Γκρίζες σκιές στην LED του iMAC και γκρίζα υποστήριξη

papadimi

New member
21 September 2007
77
Αθήνα
Ο εν λόγω η/υ παρουσίασε πολλαπλές γκρίζες περιοχές στην 27'' οθόνη του. Ακολούθησα τις οδηγίες στο manual και στο www.apple.com/support και επισκέφτηκα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Systemgraph technologies ΕΠΕ στη Λ. Μεσογείων, Χαλάνδρι.
Κατά την πρώτη παραλαβή από το service της systemgraph 4/10 μου επιδόθηκε "αναφορά επισκευής" στην οποία αναγράφεται ότι έγινε αλλαγή της οθόνης (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ) και εκτεταμένος έλεγχος τόσο της οθόνης (κατόπιν επισκευής) όσο και όλων των υπολοίπων μερών του η/υ, καθώς επίσης ξηρός εσωτερικός και εξωτερικός καθαρισμός. Ωστόσο μου συνέστησαν να αγοράσω το APPLECARE προς 180 ευρώ για επέκταση της εγγύησης, επειδή από την εμπειρία τους "αυτά χαλάνε συχνά και με τις οθόνες στα νέα imac ποτέ δεν ξέρεις...".

Η διαπίστωση ότι η οθόνη συνεχίζει να μη λειτουργεί σωστά (συν ορισμένα spots υγρασίας πίσω από το πλαστικό που βρίσκεται μπροστά στο panel -υποθέτω από τον "ξηρό" καθαρισμό) έγινε σχεδόν άμεσα οπότε και ξαναεπισκέφτηκα το service μαζί με συνάδεφλό μου. Εκεί μας είπαν ότι πρέπει να *έτυχε* το ανταλλακτικό (νέα LCD) που τοποθετήθηκε να είναι προβληματικό όπως και η LCD που αφαιρέθηκε. Η πρόταση ήταν να παραμείνει άλλη μια βδομάδα για περαιτέρω επισκευή.
Εγώ επέμεινα ότι ο η/υ παύει να είναι αξιόπιστος και επικαλέστηκα το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα και την παράγραφο 5 του Νόμου 2251, σύμφωνα με τα οποία έχω νόμιμο δικαίωμα να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου ή αντικατάσταση με νέο η/υ εντός εγγύησης.
Η systemgraph μου ζήτησε να υποβάλω το αίτημα γραπτώς, όπως και έκανα επιτόπου (αυτό δεν το περίμεναν) και τότε σημείωσαν οι ίδιοι στο αντίγραφο κάτω από το γραπτό αίτημά μου ότι παρέλαβαν το κείμενο χωρίς να το διαβάσουν και αρνούνται να παραλάβουν τον η/υ στο service γιατί δεν αποδέχονται το αίτημά μου (..που δεν διάβασαν). Μου είπαν προφορικά,"δεν το αγόρασες από εδώ, πάρε το και φύγε, πήγαινε στην iSQUARE ή στο Public". Aυτό ασφαλώς είναι αστείο, γιατί πρόκειται για εξουσιοδοτημένο service και επίσης τοποθέτησαν οι ίδιοι τη νέα οθόνη που έχει βλάβη.

Κατόπιν αυτών κατέληξα στην ISQUARE με μια ακουλουθία άλλων αστείων ενεργειών από την πλευρά τους, όπως η αποποίηση πάσας ευθύνης γιατί "δεν αποτελούν αντιπροσωπεία αλλά απλό διανομέα".
Τώρα είμαι σε καταγγελία προς τον Συνήγορο του Πολίτη και στη Γενική Γραμμ. Καταναλωτή του Υπ. Οικονομίας, εναντίον της systemgraph και isquare.
O δε η/υ βρίσκεται στο service της infoquest. Επίσης στέλνω εξώδικο στη systemgraph και την isquare γιατί δεν ανταποκρίθηκαν στις διατάξεις του Ν 2251 και 540 του αστικού κώδικα ως όφειλαν, βραδύνουν την αποκατάσταση της ζημιάς μου και δεν μου έχουν ζητήσει ούτε μία συγγνώμη όντες πολύ απασχολημένοι να τα ρίχνουν ο ένας στον άλλο και στα καταστήματα Public και σε εμένα που δεν πήγα από την αρχή στα καταστήματα Public, αλλά στο εξουσιοδοτημένο service (!?), αυτά δια στόματος κυρίων Παρδάλη και Καλορίτου του customer service της iSquare AE.
Εξήγησα ασφαλώς ότι ακολούθησα τα βήματα που αναγράφονται στο www.apple.com ώστε να καταλήξω στη systemgraph. Αλλά προφανώς όλα είναι δικαιολογίες και υπεκφυγές.
Τέλος, επιτρέψτε μου να σας πω πόσο έκπληκτος έμεινα όταν όλες οι πλευρές επέμεναν ότι αντιπροσωπεία ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα, παρά μόνο ένας αριθμός 00800.... (τον πήρα και αυτόν, και κάποιος κύριος Στάθης Ψυχογιός που απαντά εκεί, συνέστησε να στείλω τα παράπονά μου στο Apple Internaltional Sales στην Ιρλανδία!).

βρείτε αναλυτικά το χρονικό εδώ του εφιάλτη στο δρόμο με τα μήλα εδώ: http://maga.gr

Με εκτίμηση,
Δημήτρης
 
Καλή τύχη... χαρά στο κουράγιο σου, ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι σαν κι εσένα με την ψυχική και οικονομική δύναμη να κυνηγήσουν τον κάθε απατεωνίσκο μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.


Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν στις περισσότερες εταιρείες ηλεκτρονικών, βέβαια εδώ δε μπορώ να μη σχολιάσω το ότι από μια εταιρεία που χρεώνει τους υπολογιστές της έως και 250% ακριβότερα από τον ανταγωνισμό τέτοιες συμπεριφορές θα έπρεπε να όχι απλά να μην υπάρχουν στην πραγματικότητα, αλλά ούτε καν σαν κακόγουστα αστεία...

Ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια...
 
Last edited:

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Φιλε μου αν μπορεσεις κυνηγατο οσο παει...μπραβο σου για την προσπαθεια και ευχομαι οτι καλυτερο.
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Αγοράζεις ή δεν αγοράζεις μετά από εξωτερικό ειδικά σε εταιρείες που δεν υπάρχει "ξεκάθαρη" αντιπροσωπεία;

Δημήτρη υπομονή και σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις όσο το δυνατόν αναίμακτα.
 

tazz

Senior Member
23 February 2008
319
Αγαπητέ, κυνήγησέ τους όσο μπορείς.

Εμείς οι καταναλωτές φταίμε για τις αλητείες των χονδρεμπόρων/εισαγωγέων/διανομέων/λιανεμπόρων, γιατί τις επικροτούμε με την ανοχή μας και την άγνοια των δικαιωμάτων μας/υποχρεώσων τους.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Καλως ή κακώς ''κανονική'' αντιπροσωπεία δεν υπάρχει.

Τα Public είναι ο βασικός υπεύθυνος και αυτούς πρέπει να κυνηγήσεις.

Η Apple κατά 2ον ειναι εξίσου υπεύθυνη σε ''εμπορικό'' επίπεδο.

Η συμπεριφορά των υπολοίπων είναι κλασική ''Ελληνική''.
 

AUDIOPHILESTUPID

New member
8 August 2008
65
Eλλάς το μεγαλείο σου !!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια φίλε μου, στο δύσκολο έργο σου.
(ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΑΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΥΠΗΣΗ)
 

systemgraph

New member
18 October 2010
1
Στις 7-10-10, ο κος Δημήτρης Παπαδημητριάδης έφερε στο service της εταιρίας μας έναν υπολογιστή iMac 27”, για 2η φορά.

Το αίτημά του ήταν σαφές και διατυπώθηκε με τρόπο κατά την γνώμη μου αγενή και επιθετικό: να του αντικαταστήσουμε τον υπολογιστή που είχε αγοράσει από το Public, με ένα καινούργιο, καθώς παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.

Προσπάθησα να του εξηγήσω πως έχω κάθε διάθεση συνεργασίας και πως θέλω να μείνει ικανοποιημένος από την τελική λύση της υπόθεσής του. Του έκανα σαφές ότι θα αλλάζαμε και πάλι το ελαττωματικό panel (εφόσον πράγματι ήταν) και του πρότεινα να διαβιβάσω το αίτημά του και να τον βοηθήσω να διεκδικήσει την αλλαγή που επιθυμούσε από την κατασκευάστρια Apple.

Του εξήγησα πως το άρθρο 540 του Αστικού κώδικα, το οποίο επικαλέστηκε κατ’ επανάληψη, αφορά τις υποχρεώσεις του πωλητή προς τον αγοραστή. Επομένως το αίτημά του για αντικατάσταση θα έπρεπε να το απευθύνει στο κατάστημα Public από όπου αγόρασε τον iMac.

Δυστυχώς απέρριπτε ότι του έλεγα με εκφράσεις του τύπου "όλοι ίδιοι είστε, ο ένας τα ρίχνει στον άλλο αλλά θα σας φτιάξω εγώ".

Του ζήτησα συγγνώμη και ανέλαβα την ευθύνη για την αποτυχημένη επισκευή (στο βαθμό που αυτή ήταν, αφού δεν είχαμε προλάβει να δούμε το πρόβλημα).

Χωρίς να ακούει καν τα παραπάνω, άρχισε τις απειλές για τον Συνήγορο του Καταναλωτή και το Ινστιτούτο Καταναλωτών και μου παρέδωσε χειρόγραφο "γραπτό αίτημα" στο οποία ζητούσε ρητά αντικατάσταση από εμάς, του υπολογιστή με καινούργιο. Του απάντησα πως δεν παραλαμβάνω τον iMac, γιατί δεν αποδέχομαι το συγκεκριμένο αίτημα , παρέλαβα όμως το χαρτί, χωρίς να το διαβάσω.

Αμέσως μετά το περιστατικό, επιδόθηκε σε μία οργανωμένη προσπάθεια δυσφήμισης και ύβρεων κατά της εταιρείας μας SystemGraph (με εκφράσεις τύπου λαμόγια, απατεώνες, αλήτες, κα), της iSquare και της Apple μέσω του διαδικτύου, μοιράζοντας καταγγελίες σε blogs, social media και forums.
Είμαστε 15 χρόνια στον χώρο της Apple και δεν δώσαμε ποτέ δικαιώματα για αρνητικά σχόλια ή παράπονα. Αντίθετα βλέπουμε τους περισσότερους πελάτες μας σαν συνεργάτες και φίλους, γιατί γνωρίζουμε ότι η δική μας επιτυχία (και επιβίωση) εξαρτάται από αυτούς.

Και επειδή άλλο η διαμαρτυρία και άλλο η δυσφήμιση και συκοφαντία δεν θα αρκεστούμε στην παρούσα επιστολή.

Για την System Graph Technologies

Μίνωας Θεοδωράκης
 

kpapasteriadis

New member
2 November 2007
23
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να απαιτείς την αντικατάσταση ενός μηχανήματος όταν αυτό είναι ελαττωματικό ή δεν μπορεί να επισκευαστεί.

Είναι καθαρός παραλογισμός να το απαιτείς από κάποιον που απλώς εμπορεύεται ή έχει service Apple. Η systemgraph έκανε το αυτονόητο: αρνήθηκε να σου αντικαταστήσει ένα μηχάνημα που δεν είχε πουλήσει.

Το πρόβλημα με τις σκιές στις οθόνες των iMac το ξέρουν και τα σαλιγκάρια. Καλά έκαναν και σου πρότειναν Apple Care. Έπρεπε να το πάρεις.

Αν κοιτάξεις λίγο στο internet
http://imac.squeaked.com/results.php?func=c&id=10-07
http://boards.cityofheroes.com/showthread.php?t=214151
θα δεις ότι υπάρχουν macusers στο εξωτερικό (εκεί που όλα είναι σωστά και ρόδινα) που έχουν κάνει τρεις φορές αλλαγή στην οθόνη τους.

Το άρθρο 540 για το οποίο μιλάς, αναφέρεται στις υποχρεώσεις του πωλητή προς αγοραστή. Επομένως στο Public έπρεπε να κάνεις την αγωγή σου και όχι στους άλλους δύο. Εσύ έκανες το ακριβώς αντίθετο. Μήπως σου ερχόταν πιο βολικό;

Αντιπροσωπεία της Apple υπάρχει στην Ελλάδα και είναι η iSquare (πρώην Rainbow). Apple στην Ελλάδα δεν υπάρχει! Γι' αυτό πριν από τέσσερα χρόνια είχε ξεκινήσει ένα petition που έλεγε We want Apple Greece. Είχε μαζέψει 5000 υπογραφές.

Το 00800 είναι τηλεφωνικό κέντρο της Apple που εξυπηρετεί όλη την Ευρώπη (και νομίζω όχι μόνο). Είναι πάνω από 500 άτομα δεν είναι μόνο ο κύριος Στάθης.

Στο maga.gr εξαπολύεις χαρακτηρισμούς του τύπου: απατεώνες, αλήτες, λαμόγια κα. Τι είναι αυτά!!!!!
Μιλάς για μια εταιρία της οποίας είμαστε πελάτες πολλοί εδώ μέσα, και η οποία μας στήριξε σε δύσκολες εποχές. Είναι άψογοι επαγγελματίες και βοηθούν πάντα. Όπως παραδέχεσαι και εσύ (στο maga.gr) δεν αρνήθηκαν να σου ξαναλλάξουν* την οθόνη. Σου αρνήθηκαν το παράλογο. Μην τους μηδενίζεις, γι'αυτό.

Παρεμπιπτόντως: Γράφεις ότι παρέδωσες τον iMac την Τετάρτη 29-9-10 και το παρέλαβες την Δευτέρα 4-10-10. Είναι 2 εργάσιμες (και όχι μια βδομάδα όπως λες).*
Αν το είχες αφήσει και την 2η φορά τώρα δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση και θα ήσουν μπροστά σε ένα iMac με καινούργια οθόνη.
 
18 June 2006
7,544
Κύριε Θεοδωράκη...

καταρχήν σας ευχαριστούμε για την απάντησή σας...είναι καλό να έχουμε και τη δική σας θέση για να έχουμε και πιο ολοκληρωμένη αντίληψη...

τυγχάνει ναμαι πελάτης σας (έχω αγοράσει από σας δύο λειτουργικά Snow Leopard) και έχω ως εκ τούτου βρεθεί κάποιες φορές στο χώρο σας όπου μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις...

δεν ξέρω αν θέλετε να συνεχίσετε σε ήρεμο κλίμα τον διάλογο μεταξύ μας ...στο πλαίσιο αυτό δεν μπορώ σαν πελάτης να μην κατανοήσω την οργή του Κου Παπαδημητριάδη που βλέπει ένα μηχάνημα που τούχει κοστίσει 2.000 ευρώ να έχει πρόβλημα και να πηγαινοέρχεται χωρίς να επισκευάζεται...ο θυμός είναι δεδομένος(χωρίς όμως να συμμερίζομαι τους χαρακτηρισμούς λαμόγια,απατεώνες κλπ)...επιτρέψτε μου να πω...τυγχάνει νάχω έναν Imac 24άρη (τον πιο φορτωμένο που κυκλοφόρησε πριν 21 μήνες) ο οποίος δουλεύει τέλεια λες και τον αγόρασα σήμερα...ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν παρουσίαζε πρόβλημα...

και ερωτώ με δεδομένο ότι τα mac είναι πανάκριβα μηχανήματα....πως νομίζετε ότι μπορούν να πιάσουν στην ελληνική αγορά αν δεν υπάρχει και ειδική μεταχείρηση στους Έλληνες που "τολμούν" να τα αγοράσουν εν μέσω οικονομικής κρίσης???
 
Last edited:

papadimi

New member
21 September 2007
77
Αθήνα
Προς όλους τους αναγνώστες και ιδιαίτερα εκείνους που νιώθουν ότι θίγονται από την αρχική τοποθέτησή μου.

Επιστρέψτε μου να υπογραμμίσω ότι κανένας φιλήσυχος πολίτης δεν ξυπνάει ένα πρωί και αποφασίζει να τα βάλει με κάποιους επιχειρηματίες, επώνυμες και ανώνυμες εταιρείες στα καλά καθούμενα. Ούτε ασφαλώς έχω προσωπικά με τον κύριο που εκπροσωπεί τη systemgraph, ούτε τον γνώριζα μέχρι την ατυχή συγκυρία της 8ης Οκτωβρίου.

Μου κάνει εντύπωση καταρχήν το εξής, αναφέρει ο εκπρόσωπος επιχειρηματίας ότι τον απείλησα με τον Συνήγορο του Καταναλωτή, το internet κτλ. Οφείλει να γνωρίζει ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, επομένως επεμβαίνει όταν κρίνει ΣΚΟΠΙΜΟ και ΝΟΜΙΜΟ ότι πρέπει να επεμβαίνει. Ουδείς φρόνιμος και σύννομος πολίτης, ή εταιρεία, δεν μπορεί λοιπόν να νιώθει απειλούμενος από μια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ. Ούτε από blogs κτλ, εκτός κι αν …ο ουρανός δεν είναι καθαρός. Εν προκειμένω όλες οι αναφορές τεκμηριώνονται γραπτά, γιαυτό εξάλλου ελήφθησαν υπόψη από τους αρμόδιους φορείς.

Ευχαριστώ για την όψιμη συγγνώμη της Systemgraph Technologies ΕΠΕ. Τους θυμίζω όμως ότι στο κατάστημά τους δεν πήγα μόνος μου, αλλά συνοδευόμενος...
Όμως, με απλά ελληνικά: με ρώτησαν, κατόπιν της πρώτης επισκευής, αν αγόρασα από αυτούς και κατόπιν του γραπτού αιτήματός μου μου ζήτησαν να πάρω το μηχάνημα και να πάω ΑΛΛΟΥ (…).
Είστε όμως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο τεχνικής υποστήριξης με πιστοποιημένους από την APPLE τεχνικούς. Κάνατε πράγματι μια αλλαγή στην οθόνη και η επισκευή σας απέτυχε. Αυτό τεκμηριώνεται στην από 14ης Οκτωβρίου Αναφορά Επισκευής του επίσης εξουσιοδοτημένου κέντρου INFOQUEST. Σε αυτή την αναφορά της INFOQUEST, όπως εξάλλου και στην αναφορά ανεξάρτητου πραγματογνώμονα μηχανικού ηλεκτρονικών υπολογιστών (μέλους ΤΕΕ), αναγράφεται αναλυτικά η βλάβη στην οθόνη (μεταξύ άλλων, "φωτεινότερη γραμμή πλάτους 3 εκατοστών κατά μήκος της οθόνης") η οποία απουσιάζει εντελώς από τη δική σας τεχνική αναφορά, στην οποία αναγράφετε ότι "έγινε εκτεταμένος έλεγχος, έλεγχος για καμμένα pixels κτλ". Κάτι σας διέφυγε.
Αυτό το κάτι που σας διέφυγε, κοστίζει στη δουλειά μου ΩΡΕΣ εργασίας, ΧΡΟΝΟ και ΚΟΠΟ για τις επισκέψεις στα SERVICE. Κοστίζει επίσης την υπομονή μου και του καθενός στη θέση μου. Επίσης, αποτελεί ΔΙΚΟ ΣΑΣ σφάλμα και όχι σφάλμα του PUBLIC.

Δεν κάνει η APPLE και όποιος την εκπροσωπεί λιγότερο ή περισσότερο στη χώρα αυτή, ΧΑΡΗ σε όσους αγοράζουν προϊόντα της. Ο καταναλωτής τιμά την εταιρεία APPLE και ΕΣΑΣ που βγάζετε το ψωμί σας από αυτά, με την προτίμησή του στα ακριβά προϊόντα APPLE και στην ποιότητα της υποστήριξης που διαφημίζεται ότι τα συνοδεύει.

Λάθη ασφαλώς και γίνονται. Και με χαρά μου να αποδώσω σε λάθος και κακή συννενόηση την πρώτη αποτυχημένη επισκευή που επιτελέσατε. Όμως ο νόμος 2251 παρ.5 (που κανείς από όσους "διαμαρτύρονται" εκ μέρους σας εδώ και αλλού, δεν αναφέρει…, παρά μόνο τον 540A/K), είναι πολύ σαφής. Υπαγορεύει ότι μια επισκευή που βραδύνει, δίνει στον καταναλωτή εντός εγγύησης ορισμένα δικαιώματα. Ακριβώς επειδή είναι γνωστό το πρόβλημα της οθόνης στα IMAC, ανακύπτει μια ΜΗ ΣΥΝΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ. Το δε μηχάνημα μετά από μια αποτυχημένη επισκευή είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. Δεν πρόκειται για μια βλαβούλα αλλά για ελάττωμα του σημαντικότερου χαρακτηριστικού αυτού του iMAC.. της 27 ιντσών αναπόσπαστης οθόνης του. Ειδικά στην περίπτωσή μου σε ότι αφορά στην πιστότητα της οθόνης, όταν κοιτάς σε αυτήν αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες. ΠΟΣΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΟΘΟΝΗ; Δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε;

Εγώ ΔΕΝ εξύβρισα την Systemgraph. Αναφέρθηκα στο σύνολο της APPLE. Απλώς εσείς ενοχληθήκατε περισσότερο (?). Πουθενά δεν έγραψα τη λέξη "ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ, ΑΛΗΤΕΣ" που αναφέρετε. Στο maga.gr αναγράφεται μόνο η φράση "σαν δεν ντρέπεστε λαμόγια".
Για αυτή τη φράση νιώθω ανάμικτα συναισθήματα. Αφενός γιατί είναι πράγματι μια ατυχής έκφραση, αφετέτου γιατί εκφράζει -παρόλαυτά- το αίσθημα που μου προκάλεσε η συνεργασία μαζί σας και με την ISQUARE (όπου μου τόνισαν επίσης πολλές φορές το "Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE να μην αντικαθιστά" και η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE.. το ένα και το άλλο", και χρειάστηκε να θυμίσω ξανά και ξανά ότι υπάρχει και η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ που προστατεύει τον καταναλωτή, ειδικά εντός εγγύησης. Στην iSQUARE προσπάθησαν αρχικά να με πείσουν ότι το ελάττωμα είναι κοινό στα iMAC και πειράζει...(!!!). Θα μου πείτε, γιατί αλλάξατε όμως την οθόνη την πρώτη φορά αφού δεν πειράζει... Μετά τον πραγματογνώμονα όμως τα έγραψαν αλλιώς στην αναφορά απ' ό,τι μου τα είπαν προφορικά. Τα έγραψαν ΣΩΣΤΑ! Και υπέγραψαν 2 τεχνικοί.

Όπως γράφετε και ο ίδιος στο μήνυμά σας εδώ, παραλάβατε το γραπτό αίτημά μου προς την APPLE που εκπροσωπείτε ως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο και το οποίο αίτημα ΕΣΕΙΣ μου ζητήσατε να υποβάλω γραπτώς και ΔΕΝ το διαβάσατε -όπως γράφετε-. Αντ'αυτού, μου υποδείξατε την έξοδο, σκίζοντας μπροστά μας το δελτίο παραλαβής που είχε ετοιμάσει η συνεργάτιδά σας. Υποθέτω ότι χάσατε κι εσείς την ψυχραιμία σας όπως την έχασα κι εγώ που ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπωρούμαι.

Κατά πόσον έχετε λόγο, αν όχι υποχρέωση, να αξιολογείτε ή να διαβιβάζετε ένα αίτημα προς την APPLE ως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ εκπρόσωπος, το αφήνω στη κρίση του αναγνώστη.

Το κατάστημα PUBLIC ήταν ενήμερο πριν φθάσω σε εσάς, αλλά μας έδειξε με το δάκτυλο εσάς και την iSQUARE. Τι μου επισημαίνετε λοιπόν, ότι το μηχάνημα που έχει βλάβει δεν το πάμε στο εξουσιοδοτημένο service; τότε γιατί υπάρχετε; γιατί το παραλάβατε την πρώτη φορά; που ζητάμε τα ρέστα όταν αποτυγχάνετε στην επισκευή του και μου δίνετε μια ΨΕΥΔΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ;

Επίσης το www.apple.com/support έχει σαφείς οδηγίες για τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσει ο καταναλωτής APPLE. Δεν αποτελεί επομένως δείγμα καλής γραφής υποστήριξης στη χώρα μας να γίνεται ο καταναλωτής ΜΠΑΛΑΚΙ. Έφτασε σε έναν εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, αυτό θα έπρεπε να είναι αρκετό. Έτσι αρέσει στην APPLE (αυτά υπάρχουν online στο site της!). Ή ξαφνικά εδώ δεν ισχύει η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE; Αν άραγε είχε χαλάσει ΕΚΤΟΣ εγγύησης θα κάναμε αυτή τη συζήτηση;

Τέλος, με την ευκαιρία του μηνύματος αυτού, αναφέρω χωρίς να υπαινίσσομαι ο,τιδήποτε περί των εταιρειών, ότι δέχτηκα ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ και ΧΥΔΑΙΑ μηνύματα μέσω ανώνυμης email διεύθυνσης (που έχουν αναφορές σε προσωπικά δεδομένα μου αποθηκευμένα στον ελαττωματικό η/υ), το static IP της οποίας ανώνυμης διεύθυνσης ωστόσο έχει καταγραφεί και υπάρχει στη μηνυτήρια αναφορά μου που κατατέθεσα στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος την περασμένη βδομάδα και έχει πάρει το δρόμο για τον εισαγγελέα, όπως έχουν πάρει το δρόμο τους και οι αξιώσεις μου επί των δικαιωμάτων μου που απορρέουν από το νόμο για την υπόθεση που σχολιάζουμε εδώ.

Λυπάμαι αν στεναχωρώ ορισμένους. Πιστεύω και ο ίδιος, με βεβαιότητα, ότι οι εν λόγω εταιρείες είχαν και καλύτερες στιγμές με τους πελάτες τους στα χρόνια, και καλή φήμη. Αλλά στη δική μου δουλειά ισχύει ότι και Ο ΕΝΑΣ έχει σημασία. Μην υποτιμάτε παρακαλώ τη νοημοσύνη αυτού του ΕΝΑ, όποιος κι αν είναι, γιατί ενδέχεται να γνωρίζει πολύ καλά τα δικαιώματά του και ενδέχεται να μην κάτσει στα αυγά του αλλά να τα διεκδικήσει επίσης.

Προσωπικά, δεν θα ήθελα να συνεχίσω περαιτέρω γιατί το ζήτημα αυτό θα απαντηθεί και θα τακτοποιηθεί εκεί που πρέπει, όπως πρέπει.

Με τιμή,
Δημήτρης Παπαδημητριάδης
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
Καλημέρα...

φίλτατε τι μας εξηγήσει??...είναι επέκταση εγγύησης πληρώνοντας κάποια χρήματα...κι εμένα μου το πρότειναν πριν ένα χρόνο...και επέλεξα να μην το κάνω...

το θέμα είναι να μην σου "κάτσει"...όλα τ´άλλα είναι για να συζητάμε...
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Προς όλους τους αναγνώστες και ιδιαίτερα εκείνους που νιώθουν ότι θίγονται από την αρχική τοποθέτησή μου.



Μου κάνει εντύπωση καταρχήν το εξής, αναφέρει ο εκπρόσωπος επιχειρηματίας ότι τον απείλησα με τον Συνήγορο του Καταναλωτή, το internet κτλ. Οφείλει να γνωρίζει ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, επομένως επεμβαίνει όταν κρίνει ΣΚΟΠΙΜΟ και ΝΟΜΙΜΟ ότι πρέπει να επεμβαίνει. Ουδείς φρόνιμος και σύννομος πολίτης, ή εταιρεία, δεν μπορεί λοιπόν να νιώθει απειλούμενος από μια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ. Ούτε από blogs κτλ, εκτός κι αν …ο ουρανός δεν είναι καθαρός. Εν προκειμένω όλες οι αναφορές τεκμηριώνονται γραπτά, γιαυτό εξάλλου ελήφθησαν υπόψη από τους αρμόδιους φορείς.

τεχνικα η απειλη δεν ειναι αναγκαιο να ειναι παρανομη για να χαρακτηριστει ως απειλη ... το εξαγγελλομενο κακο στην απειλη μπορει να συνισταται και σε νομιμη πραξη ... υπαρχει και νομιμη απειλη

( εμενα αντως σε imac ημερων με κολλημενο πιξελ κοκκινο ευδιακριτο σε λευκο φοντο τα μουλτιραμα μου χαν πει δεν ξερουμε τιποτα ... ειναι ακομα ετσι ... )