ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ SAMSUNG TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

silot73

New member
26 August 2010
83
Μετα απο επικοινωνια με τεχνικο της Σαμσουνγκ στις 22/11 πλεον για την εν λογω εταιρια το clouding και ο φωτισμος που φαινεται απο τις γωνιες της οθονης δεν ειναι προβλημα για αντικατασταση ουτε καν να ερθρει τεχνικος να την δει ειναι προβλημα της τεχνολογιας των tft lcd τηλεορασεων και μονιτορ (και συμφωνα με τα λεγομενα του το κανουν και μονιτορ των 5 και 10 χιλιαδων ευρω) και οτι το εχουν ολες και ολα απλα σε αλλα ειναι ποιο πολυ και σε αλλα ποιο λιγο και αυτοι που λενε οτι δεν εχει εχει αλλα ειναι δυσδιακριτο

Τα σχολια δικα σας
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν ειναι κατι νεο αυτο που μας λες. 3 LCD Sony που αγορασα απο το 2006 και οι τρεις ειχαν clouding.

Οταν αγοραζει καποιος LCD πρεπει να ξερει οτι σε ολες υπαρχει ανομοιομορφια η οποια εξαρταται απο τον τυπο του πανελ , τον τυπο του φωτισμου , αν εχει dimming κτλ.

Aν εχει dimming απλως καλυπτεται η ατελεια , δηλαδη υπαρχει μεν clouding η banding αλλα μπορει να μην το βλεπεις επειδη σβηνουν τα LED και το καλυπτουν.

Αν και παλι στην C8000 που εχει ενα ειδος dimming και παλι υπαρχουν πολλες αναφορες για clouding.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ SAMSUNG TV

Δεν ειναι κατι νεο αυτο που μας λες. 3 LCD Sony που αγορασα απο το 2006 και οι τρεις ειχαν clouding.

Οταν αγοραζει καποιος LCD πρεπει να ξερει οτι σε ολες υπαρχει ανομοιομορφια η οποια εξαρταται απο τον τυπο του πανελ , τον τυπο του φωτισμου , αν εχει dimming κτλ.

Aν εχει dimming απλως καλυπτεται η ατελεια , δηλαδη υπαρχει μεν clouding η banding αλλα μπορει να μην το βλεπεις επειδη σβηνουν τα LED και το καλυπτουν.

Αν και παλι στην C8000 που εχει ενα ειδος dimming και παλι υπαρχουν πολλες αναφορες για clouding.

+1 δεν είναι παράλογο αυτό που λένε . Ειναι ένα σοβαρό μειονέκτημα της τεχνολογίας αυτής και παίζει από πάνελ σε πανελ . Είναι πως θα σου κάτσει και δεν είναι μονo φαινόμενο της samsung αλλά όλως των LCD και δε νομίζω καμία εταιρία ν αντικαθιστά τα κομμάτια της εκτός αν το φαινόμενο ειναι τοσο κραυγαλέο που θεωρηθεί ελαττωματικό πανελ
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
κοιτα αμα θες να την επιστρεψεις εχει και αλλα προβληματα τα οποια δεν τα εχεις βρει που μπορω να σου πω ωστε να πεις αυτα στο σερβις.
Τι μοντελο εχεις ?
Οχι clouding δεν εχουνε ολες εμενα η samsung c750 δεν εχει
 

cppu

Established Member
24 August 2010
160
καλησσπερα παιδια.κατοχος samsung 55c8000 clouding εδω και μια βδομαδα και με επιμονη προσοχη δεν εχω παρατηρησει.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Όλες οι Lcd έχουν clouding,σε κάποιες μπορείς να το παρατηρίσεις άνετα,σε κάποιες άλλες πάλι δεν είναι εμφανές.Αυτό είναι μειωνέκτημα της συγκεκριμένης τεχνολογίας.Το local dimming ήρθε να το λύσει,αλλά με 16 περιοχές ελέγχου δεν γίνεται δουλειά...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
samsungc8000_large30.JPG


Για να δεις το clouding βαλε να δειχνει μια εικονα με κατι φωτεινο στο κεντρο.

Η εικονα παραπανω ειναι απο C8000.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
samsungc8000_large30.JPG


Για να δεις το clouding βαλε να δειχνει μια εικονα με κατι φωτεινο στο κεντρο.

Η εικονα παραπανω ειναι απο C8000.

το παραπανω ειναι προβλημα.....
εμενα σε μαυρη εικονα με ενα ασπρο κυκλο στο κεντρο ολη η οθονη δεν ειναι πισα μαυρο σαν το πλαισιο αλλα εχει ομοιομορφια καμμια σχεση με την παραπανω φωτογραφια
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Βγαλε μας μια φωτογραφια αν μπορεις νυχτα χωρις φλας.

Μονο που πρεπει να δειχνει κατι η τηλεοραση στο κεντρο οπως στο παραδειγμα.
 

silot73

New member
26 August 2010
83
samsungc8000_large30.JPG


Για να δεις το clouding βαλε να δειχνει μια εικονα με κατι φωτεινο στο κεντρο.

Η εικονα παραπανω ειναι απο C8000.

H παραπανω εικονα αντιπροσωπευει κατα 95% το clouding της δικια μου C750 στις 40" που πηρα πριν δυο εβδομαδες εμενα εχει λιγο παραπανω στο πανω αριστερα μερος
 

silot73

New member
26 August 2010
83
κοιτα αμα θες να την επιστρεψεις εχει και αλλα προβληματα τα οποια δεν τα εχεις βρει που μπορω να σου πω ωστε να πεις αυτα στο σερβις.
Τι μοντελο εχεις ?
Οχι clouding δεν εχουνε ολες εμενα η samsung c750 δεν εχει

Την ιδια εχουμε η δικια μου στις 40" την εχεις τεσταρει οπως λεει παραπανω? για πες τι αλλο προβλημα βγαζει ετσι να τους παρω να τους την σπασω λιγακι για να κανω πλακα

Αν ειναι γενικο προβλημα λογω τεχνολογιας τοτε διπλα που γραφουν για το τι μπορει να κανει η τηλεορασαρα που θα αγορασεις δηλαδη κρυσταλινη εικονα 15000 Ηz ιντερνετ και τα μαλλια της κεφαλης τους ας γραφουν ξερεις τι η τεχνολογια που αγοραζεις εχει ατελειες που δεν μας περνει να της βελτιωσουμε και για να πετυχεις καλο μαυρο πρεπει να εχει κοιμηθει με ολη την Νιγηρια ή να παρεις μια πλασμα γιατι απο την στιγμη που το παραδεχωνται μετα την αγορα ανετα μπορεις να τους κανεις μυνηση για εξαπατηση.
Σημερα πηγα σε φιλαρακι που αγορασε την c650 46" και την τσεκαραμε με παρομοια φωτο με την παραπανω εκει πλεον δεν μιλαμε για clouding αλλα για μισαωρο πριν τον κατακλυσμο ολη η οθονη με εντονο clouding εκτος απο μια μικρη περιοχη στο κεντρο και αριστερα ευτυχως που δεν πολυσκαμπαζει και εγω δεν του ειπα οτι ειναι κατι το σοβαρο και οτι οσο "καιγεται" η οθονη με τον καιρο θα λιγοστευει αλλωστε θα την ξεσκισει στο X BOX και ετσι:rifle:... αφου με το που την πηρε την εβαλε σε ρυθμιση εικονα δυναμικη για να δουμε ποσο θα αντεξει μακαριοι οι φτωχοι το πνευματι:HTEHETH63:
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
εμενα η LE46C750 δεν εχει clouding

με flash
attachment.php


χωρις flash
attachment.php



ασχετα απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες με τα ματια δεν βλεπω clouding
και το 1ο κομματι που αλλαξα για καμενο πιξελ δεν ειχε ουτε αυτο clouding
 

Attachments

  • DSC00118.jpg
    DSC00118.jpg
    42.9 KB · Views: 500
  • DSC00120.jpg
    DSC00120.jpg
    13.6 KB · Views: 498

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
δεν εχω και εγω
εβαλα τα παντα στο φουλ η δεν φενεται εβαλα το ματη πάνω στο γυαλί της οθόνης
τιποτα
ισως καπιος πολη εμπηρος να το εβλεπε
το ιδα στη σαρπ ομως αν και ελαχιστο θημιζε γηπεδω ποδοσφερου που ανα γωνια το φωτηζουν η προβολης
ειναι παλια ομως αυτη και δεν εχει και τιποτα πανω 42'' με 500 ευρο αγωρα
στα νιατα της νωμιζα οτι παιζη καλα
τωρα την εχω μονο να βλεπω τα αναλογικα καναλια
 

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
SAMSUNG LE 40 C750 αυτη ειναι τηλεωραση να δης ταινια BD RIP στο MEDIA PLAYER της SAMSUNG
να παθης δεκα εγκεφαλικα απανωτα
 
Last edited:

silot73

New member
26 August 2010
83
το παραπανω ειναι προβλημα.....
εμενα σε μαυρη εικονα με ενα ασπρο κυκλο στο κεντρο ολη η οθονη δεν ειναι πισα μαυρο σαν το πλαισιο αλλα εχει ομοιομορφια καμμια σχεση με την παραπανω φωτογραφια

Nαι ειναι προβλημα σημασια εχει ομως οτι για αυτο που εσυ λες προβλημα και ορθως το λες η Samsung σου λεει ας προσεχες..... πλεον
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
SAMSUNG LE 40 C750 αυτη ειναι τηλεωραση να δης ταινια BD RIP στο MEDIA PLAYER της SAMSUNG
να παθης δεκα εγκεφαλικα απανωτα

Αμα είναι να πάθω εγκεφαλικό απο μια κ***τηλεόραση, τότε να μου λείπει το βύσσινο...
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Μετα απο επικοινωνια με τεχνικο της Σαμσουνγκ στις 22/11 πλεον για την εν λογω εταιρια το clouding και ο φωτισμος που φαινεται απο τις γωνιες της οθονης δεν ειναι προβλημα για αντικατασταση ουτε καν να ερθρει τεχνικος να την δει ειναι προβλημα της τεχνολογιας των tft lcd τηλεορασεων και μονιτορ (και συμφωνα με τα λεγομενα του το κανουν και μονιτορ των 5 και 10 χιλιαδων ευρω) και οτι το εχουν ολες και ολα απλα σε αλλα ειναι ποιο πολυ και σε αλλα ποιο λιγο και αυτοι που λενε οτι δεν εχει εχει αλλα ειναι δυσδιακριτο

Τα σχολια δικα σας

Τι θα πει πολυ και λιγο? Aν ειναι λιγο παει καλα. Αν ομως ειναι πολυ και βλεπεις συννεφα μεσα στις σκοτεινες σκηνες, ειναι βλαβη.
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
εμενα η 40β650 ειναι γεματη με συννεφια.εχω ξενερωσει τοσο που θα την πουλησω μιας και ειμαι απαιτητικος απο μια τηλεοραση.εστω και οτι φαινεται με ξενερωνει.σε καμια αλλη σαμσουνγκ δεν ειχα προβλημα και παλι σαμσουνγκ θα παρω
 

chris_goode

New member
12 February 2010
70
Βρε παιδιά και η δικιά μου 46c750 έχει από δαύτο το clouding αλλά μόνο όταν αλλάζεις κανάλι μέχρι να βρει το καινούριο ή την αφήνεις χωρίς σήμα.. Όταν πάρει σήμα και ιδιαίτερα ψηφιακό δεν υπάρχει τίποτα (από digea και player), μόνο μαύρο σε σημείο που καταλαβαίνεις τη διαφορά στη μετάβαση στο απόλυτο μαύρο. Είναι και θέμα ρυθμίσεων του backlight αλλά και πάλι στις στάσιμες εικόνες (χωρίς σήμα) δε γλυτώνεις πολλά πράγματα. Ουσιαστικά το έχω συνηθίσει μιας και δεν επηρεάζει το υλικό αναπαραγωγής. Μήπως μιλάμε για άλλου είδους clouding? Το δικό μου μοιάζει αρκετά με στατικό.. Μήπως όντως είναι ελλάτωμα των LCD αλλά μόνο όταν δεν παίζουν ψηφιακό υλικό? Η τηλεόραση πάντως από τον Ιούνιο έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές των όσων ήρθαν από το σπίτι και δε το συζητώ για το value for money. Μη ξεχνιόμαστε είναι το entry level της samsung στο 3D! Την έχω συνδέσει δυκτιακά, τα παίζει όλα, της είχα 640Gb σκληρό επάνω στη usb χωρίς τροφοδοσία, ποτέ δεν έβγαλε σφάλμα, τώρα της έχω έναν 1.5Τ σκληρό με εξωτερικό τροφοδωτικό, τον άλλο τον σύνδεσα στον router, πάλι χωρίς προβλήματα. Παίζει με το ps3 ακόμα καλύτερα. Το μόνο θέμα που με παραξενεύει είναι που με σύνδεση στο ιντερνετ δεν έχεις τη δυνατότητα για browsing, μόνο τα applications τρέχουν, μούφα ιντερνετ tv promotion. Δίνει audio έξοδο οπτική για τον receiver, τις ματρόσκες τις καταπίνει με το καλημέρα, τα χρώματά της είναι υπέροχα η κίνησή της θέλει λίγο παίξιμο με τις ρυθμίσεις και είσαι οκ (μπορεί να γκρινιάζουμε αλλά updates τουλάχιστο βγαίνουν κάμποσα), το 3D της για την εποχή που βγήκε είναι μια χαρά. Το μόνο που δε ξέρω ακόμα είναι με 3D υλικό από δορυφόρους πως τα πάει (SKY HD ας πούμε..). Επίσης το τηλεκοντρόλ της είναι for the birds αλλά τι να κάνουμε με 1400ευρώ (internet store) δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα, πρέπει να δικαιολογήσουν και οι υπόλοιπες τις τιμές τους.