Εγκατασταση δορυφορικης τηλεορασης για ασχετους.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
Παιδια ειμαι τελειως ασχετος και θελω βοηθεια! Σκεφτομαι να βαλω δορυφορικη. Διαβασα πολλα threads εδω μεσα,εμαθα καποια πραγματα,πολλα με μπερδεψαν και τα περισσοτερα εμοιαζαν κινεζικα! :chinese:
Μενω Κερατσινι, και εχω απλη κεραια, με 2 τηλεορασεις(σαλονι,υπνοδωματιο).:a0210:

Για να βαλω Δορυφορικη θα χρειαστω:
κατοπτρο
2πλο lnb
και δεκτη.
Ξεχασα κατι;:confused:

κατοπτρο σε τι μεγεθος να κοιταξω για Αμφιαλη,ψηλα σχετικα στο βουνο;
Δεκτη εχω ενα για ψηφιακη τηλεοραση,δεν κανει; πρεπει να παρω αλλον;
Μπορειτε να μου προτεινετε κανενα ολοκληρωμενο πακετο εσεις. Αλλα οικονομικο(μεχρι 200 Ευρώ,το πολυ),για αρχη μεχρι να εξοικοιωθω λιγο;

και ακομα μια απορια... Για να πιανω απο τον Hotbird & τον Astra θα πρεπει να ανεβαινω να γυρναω το πιατο ή να του βαλω μοτερακι, σωστα; τα μοτερ προσαρμοζονται σε ολα τα κατοπτρα; και αν μπορειτε να μου προτεινετε κανενα;

Με 200 ευρω μπορω να κανω κατι;
Κατοπτρο,lnb,καλωδια;
εστω χωρις μοτερ αρχικα....
 

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
οι αποριες μου παραμενουν αλλα εχω και αλλες...
ΥΓ.τελικα λεω να το κανω σε μια τηλεοραση μια και απο οτι καταλαβα θα χρειαστω 2 δεκτες για 2 τηλεορασεις... και θελω να χαμηλωσω το κοστος για αρχη...Πιο μετα βαζω και στην 2η.Αλλα στην μια θελω απο Hotbird ή Astra ή hellas Sat... (2 δορυφορους,δεν ξερω ποιους ακομα)

Εψαξα και βρηκα....
Κατοπτρο
SAD-100Β Δορυφορικό κάτοπτρο 100cm offset από σίδερο, μέ βάση γιά 2 Lnb, τής Xtreme Europa (SAD-100B)

τιμη: 27,75

SAT-500 Diseqc 2.0 Πολυδιακόπτης 2 Χ 1 , 2 Universal Lnb γιά 1 Δέκτη (SAT-500)

*αν καταλαβα καλα θα χρειαστει ωστε τα 2 lnb να πανε σε ενα δέκτη.
τιμη: 3,96

2Χ Onlien SINGLE LNB 0,1dB Universal Single Lnb 40mm Full HD,Μονό Καθολικό 0,1dB/90mA

τιμη: 4,00 χ2=8 ευρώ

δεκτης
Power Plus Pi555 Δορυφορικός Δέκτης Ψηφιακός με υποστήριξη Linux Ethernet interface Smart Card reader, της Power Plus (Power Plus Pi555)


τιμη: 92 ευρώ

και μετα θα χρειαστω την τιμη του καλωδιου,κανα 30αρι για την βαση του κατοπτρου, την τιμη της πριζας και την εγκατασταση απο τον τεχνικο...

Εχω ξεχασει τιποτα; χρειαζεται κατι αλλο που δεν εχω υπολογισει;
Μπορω να βαλω τα 2 lnb σε ενα πιατο,σωστα;
Καμια σκεψη,προταση για τα προιοντα που ειδα;

Υγ. Δεν τα εχω παρει,απλα εψαξα στο ιντερνετ...Αν μπορειτε να προτεινετε κατι αλλο θα ηταν μεγαλη βοηθεια!

Ευχαριστώ
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Συνονόματε καλώς ήρθες!
Πριν σου δώσουμε καποια απάντηση πρέπει λίγο να ξεκαθαρίσουμε τι κανάλια ελπίζεις να δεις με την δορυφορική λήψη; Ψαξε λίγο στο www.lyngsat.com
Ο δέκτης της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης δεν κάνει, χρειάζεσαι δορυφορικό δέκτη και καλύτερα υψηλής ευκρίνειας για να καλύψεις όλες τις δυνατές λήψεις (και σε mpeg2 και σε mpeg4 και sd και hd).
Απο εκει και πέρα ενα πιάτο 1μ με 2 διπλά lnb και 2 απλούς πολυδιακόπτες απο 2 σε 1 σε συνδυασμό με 2 χωριστά ομοαξονικά καλώδια που θα καταλήξουν στους 2 διαφορετικούς χώρους είναι καλά για ξεκίνημα, μόνο που και στον δεύτερο χώρο για να βλέπεις διαφορετικό κανάλι απο αυτό του πρώτου χώρου χρειάζεσαι και...δεύτερο δορυφορικό δέκτη! Το μοτερ άστο για αργότερα, Astra-Hot Bird βλέπεις εύκολα με σταθερό πιάτο, ειδικό σύστημα που στηρίζει 2 lnb, τους πολυδιακόπτες που ανέφερα και συνήθως κεντράρεται η θέση των Astra ενω ο HB βγαίνει παράκεντρα.
Ελπίζω μόνο να ...μην ελπίζεις να δεις ελληνικά κανάλια ελεύθερα βέβαια...
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Θα χρειαστείς πράγματι μια κεραία ενός μέτρου (αν μπορείς πάνε σε λίγο μεγαλύτερη) δυο lnb (αυτά που γράφεις δεν τα ξέρω,μπορείς να βρει φτηνά και πιο γνωστά lnb) ένα διακόπτη 2x1 diseqc και καλώδιο.
Για δέκτη θα σου πρότεινα τον Edision Argus Mini 2in1 Combo ,πολλά καταστήματα τον έχουν στα 140 ευρώ.

Γύρω στα 200 ευρώ βγαίνουν ,η γνώμη μου είναι να δώσεις κάτι παραπάνω σε σχέση με τον Power Plus και να πας στον Mini 2in1 που είναι και hd δέκτης.

Υ.Γ: Έχω δουλέψει στο Κερατσίνι ,καλά ήταν ,χαιρετίσματα από Β.Ελλάδα.
 
Last edited:

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
ευχαριστω για τις πληροφοριες... ηθελα να βλεπω κανα ματς απο Αγγλια,Ισπανια,Ιταλια και ντοκυμαντερ οπως National Geographic ή Discovery ή History channel εστω Αγγλοφωνα για να καταλαβαινω...Ρουμανικα,Πολονικα κλπ δεν θα δω....Πιστευω να βρω στον Astra-Hot Bird. Η να δοκιμασω αλλους; ειδα μεν το lyngsat αλλα τα καναλια πολλα μου ηταν τελειως αγνωστα....

Σκεφτομουν για Νοβα αλλα 52 ευρω(με τα αθλητικα) το μηνα το θεωρω κοροιδια μονο και μονο για ελληνικο πρωταθλημα. Πιστευω οτι καλυτερα να δωσω πχ ενα ποσο κοντα στα 250(δεν θελω τρελα πραγματα,τουλαχιστον για αρχη) παρα καθε μηνα πενηνταρια....


Οσο για τα ελληνικα καναλια το διαβασα οτι δεν θα τα πιανω λιγο μετα το post αλλα καλα εκανες και μου το ειπες...Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω το εξης δεν μπορω περα απο το ομοαξονικο που θα περναει απο τη πριζα να κρατησω και το υπαρχον ωστε αν θελω να αλλαζω απλα τη κεραια στη τηλεοραση και να τα πιανω; αλλιως ενταξει και μια εσωτερικη για Κερατσινι κανει δουλεια...
οποτε για αυτο το λογο θα βαλω,αν τελικα το επιχειρησω, μονο στη μια τηλεοραση!

και ευχαριστω τον greekgreek που μου εδωσε να καταλαβω τι χρειαζομαι ακριβως για να μπορεσω να ψαξω....

εκει που εχω μπερδευτει και δεν εχω καταλαβει τι παιζει....
τα lnb ειναι ενα για καθε δορυφορο,αυτο το εμαθα.
αλλα για 2 δορυφορους θελω ενα twin lnb ή 2 μονα; η διαφορα τους ποια ειναι; ποτε χρησιμοποιω το ενα,ποτε το αλλο;
και πολυδιακοπτες εννοεις τα DISEqC;για μια τηλεοραση μονο θα χρειαστει μονο ενας,ετσι; στον οποιο θα βαλουμε τα καλωδια απο το lnb 1 και 2 και θα βγαζει σε 3ο....


Οποιαδηποτε πληροφορια την εκτιμω και ευχαριστω... Πιθανοτατα ρωταω γελοια πραγματα αλλα δεν εχω μπει στο νοημα και δεν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργει,ωστε να ξερω και τι να ψαξω....Γιατι ναι μεν θα φερω ανθρωπο να τα βαλει αλλα δεν θελω να χρυσοπληρωσω και σε προιοντα που θα μου πλασαρει....

υγ. ο δεκτης που μου προτεινεις οντως εχει 140... αν η τιμη με τα υπολοιπα δεν ξεφυγει πολυ, θα τον προτιμησω γιατι μου αρεσε απο οσο μπορεσα να καταλαβω... και hdmi ειχε και ci θυρες και conax card reader.
 
Last edited:

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
ευχαριστω για τις πληροφοριες... ηθελα να βλεπω κανα ματς απο Αγγλια,Ισπανια,Ιταλια και ντοκυμαντερ οπως National Geographic ή Discovery ή History channel εστω Αγγλοφωνα για να καταλαβαινω...Ρουμανικα,Πολονικα κλπ δεν θα δω....Πιστευω να βρω στον Astra-Hot Bird. Η να δοκιμασω αλλους; ειδα μεν το lyngsat αλλα τα καναλια πολλα μου ηταν τελειως αγνωστα....

Σκεφτομουν για Νοβα αλλα 52 ευρω(με τα αθλητικα) το μηνα το θεωρω κοροιδια μονο και μονο για ελληνικο πρωταθλημα. Πιστευω οτι καλυτερα να δωσω πχ ενα ποσο κοντα στα 250(δεν θελω τρελα πραγματα,τουλαχιστον για αρχη) παρα καθε μηνα πενηνταρια....

Τα κανάλια που αναφέρεις δεν υπάρχουν πουθενά ελεύθερα, μόνο με συνδρομη! Κάποια ματς ποδοσφαιρικά θα μπορέσεις να δεις, αλλά μην περιμένεις και πολλά. Απλά μην ενθουσιαστείς υπερβολικά για το τι θα βλέπεις και μετά απογοητευτείς.

Φυσικά υπάρχουν αξιόλογα πράγματα να δεις, αλλά αυτά που "πουλάνε", ταινίες και ποδόσφαιρο δλδ, είναι ως επί το πλέιστον, κωδικοποιημένα.

Οσο για τα ελληνικα καναλια το διαβασα οτι δεν θα τα πιανω λιγο μετα το post αλλα καλα εκανες και μου το ειπες...Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω το εξης δεν μπορω περα απο το ομοαξονικο που θα περναει απο τη πριζα να κρατησω και το υπαρχον ωστε αν θελω να αλλαζω απλα τη κεραια στη τηλεοραση και να τα πιανω; αλλιως ενταξει και μια εσωτερικη για Κερατσινι κανει δουλεια...
οποτε για αυτο το λογο θα βαλω,αν τελικα το επιχειρησω, μονο στη μια τηλεοραση!

Μπορείς να έχεις και τις 2 κεραίες με το ένα καλώδιο που θα κατεβαίνει στο σπίτι σου.

Οποιαδηποτε πληροφορια την εκτιμω και ευχαριστω... Πιθανοτατα ρωταω γελοια πραγματα αλλα δεν εχω μπει στο νοημα και δεν εχω καταλαβει ακριβως πως λειτουργει,ωστε να ξερω και τι να ψαξω....Γιατι ναι μεν θα φερω ανθρωπο να τα βαλει αλλα δεν θελω να χρυσοπληρωσω και σε προιοντα που θα μου πλασαρει....

Ώς γνωστόν, δεν υπάρχουν γελοίες ερωτήσεις παρά μόνο γελοίες απαντήσεις. Στο χώρο υπάρχουν εξαίρετοι επαγγελματίες, υπάρχουν όμως και κάτι τύποι που καραδοκούν για τον πρώτο ανυποψίαστο για να τον "μαδήσουν". Οπότε, καλά κάνεις και ρωτάς.
 

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
BlowUp51 ευχαριστώ...Τωρα ψιλοκαταλαβα πως παιζει η δουλεια...

nocarder ευχαριστώ...Καλη ιδεα να μπορω να αφησω και την παλια μου κεραια....
Μην σου πω για να μην φερω τεχνικο να κατεβασω απο αλλου το καλωδιο και με μια τρυπουλα στο τοιχο να το βαλω μεσα στο σπιτι...Εκει το προβλημα ερχεται στον εντοπισμο των μοιρων για το δορυφορο αλλα ειδα οτι υπαρχουν και τετοια μηχανηματακια που κοστιζουν πολυ φθηνοτερα απο τεχνικο....(και μην ακουσω πως θα ζησουν,γιατι 90 ευρω ειναι παρα παρα πολλα και ΔΕΝ κρεμονται απο ταρατσες οπως ελεγε αλλως σε αλλο φορουμ)


Αυτο που με προβληματισε παρα πολυ και με κραταει να μην τα παρω ακομα ειναι αυτο που ειπες για τα καναλια.και εχεις δικιο... δεν ειδα στο lyngSat τοσα οσα περιμενα... Περιμενα περισσοτερα... πηρα το περιοδικο "δορυφορικα νεα" και τα εχει μαζεμενα σε ωραια λιστα και θελω να ρωτησω το εξης. Μπορω περα απο αυτους τους 2 γυρνωντας το κατοπτρο χειροκινητα εστω να πιασω και καποιον αλλο που ισως μου αρεσει περισσοτερο ετσι;
ρωταω γιατι ειδα οτι το skysports στον Astra,skyitalia-Hotbird,al jazeera sport-nilesat 201 κλπ....


στη λιστα εγραφε καναλια,δορυφορος,μοιρες,αν ειναι ευκολη η ληψη απο Ελλαδα και διαμετρο....
Διαμετρο εννοει του κατοπτρου για την ληψη; γιατι ειναι της μορφης πχ ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10 για τον intelsaτ. τι σημαινει το ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10;οτι θα χρειαστω πιατο τουλαχιστον 2,40μ για να τον πιασω;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Εγκατασταση δορυφορικης τηλεορασης για ασχετους.

ρωταω γιατι ειδα οτι το skysports στον Astra,skyitalia-Hotbird,al jazeera sport-nilesat 201 κλπ....

Όλα αυτά είναι κλειδωμένα.

Μπορω περα απο αυτους τους 2 γυρνωντας το κατοπτρο χειροκινητα εστω να πιασω και καποιον αλλο που ισως μου αρεσει περισσοτερο ετσι;

Μπορείς να το κάνεις άν έχεις εύκολη πρόσβαση στην κεραία αλλλά είναι κουραστικό.
Μια λύση είναι η αγορά μοτέρ (50- 70 ευρώ νομίζω).

στη λιστα εγραφε καναλια,δορυφορος,μοιρες,αν ειναι ευκολη η ληψη απο Ελλαδα και διαμετρο....
Διαμετρο εννοει του κατοπτρου για την ληψη; γιατι ειναι της μορφης πχ ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10 για τον intelsaτ. τι σημαινει το ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10;οτι θα χρειαστω πιατο τουλαχιστον 2,40μ για να τον πιασω;
Κάποιοι δορυφόροι ή κάποιες δέδμες δορυφόρων θέλουν μεγάλες κεραίες.
Ανάλογα που είσαι στην Ελλάδα μπορεί να χρειαστείς 2.40 μέτρα ή 3,10μ .
 

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
Όλα αυτά είναι κλειδωμένα.
κριμα!!!Αρα μονο σε οσα λεει κρυπτογραφηση ελευθερο θα μπορω;

Μπορείς να το κάνεις άν έχεις εύκολη πρόσβαση στην κεραία αλλλά είναι κουραστικό.
Μια λύση είναι η αγορά μοτέρ (50- 70 ευρώ νομίζω).

ειναι πολυ ευκολη... ειμαι ρετιρε και θα ειναι στη ταρατσα. Αλλα δεν μπορω να διαθεσω αμεσα περισσοτερα λεφτα...Αλλα απο Ιανουαριο,να ξαναπληρωθω,μπορω να το βαλω τοτε.

Κάποιοι δορυφόροι ή κάποιες δέδμες δορυφόρων θέλουν μεγάλες κεραίες.
Ανάλογα που είσαι στην Ελλάδα μπορεί να χρειαστείς 2.40 μέτρα ή 3,10μ .

α, το ΒΔ και ΒΑ κλπ δειχνουν τι κατοπτρο χρειαζεσαι αναλογα τη γεωγραφικη σου θεση...Κριμα γιατι θα μου αρεσε ο ΙntelSat με αμερικανικα καναλια αλλα κατοπτρα 2,40 ειναι πολυ πολυ ακριβα!

τα συμπερασματα που εβγαλα ειναι οτι
με ενα κατοπτρο 1-1,40 θα μπορω να πιανω Astra,HotbirdEurobird και αλλους αλλα απο αυτα μονο τα ελευθερα δορυφορικα.
Στα ψηφιακα ομως που μπορω να πιασω απο τους δορυφορους προσεξα οτι ειναι σχεδον ολα ελευθερα και ειναι πολλα καναλια...και εκει μπορω κατι να βρω... Το Αστερας Τρ.-Ολυμπιακος πχ το δειχνει το ANT1Europe!

αφου αμερικανικα τα ξεχναω για αγγλικα καναλια ξερετε τι μεγεθος ειναι περιπου καλό;με 1,20;

Ευχαριστω ολους... εμαθα πολλα....
απογοητευτηκα λιγο με τα δορυφορικα αλλα οχι τοσο για να με αποτρεψουν να ασχοληθω... Εξαλλου απο τα ψηφιακα που θα πιανει το κατοπτρο σε σχεση με τα 15 της κεραιουλας μου θα ειναι πιστευω η μερα με τη νυχτα!

παω να ψαξω για κατοπτρο,lnb,δεκτη κλπ
αν και για δεκτη ισως καταληξω στον Edision Argus Mini 2in1 Combo που μου ειπατε μια και οπως ειπα οι θυρες ci & connax μαζι με hdmi ειναι PLUS+++.
Kαι για να ειμαι σιγουρος 100% μπορω αν θελησω να ενεργοποιησω τη Νοβα μπορω να χρησιμοποιησω το πιατο μου και τον δεκτη μου ε; Απλα την καρτα της Νοβα δεν θα πρεπει να προμηθευτω και να την βαλω στο δεκτη; Μην αγοραζω μετα ολο το πακετο της Νοβα παλι απο την αρχη.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
BlowUp51 ευχαριστώ...Τωρα ψιλοκαταλαβα πως παιζει η δουλεια...

nocarder ευχαριστώ...Καλη ιδεα να μπορω να αφησω και την παλια μου κεραια....
Μην σου πω για να μην φερω τεχνικο να κατεβασω απο αλλου το καλωδιο και με μια τρυπουλα στο τοιχο να το βαλω μεσα στο σπιτι...Εκει το προβλημα ερχεται στον εντοπισμο των μοιρων για το δορυφορο αλλα ειδα οτι υπαρχουν και τετοια μηχανηματακια που κοστιζουν πολυ φθηνοτερα απο τεχνικο....(και μην ακουσω πως θα ζησουν,γιατι 90 ευρω ειναι παρα παρα πολλα και ΔΕΝ κρεμονται απο ταρατσες οπως ελεγε αλλως σε αλλο φορουμ)

Το κρέμονται από ταράτσες είναι δική μου έκφραση σε αυτό το φόρουμ στο θέμα της Νόβα. Κάθε εγκατάσταση έχει και το κόστος της. Ευκαιρία να μάθεις τότε πως να κάνεις τοποθέτηση σε πιάτο, δεν σε υποχρεώνει κανένας με το ζόρι να πάρεις τεχνικό....


Αυτο που με προβληματισε παρα πολυ και με κραταει να μην τα παρω ακομα ειναι αυτο που ειπες για τα καναλια.και εχεις δικιο... δεν ειδα στο lyngSat τοσα οσα περιμενα... Περιμενα περισσοτερα... πηρα το περιοδικο "δορυφορικα νεα" και τα εχει μαζεμενα σε ωραια λιστα και θελω να ρωτησω το εξης. Μπορω περα απο αυτους τους 2 γυρνωντας το κατοπτρο χειροκινητα εστω να πιασω και καποιον αλλο που ισως μου αρεσει περισσοτερο ετσι;
ρωταω γιατι ειδα οτι το skysports στον Astra,skyitalia-Hotbird,al jazeera sport-nilesat 201 κλπ....


στη λιστα εγραφε καναλια,δορυφορος,μοιρες,αν ειναι ευκολη η ληψη απο Ελλαδα και διαμετρο....
Διαμετρο εννοει του κατοπτρου για την ληψη; γιατι ειναι της μορφης πχ ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10 για τον intelsaτ. τι σημαινει το ΒΔ>2.40 ΝΔ>3,10;οτι θα χρειαστω πιατο τουλαχιστον 2,40μ για να τον πιασω;

Τα υπόλοιπα με τις διαστάσεις είναι σχετικά, πες μας την περιοχή σου, δες τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να βλέπεις και εμείς θα σε βοηθήσουμε για τα υπόλοιπα....
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
κριμα!!!Αρα μονο σε οσα λεει κρυπτογραφηση ελευθερο θα μπορω; Ακριβώς, για τα υπόλοιπα θέλεις συνδρομές...



ειναι πολυ ευκολη... ειμαι ρετιρε και θα ειναι στη ταρατσα. Αλλα δεν μπορω να διαθεσω αμεσα περισσοτερα λεφτα...Αλλα απο Ιανουαριο,να ξαναπληρωθω,μπορω να το βαλω τοτε.



α, το ΒΔ και ΒΑ κλπ δειχνουν τι κατοπτρο χρειαζεσαι αναλογα τη γεωγραφικη σου θεση...Κριμα γιατι θα μου αρεσε ο ΙntelSat με αμερικανικα καναλια αλλα κατοπτρα 2,40 ειναι πολυ πολυ ακριβα!

τα συμπερασματα που εβγαλα ειναι οτι
με ενα κατοπτρο 1-1,40 θα μπορω να πιανω Astra,HotbirdEurobird και αλλους αλλα απο αυτα μονο τα ελευθερα δορυφορικα.
Στα ψηφιακα ομως που μπορω να πιασω απο τους δορυφορους προσεξα οτι ειναι σχεδον ολα ελευθερα και ειναι πολλα καναλια...και εκει μπορω κατι να βρω... Το Αστερας Τρ.-Ολυμπιακος πχ το δειχνει το ANT1Europe! Και ο Ant1 Europe θέλει συνδρομή που δεν υπάρχει στην Ελλάδα παρά μόνο σε κάποιες χώρες της Ευρώπης

αφου αμερικανικα τα ξεχναω για αγγλικα καναλια ξερετε τι μεγεθος ειναι περιπου καλό;με 1,20;

Ευχαριστω ολους... εμαθα πολλα....
απογοητευτηκα λιγο με τα δορυφορικα αλλα οχι τοσο για να με αποτρεψουν να ασχοληθω... Εξαλλου απο τα ψηφιακα που θα πιανει το κατοπτρο σε σχεση με τα 15 της κεραιουλας μου θα ειναι πιστευω η μερα με τη νυχτα!

παω να ψαξω για κατοπτρο,lnb,δεκτη κλπ
αν και για δεκτη ισως καταληξω στον Edision Argus Mini 2in1 Combo που μου ειπατε μια και οπως ειπα οι θυρες ci & connax μαζι με hdmi ειναι PLUS+++.
Kαι για να ειμαι σιγουρος 100% μπορω αν θελησω να ενεργοποιησω τη Νοβα μπορω να χρησιμοποιησω το πιατο μου και τον δεκτη μου ε; Απλα την καρτα της Νοβα δεν θα πρεπει να προμηθευτω και να την βαλω στο δεκτη; Μην αγοραζω μετα ολο το πακετο της Νοβα παλι απο την αρχη.

Σκέτη κάρτα Νόβα δεν θα βρεις. Πάει πακέτο με το δέκτη της και είναι παντρεμένη με αυτόν...
 

Filippos1984

New member
21 December 2010
14
Κερατσίνι
Ειπα σκετη γιατι μεχρι πριν λιγο καιρο η Νοβα εδινε και τον παλιο δεκτη δωρεαν. Τωρα που κοιταξα δινουν μονο αυτον με τα 129 ευρω!

Αλλα αν εβαζα,μπορουσα να μην χρησιμοποιησω τον δεκτη τον δικο τους.Η καρτα θα μπορουσε να παει στον δικο μας σε μια θεση CI,ετσι;


Αυτα.... Ευχαριστώ πολύ όλους.....
Δεν μου ερχεται καποια αλλη απορια στο μυαλο....
Αν συναντησω τιποτα στη συνεχεια εδω ειμαστε....
Οποτε κοιταω για πιατο 1,20,δεκτη,καλωδια,μετρητη σηματος,lnb και DISEqc....


Καλα Χριστούγεννα και καλες γιορτες....
Να ειστε καλα.......
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Filippos1984, δυστυχώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΠΛΕΟΝ την κάρτα της νόβα με άλλο δέκτη, πλην του δικού της. Αν είχες παλιά συνδρομή της νόβα, τότε ίσως να μπορούσες (ανάλογα με το πόσο παλιά θα ήταν η συνδρομή σου).

Τώρα πια, αυτό που κάνουν είναι να "δένουν" τα στοιχεία της κάρτας με το συγκεκριμένο δέκτη που σου πούλησαν, οπότε η κάρτα απο μόνη της δε δουλεύει αν τη βάλεις σε άλλο δέκτη!
 

yiannis1980

New member
24 May 2015
14
Γεια σας! Είπα να κάνω κι εγώ εγγραφή μιας κι έχω κάποιες απορίες επί του θέματος, παρόλο που διάβασα και κατάλαβα αρκετά για δορυφορικές εγκαταστάσεις.
Επειδή είμαι στη διαδικασία ανέγερσης οικοδομής κι επειδή δε θέλω να κάνω μαϊμουδιές μετά, θέλω να ρωτήσω:
Θέλω να έχω λήψη από 3-4 δορυφόρους άρα βάζω 1 πιάτο με 4 lnb (θα μπορούσα και 4 πιάτα αλλά δε συμφέρει)
Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω 4 δεκτες στο σπίτι. Άρα:
Μπορώ να βάλω quad lnb (4 δορυφόροι - 4 output) και μετά κάθε έξοδος μέσα από τοιχο σε κάθε δέκτη χωρίς diseqc ή multiswitch;
Πώς θα βρίσκεται ο κάθε δορυφόρος με 1 μάτι (του quad); Αν έβαζα παράκεντρα 4 lnb θα ήταν πιο εύκολο στη σύλληψη αλλά λίγο πιο μπελαλίδικο στην εγκατάσταση.
Αλλιώς (αφού δε βρίσκω diseqc με 4 output -σε λογική τιμή τουλάχιστον, αν υπάρχει κιόλας- παίρνω τις 4 εξόδους από το quad lnb ή τα 4 ανεξάρτητα lnb σε ένα πιάτο και τα βάζω σε ένα diseqc (4x1). To diseqc όμως βγάζει μία έξοδο. Πως θα πάει σε 4 δέκτες;
Μήπως παίρνω τη μία έξοδο του diseqc, τη βάζω σε ένα multiswitch και από κει παίρνω τις 4 εξόδους;
Κι αν είναι έτσι, είναι δυνατό να μην παρεμβάλλω καθόλου diseqc αλλά κατευθείαν παίρνω τις 4 εξόδους από το quad lnb ή τα 4 ανεξάρτητα lnb, τις βάζω σε ένα multiswitch και κάνω τη δουλειά μου;
Είναι δυνατό δηλαδή να έχω ως 4 δορυφόρους σε 4 δέκτες χωρίς καθόλου diseqc, μόνο με multiswitch;
Αν με παραπέμπατε και σε κάποιο gifακι τοπολογίας θα το εκτιμούσα!

Ευχαριστώ κι ελπίζω να μη σας μπέρδεψα

Μ'ενδιαφέρει περισσότερο να πειραματιστώ και να μάθω παρά να βλέπω τηλεόραση (ίσως κάποια ντοκιμαντέρ κλπ στα αγγλικά)
 

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Καλημέρα σε όλους! Αρχικα να σας ευχαριστήσω για ολη τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.

Έπειτα μερικών ημερων κατάφερα και ρύθμισα μονος μου τον OTE TV!!!! :ernaehrung004:

Αγόρασα το οικονομικό και πολύ αξιόλογο πεδιομετρο της EDISION, DSF-1 και έκανα τη ρύθμιση ομορφα και γρήγορα (αφού έπρεπε να τσεκάρω ακριβώς πως να το δουλέψω) :antlers:

Γνώμη μου για όσους έρθουν στη θέση μου:
Αγοράστε ένα πεδιόμετρο (ίδιο ή αντίστοιχο), κατεβάστε την εφαρμογή SATFinder στο κινητό σας (αν έχετε και πυξίδα τσεκάρετε τη με τη πυξίδα του κινητού) και με λίγο υπομονή θα το έχετε φτιάξει και θα απολαμβάνετε τις ταινίες, σειρές,αθλητικά πριν το καταλάβετε!

Καλημέρα και πάλι!
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Ωραίος που τα κατάφερες αλλά δε συστήνεται ο τρόπος αυτός κατά τη γνώμη μου.
 
Last edited by a moderator:

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
Καλημέρα σε όλους! Αρχικα να σας ευχαριστήσω για ολη τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.

Έπειτα μερικών ημερων κατάφερα και ρύθμισα μονος μου τον OTE TV!!!! :ernaehrung004:

Αγόρασα το οικονομικό και πολύ αξιόλογο πεδιομετρο της EDISION, DSF-1 και έκανα τη ρύθμιση ομορφα και γρήγορα (αφού έπρεπε να τσεκάρω ακριβώς πως να το δουλέψω) :antlers:

Γνώμη μου για όσους έρθουν στη θέση μου:
Αγοράστε ένα πεδιόμετρο (ίδιο ή αντίστοιχο), κατεβάστε την εφαρμογή SATFinder στο κινητό σας (αν έχετε και πυξίδα τσεκάρετε τη με τη πυξίδα του κινητού) και με λίγο υπομονή θα το έχετε φτιάξει και θα απολαμβάνετε τις ταινίες, σειρές,αθλητικά πριν το καταλάβετε!

Καλημέρα και πάλι!

Απολογισμος κόστους;;;
 
Last edited by a moderator:

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Πιάτο αλουμινίου Gibertini OP80E Aluminium> 29
LNB AP8-T2NRC << το είχα στη κατοχή μου (σε αυτα τα λεφτά αντίστοιχα το INVERTO BLACK Ultra)> 10
Καλώδιο περίπου στα 7 (20 μετρα)
Σωλήνα στήριξης και δάγκανες για τα κάγκελα ~ 5
Πεδιόμετρο Edision ESF-1 > 14.50

Σύνολο: 65 ευρω με το πεδιόμετρο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραίος που τα κατάφερες αλλά δε συστήνεται ο τρόπος αυτός κατά τη γνώμη μου.

Ευχαριστώ!
Σίγουρα θα υπάρχουν πιο σωστοί τρόποι εγκατάστασης και εύρεσης δορυφόρου απλά εγώ αναφέρω τον δικό μου τρόπο, που ίσως φανεί σε κάποιον χρήσιμος. :antlers:
 
Last edited by a moderator: