ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gpappas79

New member
22 November 2010
6
Λάρισα
Καταρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε.
Τώρα στο προβληματάκι μου.....
Είμαι από Λάρισα.Κεραία γυρισμένη στο Δοβρούτσι.
Τηλεόραση LG SL8000 37''.
Μέχρι τον Σεπτέμβριο και πριν γίνει η αλλαγή στην Αθήνα (που έγινε 16.9),
έβλεπα κανονικά.
Μόλις έγινε η αλλαγή βλέπω σχεδόν μισή εικόνα.Μόνο στις αθλητικές μεταδόσεις εννοώ.
Ενώ την έχω βάλει από το μενού στο 16.9, στη Νετ μου βγάζει 4.3
Ενώ για παράδειγμα στο Σκαι μου δείχνει κανονικά 16.9
Αν έχει κάποιος μια λύση, είναι καλοδεχούμενη για μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το πράγμα.
Η έστω αν είναι άλλος εδώ από Λάρισα, ας μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση αλλά με τον αναλογικό πομπό μάλλον,αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος...στην Λάρισα από nova παίρνετε εικόνα;
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Από το κέντρο εκπομπής Δοβρούτσι (Λάρισα περιοχή) είναι από δορυφορικό Nova τροφοδοσία οι πομποί. Ίσως στέλνει πληροφορίες για μετάβαση σε 16:9 πλαίσιο όταν δείχνει αγώνες μόνο.
 

gpappas79

New member
22 November 2010
6
Λάρισα
Re: Απάντηση: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

H NET παίζει σε letterbox φίλε μου και όχι πραγματικό 16:9. Βάλε full ή strech στην TV σου.

Το έχω δοκιμάσει και αυτό....τίποτα!!!
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
To ιδιο θεμα εχω και εγω στην Κρητη.
Μαλλον ο τοπικος αναμεταδοτης ειναι 4:3 και στις 16:9 μεταδοσεις απλα κοβει οτι περισσευει...
 

mvasilisgr

New member
17 March 2010
14
Σε όλους που παίρνουν εικόνα από το Δοβρούτσι συμβαίνει αυτό.
Σχεδόν όλη η Θεσσαλία δηλαδή.
Κομμένα για εμάς τα αθλητικά στην ΕΡΤ.
Γεια σου Ελλάδα.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Δοκίμασε όλες τις δυνατές ρυθμίσεις που δίνει η τηλεόραση! Το έπαθα μιά φορά κι εγω στην Καστοριά αυτό αλλά κατάφερα να το λύσω με μιά απο τις ρυθμίσεις οθόνης της panasonic που ούτε καν μπορουσα να καταλάβω γιατι χρειάζεται! (Δεν είμαι μπροστά για να σου πω πως λεγόταν η ρύθμιση, αλλά το σημείωσα ώστε να το δω το μεσημέρι στο σπίτι...)
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
μπα, δεν παίζει να ναι η τηλεόραση, γιατί και από τον πομπό της αίγινας τα ίδια προβλήματα υπήρχαν μέχρι που το διόρθωσαν. Διαμόρφωση η συσκευή του αναμεταδότη θέλει, κοινώς ν ανέβει κάποιος στο βουνό ν αλλάξει το φορματ. Ταράξτε τους στα τηλέφωνα, μπορεί να φιλοτιμηθούν (κάποια στιγμή) και να το κάνουν..
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
To ιδιο θεμα εχω και εγω στην Κρητη.
Μαλλον ο τοπικος αναμεταδοτης ειναι 4:3 και στις 16:9 μεταδοσεις απλα κοβει οτι περισσευει...

Αυτο ειναι προβλημα πολλων πομπων ανα την επικρατεια που τροφοδοτουνται απο καναλια R της Nova.

Προφανως οι δεκτες που κανουν ληψη ειναι ρυθμισμενοι για 4:3, οποτε σε widescreen μεταδοσεις κανουν pan & scan (κοψιμο δηλαδη του 16:9 αριστερα και δεξια).

Οτι ρυθμιση και να βαλεις στην TV, κανεις ληψη κομμενου πλανου.

Καν'τε ενα τηλεφωνο στα κεντρικα της ΕΡΤ, μπας και ασχοληθουν...


H NET παίζει σε letterbox φίλε μου και όχι πραγματικό 16:9

Η ΝΕΤ (και η ΕΤ1) παιζει 16:9 αναμορφικά και οχι letterbox... Μεταδιδει (τουλαχιστον στην Αθηνα) και το σημα WSS για αυτοματο widescreen
Η ΕΤ3 παιζει 16:9 letterbox στην ψηφιακη και PAL Plus στην αναλογικη.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Στην περιοχή των Σερρών, υπάρχουν δύο αναμεταδότες για τη ΝΕΤ.

Όταν το πρόγραμμα που μεταδίδεται είναι 16:9, ο ένας το δείχνει ως αναμορφικό και ο άλλος ως κομμένο 4:3 (στις 13/11 βέβαια, στα μισά περίπου της εκπομπής του Παπαδόπουλου, γύρισε σε letterbox).

Υποθέτω, ότι δεν είναι ξεχασμένοι οι δορυφορικοί δέκτες των αναμεταδοτών σε κομμένο 4:3, αλλά μάλλον η αρχική απόφαση στην ΕΡΤ για την αναλογική μετάδοση, είναι να μην έχει μαύρες μπάρες. Το θέμα είναι όμως, πως σε μια τέτοια περίπτωση, θα έπρεπε να υπάρχει η πρόβλεψη στα κεντρικά, ώστε η παραγωγή σε 16:9 να γίνεται ως 4:3 safe...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?

Το 41 δεν ειναι απο Πηλιο; γιατι προτιματε το Δοβρουτσι (εκπεμπει η ΝΕΤ απο εκει; )
 
Last edited:

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Παντως σε ανάλογη περίπτωση στην δική μου τηλεόραση (δεν ήταν όμως τελικά στην ΝΕΤ αλλά σε ματς της ΑΕΚ στον ΑΝΤ-1) κατάφερα να μου δείξει σε πλήρη οθόνη 16/9 και χωρίς παραμόρφωση με ...την επιλογή "μεγέθυνση2" της Panasonic (μία απο τις 8 επιλογές που εμφανίζονται πατώντας το πλήκτρο "φορμά εικόνας"). Μέχρι να δοκιμάσω όλες τις επιλογές έβλεπα σε 4/3 με παραμορφωμένους (μακρόστενους) τους παίκτες. Υποθέτω πως θα ειναι το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν όλες οι τηλεοράσεις έχουν όλη την γκάμα των ρυθμίσεων για το φορμά της εικόνας
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Η περίπτωση των ΑΝΤ1 και ΜΕΓΑ δεν είναι ίδια με αυτή που αναφέρεται το θέμα μιας και σε αυτούς,η εικόνα των Αθλητικών εκπομπών τους,είναι πραγματική ευρεία-αναμορφική,απλά δεν υπάρχει το συνοδό σήμα (flag 16:9 ή WSS) για την αυτόματη προσαρμογή της TV σε κάδρο 16:9.
(Βλ. π.χ όπως στην περίπτωση του ΣΚΑΙ και των κρατικών στην περιοχή Αθηνών και Θεσ/νίκης...)

Συμπέρασμα!
Πάρτε τους τηλέφωνο παιδιά!

Και Γρήγορα!!!
Πριν αρχίσει το γλέντι με τις περικοπές στις ΔΕΚΟ γιατί τότε,άντε να βρεθεί διαθέσιμος τεχνικός να ανέβει στο βουνό!
Απ' όσο φαίνεται-αυτήν την εποχή τουλάχιστον-υπάρχει η θέληση από διοίκηση και προσωπικό να αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους τεχνικά προβλήματα,τα οποία δεν κοστίζουν ιδιαίτερα στην εταιρεία...
 
Last edited:

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Η περίπτωση των ΑΝΤ1 και ΜΕΓΑ δεν είναι ίδια με αυτή που αναφέρεται το θέμα μιας και σε αυτούς,η εικόνα των Αθλητικών εκπομπών τους,είναι πραγματική ευρεία-αναμορφική,απλά δεν υπάρχει το συνοδό σήμα (flag 16:9 ή WSS) για την αυτόματη προσαρμογή της TV σε κάδρο 16:9.
(Βλ. π.χ όπως στην περίπτωση του ΣΚΑΙ και των κρατικών στην περιοχή Αθηνών και Θεσ/νίκης...)

Συμπέρασμα!
Πάρτε τους τηλέφωνο παιδιά!

Και Γρήγορα!!!
Πριν αρχίσει το γλέντι με τις περικοπές στις ΔΕΚΟ γιατί τότε,άντε να βρεθεί διαθέσιμος τεχνικός να ανέβει στο βουνό!
Απ' όσο φαίνεται-αυτήν την εποχή τουλάχιστον-υπάρχει η θέληση από διοίκηση και προσωπικό να αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους τεχνικά προβλήματα,τα οποία δεν κοστίζουν ιδιαίτερα στην εταιρεία...

Για τον ΑΝΤ-1 παντως βαζοντας 16/9 ή αυτόματο ή οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση πλην αυτής που ανέφερα η εικόνα παρέμενε 4/3 (για την ακρίβεια μεγαλωνε ελάχιστα αλλά απείχε πάρα πολύ απο το να γεμίσει την οθόνη)
Αυτό μου έτυχε και δεύτερη φορά σε βιντεοπροβολέα φίλου όπου βλέπαμε πάλι ANT-1 και καταφέραμε να πάρουμε σωστή εικόνα 16/9 χωρίς παραμόρφωση μετα απο δοκιμές σε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις φορμά (πάντως δεν γινόταν με 16/9 επιλογή, ούτε με απλό ζουμ, ο φίλος γραφει κι εδω κι αν το δει μπορει να το βεβαιώσει...)
 

gpappas79

New member
22 November 2010
6
Λάρισα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!

Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?[/QUOT

ναι το 34
Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου....δηλαδή η μισή Ελλάδα έχει πρόβλημα, και δεν ενδιαφέρεται κανείς!!!!!
 
Last edited:

mvasilisgr

New member
17 March 2010
14
Όλες τις ρυθμίσεις τις έχουμε δοκιμάσει αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Η εικόνα έρχεται κομμένη στους δέκτες μας.
Και για τον φίλο που ρωτάει γιατί προτιμάμε το Δοβρούτσι από το Πήλιο, η απάντηση είναι απλή. Γιατί μόνο από το Δοβρούτσι έχουμε εικόνα. Αν την γυρίσουμε προς το Πήλιο δεν θα πιάσουμε τίποτα.
 

mvasilisgr

New member
17 March 2010
14
Φαίνεται πως μας άκουσαν στην ΕΡΤ.
Τον σημερινό αγώνα τον είδαμε κανονικά χωρίς να κόβεται η εικόνα αριστερά και δεξιά.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΕ 16.9 ΒΛΕΠΩ ΜΙΣΗ

Μιλαμε για το καναλι 34 UHF ?[/QUOT

ναι το 34
Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου....δηλαδή η μισή Ελλάδα έχει πρόβλημα, και δεν ενδιαφέρεται κανείς!!!!!

Φιλε μου, εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα διοτι την καλυτερη εικονα στη ΝΕΤ (και σε καδρο 16/9 στα αθλητικα), την λαμβανω στο καναλι 27 απο την Ευβοια (λιχαδα).
Αλλα το σημα της ΝΕΤ απο τον πομπο του Δοβρουτσιου ειναι τοσο δυνατο, που φτανει ως την περιοχη μου (Δυτικη Φθιωτιδα), παρα την αποσταση και το οπτικο εμποδιο του βουνου Ορθρη. Το αποτελεσμα αυτου ειναι να μην μπορουμε να δουμε καθαρα το σημα του ΣΚΑΙ απο την Ευβοια, επισης στο καναλι 34. Αν καποιος τεχνικος-αρμοδιος της ΕΡΤ διαβαζει, κατι πρεπει να γινει.