέπει και την διαβάζει αμέσως με φοβερή ποιότητα εικόνας (ασυμπίεστη γαρ) αλλά οι υπότιτλοι δεν αναπαράγονται με τιποτα, μολονότι στο μενού φαίνεται οτι υπάρχει αρχειο "Greek subtitles". H αλήθεια είναι οτι το ζήτημα "BD rip" δεν το κατέχω καλά, οπότε και θα επανέλθω (κάθε βοήθεια δεκτή..)


Ηχητικα τι λεει; εννοω σε φλακ ΜΡ3 κλπ

Δυστυχώς φιλε μου, δεν έχω κάνει ακόμα τη σύνδεση με το συστημα Home Cinema που αγόρασα (για καθαρά τεχνικούς-προσωπικούς λόγους) και δεν μπορώ να σου απαντήσω ακόμα..
 

dloger

Senior Member
27 December 2007
549
Αθήνα
Απάντηση: Re: Philips BDP 9600

Το player παιζει μεσω της USB του και υλικο ματροσκας (ΜΚV) απο φορητο σκληρό με εξαιρετικη εικόνα.

Αναγνωρίζει και NTFS δίσκους;
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
990
Citizen of the world
To περιοδικό HiTech, που κυκλοφόρησε σήμερα, έχει δισέλιδη review του BDP9600. To βρίσκουν εξαιρετικό σε όλους τους τομείς και κυρίως σε εικόνα ΚΑΙ ήχο.
Σας παραθέτω μόνο την τελική του αξιολόγηση, αξίζει να το διαβάσετε..
Νίκος

(Μάλλον έκανα καλή επιλογή)
 

Attachments

  • BDP9600.jpg
    BDP9600.jpg
    63.2 KB · Views: 692
Last edited:

dloger

Senior Member
27 December 2007
549
Αθήνα
Έτσι όπως το περιγράφουν στο Hitech θα πρέπει να τρέξουμε όλοι να το πάρουμε αύριο!
Όσο καλό και να είναι κάτι δεν μου πάει καλά :chinscratch:
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Το ίδιο είχε συμβεί παλιά και με το dvd philips 963. Είχε βάλει τα γυαλιά σε μηχανήματα πολλαπλάσιας τιμής. Και τότε είχε τολμήσει το hitech να του βάλει ένα στρογγυλό 10άρι και να προκαλέσει διάφορα σχόλια. Ωστόσο είχε δίκιο και συμφέρον δεν είχε, γιατί η philips είχε εισάγει ελάχιστα μηχανήματα και έπρεπε να περιμένουμε μήνες μέχρι να υπάρξει διαθεσιμότητα.
Το ίδιο γίνεται τώρα με το 9600. Έχει τα πάντα. Από καλό σασί, τοροειδή μετασχηματιστή, εξαιρετικά dac, επεξεργαστή εικόνας, ευκολίες.
Αν έγραφε denon θα είχε 3.000 ευρώ και κανείς δε θα είχε αντίρρηση.
Απλά όταν θέλει η philips φτιάχνει παπάδες με υλικά κυρίως δικά της και δική της τεχνογνωσία. Μακάρι να ήθελε πιο συχνά.
 
Έτσι όπως το περιγράφουν στο Hitech θα πρέπει να τρέξουμε όλοι να το πάρουμε αύριο!
Όσο καλό και να είναι κάτι δεν μου πάει καλά :chinscratch:

Εαν αγοράζαμε απο κριτικές και περιγραφές περιοδικών, κάθε μήνα θα έπρεπε να έχουμε καμιά ντουζίνα μηχανήματα, άσχετα με το που θα βρίσκαμε τα χρήματα και άσχετα με το ότι σε κανά μήνα θα τα έβγαζαν τρίτα και τέταρτα!!!
 

agorigym

Established Member
15 February 2009
164
Καλησπέρα παιδία επειδή με διαφέρει κ μένα αυτό το player το έχει πάρει τελικά κανείς ? απο το 9500 εκτός του 3D έχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά ? τελικά ισχύει το καινούριο βλέπει δίσκους NTFS ?
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Με δεδομενα τα διθυραμβικα σχολια για τον προκατοχο του το 9500 εχει κανεις αποψη για το νεο καλουδι της philips?

η διαφορα του ειναι μολις 30 ευρω .....εχει οντως καλη εικονα ή απλα ειναι θυμα της συνεχους εξελιξης των μοντελων?

Αν ειναι να παρω το 9500...καθως 3d δεν προκειται να δω συντομα....δεν σκοπευω να αλλαξω γρηγορα τις τηλεορασεις του σπιτιου....

9600 δαγκωτό. Για 30 μην το σκέφτεσαι καθόλου. Το 9500 που έχω, έχει πολύ καλή εικόνα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην έχει και το 9600 το ίδιο ή και καλύτερη εικόνα.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
990
Citizen of the world
Καλησπέρα παιδία επειδή με διαφέρει κ μένα αυτό το player το έχει πάρει τελικά κανείς ? απο το 9500 εκτός του 3D έχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά ? τελικά ισχύει το καινούριο βλέπει δίσκους NTFS ?

Το έχω πάρει εγώ, το έχω 10 μερες περίπου, έχει εκπληκτική ποιότητα εικόνας (σε ηχο δεν το δοκιμασα ακόμα) και, ΝΑΙ, βλέπει δίσκους NTFS.
Νίκος
 

agorigym

Established Member
15 February 2009
164
έχει κάνει κάνεις καμια συγκριση μεταξύ κ τον καινούριον samsung 6900, panasonic 300 , pionner ? τώρα έχω ps3 θα δώ διαφορά στην εικόνα λέτε ?
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Philips BDP-9600 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

έχει κάνει κάνεις καμια συγκριση μεταξύ κ τον καινούριον samsung 6900, panasonic 300 , pionner ? τώρα έχω ps3 θα δώ διαφορά στην εικόνα λέτε ?

Το Ηitech λεει οτι ειναι ενα κλικ κατω η εικονα του απο το Παν 300 - για αλλες διαφορες/συγκρισεις μεταξυ τους δεν αναφερει