DM800HD PVR - *ERR01: NO CA FOUND look www.dm800sim2.com

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sulisk

New member
24 October 2007
24
Αθήνα
Πως τα καταφέρνω πάντα ...

Έχω DM800HD PVR original.

Εχτές κατέβασα από το www.dm800sim2.com το τελευταίο nabilosat που έδειχνε στο site
sim201 76C Dream Elite Black Hole 133D OE1.6 DM800 Multiboot usbTunerDRV 20100711-0909(update)

Flash-αρα από τον browser (Οδηγίες εδώ) και μετά το reboot μου βγάζει στο display ενα ωράιο error screen

------------------------------
SIM201 team
#76c
look www.dm800sim2.com
-> error!
* ERR01: NO CA FOUND
------------------------------

Τι ωραία!
Κάθε φορά που ξαναπροσπαθώ να χρησιμοποιήσω την browser-flash μέθοδο μου boot-άρει κατευθείαν στην παραπάνω οθόνη και δεν κάνει μετά τίποτα.

Κατέβασα το Universal DreamUp 1.3.3.9, σύνδεσα στην COM1 και το DM800 ένα null-model σειριακό καλώδιο, και το έβαλα να flash-άρει.

Το καλό είναι ότι ξεκίνησε να μιλάει το DreamUp, το progress bar έδειχνε το
uploading flash-loaderκαι στην οθόνη του DM800 έδειχνε μόνο το DREAM multimedia,

ΑΛΛΑ
όταν τελείωσε (15 sec) έλεγε
upload completed, waiting for acknowledgment

και το λέει εδω και 30 λεπτά... η οθονη του DM800 πάλι δείχνει το περίφημο αρχικό error screen.

Ξέρει κανείς πως να το ξανα-στήσω από την αρχή τον DM Μου?
 

pantnick

New member
11 October 2007
76
Πήρα προχθές μεταχειρισμένο τον dm800hd pvr και πέρασα το τελευταίο επίσημο firmware για να τρέξω το authenticity test και να δω αν είναι αυθεντικός ο δέκτης όπως ισχυριζόταν ο πωλητής... Αφού το πέρασα στο boot μου έβγαλε το πρόβλημα NO CA FOUND got to dm7020.com
Μετα απο ψάξιμο βρήκα οτι θέλει 2nd stage loader και πέρασμα με null modem καλώδιο μόνο! Λύθηκε το πρόβλημα λοιπόν και πλέον έχω το gemini 4.70 περασμένο... Το ερώτημα μου είναι αν αυτό σημαίνει οτι ο δέκτης είναι κλώνος ή όχι... Συμβαίνει και σε original δηλαδή??? Άνοιξα και τον δέκτη και είδα οτι έχει μέσα ανεμιστηράκι... Λέει αυτό τίποτα? γιατι κάπου διάβασα οτι ο αυθεντικός δεν έχει...

Πως τα καταφέρνω πάντα ...

Έχω DM800HD PVR original.

Εχτές κατέβασα από το www.dm800sim2.com το τελευταίο nabilosat που έδειχνε στο site
sim201 76C Dream Elite Black Hole 133D OE1.6 DM800 Multiboot usbTunerDRV 20100711-0909(update)

Flash-αρα από τον browser (Οδηγίες εδώ) και μετά το reboot μου βγάζει στο display ενα ωράιο error screen

------------------------------
SIM201 team
#76c
look www.dm800sim2.com
-> error!
* ERR01: NO CA FOUND
------------------------------

Τι ωραία!
Κάθε φορά που ξαναπροσπαθώ να χρησιμοποιήσω την browser-flash μέθοδο μου boot-άρει κατευθείαν στην παραπάνω οθόνη και δεν κάνει μετά τίποτα.

Κατέβασα το Universal DreamUp 1.3.3.9, σύνδεσα στην COM1 και το DM800 ένα null-model σειριακό καλώδιο, και το έβαλα να flash-άρει.

Το καλό είναι ότι ξεκίνησε να μιλάει το DreamUp, το progress bar έδειχνε το
uploading flash-loaderκαι στην οθόνη του DM800 έδειχνε μόνο το DREAM multimedia,

ΑΛΛΑ
όταν τελείωσε (15 sec) έλεγε
upload completed, waiting for acknowledgment

και το λέει εδω και 30 λεπτά... η οθονη του DM800 πάλι δείχνει το περίφημο αρχικό error screen.

Ξέρει κανείς πως να το ξανα-στήσω από την αρχή τον DM Μου?
 

pantnick

New member
11 October 2007
76
Καρακλωνάρα είναι φίλε μου...
:a0210: Ακριβώς φίλε μου... Πέρασα το blackHole 12 πατσαρισμένο και έτρεξα το genuine dreambox και το διασταύρωσα. Τον αγόρασα για 50 ευρώ τελικά αφού το δέχθηκε ο πωλητής.
 

jimmyz

New member
1 August 2009
35
Βρε παιδιά πως θα το βάλουμε αφου δεν μας αφήνει

Κοιτάξτε πόσο απλό είναι:
First of all you have to make sure, that the DM800 is conencted to your PC via RS232 and is connected to your Network via DHCP. The IP shouldn't be static. This is very important.

1) Use DreamUp Version 1.3.3.4
2) start DreamUp
3) wait until DreamUp request a connection to DM800
4) establish power connection
5) wait until DreamUp tells you that a conenction to DM800 could not established.
6) Disconnect DM800 from the powersupply
7) Press power button and establish the power connection at the same time.
8) Don't relase the power button until the display shows you the IP number of the box.
9) release the power button.
10) Now you have to use your internetconnection, i.e. IE8
11) type the IP shown in the DM800 display into your browser.
Now you should be able to flash you DM800 via browser.

Before flashing check the SSL version the box already has and use only a compatible image.

My box' ssl has been #54 and I have managed in this way to upgrade to ssl#69

Try diffrent images and choose one which works fine with your box.

Εγώ ξαναζωντάνεψα-αναβάθμισα τον δικό μου με αυτό τον τρόπο τρεις φορές μέχρι στιγμής, και προτίθεμαι να συνεχίσω.

Οι οδηγίες είναι από το www-8a8f8-com, υποστήριξη για πολλούς κλώνους (εκτός sim2.01).
 

jimmyz

New member
1 August 2009
35
Α, ξέχασα, στο www.dm800sim2.com, μπορείτε πατώντας το "DM800 HD PVR" να επιλέξετε ανάμεσα από μια πολύ πλούσια γκάμα images που το κινέζο κατασκευαστή τροποποιεί αναλόγως, για να ταιριάζουνε γάντι στο κουτί του.

Εγώ, επίσης, αναβάθμισα επί τη ευκαιρία και το κακό το Back Stage Loader σε #82, με το αρχείο sim201-SSL82-20110423.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

cy67

New member
2 August 2010
35
Φίλοι καλημέρα,
Για να επαναφέρω το DM μου μετά από εγκατάσταση ακατάλληλου image δοκίμασα διάφορες μεθόδους χωρίς αποτέλεσμα. Έκανα μια βόλτα στο διαδίκτυο και εντόπισα την παρακάτω διαδικασία που σε κλώνο 800άρι #2.01 δούλεψε αποτελεσματικά και ταχύτατα.
Κατέβασα το DreamUP patched by forhike and natas v9.0
Σύνδεσα το pc με το DM χρησιμοποιώντας RS232 με το DM εκτός λειτουργίας .
Έδωσα εντολή connect στο DreamUP και έθεσα σε λειτουργία το DM. Αμέσως το DreamUP αναγνώρισε DM και δεν το άφησε να προχωρήσει και να γράψει στη οθόνη του No CA found έτσι που με το τέλος της διαδικασίας αναγνώρισης έδωσε κάποιο ip στο DM.
Έχοντας πλέων ip το DM εύκολα με τον Internet Explorer πέρασα κανονικό image.
Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους ομοιοπαθείς…….
Ευχαριστώ
Cy67