AMTC DTHD290

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Τον ανακάλυψα στο Carrefour και δεν αντιστάθηκα στην τιμή του.
Φυσικά πριν την αγορά του πήγα με ένα USB stick στο κατάστημα της Κηφισίας,όπου και το δοκίμασα στην αναπαραγωγή αρχείων Avi και MKV με εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους srt.
Όλα πήγαν καλά και έτσι τώρα βρίσκεται σπίτι μου δίπλα σε μία Philips 32" CRT για δοκιμή,με προοπτική να μετακομίσει σε μία 21" υπνοδωματίου.

Από την πρώτη επαφή μαζί του μπορώ να πω ότι είμαι γενικώς ευχαριστημένος.
Συντονίστηκε χωρίς πρόβλημα στα ψηφιακά + της ΕΡΤ-μιας και εδώ δεν πιάνω άλλα ψηφιακά προς το παρόν-οι αλλαγές από κανάλι σε κανάλι είναι γρήγορες,η ποιότητα εικόνας αρκετά καλή ενώ και μεγάλα αρχεία φωτογραφιών που δοκίμασα φόρτωσαν χωρίς πρόβλημα.
Στα πρώτα μείον που παρατήρησα,η ποιότητα κατασκευής (όχι βουρτσισμένο αλουμίνιο αλλά πλαστικό περίβλημα... :p) και η μη εμφάνιση της δεύτερης σειράς υποτίτλων όταν επιλεχθεί το Μεγάλο (3ο) μέγεθός τους από το MENU.Ύπάρχουν άλλα δύο μεγέθη (Μικρό και Κανονικό) όπου οι υπότιτλοι δεν χάνονται αλλά όποιος δε βλέπει καλά μακρυά,μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στο να τους διακρίνει.

Όσον αφορά το Dolby Digital,αυτό γίνεται downmix σε stereo για την TV ενώ εξάγεται και από την ψηφιακή coaxial που διαθέτει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Με το DTS δε γνωρίζω τι γίνεται προς το παρόν αφού δεν έχω στην κατοχή μου τέτοια αρχεία,ενώ από σκληρούς αναγνωρίζει FAT και FAT32 προς το παρόν.

Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι ένα από τα θετικά που προέκυψαν είναι,το ότι μπορώ πλέον μέσω Scart να εκμεταλλευτώ το σήμα RGB αντί του υποδεέστερου CVBS μέσω RCA των media players και να παρακολουθήσω-αν χρειαστεί-τις ματρόσκες ή τα avi μου σε CRT στην καλύτερη δυνατή ποιότητα,ελλείψει HDMI θυρών σε αυτές τις TV.
Επίσης ο δέκτης διαθέτει 2 scart τα οποία βοηθούν αρκετά στη διασύνδεσή του με άλλες συσκευές DVD/VCR :a0210:.

Αυτά προς το παρόν.Νεότερα απ'τον καινούργιο χρόνο όταν θα επιστρέψω από τις ολιγοήμερες διακοπές μου.Ότι απορία υπάρχει πείτε μου να το ψάξω το θέμα!

ΦΩΤΟ του δέκτη αλλά και των MENU του εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/album.php?u=14663


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!



.
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Τον ανακάλυψα στο Carrefour και δεν αντιστάθηκα στην τιμή του.
Φυσικά πριν την αγορά του πήγα με ένα USB stick στο κατάστημα της Κηφισίας,όπου και το δοκίμασα στην αναπαραγωγή αρχείων Avi και MKV με εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους srt.
Όλα πήγαν καλά και έτσι τώρα βρίσκεται σπίτι μου δίπλα σε μία Philips 32" CRT για δοκιμή,με προοπτική να μετακομίσει σε μία 21" υπνοδωματίου.

Από την πρώτη επαφή μαζί του μπορώ να πω ότι είμαι γενικώς ευχαριστημένος.
Συντονίστηκε χωρίς πρόβλημα στα ψηφιακά + της ΕΡΤ-μιας και εδώ δεν πιάνω άλλα ψηφιακά προς το παρόν-οι αλλαγές από κανάλι σε κανάλι είναι γρήγορες,η ποιότητα εικόνας αρκετά καλή ενώ και μεγάλα αρχεία φωτογραφιών που δοκίμασα φόρτωσαν χωρίς πρόβλημα.
Στα πρώτα μείον που παρατήρησα,η ποιότητα κατασκευής (όχι βουρτσισμένο αλουμίνιο αλλά πλαστικό περίβλημα... :p) και η μη εμφάνιση της δεύτερης σειράς υποτίτλων όταν επιλεχθεί το Μεγάλο (3ο) μέγεθός τους από το MENU.Ύπάρχουν άλλα δύο μεγέθη (Μικρό και Κανονικό) όπου οι υπότιτλοι δεν χάνονται αλλά όποιος δε βλέπει καλά μακρυά,μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στο να τους διακρίνει.

Όσον αφορά το Dolby Digital,αυτό γίνεται downmix σε stereo για την TV ενώ εξάγεται και από την ψηφιακή coaxial που διαθέτει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Με το DTS δε γνωρίζω τι γίνεται προς το παρόν αφού δεν έχω στην κατοχή μου τέτοια αρχεία,ενώ από σκληρούς αναγνωρίζει FAT και FAT32 προς το παρόν.

Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι ένα από τα θετικά που προέκυψαν είναι,το ότι μπορώ πλέον μέσω Scart να εκμεταλλευτώ το σήμα RGB αντί του υποδεέστερου CVBS μέσω RCA των media players και να παρακολουθήσω-αν χρειαστεί-τις ματρόσκες ή τα avi μου σε CRT στην καλύτερη δυνατή ποιότητα,ελλείψει HDMI θυρών σε αυτές τις TV.
Επίσης ο δέκτης διαθέτει 2 scart τα οποία βοηθούν αρκετά στη διασύνδεσή του με άλλες συσκευές DVD/VCR :a0210:.

Αυτά προς το παρόν.Νεότερα απ'τον καινούργιο χρόνο όταν θα επιστρέψω από τις ολιγοήμερες διακοπές μου.Ότι απορία υπάρχει πείτε μου να το ψάξω το θέμα!

ΦΩΤΟ του δέκτη αλλά και των MENU του εδώ :
http://www.avclub.gr/forum/album.php?u=14663


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!



.

Καλή αγορά φίλε μου και με την εγγύηση του carrefour. Αν μπορείς βάλε και μια φωτο του remote.

Καλές γιορτές σε όλους.
 

cheetos109

New member
19 May 2010
79
Απάντηση: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Αν δεν αναγνωρίζει NTFS (έκανες δοκιμή; ) τι να το κάνεις που διαβάζει MKV;
Για την γρήγορη αλλαγή καναλιών που λες, να ξέρεις ότι αυτά της ΕΡΤ αλλάζουν πάντα γρήγορα. Τα ιδιωτικά είναι που καθυστερούν.
Το πρόβλημα με τους υπότιτλους μάλλον θα πρέπει να το λύσεις χρησιμοποιόντας αρχεία με ενσωματωμμένους (το ίδιο έκανα και εγώ που έχω τον XORO 7600)

Καλές γιορτές σε όλους
 
Last edited:

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Καλό είναι που διαβάζει MKV έστω και από FAT32 , μιας και πιο πολύ το θέλω για να παρακολουθώ επεισόδια σειρών,των οποίων το μέγεθος είναι από 1-1,5 GB .
Κανονική ταινία δύσκολα θα καταφέρω να δω ολόκληρη στο υπνοδωμάτιο ... :sleep:
Υπάρχει βέβαια και η λύση των διαχωρισμένων σε δύο μέρη ταινιών ,τοποθετημένων στον ίδιο φάκελλο οπότε και πάλι όλα καλά.Σαν να αλλάζει layer ένα DVD και είσαι έτοιμος.
Δε λέω καλό θα ήταν πάντως να αναγνώριζε και NTFS :)

Λες να έχουν το ίδιο τσιπάκι και αντίστοιχα ίδιο Firmware με τον Xoro?
Ρίξε μια ματιά στις φωτό να δεις τα MENU του.Υπάρχει ομοιότητα?
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Καλή αγορά φίλε μου και με την εγγύηση του carrefour. Αν μπορείς βάλε και μια φωτο του remote.

Καλές γιορτές σε όλους.


Έτοιμη η φωτό ...
 

cheetos109

New member
19 May 2010
79
Απάντηση: Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Λες να έχουν το ίδιο τσιπάκι και αντίστοιχα ίδιο Firmware με τον Xoro?
Ρίξε μια ματιά στις φωτό να δεις τα MENU του.Υπάρχει ομοιότητα?
XAXA, ποιο ίδιο δεν μπορεί να είναι φιλαράκι. Το μενού, αλλά και το τηλεκοντρόλ είναι τα ίδια.
Και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει (χάνει την κάτω σειρά και όχι NTFS) είναι τα ίδια που είχα και εγώ με τον XORO πριν βάλω το firmware του ABEO http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1372418&postcount=564 (εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για την μετατροπή που έχουμε κάνει στον XORO και σωθήκαμε). Στον XORO ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν ότι δεν κρατούσε την αναλογία (κάδρο) οθόνης στο πρέπον. Δηλαδή κάποιες ταινίες που είχαν ανάλυση 700x300 τις έπαιζε σε 4:3 με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι τραβηγμένο πάνω και κάτω και οι ηθοποιοί να φαίνονται 2 μέτρα ο καθένας.
Με το νέο firmware λύθηκαν όλα μα όλα τα προβλήματα.
Το μόνο που χάσαμε είναι το Ελληνικό EPG, αλλά και με το αγγλικό μια χαρά βολεύεσαι.
Η απόφαση και το όποιο ρίσκο δικά σου.

Edit: Να συμπληρώσω στα μειονεκτήματα, ότι στους ξεχωριστούς υπότιτλους, συνεχίζει να χάνει ένα μέρος της κάτω γραμμής. Η λύση που έδωσα εγώ είναι να χρησιμοποιώ αρχεία μόνο με ενσωματωμένους υπότιτλους, οπότε δεν δουλεύω αρχεία MKV γιατί τους έχουν εξωτερικούς και δεν έχω χρόνο για να κάνω ενσωματώσεις. Λεπτομέρεις αν σε ενδιαφέρουν μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο thread του XORO.
 
Last edited:

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Απάντηση: Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

XAXA, ποιο ίδιο δεν μπορεί να είναι φιλαράκι. Το μενού, αλλά και το τηλεκοντρόλ είναι τα ίδια.
Και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει (χάνει την κάτω σειρά και όχι NTFS) είναι τα ίδια που είχα και εγώ με τον XORO πριν βάλω το firmware του ABEO http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1372418&postcount=564 (εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για την μετατροπή που έχουμε κάνει στον XORO και σωθήκαμε). Στον XORO ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν ότι δεν κρατούσε την αναλογία (κάδρο) οθόνης στο πρέπον. Δηλαδή κάποιες ταινίες που είχαν ανάλυση 700x300 τις έπαιζε σε 4:3 με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι τραβηγμένο πάνω και κάτω και οι ηθοποιοί να φαίνονται 2 μέτρα ο καθένας.
Με το νέο firmware λύθηκαν όλα μα όλα τα προβλήματα.
Το μόνο που χάσαμε είναι το Ελληνικό EPG, αλλά και με το αγγλικό μια χαρά βολεύεσαι.
Η απόφαση και το όποιο ρίσκο δικά σου.

Edit: Να συμπληρώσω στα μειονεκτήματα, ότι στους ξεχωριστούς υπότιτλους, συνεχίζει να χάνει ένα μέρος της κάτω γραμμής. Η λύση που έδωσα εγώ είναι να χρησιμοποιώ αρχεία μόνο με ενσωματωμένους υπότιτλους, οπότε δεν δουλεύω αρχεία MKV γιατί τους έχουν εξωτερικούς και δεν έχω χρόνο για να κάνω ενσωματώσεις. Λεπτομέρεις αν σε ενδιαφέρουν μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο thread του XORO.

Επίσης σε NTFS δεν σβήνονται τα αρχεία (με την πρώτη) και εξακολουθεί να κόβει τα αρχεία σε κομμάτια των 2GB, οπότε προς τι το NTFS;
 

johndos

New member
3 October 2010
19
Re: Απάντηση: Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Επίσης σε NTFS δεν σβήνονται τα αρχεία (με την πρώτη) και εξακολουθεί να κόβει τα αρχεία σε κομμάτια των 2GB, οπότε προς τι το NTFS;

Για να παίζεις αρχεία πχ. .mkv μεγαλύτερα από 4 GB.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Απάντηση: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Από τις photo του μενου του είναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τον lifeview not only tv που θα δεις 1-2 θέματα κάτω απ το δικό σου.. για τον lifeview έχει βγει νεότερο firmware που διορθώνει τα προβλήματα που λες (ntfs, δεύτερη γραμμή υποτίτλων στο τρίτο μέγεθος καθώς και διάφορες προσθήκες) .. οπότε δες αν έχει βγει και για τον δικό σου κάποιο παρόμοιο firmware ... όμως φυσικά και ΔΕΝ σου προτείνω να βάλεις εκείνο που έχω κάνει post σε εκείνο το θέμα καθώς μπορεί μεν να μπει αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα δουλεύει πχ το τηλεκοντρόλ σου μετά (καθώς η κάθε εταιρεία κάνει τις customιές της).. αλήθεια σε αυτό το firmware έχεις πχ timeshift ή είναι ακόμα ποιο παλιό απ αυτό που είχε το lifeview μέσα από μαμά?
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά. Παιδιά το ότι τρέχει mkv το γράφει στο κουτί? Όχι πως το αμφισβητώ αλλά αν μιλά μόνο για avi, με την ίδια λογική και άλλοι δέκτες που δέ γράφουν κάτι σχετικό στη συσκευασία μπορούν να τρέχουν mkv από USB και εμείς να χρυσοπληρώνουμε τους ακριβούς!
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Το κουτί γράφει :
Aναπαραγωγή αρχείων σε μορφή Βίντεο/MP3/JPEG
Μόνο αυτό ... Δεν αναφέρεται σε είδος αρχείων βίντεο.
Παρόλα αυτά πριν προβείς σε αγορά οποιουδήποτε δέκτη,καλό θα ήταν να τον δοκιμάσεις πρώτα ως προς τη συμβατότητά του με MKV.

Καλή χρονιά σε όλους !!!
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: Απάντηση: Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

XAXA, ποιο ίδιο δεν μπορεί να είναι φιλαράκι. Το μενού, αλλά και το τηλεκοντρόλ είναι τα ίδια.
Και τα προβλήματα που σου παρουσιάζει (χάνει την κάτω σειρά και όχι NTFS) είναι τα ίδια που είχα και εγώ με τον XORO πριν βάλω το firmware του ABEO http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1372418&postcount=564 (εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για την μετατροπή που έχουμε κάνει στον XORO και σωθήκαμε). Στον XORO ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν ότι δεν κρατούσε την αναλογία (κάδρο) οθόνης στο πρέπον. Δηλαδή κάποιες ταινίες που είχαν ανάλυση 700x300 τις έπαιζε σε 4:3 με αποτέλεσμα το αποτέλεσμα να είναι τραβηγμένο πάνω και κάτω και οι ηθοποιοί να φαίνονται 2 μέτρα ο καθένας.
Με το νέο firmware λύθηκαν όλα μα όλα τα προβλήματα.
Το μόνο που χάσαμε είναι το Ελληνικό EPG, αλλά και με το αγγλικό μια χαρά βολεύεσαι.
Η απόφαση και το όποιο ρίσκο δικά σου.

.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά !
Θα κοιτώ τα θέματά σας μήπως και βρεθεί κάποιο firmware που να διορθώνει και τους υπότιτλους.Δε νομίζω ότι δοκίμασε κανείς να περάσει στον Xoro αυτό του Life View που λύνει και τα δυό προβληματάκια ?

---------------

Το site της εταιρείας ...
http://www.szamtc.com/en/index.asp

----------------
 
Last edited:

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Τελικά τον τέσταρες για αναπαραγωγή από NTFS δίσκο? Υποθέτω πως αναγνωρίζει μόνο FAT.
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Σωστά υποθέτεις. Επίσης σήμερα τον τοποθέτησα στην 21" CRT του υπνοδωματίου και χρησιμοποίησα το 2ο SCART που διαθέτει για να συνδέσω ένα DVD player της Panasonic.
Το σήμα RGB πέρασε κανονικά μέσω του δέκτη και αναγνωρίστηκε από την TV.
Να συμπληρώσω ότι και το σήμα της κεραίας που φτάνει στην TV παραμένει δυνατό.
Έτσι η αναλογική λήψη δεν υπέστει κάποια υποβάθμιση,πράγμα που σημαίνει ότι το spliter του δέκτη είναι προσεγμένο.
Όσον αφορά το PVR δεν έχω ασχοληθεί ακόμη,μιας και τη δουλειά αυτή την κάνει ένα HDD recorder που διαθέτω και γνωρίζω πλέον καλά να χρησιμοποιώ.
 
Last edited:

koukoulis

Established Member
27 May 2007
223
Αθηνα
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49 )

Καλος δεκτης δειχνει για τα χρηματα που ζηταει !! Μια καλη εναλλακτικη αλλα λιγο πιο ακριβη (65 ευρω) ειναι της Crystal Audio. Δεν παρουσιαζει κανενα απο τα προβληματα που αναφερετε και εχει και καλη υποστηριξη ,οντας ελληνικη εταιρεια.
 

chrismasgr

New member
24 June 2010
90
Re: AMTC DTHD290 - (HD δέκτης+ΜΚV player στα 49€)

Καλά το crystal audio βασικά θα ήθελα αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο μαγαζί στο skroutz που να το έχει . Οπότε πάω σ'ενα παρόμοιο μοντέλο με το xoro που ήδη έχω και είμαι ευχαριστημένος.