LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αναδημοσίευση από Δελτίο Τύπου της LG στο www.ictplus.gr

Η LG Electronics, παρουσιάζει το νέο DP1 Wi-Fi Multimedia Player, ένα κομψό και ευέλικτο player για την αναπαραγωγή αρχείων πολυμέσων, με πλούσιες δυνατότητες δικτύωσης και συνδεσιμότητας. Το πρωτοποριακό LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player παρέχει άνετη και γρήγορη πρόσβαση στο ψηφιακό περιεχόμενο από το Internet και από άλλες συσκευές αποθήκευσης, δίνοντας στους χρήστες την ελευθερία να απολαύσουν μια πραγματικά μοναδική εμπειρία οικιακής ψυχαγωγίας.

Ειδικότερα, το LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player διαθέτει πλήρη υποστήριξη ενσύρματης (10/100BASE-T) και ασύρματης (IEEE802.11n) σύνδεσης, επιτρέποντας στους καταναλωτές να προβάλλουν απευθείας στην τηλεόρασή τους περιεχόμενο όπως, βίντεο, φωτογραφίες και μουσική από τον Η/Υ ή άλλο μέσο αποθήκευσης, με κορυφαία ποιότητα ήχου και εικόνας.

Από έρευνες που διεξήγαγε η LG, διαπιστώθηκε ότι οι καταναλωτές συχνά βρίσκουν εξαιρετικά περίπλοκες τις ρυθμίσεις των συσκευών με δικτυακές δυνατότητες. Για το λόγο αυτό, το LG DP1 έχει σχεδιαστεί ειδικά ώστε απλοποιεί τη διαδικασία της αρχικής ρύθμισης, καθώς μόλις συνδεθεί στην τηλεόραση, ένας απλός και φιλικός στη χρήση οδηγός καθοδηγεί τους καταναλωτές βήμα-προς-βήμα σε όλη την πορεία. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, οι χρήστες αποκτούν άμεσα ασύρματη πρόσβαση στη βιβλιοθήκη περιεχομένου του Η/Υ, με υψηλές ταχύτητες μεταφοράς των δεδομένων που φτάνουν τα 150Mbps χάρη στο πρωτόκολλο IEEE 802.11n, το οποίο είναι συγκριτικά κατά πολύ ταχύτερο από το ευρέως διαδεδομένο IEEE802.11b που φτάνει τα 11Mbps.

Παράλληλα, το LG DP1 προσφέρει απεικόνιση υψηλής ευκρίνειας με κορυφαία ποιότητα Full HD 1080p. Επιπλέον, χάρη στην ευρεία υποστήριξη των σύγχρονων τύπων αρχείων βίντεο (MPEG4, DivX6, VC1, H.264, MJPEG SD, AVC), εικόνας (JPEG, BMP, TIFF, PNG) και ήχου (MP3, WAV, PCM, LPCM, ADPCM, BLDPCM, AAC, DTS, WMA, Dolby AC3), το DP1 προσφέρει πραγματική ελευθερία πρόσβασης και αναπαραγωγής ψηφιακού περιεχομένου, ενώ μπορεί επίσης να αναπαράγει ακόμα και ασυμπίεστα αρχεία βίντεο τύπου MKV με υπότιτλους σε μορφή .SRT.

Συμπληρωματικά, το DP1 εκμεταλλευόμενο το διπλό σύστημα δικτύωσης με ενσύρματη και ασύρματη υποστήριξη, παρέχει στους χρήστες συνεχή πρόσβαση στις πιο πρόσφατες ανανεώσεις των δημοφιλέστερων σελίδων κοινωνικής δικτύωσης και user generated content, όπως τα Facebook, YouTube, Picasa και AccuWeather. Επιπλέον, η αναζήτηση γίνεται ταχύτερη και ευκολότερη, χάρη στο εικονικό πληκτρολόγιο που προβάλλεται στην οθόνη και το οποίο μπορεί να ελεγχθεί άμεσα από το χειριστήριο που συνοδεύει το DP1.

Επιπλέον, για τους χρήστες που επιθυμούν να έχουν άμεσα πρόσβαση στα αρχεία σε άλλα αποθηκευτικά μέσα χωρίς τη χρήση δικτύωσης, το DP1 διαθέτει δύο θύρες USB 2.0, στις οποίες μπορούν να συνδεθούν συσκευές όπως εξωτερικοί σκληροί δίσκοι, φορητές μνήμες USB, laptop και κάρτες μνήμης. Το DP1 διαθέτει επίσης θύρα HDMI 1.3a για σύνδεση με την τηλεόραση, που εξασφαλίζει απεικόνιση υψηλής ευκρίνειας, ενώ οι υποδοχές optical και S/PDIF και η υποστήριξη 5.1 καναλιών και DTS Dolby, προσφέρουν περισσότερη ευελιξία στην αναπαραγωγή ήχου κορυφαίας ποιότητας.

Τέλος, εκτός από τις εντυπωσιακές δυνατότητες ασύρματης ή ενσύρματης δικτύωσης και τις φιλικές στη χρήση λειτουργίες, το DP1 ξεχωρίζει και για τη μοντέρνα και κομψή σχεδίαση του. Τα πλήκτρα ελέγχου αφής και το βολικό χειριστήριο σε συνδυασμό με την απουσία καλωδίων, εγγυώνται πως το DP1 θα ταιριάξει ιδανικά δίπλα σε οποιαδήποτε τηλεόραση και θα εναρμονιστεί πλήρως στο καθιστικό του σπιτιού.

To LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player, προσφέρει ευελιξία και αυξημένη συνδεσιμότητα στο Internet και στις βιβλιοθήκες ψηφιακού περιεχομένου των χρηστών, εισάγοντας απεριόριστες επιλογές θέασης, γιατί Life’s Good!

Τεχνικά χαρακτηριστικά LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player
  • Διαστάσεις (Π x Y x Β): 265 x 88 x 26 χιλ.
  • Ποιότητα απεικόνισης Full HD 1080p (1.920 x 1.080)
  • Συνδεσιμότητα Wi-Fi 802.11 b/g/n/ DLNA / Ethernet (10/100 Mbps)
  • Cinema Mode 1080p 24Hz
  • DTS και Dolby AC3 5.1 καναλιών
  • Θύρα HDMI 1.3a
  • Θύρα USB 2.0 x 2
  • Ασύρματη πρόσβαση στις υπηρεσίες YouTube, Picasa, AccuWeather
  • Αναπαραγωγή αρχείων εικόνας (GIF, BMP, JPEG, TIF/TIFF, PNG)
  • Αναπαραγωγή αρχείων ήχου (MP3, WMA, WAV, OGG, AAC, M4A, FLAC, MKA, APE, AIF, AIFF, MP1, MP2, AC3, MPA, MP4A)
  • Αναπαραγωγή αρχείων βίντεο (DAT, MPG, MPEG, AVI, VOB, TS, MOV, XviD, MP4, MKV, M2T, M2TS, WMV, ASF, ISO, DivX, M1V, M2V, M4V, DVR-MS, FLV, M1S, M2P, IFO, TP, TRP, M4T, MTS)
  • Πλήκτρα ελέγχου αφής
  • Οδηγός αρχικής ρύθμισης Βήμα-προς-βήμα
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει γράψει κάποιο σχόλιο
καθώς είναι ένα από τα ελάχιστα επώνυμα media players
που νομίζω ότι παίζει τα πάντα, συνδέεται ασύρματα με Η/Υ και internet και έχει εξαιρετική τιμή, περίπου 120.
Το έχει κανείς;
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει γράψει κάποιο σχόλιο
καθώς είναι ένα από τα ελάχιστα επώνυμα media players
που νομίζω ότι παίζει τα πάντα, συνδέεται ασύρματα με Η/Υ και internet και έχει εξαιρετική τιμή, περίπου 120.
Το έχει κανείς;

Πως να το έχει ? Και πως να γράψει καποιος κάτι αφού ούτε η LG Hellas δεν το έχει εντάξει ακόμα στα active προιόντα της ? ( Είναι ακόμα στα δελτία τύπου.... κι αυτό μόλις πριν από 9 μέρες.)

Anyway....φαίνεται καλό όμως......
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Διάβασα σε σχόλια χρηστών στο CNET ότι δε μπορεί να διαβάσει εξωτερικό σκληρό NTFS :(
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το είδα σήμερα στο mediamarkt.
Ήταν συνδεδεμένο με μια 22αρα οθονη.
Για καλή μου τύχη είχα μία ταινια μαζι μου σε usb stick 16 GB σε ntfs format.
Έπαιξε απροβλημάτιστα με τους ελληνικούς srt υπότιτλους.
Μάλιστα εντυπωσιαστηκα με τους υπότιτλους γιατί είχαν καλό μέγεθος και ήταν τοποθετημενοι εκει που τους τοποθετω πάντα.
Δηλαδή η 1η σειρά στην εικόνα και η 2η σειρά στην μαύρη μπάρα.
Η ταινία ήταν DTS και είχα κανονικά downmix ήχο stereo μέσω hdmi.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Αυτό έχει wifi γι αυτο κανει 119 ευρω.
Στο Link που έβαλες είναι το αλλο μοντελο που δεν εχει wifi και κάνει 100 ευρω.
Μαζί με φίλο που το είδαμε ο οποίος έχει το WD Live μου είπε ότι οι υπότιτλοι στο LG απεικονίζονται πολύ καλύτερα
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Πάντως, ξαναρωτάω αν το έχει πάρει κανείς:
διάβασα σε σχόλια χρηστών στο CNET ότι δε μπορεί να διαβάσει εξωτερικό σκληρό NTFS (όχι stick).
 

kostas69

New member
9 October 2010
37
Πειραιας
Παντως θελει πολυ ψαξιμο γιατι το hxf2 εχει ακομα προβλημα με τους υποτιτλους Εγω σημερα πηρα το τριτο, που παρα το firmware, το προβλημα δε διορθωθηκε. Μαλιστα επειδη κατι ειχα ακουσει γι αυτο, ρωτησα στο media μπας και δοκιμαζα την τυχη μου μαζι του, αλλα δεν το ειχαν στον Ρεντη. Καλο κουραγιο σε οποιον το δοκιμασει πρωτος. Περιμενουμε νεα.
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Το πήρα χθες από MediaMarkt.
Τους είπα ότι αν δεν παίζει τους σκληρούς να το γυρίσω πίσω και είπαν ok.

Καλό είναι.
Γρήγορο σε ανταπόκριση. Στους πολύ μεγάλους δίσκους, πχ 1TB στην αρχή δεν τον διάβασε, αλλά μετά από λίγο τον διάβασε κανονικά.

Σε ότι αφορά τα αρχεία video
σε μένα δεν έπαιξε αρχεία .flv και .mov αν και γράφει ότι παίζει
(για τα .flv γράφει βέβαια μόνο με codec H.264)

Σε ότι αφορά την αναπαραγωγή μουσικής, βλέπει τη λίστα με τα τραγούδια, αλλά δεν είδα να μπορεί να φτιάξει playlist ή επιλογή shuffle.
Δεν το έψαξα και πολύ αλλά κάτι εμφανές δε βρήκα για αυτό.

Συνδέθηκε εύκολα με το ίντερνετ, μπορεί να προβάλει YouTube videos, μπορεί να συνδεθεί κανείς με το λογαριασμό του και να βρει τα αγαπημένα του.
Η πληκτρολόγηση των γραμμάτων είναι λίγο αργή αλλά οκ.
Έχει επίσης εφαρμογή Picassa και AccuWeather.
Για την Ελλάδα έχει 10 βασικές πόλεις.

Όταν ήταν να συνδεθεί με το pc, ζήτησε ένα id και δεν ήξερα τι εννοούσε, οπότε δεν κατάφερα να δω αν τον βλέπει.

Πάντως είναι πολύ μικρό, και γενικά το τηλεχειριστήριο είναι άμεσο.
Όταν το κλείνεις, κλείνει και ο σκληρός.

Προβληματίζομαι που δεν παίζει τα αρχεία που προανέφερα.
Ήμουν μεταξύ αυτού και του NTR-90 που γράφει και τηλεοπτικό, και αναφέρει ότι παίζει τα πάντα.
Απλά εκείνο θα φτάσει τα 210 ευρώ ενώ το LG έκανε 119.
Ακόμα το σκέφτομαι μήπως το γυρίσω πίσω ή όχι...
 

agg70s

Senior Member
7 February 2010
360
Αθηνα
Απάντηση: Re: LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player

Το πήρα χθες από MediaMarkt.
Τους είπα ότι αν δεν παίζει τους σκληρούς να το γυρίσω πίσω και είπαν ok.

Καλό είναι.
Γρήγορο σε ανταπόκριση. Στους πολύ μεγάλους δίσκους, πχ 1TB στην αρχή δεν τον διάβασε, αλλά μετά από λίγο τον διάβασε κανονικά.

Σε ότι αφορά τα αρχεία video
σε μένα δεν έπαιξε αρχεία .flv και .mov αν και γράφει ότι παίζει
(για τα .flv γράφει βέβαια μόνο με codec H.264)

Σε ότι αφορά την αναπαραγωγή μουσικής, βλέπει τη λίστα με τα τραγούδια, αλλά δεν είδα να μπορεί να φτιάξει playlist ή επιλογή shuffle.
Δεν το έψαξα και πολύ αλλά κάτι εμφανές δε βρήκα για αυτό.

Συνδέθηκε εύκολα με το ίντερνετ, μπορεί να προβάλει YouTube videos, μπορεί να συνδεθεί κανείς με το λογαριασμό του και να βρει τα αγαπημένα του.
Η πληκτρολόγηση των γραμμάτων είναι λίγο αργή αλλά οκ.
Έχει επίσης εφαρμογή Picassa και AccuWeather.
Για την Ελλάδα έχει 10 βασικές πόλεις.

Όταν ήταν να συνδεθεί με το pc, ζήτησε ένα id και δεν ήξερα τι εννοούσε, οπότε δεν κατάφερα να δω αν τον βλέπει.

Πάντως είναι πολύ μικρό, και γενικά το τηλεχειριστήριο είναι άμεσο.
Όταν το κλείνεις, κλείνει και ο σκληρός.

Προβληματίζομαι που δεν παίζει τα αρχεία που προανέφερα.
Ήμουν μεταξύ αυτού και του NTR-90 που γράφει και τηλεοπτικό, και αναφέρει ότι παίζει τα πάντα.
Απλά εκείνο θα φτάσει τα 210 ευρώ ενώ το LG έκανε 119.
Ακόμα το σκέφτομαι μήπως το γυρίσω πίσω ή όχι...

Καλησπερα και χρονια πολλα, τελικα το κρατησες εαν ναι γιατι επισεις και για το οχι.
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Το κράτησα. Δεν έχει κολλήσει καθόλου. Είναι γρήγορος στη λειτουργία. Έχει καλή απόδοση εικόνας και ήχου. Μου φαίνεται καλής ποιότητας κατασκευή.

Τα μείον είναι
δεν παίζει τα πάντα (flv και mov)
στο Youtube δεν παίζει τα πάντα από βίντεο, σε κάποια γράφει ότι δεν υποστηρίζεται η αναπαραγωγή στην τηλεόραση, πχ videoclip τραγουδιστών,
το οποίο είναι ξενέρωμα. Δεν ξέρω άλλα media players τι κάνουν ως προς αυτό.

Δεν ξέρω πχ το NTR90 τι θα έκανε, αν θα τα έπαιζε όλα αυτά.
Απλά δυσκολεύομαι να δώσω 220 ευρώ για no-name προϊόν.
Συστήνω σε όποιον το αγοράσει, να το πάρει από το Saturn.
Αν μέσα σε 14 μέρες δε μείνει ευχαριστημένος, παίρνει τα χρήματα πίσω.
 
Last edited:

elephant

Established Member
28 May 2009
248
ΣΗΜ.: όχι Saturn, MediaMarkt. (τα ίδια είναι απλά στο 2ο το χα πάρει που ξέρω 100% ότι επιστρέφεται)
 

agg70s

Senior Member
7 February 2010
360
Αθηνα
Σημερα στην πορτα της πολυκατοικιας βρηκα διαφημηστικο φυλαδιο του Media Mark το ειχε προσφορα 99,99 ευρω, Τελικα αξιζει αυτο το πλαιυερ, μπορει να μεταφερει απο τον mac μου με (wi-fi) μουσικη στο hi-fi που ειναι σε αλλο χωρο.
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Συμβαίνει κάτι για το οποίο επιφυλλάσσομαι αλλά το αναφέρω γιατί έχω δει και αλλού θέματα ασυμβατότητας συσκευών με LG.
Έχω συνδέσει το DP1 με ένα home theatre της Philips με έξοδο Audio LR.
Η έξοδος από το LG δίνει τρία καλώδια, λευκό, κόκκινο και κίτρινο για το βίντεο. Το βίντεο δεν το συνδέω αφού με ενδιαφέρει μόνο ο ήχος.
Για κάποιο λόγο έκτοτε το Philips μπλοκάρει και δε δίνει καθόλου ήχο.
Είναι δυνατό να συνδέεται αυτό; Το χω πάει στο σέρβις της Philips και δε μπορώ να βγάλω άκρη, οι άνθρωποι εκεί μου λένε ότι το Philips δεν έχει τίποτα...
 

agg70s

Senior Member
7 February 2010
360
Αθηνα
Απάντηση: Re: LG DP1 Wi-Fi Multimedia Player

Συμβαίνει κάτι για το οποίο επιφυλλάσσομαι αλλά το αναφέρω γιατί έχω δει και αλλού θέματα ασυμβατότητας συσκευών με LG.
Έχω συνδέσει το DP1 με ένα home theatre της Philips με έξοδο Audio LR.
Η έξοδος από το LG δίνει τρία καλώδια, λευκό, κόκκινο και κίτρινο για το βίντεο. Το βίντεο δεν το συνδέω αφού με ενδιαφέρει μόνο ο ήχος.
Για κάποιο λόγο έκτοτε το Philips μπλοκάρει και δε δίνει καθόλου ήχο.
Είναι δυνατό να συνδέεται αυτό; Το χω πάει στο σέρβις της Philips και δε μπορώ να βγάλω άκρη, οι άνθρωποι εκεί μου λένε ότι το Philips δεν έχει τίποτα...

Εχεις κατι καινουριο, συνεχιζεις την δοκιμη,στο pc μπηκες (το ειδε).