Αγορά TV >46 με PVR και DLNA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papars

New member
5 November 2010
68
Καλησπέρα παλικάρια, Έπεσα επάνω εδώ ψάχνοντας νέα TV. Έριξα μια ματιά αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά για αυτό που ζητάω. Ψάχνω TV με δυνατότητα εγγραφής είτε σε εσωτερικό (κατά προτίμηση) είτε σε εξωτερικό σκληρό δίσκο είτε σε δικτυακό δίσκο. Διάσταση από 46 έως 55. Η τεχνολογία (LCD/PLASMA) δεν με καίει ιδιαίτερα όμως θέλω να έχει Multimedia player με LAN (DLNA) ενσύρματο. Σκοπός μου είναι να έχω ένα τηλεκοντρόλ και μία TV. Τίποτε άλλο! Αυτό το λέω για να αποφύγω λύσεις με εξωτερικά DVD / HDD recorder. Θα αντικαταστήσει μία Humax (με σκληρό δίσκο) και ένα popcorn που την δουλεύουν μη εξοικειωμένοι με την τεχνολογία (παπούδες, μητέρες, παιδιά) μόνο για θέαση TV (επίγεια) ή από τον DLNA server που κυρίως έχει υλικό υψηλής ανάλυσης (όχι όμως mkv). Η TV θα μένει ατελείωτες ώρες ανοιχτή και συνήθως θα δουλεύει και το PVR. Όριο τιμής δεν βάζω αυτή τη στιγμή γιατί ναι μεν υπάρχει οικονομική στένωση αλλά υπάρχει και περίπτωση χρηματοδότησης. Έχετε κάποια κατεύθυνση;
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
η samsung εχει αυτα που θες αλλα το pvr της ειναι αχρηστο γιατι
τα αρχεια που γραφει ειναι κλειδωμενα με DRM και παιζουνε μονο στην τηλεοραση που τα εγραψες και οχι σε υπολογιστη.
 

papars

New member
5 November 2010
68
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει η μεταφορά εγγραφών. Η αναπαραγωγή θα γίνεται μόνο από την τιβι.

Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι;
Από την ιστοσελίδα της samsung δεν κατανοώ ποιο χαρακτηριστικό αφορά το PVR.

Η LG έχει κάτι αξιόλογο;
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
dlna καλο εχει μονο η samsung η LG ισως εχει καλο dlna στα καινουργια μοντελα της.
δες τα εξης μοντελα
lcd: c750
led: c8000
plasma: c6900/c7000
 

mechpanos

Established Member
21 August 2009
165
Πάντως στην σειρά Β της samsung το dlna είναι γτπκ...μάλλον ήταν σε πειραματικό επίπεδο, και το διαφήμιζαν ως καινοτομία!
 

papars

New member
5 November 2010
68
Είδα την LG42LE5500 και το DLNA είναι πολύ καλό, από twonkymedia. Έχει και μερικές ρυθμίσεις που βρήκα καλές για ρύθμιση του ήχου / εικόνας. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι σε σκοτεινές σκηνές κατεβάζει το backlight και δεν το κάνει διακριτικά! Βλέπεις ένα καρέ φωτεινό και ξαφνικά σκοτεινιάζει! Ίσως είναι κάποια ρύθμιση.

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα με την εικόνα που είδα. Έπαιξε και αρχεία που το Popcorn δεν.

Απλά δεν έχω καταλάβει αν υπάρχουν LG που γράφουν σε σκληρό δίσκο, η συγκεκριμένη πάντως δεν γράφει.

Έχουμε συνηθίσει την humax που γράφεις και βλέπεις άλλο και είναι κάτι που δεν θέλω να μας λείψει.

Θα προσπαθήσω να περάσω μερικές ώρες με samsung να δω πως πάει.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
αμα θες dlna πας μονο σε samsung που παιζουνε DTS οι lg δεν εχουνε DTS
οποτε το dlna τους ειναι αχρηστο.
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Πάντως στην σειρά Β της samsung το dlna είναι γτπκ...μάλλον ήταν σε πειραματικό επίπεδο, και το διαφήμιζαν ως καινοτομία!

Εμένα το dlna πάει μια χαρά στη Β650...τι δε σου δουλεύει σωστά?
 

slong

New member
6 September 2007
54
Στα 1200-1300 γιούρο η samsung ps50c6900 είναι μονόδρομος! Αν και μετά και την τελευταία της αναβάθμιση στο firmware κοιτάει στα μάτια πλέον τις ακριβότερες panny (προσωπική άποψη). Σε κάθε περίπτωση δες και στο νήμα http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=59802 εντυπώσεις κατόχων.