LG 32/42LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

DARG326

New member
23 June 2010
6
Θα περιγράψω τον τρόπο που ξεκλείδωσα την 32ld450 ωστε να παίζει βιντεο απο την θύρα usb

Πρώτα απο ολα χρειαζόμαστε ενα UNIVERSAL REMOTE CONTROL
Εγω πήρα ενα ONE FOR ALL URC 3415 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ περίπου 17 ευρώ

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 0178
Το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει ξανά
Θα δείτε τώρα οτι η τηλεόραση λειτουργεί κανονικά με αυτό το remote control

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 994
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG μια φορά
Πληκτρολογούμε 00018
το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει
Πατάμε ενα οποιοδήποτε πληκτρο θέλουμε για να αποθηκεύσουμε την λειτουργεία

Τώρα πατώντας αυτό το πλήκτρο εμφανίζετε στην τηλεόραση ενα μενού εισαγωγής κωδικού
Πληκτρολογούμε με το κανονικό remote control 0413
Στο μενού που ανοιξε πηγαίνουμε στο TOOL OPTION 3
Ρυθμίζουμε
JPEG 1
DIVX 1
Κάνουμε restart στην tv και ειμαστε έτοιμοι
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Τηλεόραση LG42 LD420 με FW 03.03.11

Τι έκανα εγώ.: Εχω Ονκυο sr606 με προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο. Μετά από δοκιμές έβαλα στο προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο τον κωδικό 10856, σύμφωνα με το manual του ONKYO. (Το τηλεχειριστήριο με αυτόν τον κωδικό ενεργοποιείται μερικώς ενώ π.χ με τον κωδικό 11265 αποκτά πλήρη συμβατότητα με την τηλεόραση...)

Αυτό που ανακάλυψα τελείως τυχαία -και μας ενδιαφέρει - είναι ότι πατώντας το κουμπί 2 ενεργοποιείται η επιλογή για να βάλουμε το PIN 0413. Έπειτα ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες του DARG326 και ενεργοποίησα την δυνατοτητα player.... Προσοχή: πατώντας το κουμπί 3 ενεργοποιείται ένα άλλο servive menu με πολλές επιλογές αλλά όχι αυτή που μας ενδιαφέρει για την αναπαραγωγή από το USB...

Δεν ξέρω πόσοι τυχαίνει να έχουν LG και Onkyo, αλλά ελπίζω να φανεί χρήσιμο έστω σε μερικούς...
 
Last edited:

antofoto

New member
16 December 2010
3
Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

το έκανα με το one for all σε ld420 και παίζει τέλεια ευχαριστώ για τις πληροφορείες
 

dlqr7

New member
4 January 2011
1
Re: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Εγώ το ξεκλείδωσα με ένα universal control tomson.
Το έκανα σε μία LD350 και μία LD450.
Πρώτα συντονίζεις το universal control με την tv.

Βήμα πρώτο:

Κρατάμε πατημένο το πλήκτρο setup μέχρι το κόκκινο λαμπάκι να μείνει αναμένω. Μετά πατάμε το πλήκτρο tv και αμέσως τον κωδικό 0119.
Και το universal control έχει συνδεθεί με την τηλεόραση.


Βήμα δεύτερο:

Πατάμε ταυτόχρονα τα πλήκτρα setup και -/-- και εμφανίζεται στην οθόνη η ένδειξη να βάλουμε τους κωδικούς.
Πληκτρολογούμε για την LD350 τον κωδικό 0000 και εμφανίζεται το menu που θέλουμε.

Ρυθμίζουμε στο option 3
JPEG 1
DIVX 1

Πληκτρολογούμε για την LD450 τον κωδικό 0413 και εμφανίζεται το menu που θέλουμε.
Ρυθμίζουμε στο option 3
JPEG 1
DIVX 1
Κάνουμε restart στην tv και ειμαστε έτοιμοι
 
Last edited:

markgio

New member
24 January 2011
1
Αγόρασα την LG 37 LD420 . Μετα λύπης μου είδα οτι δεν παίζει dvx απο την usb. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό; Δοκίμασα αυτά ποθ λέτε πιο πάνω αλλα τπτ... μήπως θέλει κάποιο άλλο κωδικό;
 

leonpap

New member
23 January 2011
17
Θα περιγράψω τον τρόπο που ξεκλείδωσα την 32ld450 ωστε να παίζει βιντεο απο την θύρα usb

Πρώτα απο ολα χρειαζόμαστε ενα UNIVERSAL REMOTE CONTROL
Εγω πήρα ενα ONE FOR ALL URC 3415 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ περίπου 17 ευρώ

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 0178
Το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει ξανά
Θα δείτε τώρα οτι η τηλεόραση λειτουργεί κανονικά με αυτό το remote control

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 994
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG μια φορά
Πληκτρολογούμε 00018
το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει
Πατάμε ενα οποιοδήποτε πληκτρο θέλουμε για να αποθηκεύσουμε την λειτουργεία

Τώρα πατώντας αυτό το πλήκτρο εμφανίζετε στην τηλεόραση ενα μενού εισαγωγής κωδικού
Πληκτρολογούμε με το κανονικό remote control 0413
Στο μενού που ανοιξε πηγαίνουμε στο TOOL OPTION 3
Ρυθμίζουμε
JPEG 1
DIVX 1
Κάνουμε restart στην tv και ειμαστε έτοιμοι


Φίλε μου DARG326 σ’ ευχαριστώ για το κόλπο, δούλεψε στην 42LD550 μια χαρά με το ONE FOR ALL URC 3415.
Είσαι πρώτος.:firstprize:

Στην πρώτη προσπάθεια δεν πέτυχε αλλά με την δεύτερη έγιναν όπως τα περιγράφεις.
ΑΡΑ πρέπει να πιάνει σε όλα τα μοντέλα της σειράς LD
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Τηλεόραση LG42 LD420 με FW 03.03.11

Τι έκανα εγώ.: Εχω Ονκυο sr606 με προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο. Μετά από δοκιμές έβαλα στο προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο τον κωδικό 10856, σύμφωνα με το manual του ONKYO. (Το τηλεχειριστήριο με αυτόν τον κωδικό ενεργοποιείται μερικώς ενώ π.χ με τον κωδικό 11265 αποκτά πλήρη συμβατότητα με την τηλεόραση...)

Αυτό που ανακάλυψα τελείως τυχαία -και μας ενδιαφέρει - είναι ότι πατώντας το κουμπί 2 ενεργοποιείται η επιλογή για να βάλουμε το PIN 0413. Έπειτα ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες του DARG326 και ενεργοποίησα την δυνατοτητα player.... Προσοχή: πατώντας το κουμπί 3 ενεργοποιείται ένα άλλο servive menu με πολλές επιλογές αλλά όχι αυτή που μας ενδιαφέρει για την αναπαραγωγή από το USB...

Δεν ξέρω πόσοι τυχαίνει να έχουν LG και Onkyo, αλλά ελπίζω να φανεί χρήσιμο έστω σε μερικούς...
Προσφατα αγορασα τον Onkyo TX-SR508 και το manual εχει αλλους κωδικους απο αυτους που αναφερεις. Ωστοσο δοκιμασα αλλα τιποτα. Εχει 10 κωδικους και οι μισοι δουλευουν (με ισως καποια πληκτρα να ειναι εκτος λειτουργιας) και οι αλλοι μισοι τιποτα. Βασικα η δοκιμη εγινε σε μια LH (χακαρισμενη) και οχι σε LD την οποια εχουν ο πατερας μου και η αδελφη μου.
 

ocxf

New member
27 January 2011
15
παιδια καλησπερα...
πολυ χρησιμα ολα τα παραπανω...
αλλα επειδη μου φερανε χθες μια 42ld550 και δεν ειχα κοντα καπου να προμηθευτω universal τηλεκοντρολ δοκιμασα το παρακατω κολπακι και δουλεψε...
για κωδικο εβαλα το 0413 που βρηκα εδω μεσα και το δεχτηκε...

καλη επιτυχια σε οποιον το δοκιμασει...

http://www.youtube.com/watch?v=Zc4q2AP-QDM
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Πως βαζουμε τα καλωδια? Υπαρχουν 4 καλωδια, τα δυο ειναι η γειωση και τα αλλα ειναι αριστερο-δεξι. Πως τα φτιαχνουμε?
το λινκ για τον wav?
 

ocxf

New member
27 January 2011
15
δεν θυμαμε ακριβως φιλε δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδιασμους και καποια στιγμη δουλεψε...

προσεχε να το εχεις πολυ κοντα κατω δεξια και το ματι να κοιταει την tv...και να εχεις την ενταση τερμα...(του player με τον οποιο παιζεις το αρχειακι)

το λινκ ειναι για το wav... εχει μεσα 2 αρχεια με το ονομα serv-ok-ok

δοκιμασε τα και τα δυο...
 

ocxf

New member
27 January 2011
15
εμπα κατευθειαν στο youtube πατωντας στη επικεφαλιδα του βιντεο δηλαδη εκει που λεει http://www.youtube.com/watc...κλπ και ανοιγοντας τα σχολεια του βιντεο υπαρχει εκει το λινκ...δεν μπορω να το βαλω εδω γιατι οταν το παταω μου βγαζει με τη μια να κατεβασω...αμα σκαλωσεις πες μου να στο ανεβασω καπου...

http://www.youtube.com/watch?v=Zc4q2AP-QDM
 

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Τηλεόραση LG42 LD420 με FW 03.03.11

Τι έκανα εγώ.: Εχω Ονκυο sr606 με προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο. Μετά από δοκιμές έβαλα στο προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο τον κωδικό 10856, σύμφωνα με το manual του ONKYO. (Το τηλεχειριστήριο με αυτόν τον κωδικό ενεργοποιείται μερικώς ενώ π.χ με τον κωδικό 11265 αποκτά πλήρη συμβατότητα με την τηλεόραση...)
.
Να'στε καλα ρε παιδες.. (DARG κ' Νικος)

Εχω την 32αρα 420 και τον ΟΝΚΥΟ 707 ακομη δεν εχω βρει το fw. Σε μενα επιασε με τον κωδικο 10856 που εδωσες (τον δοκιμασα αφου παλευα αρκετη ωρα τρχοντας απο την κρεβατοκαμαρα στο σαλονι)

Μονο θεμα ειναι πως δεν βρηκα την επιλογη JPEG που αναφερει ο φιλος DARG (εαν θυμασαι σε ποια tools ηταν, βοηθα την κατασταση) μιας και δεν ξερω αν αυτος ειναι ο λογος που δεν μου παιζει τα mkv, αλλιως, avi και mp4 που δοκιμασα μεχρι τωρα, οκ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Re: Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Να'στε καλα ρε παιδες.. (DARG κ' Νικος)

Εχω την 32αρα 420 και τον ΟΝΚΥΟ 707 ακομη δεν εχω βρει το fw. Σε μενα επιασε με τον κωδικο 10856 που εδωσες (τον δοκιμασα αφου παλευα αρκετη ωρα τρχοντας απο την κρεβατοκαμαρα στο σαλονι)

Μονο θεμα ειναι πως δεν βρηκα την επιλογη JPEG που αναφερει ο φιλος DARG (εαν θυμασαι σε ποια tools ηταν, βοηθα την κατασταση) μιας και δεν ξερω αν αυτος ειναι ο λογος που δεν μου παιζει τα mkv, αλλιως, avi και mp4 που δοκιμασα μεχρι τωρα, οκ.

Το έχει ενεργοποιημένο από το εργοστάσιο το JPEG

Tool option 3

κλικ

-bye-
 

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: Απάντηση: LG 32LD450 ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΘΥΡΑΣ USB

Το έχει ενεργοποιημένο από το εργοστάσιο το JPEG

Tool option 3

κλικ

-bye-

καλα ουτε που το'δα.. ευχαριστω.
Καμια εξηγηση για τα mkv μηπως εχουμε, ειναι θεμα ρυθμισης, φταει ο συνδυασμος αρχειου εικονας και ηχου.. (δηλ. μηπως φταει που'ναι dts ενω με mp3 δεν θα εχει προβλημα) η απλα δεν τα παιζει?
 

kalogeros69

New member
8 February 2011
2
Θα περιγράψω τον τρόπο που ξεκλείδωσα την 32ld450 ωστε να παίζει βιντεο απο την θύρα usb

Πρώτα απο ολα χρειαζόμαστε ενα UNIVERSAL REMOTE CONTROL
Εγω πήρα ενα ONE FOR ALL URC 3415 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ περίπου 17 ευρώ

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 0178
Το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει ξανά
Θα δείτε τώρα οτι η τηλεόραση λειτουργεί κανονικά με αυτό το remote control

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ

Πατάμε το πλήκτρο TV μια φορά
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG και το κρατάμε πατημένο ωσπου το κοκκινο λαμπάκι να αναβοσβήσει
Πληκτρολογούμε 994
Πατάμε το πλήκτρο MAGIG μια φορά
Πληκτρολογούμε 00018
το κοκκινο λαμπάκι θα αναβοσβήσει
Πατάμε ενα οποιοδήποτε πληκτρο θέλουμε για να αποθηκεύσουμε την λειτουργεία

Τώρα πατώντας αυτό το πλήκτρο εμφανίζετε στην τηλεόραση ενα μενού εισαγωγής κωδικού
Πληκτρολογούμε με το κανονικό remote control 0413
Στο μενού που ανοιξε πηγαίνουμε στο TOOL OPTION 3
Ρυθμίζουμε
JPEG 1
DIVX 1
Κάνουμε restart στην tv και ειμαστε έτοιμοι
Darg326 μήπως ξέρεις αν προγραμματίσω την LG 32 ld450 με κάποιο universal τηλεχειριστήριο αν μετά λειτουργεί και το εργοστασιακό
ή αρκεί το universal τηλεχειριστήριο για όλες τις λειτουργίες της τηλεόρασης? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω το URC3415 (δεν υπάρχει στο Πλαίσιο) ή προτείνεις κάποιο από τα παρακάτω?:
Meliconi Fully 8 Universal Remote Control
One For All URC7931 Universal Remote Control
One For All URC7557 Universal Remote Control
Αν έχεις αμφιβολίες ότι ενδεχομένως δεν θα λειτουργήσει ή γενικότερα ότι θα υπάρχει κάποια δυσλειτουργία με κάποιο από τα παρακάτω πες μου για να πάρω το URC 3415. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Darg326!!!!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Darg326 μήπως ξέρεις αν προγραμματίσω την LG 32 ld450 με κάποιο universal τηλεχειριστήριο αν μετά λειτουργεί και το εργοστασιακό
ή αρκεί το universal τηλεχειριστήριο για όλες τις λειτουργίες της τηλεόρασης? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω το URC3415 (δεν υπάρχει στο Πλαίσιο) ή προτείνεις κάποιο από τα παρακάτω?:
Meliconi Fully 8 Universal Remote Control
One For All URC7931 Universal Remote Control
One For All URC7557 Universal Remote Control
Αν έχεις αμφιβολίες ότι ενδεχομένως δεν θα λειτουργήσει ή γενικότερα ότι θα υπάρχει κάποια δυσλειτουργία με κάποιο από τα παρακάτω πες μου για να πάρω το URC 3415. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Darg326!!!!!!

Με το One for all URC7557 το έκανα στη δική μου.

Το δικό της τηλεχειριστήριο εννοείται ότι δουλεύει για να πλοηγηθείς στο service menu και εννοείται ότι συνεχίζει να δουλεύει μετα. To universal τηλεχειριστήριο το θέλεις για τον κωδικό.
 

kalogeros69

New member
8 February 2011
2
Με το One for all URC7557 το έκανα στη δική μου.

Το δικό της τηλεχειριστήριο εννοείται ότι δουλεύει για να πλοηγηθείς στο service menu και εννοείται ότι συνεχίζει να δουλεύει μετα. To universal τηλεχειριστήριο το θέλεις για τον κωδικό.

Σ'ευχαριστώ Pleo!!!!!!Αν μπορείς λύσε μου κάποιες απορίες ακόμα. Εσύ ακολούθησες ακριβώς όπως είναι τα βήματα στο post του Darg 326 για την ίδια τηλεόραση? Έπειτα σε όλα τα στάδια της διαδικασίας χρησιμοποιούμε το universal τηλεχειριστήριο? Είχες κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα στη λειτουργία της τηλεόρασης? Και στο τέλος για το restart εννοείται ότι ανοίγουμε και κλείνουμε την τηλεόραση από το κουμπί πάνω στην τηλεόραση? Και πάλι ευχαριστώ :smile: