Crypto ReDi 50

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cheez

New member
18 October 2010
3
Καλησπέρα, και καλώς σας βρήκα :)

Λοιπόν, πριν λίγο καιρό αγόρασα τον Crypto ReDi 50. Αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα, αλλά έχω δύο προβλήματα στα δεν βρήσκω λύση εδώ και αρκετές μέρες που το ψάχνω.

Το πρώτο μου πρόβλημα έχει να κάνει με τα κανάλια της ΕΡΤ,όχι την ΕΡΤ ψηφιακή αλλά με τα κλασσικά της κανάλια.
Υπάρχουν μέρες που όλα θα είναι μια χαρά και τα κανάλια της ΕΡΤ (ΕΤ1/ΝΕΤ/ΕΤ3) θα είναι μια χαρά με ήχο και εικόνα. Υπάρχουν άλλες μέρες και συνήθως μέρες στις οποίες θα θέλω να δω ποδόσφαιρο ή μπάσκετ και είτε δεν θα πιάνουν καθόλου, μαύρη εικόνα, είτε δεν θα έχουν ήχο αλλά θα έχουν καμπάνα εικόνα, είτε θα έχω πρόβλημα και στα δύο, δηλαδή, θα έχω σπασμένη εικόνα και σπασμένο ήχο.
Στην αρχή νόμιζα οτι είναι πρόβλημα κεραίας αλλά απο την στιγμή που υπάρχουν μέρες που πιάνει καμπάνα και ήχο και εικόνα, φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα με την κεραία, σωστά?

Το άλλο μου "πρόβλημα" έχει να κάνει με την σύνδεση δίσκων.
Έχω ένα παλιό εξωτερικό HDD τον οποίο σύνδεσα πάνω στον δέκτη (διαβάζει και FAT & NTFS) και τον διάβασε κανονικά. Όταν όμως πάω να κάνω format μέσα απο τον δέκτη βγάζει ένα μήνυμα error και δεν με αφήνει να του κάνω format. Ο δίσκος βέβαια είναι formated αλλά για κάποιο λόγο δεν δουλεύει ούτε το timeshift ούτε η εγγραφή, σαν να μην έχω συνδέση δίσκο.

Σήμερα βρήκα στο site της crypto ένα καινούργιο firmware αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα μιας και είμαι ακόμα στο γραφείο. Υπάρχει περίπτωση με το firmware να στρώσει κάποιο απο τα προβλήματα?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
 

filippos_kar

New member
2 May 2007
20
Re: Πρόβλημα με Crypto ReDi 50

Φίλε μου έχω τον ίδιο και είναι οκ. Για τα καναλια δοκίμασε να μην κανει μεγάλη γωνία απο πίσω, εκεί που σπάει, και θα είναι οκ φανταζομαι. Τουλαχιστον έτσι έγινε με μένα. Με ένα stickaki που δοκίμασα ήταν οκ.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
CRYPTO REDI 50

Παιδιά πήρα σήμερα για τη τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας το συγκεκριμένο δέκτη.
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου πείτε πως γίνεται , αν γίνεται, να μεταφέρω τηλεοπτικές εγγραφές που έχω κάνει σε άλλο δέκτη - media player ( Ellion 3100 ) και που τις γράφει σε ts αρχεία, να τις βλέπω στο Crypto.
Ο Crypto γράφει σε dvr αρχεία τα mpeg4 κανάλια, αν αυτό βοηθάει.
Επίσης και το αντίστροφο, να μετατρέπω τα dvr αρχεία που γράφει ο Crypto σε άλλη μορφή ( ο Elion και ο media player της samsung c8000 που έχω, παίζουν σχεδόν τα πάντα, εκτός από τα dvr αρχεία, όπως διαπίστωσα σήμερα. )
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: CRYPTO REDI 50

Δε γίνεται να τον αλλάξεις και να αγοράσεις έναν που να γράφει σε ts, π.χ crystal audio ?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: CRYPTO REDI 50

Δε γίνεται να τον αλλάξεις και να αγοράσεις έναν που να γράφει σε ts, π.χ crystal audio ?
Δύσκολο, από εκεί που τον πήρα, δε τους δουλεύει.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Re: CRYPTO REDI 50

To AVS converter εκανε με επιτυχια μετατροπη απο dvr σε avi.Το αρχειο ηταν απο Crypto.Eγω θελω να ρωτησω εκτος απο converter υπαρχει καποιος player που να παιζει αρχεια dvr ;
 

stad

New member
20 December 2009
1
crypto δεν παιζει με progDVB

Γεια σας κυριοι
μηπως γνωριζει καποιος αν το progDVB (v6.65) χρειαζεται καποιες ειδικες ρυθμισεις για να παιξει το crypt ReDi PC 50? τα Digea καναλια τα βρισκει, αλλα δεν βλεπω εικονα.

Το s/w που δινει η crypto παιζει μια χαρα, αλλα κανει εγγραφη σε format που δεν αναγνωριζει ο WDLIVE player. Σκεφτηκα λοιπον μηπως με το progDVB μπορεσω και σωσω σε ποιο 'φιλικο' format.
καμια ιδεα?
ευχαριστω
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Crypto ReDi 50

Κατά τύχη βρήκα έναν κλώνο του ReDi 50, με νεότερη αναβάθμιση firmware από της Crypto.
Η σελίδα του είναι www.media-tech.eu/products/tuners/MT4159

Προσοχή!
Εϊναι για τον ReDi 50, όχι τον 50Α! Ο 50Α έχει κλώνο τον F&U 2219
Προφανώς, βλέποντας και μόνο τις φωτογραφίες, φαίνεται ότι έχω κάνει λάθος. Ο κλώνος του ReDi 50 με το νεότερο firmware είναι ο ΜΤ4158, όχι ο 4159.
www.media-tech.eu/products/tuners/MT4158
 

nikosst

New member
17 January 2012
19
Κανένα τηλεκοντρόλ για τον συγκεκριμένο (ή κλώνο του υποθέτω) ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003498
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603558
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0592525&catid=061007
Το ίδιο τηλεκοντρόλ είναι, αλλά σου έγραψα και τα μαγαζιά που το έχουν. Είναι προγραμματιζόμενο, αλλά έχει έτοιμους κωδικούς για πολλούς δέκτες της Crypto. Χρονικά φτάνει μέχρι τον 250. Δεν έχει τους πολύ τελευταίους. Αλλά έχει τον 50.
 

nikosst

New member
17 January 2012
19
Σε ευχαριστώ πολύ!
Έχω άλλον αποκωδικοποιητή βασικά (έναν go4tech κλώνο του crypto redi 50A) αλλά του πέρασα το firmware απο media-tech και δεν δουλεύει το τηλεχειριστήριο τώρα.Υποθέτω οτι έχει γίνει σαν τον redi 50 τώρα οπότε θα δουλεύει το universal χειριστήριο...
 

nikosst

New member
17 January 2012
19
Όλα οκ! Aγόρασα το τηλεχειριστήριο του έβαλα και το firmware του F&U.Μια χαρά!!!Σας ευχαριστώ!
Κάτι που παρατήρησα (και υποθέτω είναι και φυσιολογικό) με το firmware από media-tech δεν έπιανε σήμα.
 

africana750

New member
30 January 2012
14
εχω τον redi 50A και εκανα λαθος σε firmware update. εβαλα firmware του redi 50 και τωρα δεν ανοιγει αναβει μονο το κοκκινο λαμπακι του ρευματος.
ξερει καποιος αν γινεται restore η παει για φουντο?
 

wncdgr

New member
18 March 2011
1
Crypto Redi 50A - Στοιχεία Κυκλώματος

Διαθέτω τον αποκωδικοποιητή Crypto Redi 50A.

Εάν κάποιος που παρακολουθεί το forum και έχει την διάθεση θα ήθελα να μου δώσει τις τιμές των αντιστάσεων SMD που δείχνω στην φωτογραφία.

Την ξεκόλλησα επειδή χρησιμοποίησα θερμό αέρα κ την έχασα!
sad.gif


Επίσης εάν θέλω να προγραμματίσω με RS232 TTL Πώς αναγνωρίζω τα pin ΤΧ RΧ GD και την τάση 5 ή 3.3v?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Attachments

  • IMG_20161025_182101 - Copy.jpg
    IMG_20161025_182101 - Copy.jpg
    137.2 KB · Views: 35
Last edited: