Προτάσεις για φωτογραφικές τσάντες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Στην αγορά υπάρχουν τσάντες τσαντάκια, μικρά μεγάλα, trendy, military, από κάθε γωνιά της γης και σε οποιαδήποτε ποιότητα, συχνά πολύ ικανοποιητική.

Όμως από τη μικρή μου εμπειρία στο χώρο αυτό, έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι Lowepro είναι οι καλύτερες τσάντες που κυκλοφορούν. Δεν είναι οι πιο όμορφες, αλλά αυτό μάλλον μειονέκτημα είναι, καθώς δεν προσελκύουν εύκολα τα βλέμματα των αετονύχηδων. Δεν είναι οι πιο ελκυστικές, καθώς δεν κυκλοφορούν σε πολύ έντονα χρώματα, εκτός από αυτές που είναι εντελώς αδιάβροχες και μάλιστα επιπλέον στο νερό. Αυτές είναι κίτρινες και κόκκινες για να ξεχωρίζουν φυσικά. Και επίσης είναι φτιαγμένες στις ΗΠΑ, που για κάποιους προκαλεί αρνητικά συναισθήματα.

Από την άλλη:
1. Έχουν την απολύτως καλύτερη ποιότητα κατασκευής που έχω δει και μπορώ να πληρώσω. Η Nova 3 που είχα εδώ και δυο χρόνια, με εντατική χρήση και ταξίδια κάθε μήνα, όχι απλά δεν έπαθε τίποτε, αλλά δεν είχε και την παραμικρή ένδειξη χρήσης (ούτε καν έφυγε το χρώμα από τη λαβή του φερμουάρ. Και πουλήθηκε την ίδια μέρα που μπήκε αγγελία με 40 ευρώ, όταν αγοράστηκε 50. Πολύ καλό, έεε;
2. Προστατεύουν εξαιρετικά τον εξοπλισμό. Φίλος φωτορεπόρτερ, ο Νίκος Αρβανιτίδης, χρησιμοποιεί την ίδια Lowepro επί 7 χρόνια καθημερινά. Σε γήπεδο, διαδηλώσεις, φωτιές κλπ. Ο ίδιος τραυματίστηκε κάποιες φορές. Ότι είχε μέσα στην τσάντα ποτέ δεν έπαθε τίποτε, ακόμη κι από γκλομπ, πτώσεις από ύψος, τρακαρίσματα, κλπ. Ούτε και η τσάντα (εκπληκτικό, έεε;)
3. Είναι οι πιο ξεκούραστες. Έχουν τα καλύτερα συστήματα ιμάντων, με αποτέλεσμα, να κουράζουν το φωτογράφο λιγότερο από κάθε άλλη τσάντα. Π.χ. η τσάντα ώμου της Lowe με τον ίδιο εξοπλισμό επιτρέπει 5-7 φορές μεγαλύτερο χρόνο κουβαλήματος σε σχέση με την αντίστοιχη της ίδιας της ΝΙΚΟΝ. Εντυπωσιακό έεε;
4. Έχουν πολύ καλή αξία μεταπώλησης. Το είπαμε και παραπάνω.
5. Έχουν τεράστια ποικιλία, με αποτέλεσμα, αυτός που ξέρει να μπορεί να καλύπτει με τον καλύτερο τρόπο τις ανάγκες τους.
6. Και τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό, δεν είναι ακριβές.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο www.lowepro.com. Θα πρότεινα να τις αγοράσετε από Ελλάδα, το εξωτερικό δεν συμφέρει. Οι τιμές στην Ελλάδα είναι ίδιες, μπορεί και πιο χαμηλές από τα καταστήματα του εξωτερικού.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Κάποιες προτάσεις τώρα:
1. Η πρώτη τσάντα που σκέφτεται να πάρει κανείς όταν ξεφεύγει από τις κόμπακτ είναι μια τσάντα ώμου. Εδώ προτείνω τη Nova 3 AW (all weather), η οποία με πολύ μικρό εξωτερικό μέγεθος, χωρά 2 σώματα (πάνω κάτω που ακουμπούν το ένα στο άλλο με τη βάση τους) και 4 θέσεις για φακούς, φλας, κλπ. και θέσεις για πολλά μικροπράγματα. Η μεγαλύτερη Nova 4 είναι λόγο πιο ευρύχωρη, αλλά λιγότερο ευέλικτη. Οι τσάντες ώμου δεν είναι οι πιο ξεκούραστες, αλλά επιτρέπουν πολύ εύκολη πρόσβαση στον εξοπλισμό μας. Ιδανική λύση για τον Κακαλιό, που δεν έχει πολλά πράγματα και δεν περπατά πολύ στα βουνά. Δείτε http://www.lowepro.com/Products/Shoulder_Bags/classic/Nova_3_AW.aspx
2. Η δεύτερη λύση, είναι οι τσάντες πλάτης, ή αλλιώς backpack. Αυτές προστατεύουν καλύτερα τον εξοπλισμό μας και είναι οι πιο άνετες στο κουβάλημα επί ώρες, αλλά η πρόσβαση στο εξοπλισμό είναι δύσκολη, καθώς για να πάρουμε κάτι πρέπει να ακουμπήσουμε την τσάντα κάτω και να την ανοίξουμε ολόκληρη. Από αυτές προτείνω τη LoweMinitrekker AW. Χωρά με λίγο στρίμωγμα 2 σώματα (ένα με τηλεφακό, ένα με μικρό σταθερό (π.χ. 50) και έχει θέσεις για 4-5 φακούς, φλάς, εξωτερικό δίσκο, φορτιστές, κλπ. και άπειρο χώρο για μικροπράγματα. Επίσης έχει θήκη για να στηρίξει κανείς τρίποδο (πολύ χρήσιμο). Θα έλεγα ότι είναι η ιδανική λύση για τον send με την πληθώρα των μεταλλικών φακών του. Δείτε http://www.lowepro.com/Products/Backpacks/classic/Mini_Trekker_Classic.aspx
3. Όπως οι παραπάνω, αλλά με θήκη για ΗΥ. Η απόλυτη (;) λύση μεταφοράς. Πρόκειται για τσάντες που τα παίρνουν όλα, άρα είναι μεγάλες. Προτείνεται η Computrekker AW. Χωρά ένα ΗΥ με μόνιτορ 15άρι έστω και οριακά, 2 σώματα με τηλεφακό και νορμάλ ζουμ, και 6 ακόμη πράγματα (φακούς, φλάς, εξωτερικούς δίσκους, φορτιστές, τροφοδοτικά, αδιάβροχο, κλπ.) και άπειρο χώρο για μικροπράγματα. Επίσης έχει θήκη και ιμάντες για να στηρίξει κανείς τρίποδο σχετικά μικρό, και ιμάντες για να στηρίξει τρίποδο στούντιο (δηλ. 2 μέτρα ύψος ανοιχτό, 70 πόντους κλειστό). Φυσικά δεν είναι τσάντα για να την κουβαλήσει κανείς ώρες με όλο αυτό το βάρος στον ώμο (η δική μου γεμάτη ζυγίζει 12 κιλά), αλλά είναι ιδανική λύση για να τα έχει κανείς όλα μέσα και να τα μεταφέρει με τη μία. Όταν φτάσει κάπου, τότε αδειάζει και παίρνει μαζί του, μόνο ό,τι χρειάζεται. Εγώ πήρα τη δική μου με 120 ευρώ. Δείτε http://www.lowepro.com/Products/Backpacks/notebook_camera/CompuTrekker_AW.aspx
4. Υβρίδιο ώμου-πλάτης. Νέο είδος τσάντας, που προσπαθεί να συνδυάσει τα καλά των 2 κατηγοριών (εύκολη πρόσβαση στον εξοπλισμό και άνετη μεταφορά) αλλά σε πιο μικρό μέγεθος. Προτείνεται η Slingshot 200AW. Κουβαλιέται στον ώμο, ανοίγει από πάνω (επομένως δεν χρειάζεται κάποιος να την κατεβάσει), και χωρά ένα σώμα με τηλεφακό και ακόμη ένα φακό, ένα φλάς, εξωτερικό σκληρό δίσκο, ίσως κι ένα ακόμη φακό, και φορτιστές, κλπ. Πολύ καλή λύση για κάποιον που έχει ένα σώμα και 2 φακούς. Δείτε http://www.lowepro.com/Products/Sling_Bags/Designed_for_Digital/SlingShot_200_AW.aspx
5. Τσάντα-πιστόλι. Πρόκειται για τσάντα μέσης που χωρά μια μηχανή με ένα φακό (είτε Prosumer, είτε ρεφλέξ) και η οποία ανοίγει προς τα πάνω εύκολα. Δεν χρησιμοποίησα τέτοια τσάντα, όπως και τσαντάκια και άλλα πράγματα κουμπωτά στη ζώνη. Αντίθετα ο Δημήτρης ο Πανούσης τις λατρεύει. Είναι καλές κατά την προσωπική μου άποψη, διότι έχεις τον εξοπλισμό προφυλαγμένο και τα δυο χέρια ελεύθερα, δηλ. μπορείς να κουμαντάρεις παιδιά, καρότσια, βαλίτσες, κλπ. Αλλά παίρνει τα βασικά. Σύσταση, αν αγοράσετε τέτοια τσάντα, να πάρετε λίγο μεγαλύτερο μήκος από αυτό που ήδη έχετε, έτσι ώστε αν αγοράσετε και δεύτερο φακό στο μέλλον, συνήθως τηλεφακό, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τον άλλο φακό. http://www.lowepro.com/Products/Toploading/allWeather/Toploader_70_AW.aspx
6. Ποτηροθήκη. Τουλάχιστον έτσι τις ονομάζω εγώ. Πρόκειται για κυλινδρικές θήκες, οι οποίες περνούν στη ζώνη μας. Σε τι χρησιμεύουν; Βγαίνεις για βόλτα για φωτογράφηση με μια μηχανή και 2 φακούς. Ο ένας πάνω στη μηχανή και ο άλλος στην ποτηροθήκη. Αλλάζουμε φακούς, πάλι ο ένας στη μηχανή, ο άλλος στη θήκη. Έτσι έχουμε ελεύθερα τα χέρια μας, δεν κουβαλούμε τίποτα, και έχουμε δυο φακούς, χωρίς να δίνουμε στόχο, όπως θα γινόταν αν είχαμε κρεμασμένο ένα τηλεφακό με ιμάντα από τον ώμο μας. Φυσικά η ποτηροθήκη δεν πρόκειται να αποτελέσει τη μοναδική σας τσάντα. Είναι λύση για τη βόλτα. http://www.lowepro.com/Products/Accessories/lens_cases/Lens_Case_3.aspx

Εκτός από τις παραπάνω μπορείτε να βρείτε, όπως είπαμε τεράστια ποικιλία τσαντών σε κάθε σχέδιο, μέγεθος, τιμή, κλπ. Τα παραπάνω όμως προτείνονται για άτομα που έχουν μια σοβαρή ή έστω συνεχή ενασχόληση με τη φωτογραφία.

Και φυσικά, μπορείτε να βρείτε τις ίδιες τσάντες και σε πολλές άλλες μάρκες. Όμως οι Lowepro δεν είναι ακριβές (μπορεί οι άλλες να είναι ακριβότερες), δεν παθαίνουν τίποτε και είναι οι πιο ξεκούραστες.

Τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω ότι είναι καλή ιδέα για ταξίδι μια τσάντα πιστόλι, όπου θα υπάρχει η μηχανή και περασμένη στη ζώνη μια ποτηροθήκη, όπου θα παραμένει η βινετοκάμερα. Τί λέτε;
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
:flipout: :flipout: :flipout: :flipout:


...απίστευτος


όντως, εάν πω να πάρω βιδωτούς, παίρνω 28άρη, 35άρη, 50άρη, 135άρη ίσως και 200άρη. + έναν ευρυγώνιο EF. Στιβάζονται οι 4 πρώτοι στο κάτω μέρος μίας τσάντας πλάτης Νικον, και ο 200άρης στη θήκη του μαζί με το σώμα στο πάνω μέρος. Περίεργη σύμπτωση, τώρα σκέφτομαι για καινούργια τσάντα...
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Ακολουθησα τον πολυ χρησιμο οδηγο του Βλαση και μολις πριν 40 λεπτα αγορασα την προτεινομενη Lowepro Nova AW 3.
Απιστευτος χωρος για τσαντα που δεν γεμιζει το ματι λογω μικρων διαστασεων.
Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.
Υπαρχει καποιο σχεδιαγραμα για το πως ειναι καλυτερα να τοποθετησουμε τα αποσπωμενα εσωτερικα μερη προκειμενου να πετυχουμε την μεγιστη προστασια της μηχανης αλλα και των περιφερειακων ?
B0000A12MH.01-A3SPLR0MSOYZ8O.LZZZZZZZ.jpg
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Αυτή την τσάντα είχα για 1,5 χρόνο και δεν με απογοήτευσε ποτέ. Λοιπόν.
Στο κέντρο βάζεις εγκάρσια το σώμα της μηχανής. Αν θέλεις με φακό να βλέπει ο φακός προς τα κάτω. Αν δεν έχει φακό (με το καπάκι της) τότε τη βάζουμε κατά μήκος με τη βάση προς τα κάτω.

Δεξιά κι αριστερά βάζουμε τους φακούς και το φλάς. τα υπόλοιπα στη θήκη μπροστά ή αν τα θέλουμε να τα αλλάζουμε εύκολα στο δίχτυ πίσω.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Επαναφέρω το θέμα καθώς σκέφτομαι να πάρω μία καινούργια τσάντα.
Έχω μία παλιά της νίκον, σακίδιο πλάτης (όχι καθαρό φωτογραφικό, το κάτω μέρος ειναι με τα διαμερίσματα, το επάνω κοινό) αλλά για τις βόλτες μου βρίσκω ότι θα με βόλευε πολύ περισσότερο μία μικρή ώμου. Θέλω να χωράει τη μηχανή μου (1 σώμα μόνο) με έναν μετρίως μεγάλο φακό ζουμ (έχω μετρήσει πως η μηχανή φτάνει τα 20εκατοστά περίπου μαζί με έναν τέτοιο φακό), και ακόμη 2 ή 3 σταθερούς (mf, οι οποίοι είναι μικρού μεγέθους). Να έχω πχ τον 15-30 για τα ευρυγώνια, έναν 50άρη, έναν 135άρη άντε και έναν 200άρη. Καθώς το σύνολο συνήθως μόλις υπερβαίνει τα 2 κιλά, πούπουλο νομίζω θα τη νιώθω την τσάντα στον ώμο.
Μου αρέσει η Lowepro Rezo 170 (48 ευρά στο eshop), έχει περίπου ίδιες εσωτερικές διαστάσεις με την nova3 (λίγο πιο ρηχή σε βάθος είναι μόνο, και ελάχιστα πιο ψηλή), και δεν έχει την πρόσθια θήκη της τελευταίας.

http://www.lowepro.com/Products/Shoulder_Bags/allWeather/Rezo_170_AW.aspx

Καλή δεν είναι?

Γιατί η πλάτης είναι παιδεμός με τόσες αλλαγές φακών που κάνω
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Προτάσεις για φωτογραφικές τσάντες

Επαναφέρω το θέμα καθώς σκέφτομαι να πάρω μία καινούργια τσάντα.
Έχω μία παλιά της νίκον, σακίδιο πλάτης (όχι καθαρό φωτογραφικό, το κάτω μέρος ειναι με τα διαμερίσματα, το επάνω κοινό) αλλά για τις βόλτες μου βρίσκω ότι θα με βόλευε πολύ περισσότερο μία μικρή ώμου. Θέλω να χωράει τη μηχανή μου (1 σώμα μόνο) με έναν μετρίως μεγάλο φακό ζουμ (έχω μετρήσει πως η μηχανή φτάνει τα 20εκατοστά περίπου μαζί με έναν τέτοιο φακό), και ακόμη 2 ή 3 σταθερούς (mf, οι οποίοι είναι μικρού μεγέθους). Να έχω πχ τον 15-30 για τα ευρυγώνια, έναν 50άρη, έναν 135άρη άντε και έναν 200άρη. Καθώς το σύνολο συνήθως μόλις υπερβαίνει τα 2 κιλά, πούπουλο νομίζω θα τη νιώθω την τσάντα στον ώμο.
Μου αρέσει η Lowepro Rezo 170 (48 ευρά στο eshop), έχει περίπου ίδιες εσωτερικές διαστάσεις με την nova3 (λίγο πιο ρηχή σε βάθος είναι μόνο, και ελάχιστα πιο ψηλή), και δεν έχει την πρόσθια θήκη της τελευταίας.

http://www.lowepro.com/Products/Shoulder_Bags/allWeather/Rezo_170_AW.aspx

Καλή δεν είναι?

Γιατί η πλάτης είναι παιδεμός με τόσες αλλαγές φακών που κάνω


και εγω εχω μια μικρη ωμου .....

οχι ακριβη μα πολυ ποιοτικη και αντοχης !!!

πολυ πρακτικη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:SFGSFGSF:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου όχι μόνο τί χωράει, αλλά και πώς το χωράει μια τσάντα. Ως εκ τούτου εγώ θα δεχόμουν ως αποδεκτή μια τσάντα λίγο πιο τετραγωνισμένη (και φυσικά να χωρά ένα φακό 20 εκ. πάνω σε μια μηχανή) από μια τσάντα που μοιάζει πολύ με χαρτοφύλακα. Εκτός αν κινείσαι συστηματικά σε μέρη επικίνδυνα για κλοπή οπότε πάω πάσο...
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Συμφωνώ απόλυτα για τις Lowepro. Πήρα μία τυχαία, χωρίς να ξέρω πολλά πολλά και έχω μείνει έκπληκτος με την ποιότητα, την ανθεκτικότητα και τη χωρητικότητά της.

Φυσικά, τις συνιστώ ανεπιφύλακτα!!
 

ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.

Senior Member
12 November 2007
324
ΛΟΥΤΡΑΚΙ
αγορασα τυχαια μια θηκη που μου πρότειναν απο το μαγαζι που αγορασα την μηχανη και ειναι lowepro cirrus TLZ 5 οντως πολυ ποιοτικη και ξεχωρισε απο τις αλλες που μου έδειξαν απο 15,50 ---> 13,00.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
εγω βρισκω πολυ βολικες τις slingshot. Ειναι πιο ξεκουραστες απο τις τσαντες ωμου και με μια κινηση ερχονται μπροστα και εχεις απευθειας προσβαση στον εξοπλισμο σου χωρις να την βγαλεις.

http://www.lowepro.com/Products/Sling_Bags/Designed_for_Digital/SlingShot_100_AW.aspx

Στο ταξιδι μου ηθελα και μια τσαντα που κυριως να μην μοιαζει με φωτογραφικη (για λογους ασφαλειας) αλλα και να μπορει να χωραει και καποια αλλα μικροπραγματα εκτος τα της φωτογραφιας. Πηρα την national geographic και δεν το μετανοιωσα. Δεν ειναι ομως για πολλους φακους
http://shop.nationalgeographic.com/product/230/3640/126.html

Τελος ενδιαφερουσα ειναι και η προταση της lowepro allWeather Orion AW. Εκ πρωτης ειναι μια κλασικη backbag (ελαφρως μεγαλη) αλλα με την διαφορα οτι το κατω κομματι οπου μεταφερει τον εξοπλισμο αποσυνδεεται τελειως απο το πανω, το γυριζεις μπροστα και φοριεται σαν "μπανανα".

http://www.lowepro.com/Products/Backpacks/allWeather/Orion_AW.aspx
 

Attachments

  • Slingshot100_equip_left_N.jpg
    Slingshot100_equip_left_N.jpg
    9.8 KB · Views: 153
  • ngbag.jpg
    ngbag.jpg
    5.7 KB · Views: 164
  • OrionAW-w-Daypack_4_n.jpg
    OrionAW-w-Daypack_4_n.jpg
    10.2 KB · Views: 158

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν, χθες παρέλαβα τη Lowepro Vertex200 AW.

Μία μεγάλη (μεγαλύτερη από όσο υπολόγιζα) φωτογραφική τσάντα πλάτης με θήκη για λαπτοπ (με οθόνη μέχρι 15.4''). Η σειρά (υπάρχει η Vertex 100, η δική μου 200 και η θηριώδης Vertex 300) διαφέρει από την Computreker στο ότι έχει τη θήκη για το λαπτοπ (ή ο,τιδήποτε σε αυτό το μέγεθος, εγώ χθες έχωσα έναν χοντρό φάκελο δικογραφίας) εμπρός, και προσανατολίζεται περισσότερο στη φωτογραφική χρήση και την ευκολία προσθήκη επιπλέον θηκών και τριπόδου.

attachment.php


Εξωτερικώς έχει 3 ρυθμιζόμενους ιμάντες slpilock (1 εμπρός και από 1 σε κάθε πλάγια πλευρά) για προσθήκη αξεσουάρ. Μπροστά συνήθως μπαίνει το τρίποδο, για το οποίο υπάρχει προσθαφαιρούμενο πάτημα για τα πόδια:
Εδώ με το ευμέγεθες Unomat με κεφαλή Gitzo

attachment.php


Ο χώρος στο κύριο διαμέρισμα παραπάνω από άφθονος, αγγίζει τα όρια του αχανούς:
attachment.php


Στο παραπάνω παράδειγμα έχω χωρέσει:
- Στη θέση του 2ου σώματος, μία Canon 300 με τον υπερευρυγώνιο ζουμ 20-35 (φίλτρο 77ρι), είναι φανερό πως χωράει ένα επαγγελματικό σώμα με έναν κοντό -και χοντρό- φακό ζουμ
- δίπλα στη μηχανή και καλυμμένο με προστατευτικό (υπάρχουν αρκετά και περισσεύουν), τον Mir 20M 20/3.5
- Από κάτω αριστερά, τον Sigma 15-30 EX (μεγάλου μεγέθους φακός, τον πήρε άνετα στο ύψος)
- δίπλα, τον Helios 40-2 85/1.5
- δύο 50ρηδες Nikkor τον έναν πάνω στον άλλο (αφού έπαιρνε άνετα το ύψος), έναν 1.4, έναν 1.8
- το φλας 420EX
- από πάνω και στοιβαγμένους στην ίδια θήκη, τον Asahi Super Takumar 24/2.5 και τον Super Multi Coated Takumar 28/3.5
- δίπλα τους, τον Voigtlander 200/3.5
- τον Super Takumar 200/4
- τον Super Takumar 135/2.5
και φυσικά στο κεντρικό διαμέρισμα υπάρχει χώρος για ένα μεγάλο σώμα με φακό 80-200/2.8.

Κοινώς, η τσάντα παίρνει "τα κέρατά της" από εξοπλισμό, η χωρητικότητά της ενδεχομένως υπερβαίνει την ικανότητα του φωτογράφου να την κουβαλήσει πλήρως γεμάτη.

Πέρα από το κύριο διαμέρισμα, υπάρχουν οι άφθονες εσωτερικές θήκες, καθώς και δύο μεγάλες μπροστινές.
Εντύπωση μου έκανε η μία, η οποία έχει ειδικές υποδοχές για φίλτρα (αρκετά...) και πολλές κάρτες αποθήκευσης:
attachment.php



Τα ...αυτονόητα είναι η ανατομική πλάτη, οι πολύ καλοί ιμάντες ώμων-μέσης, και η αδιάβροχη κουκούλα που αποθηκεύεται στο κάτω μέρος του σάκου.

Το μόνο αρνητικό που της βρίσκω, είναι το μέγεθος (και το βάρος, κάτι λιγότερο από 3 κιλά... άδεια!)... μα αληθινά, από πού πιστεύαμε ότι θα έβγαινε όλος ο παραπάνω εξοπλισμός;
Από το βαλιτσάκι του Sport Billy? :flipout:
 

Attachments

  • LOWEPRO4.jpg
    LOWEPRO4.jpg
    103.4 KB · Views: 597
  • LOWEPRO2.jpg
    LOWEPRO2.jpg
    152.9 KB · Views: 593
  • LOWEPRO1.jpg
    LOWEPRO1.jpg
    78.9 KB · Views: 594
  • LOWEPRO3.jpg
    LOWEPRO3.jpg
    88.9 KB · Views: 581
Last edited:

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Εντυπωσιακά καλοσχεδιασμένη και δείχνει και ποιοτικά φτιαγμένη!
Δείχνει να ξέρει καλά τις φωτογραφικές συνήθειες και ανάγκες!
Ζύγισες να δεις που έφτασες με το set που την εφοδίασες; ;)
Καλορίζικη και καλές εξορμήσεις μαζί της!

Ευαίσθητο σημείο σε πολλές παρόμοιες τσάντες είναι η στεγανότητα των μερών που θα ακουμπήσουν κάτω, όπως και η αντοχή αυτών των πλευρών τους φυσικά. Καλό είναι να δεις πώς καθαρίζεται κι αν χρειάζεται προστατευτικό πέρασμα με κάνα σπρέι σιλικόνης, κερί κλπ.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ζύγισες να δεις που έφτασες με το set που την εφοδίασες; ;)

θα το δοκίμαζα...
εάν μπορούσα να την ξεκολλήσω από το πάτωμα!

:flipout::flipout::flipout::flipout:

Κοίταξε,
μόνη της είναι κάτι λιγότερο από 3 κιλά.
+ το τρίποδο με την κεφαλή του´(κάτι παραπάνω από 2,5 κιλά), πες συνολικά 5,5 κιλά.
Οι συγκεκριμένοι φακοί μαζί με το φλας πρέπει να είναι γύρω στα 4 κιλά (μόνο ο 40-2 85/1.5 αγγίζει το κιλό).
Οπότε... κοντά στα 9,5 κιλά υπολογίζω... να το αφήσω?:afro:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Α, κάτσε... δεν έβαλα και 2 σώματα, και ακόμη 1 μεγάλο φακό... άλλα δύο κιλά δηλαδή.

11,5+ δηλαδή.
Αρχίζει και βαραίνει το πράμα....

Βέβαια έχω βάλει τα κέρατά μου μέσα, πού θα πήγαινα με τέτοιο εξοπλισμό;
Πραγματικά χωράει να έχω κάθε εστιακό μήκος που θα μου χρειαστεί σε primes. 8+ φακούς δηλαδή από τα 20 μέχρι τα 200mm.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
θα το δοκίμαζα...
εάν μπορούσα να την ξεκολλήσω από το πάτωμα!

:flipout::flipout::flipout::flipout:

Κοίταξε,
μόνη της είναι κάτι λιγότερο από 3 κιλά.
+ το τρίποδο με την κεφαλή του´(κάτι παραπάνω από 2,5 κιλά), πες συνολικά 5,5 κιλά.
Οι συγκεκριμένοι φακοί μαζί με το φλας πρέπει να είναι γύρω στα 4 κιλά (μόνο ο 40-2 85/1.5 αγγίζει το κιλό).
Οπότε... κοντά στα 9,5 κιλά υπολογίζω... να το αφήσω?:afro:

Άστο, δεν τρέχει τίποτα...
Θα φέρω το καρότσι της λαϊκής για να κουβαλήσουμε την τσάντα στο αμάξι...! :idea:
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Α, κάτσε... δεν έβαλα και 2 σώματα, και ακόμη 1 μεγάλο φακό... άλλα δύο κιλά δηλαδή.

11,5+ δηλαδή.
Αρχίζει και βαραίνει το πράμα....

Βέβαια έχω βάλει τα κέρατά μου μέσα, πού θα πήγαινα με τέτοιο εξοπλισμό;
Πραγματικά χωράει να έχω κάθε εστιακό μήκος που θα μου χρειαστεί σε primes. 8+ φακούς δηλαδή από τα 20 μέχρι τα 200mm.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ερωτεύεται ο κόσμος τους 28-300 ή τις 18x zoom compact! Κι άντε να έχεις και καρπιαίο και μέση στα όριά της σαν κι εμένα και να τολμάς να σκεφτείς για dslr αναβάθμιση! ;)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
ε, δεν θα τη γεμίζω και κάθε φορά!
1 σώμα και 5 φακούς θα παίρνω.
Και τα 10 κιλά τα στηρίζει και στη μέση, που είναι σημαντικό.

Θα πάρω βέβαια και μία μικρή ώμου, για τη μηχανή και 2 φακούς μόνο.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
μεγειες. Η Low ειναι εγγυηση. Εγω εχω μαζι με κατι καινουργιες της naneu pro γυρω στις 5 διαφορετικες. Εχω δοκιμασει 2 φορες backpack σε ημερησιες εκδρομες για φωτογραφια με αρκετο εξοπλισμο κ δυστυχως δεν με βολεψανε. Ο λογος ειναι απλος. Για ν αλλαξω το φακο επρεπε να βγαλω την τσαντα να την ακουμπησω καπου και να αλλαξω φακους. Και 3 φορες μονο να πρεπει να το κανεις ειναι αρκετο για να αρχισεις να γκρινιαζεις.

Απο την αλλη με τις ωμου τα κανεις ολα πατ κιουτ χωρις να βγαλεις την την τσαντα ενω συνεχιζεις να προχωρας. Βεβαια σε μια ωμου δεν θα χωρεσεις τοσα πραγματα και ειναι και λιγο περισσοτερη επιβαρυντικη στον ωμο. Αλλα πολυ πιο ευχρηστη. Ευχρηστες επισης ειναι και oi slingshot.

Αν ομως θελεις να κανεις μια πορεια για να τραβηξεις σε συγκεκριμενους σταθμους της πορειας σου και οχι συνεχως και καθοδον τοτε backback.

Βεβαια και εγω ολο backpack παιρνω γιατι τις γουσταρω αλλά λεμε τωρα...