HD κανάλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Επειδη θα κανω αγορά HD δέκτη επιτελούς , θελω να ρωτήσω το εξής... μεχρι τώρα εχω ενα 80cm πιατο με 2 lnb για hotbird 13 και astra 19.

μάλλον παω για αγορα ενος πιάτου ακομα 1μ για astra για το SKY HD.

πριν φέρω τον τεχνικο να μου κανει την εγκατάσταση θελω να ρωτήσω υπαρχει άλλος δορυφόρος που να μπορω να πιασω με τα 2 πιατα που ιδη εχω που να αξίζει και να εχει αρκετά HD κανάλια? Να πω οτι to HD με ενδιαφέρει περισσότερο απο ολα τα άλλα.

ευχαριστώ πολύ
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: HD καναλια

Για ποιο Sky με 1 μέτρο πιάτο ????

Αν εννοείς το Αγγλικό τότε πας για 1.20 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!!!!

Στα υπόψη ότι τα HD κανάλια όλα (εκτός από πολύ λίγα) είναι κωδικοποιημένα και θέλουν συνδρομή.....
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: HD καναλια

για κερκυρα ειναι... εμενα μου ειπε ο τεχνικος οτι και με 80cm πιανω το sky UK, λετε να μου ελεγε μπαρουφες?
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: HD καναλια

για 1.20 πιατο μονο μου ζητησε 90 ευρω, +20 βαση + 20 diseq+20 lnb +50 εργασια πολλα λεφτα, δεν γινεται να βαλω 80cm πιατο που εχει 30 ευρω μονο?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: HD καναλια

50 εργασία για 1.20 ?????

τες πα.........

Οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει πάντως....
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: HD καναλια

για 1.20 πιατο μονο μου ζητησε 90 ευρω, +20 βαση + 20 diseq+20 lnb +50 εργασια πολλα λεφτα, δεν γινεται να βαλω 80cm πιατο που εχει 30 ευρω μονο?
Διακόσια (200 ευρώ) δηλαδή.
Το 1.20 πιατο θα είναι 1,00x1,15μ ή 1,10x1,20μ, το οποίο μπορείς να βρεις από 50 ευρώ .
Ο διακόπτης diseq λογικά θα είναι 4x1 και αυτοί ξεκινάνε από από 10 ευρώ.
Για lnb ,μιλάμε για δύο και αυτά ξεκινάν από 5-6 ευρώ ,δηλαδή από 10 ευρώ.

Εκτός και άν σου βάλει ποιοτικά υλικά ,που δεν το βλέπω.
Μου φαίνονται πάρα πολλά τα χρήματα.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: HD καναλια

Αν δεν μας πεις για ποια υλικά μιλάμε τότε μόνο με υποθέσεις δεν κάνουμε τίποτα...
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: HD καναλια

αν ο φιλος corfu πηγε σαν αρχαριος και του ειπε πχ δεν ξερω κανε οτι νομιζεις, βαλε οτι νομιζεις... πιστευω πως δεν θα βαλει ποιοτητα αλλα θα βαλει στην τσεπη κατι παραπανω..
 

dimitrisdim

New member
10 December 2009
39
Άνω Γλυφάδα
Re: Απάντηση: HD καναλια

Ξέρει κανείς αν για τα HD κανάλια που έχουν την ένδειξη MPEG-4 χρειάζεται δέκτης HD με αντίστοιχες προδιαγραφές? Για παράδειγμα, με HUMAX HDCI 2000 μπορώ να κατεβάσω τα RTÉ Two HD και M6 Suisse HD?
 

Defensor

New member
16 October 2012
37
Γεια σας παιδια κ χρονια πολλα. Θα ηθελα αν ρωτησω αν ολα τα καναλια HD διαφορων πακετων ειναι ιδιας ποιοτητας. Π.Χ τα καναλια HD του οτε tv, της nova του Digitalb και του aljazeerasports ειναι ιδιας ποιοτητας ή οχι;
 

Defensor

New member
16 October 2012
37
Υπάρχει τρόπος να μάθουμε ποία είναι η ποιότητα του κάθε καναλιού; κανα site ίσως;
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
στον δικό μου VU solo υπάρχει birtrate plugin που σου δείχνει ανα πάσα στιγμή το birtrate του κάθε καναλιού.
Εγώ πάντως με παράκεντρη λήψη στον astra28,2 (κέντρο ο astra19) έχω σχετικά καλή λήψη αλλα έχω και Gibertini πιάτο που έχουν κορυφαία απολαβή. Βέβαια για να πιάσω τα BBC HD θέλω 3μετρο πιάτο.
Ο αγαπημένος μου δορυφόρος είναι πάντως ο astra23,5.

Tα περισσότερα ελεύθερα HD τα έχει o astra19 αλλα είναι στα γερμανικά οπότε σπάνια τα παρακολουθώ.
Γενικά χωρίς κάποια συνδρομή δεν αξίζει πιστεύω.
 
Last edited:

Defensor

New member
16 October 2012
37
Καλημερα. Εγω εχω τον edision pingulux κ μου δειχνει τα χαρακτηριστικα των καναλιων μονο οσα ειναι ελευθερα στα κλειδωμενα καναλια δεν μου βγαζει χαρακτηριστικα!!!!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Χμ.. παράξενα πράγματα γίνονται στους Bard 26.

Eνώ κατεβάζω κανονικά τα FightBox HD και DocuBox HD στην 10890 V..
δεν κατεβαίνουν τα Physique TV HD και Luxe TV HD που βάλανε τώρα στην 10930 V..

Δέσμη είναι η ίδια όπως βλέπω..
Κάποιος άλλος να τσεκάρει ?

http://www.lyngsat.com/packages/myhd.html