Καθαρισμος υφασματος ηχειου

btcc

New member
8 January 2007
40
Οπως θα διαβασατε και στον τιτλο του θεματος θα ηθελα να μαθω αν υπαρχεοι καποια μεθοδος για τον καθαρισμο τους . Εχω ενα σετ ηχειων για χρηση σε home cinema αποτελουμενων απο τα jm lab focal 926 electra εμπρος 906 πισω και cc900 κεντρικο και σε χρωμα κερασια και το καλυμα τους ειναι ανοιχτο γκρι . Χθες παρατηρησα οτι εχουν καποιους μικρολεκεδες και θα ηθελε να μαθω αν υπαρχει καποια μεθοδος για να καθαριστουν πολυ καλα ολοκληρες . Υπαρχει καποιο καθαριστικο ? καποιος τελος παντων υλικο .
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Φιλε μου εγω απλα εβαλα το υφασμα σε χλιαρο νερακι με λιγο απορρυπαντικο για καμμια ωρα, μετα το αφησα σε καθαρο νερακι να ξεπλυθει κι εγινε καινουργιο...
 

btcc

New member
8 January 2007
40
Το προβλημα ειναι οτι ο σκελετος που συγκρατει το υφασμα ειναι MDF και λογικα θα φουσκωσει με το νερο
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
φίλε, χρησιμοποίησε αφρό καθαρισμού ταπετσαρίας (καθισμάτων και μοκετών) αυτοκινήτου.
 

btcc

New member
8 January 2007
40
πολυ το φοβαμαι γιατι το υφασμα ειναι πολυ απαλο και φοβαμαι μηπως σακουλιασει . Το εχετε δοκιμασει?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Ισως καλυτερα θα ηταν να δοκιμασεις να καθαρισεις τοπικα τους λεκεδες με ελαφρα βρεγμενο ρουχο και λιγο σκετο υγρο σαπουνι.Κανε το μονο σε ενα σημειο,ασε το να στεγνωσει και δες πως παει.Οταν καθαριζεις βαλε καποια αντισταση με το αλλο χερι απο πισω στο ρουχο για να μην σακουλιασει
 

Dimitris PS.

Established Member
16 March 2009
223
Εγώ αυτό που σου προτείνω είναι να προσπαθήσεις να τα καθαρίσεις πρώτα με ένα μαλακό νωπό πανάκι. Δηλαδή μόνο με σκέτο νερό και αφού στραγγίζεις καλά το πανάκι τα καθαρίζεις . Αν δεις ότι με αυτό τον τρόπο δεν καθαρίζει καλά χρησιμοποίησε χλιαρό νερό.
Με αυτό το τρόπο καθάριζα για αρκετά χρόνια τα προηγούμενα ηχεία μου (JMLAB), βέβαια εξαρτάται και από το περιβάλλον που βρίσκονται τα ηχεία δηλαδή αν καπνίζετε κτλ.
 
Last edited:

btcc

New member
8 January 2007
40
Καλά αν πέσει νερό επάνω αφήνει άλλη στάμπα.

Μάλλον για αντικατάσταση πάς.

Οταν λες αντικατασταση ενοεις μονο το πανι η ολο το τελαρο ?Που γινονται τετοιες εργασιες ?
 

btcc

New member
8 January 2007
40
Ρε παιδια μου φενετε πολυ τραβηγμενο σε ηχεια που εχουν πληρωθει 5 χιλιαρικα αι πανω να κανω τετοιες επεμβασεις . Σιγουρα θα υπαρχει καποιος πιο ασφαλης τροπος
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο ή μέσω email με τον κατασκευαστή για συμβουλές.
Όπως και να έχει εγώ θα έκανα μια πρώτη δοκιμή με νωπό πανί χωρίς να το φοβάμαι.
 

btcc

New member
8 January 2007
40
Το πανι δεν βγενει απο πανω . Φενετε σαν κολημενο και κομενο ταυτοχρονα . Οπως σφραγιζουν τα σακουλακια .
 

btcc

New member
8 January 2007
40
Πως λεγετε αυτο το πανι τελικα για να μιλησω με email με την jm lab ? Να τους το πω front panel buckram ?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Re: Απάντηση: Καθαρισμος υφασματος ηχειου

Πως λεγετε αυτο το πανι τελικα για να μιλησω με email με την jm lab ? Να τους το πω front panel buckram ?

Grill cloth
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
εχει λεκε η απλα σκονη?
εγω για την σκονη απλα κραταω το καπακι ολο στο χερι ορθιο και με την ηλεκτρικη σκουπα, με τον σωληνα ,το ακουμπαω και το σερνω σε ολο το μηκος.