Οι Καλύτερες Ταινίες για το 2010

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
μια ακομη κινηματογραφικη χρονια τελειωσε
ασ πουμε τις 3 καλυτερες ταινιες που ειδαμε
απο 1/9/2009 - 29/12/ 2010
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Φέτος ήταν χρονιά 3D. Avatar, Tron Legacy, Alice in wonderland, Shrek forever after, είναι μερικές που είδα και θυμάμαι τώρα πρόχειρα... Υπήρχαν βέβαια και ταινίες που πραγματικά με άγγιξαν όπως το 500 days of summer, Up in the air, Soul kitchen, Inception, The American. Στέλιο σόρυ δεν μπορώ να διαλέξω μόνο τρεις...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Λόγω της μετανάστευσης δεν είδα πολλές ταινίες φέτος. Μία ο λίγος χρόνος, μία οτι αρνούμαι να δώ μεταγλωτισμένες και στον διεθνή κινηματογράφο οι επιλογές είναι περιορισμένες, έχω πολύ αδρή εικόνα του τί προβλήθηκε φέτος.

Απο αυτές που είδα, θα ξεχωρίσω το Shutter Island, Inception και το UP! αν εμπίπτει στην περίοδο.
Αλλά όπως είπα έχω πολύ περιορισμένο ρεπερτόριο φέτος. Οι 3 αυτές όμως είναι απο τις λίγες που μου έχουν μείνει χαραγμένες και εύκολα θα ξανάβλεπα.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Ναι το UP ήταν πολύ σπουδαίο! Κι ας το είδα στο σπίτι. Τον Σκορσέζε δεν αξιώθηκα να τον δω ακόμα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Αvatar (κυρίως λόγω θεάματος) The Social Network (food for thinking) και μετά δυσκολίας... Ιnception (κυρίως λόγω σεναρίου και σκηνοθεσίας).

Γενικά απ' όσα είδα και σύμφωνα με τα γούστα μου, ήταν μια χρονιά κάτω του μετρίου...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

εγω στο ΝΟ 3 θα βαλω το en educacion και το 500days of summer
στο ΝΟ 2 το Ghost writer
και στο ΝΟ 1 το φοβερο Κορεατικο THE HOUSEMAID που το ειδα τυχαιως
ψαχνοντας να βρω μια ταινια της Jeon Do Yeon
που μ ειχε αφησει αφωνο απο την εμφανιση της στο SECRET SUNSINE


housemaid.jpg


στο secret sunsine 2007 ειναι η μανα
εδω η Καμαριερα
και σε μια τριτη που την ειδα ειναι η δεκαπενταχρονη μαθητρια
σε ολες ΤΟP !!!!

μετα ειναι το Ιam love και if i wand to whistle I whistle


.
 
Last edited:

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Μετά το Avatar όλα τα υπόλοιπα. Καλό ήταν το Shutter Island και καλύτερη κωμωδία (που είναι και δύσκολη σαν είδος) το She's out of my League.

Γενικά μια χρονιά που δε θα μείνει για τις καλές ταινίες της...

Οι καλύτερες στιγμές μου ήταν με animations όπως Toy Story 3 και How to Train Your Dragon.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

από ταινίες ξεχωρίζω τις:
1. Avatar
2. Tron Legacy
3. Robin Hood
4. Alice in Wonderland
5. Inception


και από Αnimations:
1. How to Train Your Dragon
2. Toy Story 3
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Ξεσκονίζω τα κιτάπια μου, ακονίζω τα μαχαίρια και επιστρέφω αύριο. Ήδη παρατήρησα ότι δεν έχει γίνει αναφορά στη Λευκή Κορδέλα.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Ξεσκονίζω τα κιτάπια μου, ακονίζω τα μαχαίρια και επιστρέφω αύριο. Ήδη παρατήρησα ότι δεν έχει γίνει αναφορά στη Λευκή Κορδέλα.

την εχουμε στα περσινα μαλλον
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

μια ακομη κινηματογραφικη χρονια τελειωσε
ασ πουμε τις 3 καλυτερες ταινιες που ειδαμε
απο 1/9/2009 - 29/12/ 2010

Ναι αλλά οι ημερομηνίες που θέτεις είναι από 1/9/2009. Και η κορδέλα βγήκε αν θυμάμαι καλά Οκτώβριο.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Αν και απολογισμούς συνηθίζω να κάνω στα τέλη Αυγούστου δεδομένου ότι τότε θεωρείται το τέλος της κινηματογραφικής χρονιάς, από τη στιγμή που άνοιξε το νήμα, θα συνεισφέρω τον οβολό μου. Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη καθώς θα ξεπεράσω το όριο των τριών ταινιών και θα παραθέσω γενικότερες εντυπώσεις. Λοιπόν από τις 1/9/2009 μέχρι σήμερα κρατάω:

- Τη Λευκή Κορδέλα του Χάνεκε, ίσως την πληρέστερη από κάθε άποψη περσινή ταινία.
- Το συγκινητικό μέχρι λυγίσματος γονάτων Kabei: η μητέρα μας του γηραιού Ιάπωνα Γιόζι Γιαμάντα (ψάξτε το, βρείτε το, αξίζει!).
- Τις δύο πιο αισιόδοξες και feel good ταινίες της χρονιάς: Micmacs, μικροαπατεώνες στα δύσκολα του Jean - Pierre Jeunet και Soul Kitchen του Φατίχ Ακίν. Πραγματικά, μετά τη θέασή τους βγαίνεις άλλος άνθρωπος.
- Τις 500 μέρες με τη Σάμερ του Μαρκ Ουέμπ γιατί δεν είναι αριστούργημα, αλλά όλοι/ες έχουμε περάσει λίγο-πολύ από εκεί.
- Τον Κυνόδοντα και τη Στρέλλα ως τις καλύτερες ελληνικές (και όχι μόνο) ταινίες της χρονιάς.
- Το Λίβανο του Σαμουέλ Μοάζ. Όταν το Das Boot γίνεται Das Tank. Με κομμένη την ανάσα!
- Το Avatar, αν και τεχνολογικά συνιστά πρωτοπορία, δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι σαν επιμύθιο κάπου το έχω ξαναδεί. Παρόλα αυτά, το απόλαυσα και άξιζε.

Ακόμα κρατάω:
- Την εντελώς black metal ατμόσφαιρα του Αντίχριστου του Trier.
- Την κεφάτη επιστροφή του Woody Allen με το Κι αν σου κάτσει;
- Το ρεσιτάλ σκηνοθεσίας του Ζακ Οντιάρ στον Προφήτη του.
- Τη φοβερή ερμηνεία του Colin Firth στο Ένας άντρας μόνος του...μόδιστρου Tom Ford.
- Την πολύ καλή επιστροφή των Scorsese και Polanski με τα Shutter Island και Ghost Writer αντίστοιχα χωρίς όμως να πιάνουν επιδόσεις του παρελθόντος.
- Το εξαίρετο ντοκιμαντέρ Σε τεντωμένο σχοινί του Τζέιμς Μαρς.
- Την απογοήτευση του Tim Burton με τη ρουτινιάρικη (για τα δεδομένα του) Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων.
- Η καλύτερη ταινία τρόμου (λαμβάνοντας υπόψη την υπο-εκπροσώπηση του είδους στις αίθουσες) ήταν το φετινό Ο Τελευταίος Εξορκισμός του γερμανού Ντάνιελ Σταμ. Μππρρρρρρρ!!!

Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου από την περσινή (και ολίγη φετινή) κινηματογραφική χρονιά την οποία παρακολούθησα από πολύ κοντά. Πλέον, λόγω αποστάσεως, δύσκολα θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλες και όλους και ελπίζω να μην κούρασα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Ο προφήτης είναι του 2009 νομίζω... μου άρεσε και μένα πολύ...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

To inception ως ενα πληρες κινηματογραφικο εργο.
Το avatar ως σταθμος στον κινηματογραφο.
Και ο Αντιχριστος για τις συζητησεις που ακολουθησαν μεχρι το ξημερωμα με αγαπημενους φιλους.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Αν και απολογισμούς συνηθίζω να κάνω στα τέλη Αυγούστου δεδομένου ότι τότε θεωρείται το τέλος της κινηματογραφικής χρονιάς, από τη στιγμή που άνοιξε το νήμα, θα συνεισφέρω τον οβολό μου. Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη καθώς θα ξεπεράσω το όριο των τριών ταινιών και θα παραθέσω γενικότερες εντυπώσεις. Λοιπόν από τις 1/9/2009 μέχρι σήμερα κρατάω:

- Τη Λευκή Κορδέλα του Χάνεκε, ίσως την πληρέστερη από κάθε άποψη περσινή ταινία.
- Το συγκινητικό μέχρι λυγίσματος γονάτων Kabei: η μητέρα μας του γηραιού Ιάπωνα Γιόζι Γιαμάντα (ψάξτε το, βρείτε το, αξίζει!).
- Τις δύο πιο αισιόδοξες και feel good ταινίες της χρονιάς: Micmacs, μικροαπατεώνες στα δύσκολα του Jean - Pierre Jeunet και Soul Kitchen του Φατίχ Ακίν. Πραγματικά, μετά τη θέασή τους βγαίνεις άλλος άνθρωπος.
- Τις 500 μέρες με τη Σάμερ του Μαρκ Ουέμπ γιατί δεν είναι αριστούργημα, αλλά όλοι/ες έχουμε περάσει λίγο-πολύ από εκεί.
- Τον Κυνόδοντα και τη Στρέλλα ως τις καλύτερες ελληνικές (και όχι μόνο) ταινίες της χρονιάς.
- Το Λίβανο του Σαμουέλ Μοάζ. Όταν το Das Boot γίνεται Das Tank. Με κομμένη την ανάσα!
- Το Avatar, αν και τεχνολογικά συνιστά πρωτοπορία, δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι σαν επιμύθιο κάπου το έχω ξαναδεί. Παρόλα αυτά, το απόλαυσα και άξιζε.

Ακόμα κρατάω:
- Την εντελώς black metal ατμόσφαιρα του Αντίχριστου του Trier.
- Την κεφάτη επιστροφή του Woody Allen με το Κι αν σου κάτσει;
- Το ρεσιτάλ σκηνοθεσίας του Ζακ Οντιάρ στον Προφήτη του.
- Τη φοβερή ερμηνεία του Colin Firth στο Ένας άντρας μόνος του...μόδιστρου Tom Ford.
- Την πολύ καλή επιστροφή των Scorsese και Polanski με τα Shutter Island και Ghost Writer αντίστοιχα χωρίς όμως να πιάνουν επιδόσεις του παρελθόντος.
- Το εξαίρετο ντοκιμαντέρ Σε τεντωμένο σχοινί του Τζέιμς Μαρς.
- Την απογοήτευση του Tim Burton με τη ρουτινιάρικη (για τα δεδομένα του) Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων.
- Η καλύτερη ταινία τρόμου (λαμβάνοντας υπόψη την υπο-εκπροσώπηση του είδους στις αίθουσες) ήταν το φετινό Ο Τελευταίος Εξορκισμός του γερμανού Ντάνιελ Σταμ. Μππρρρρρρρ!!!

Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου από την περσινή (και ολίγη φετινή) κινηματογραφική χρονιά την οποία παρακολούθησα από πολύ κοντά. Πλέον, λόγω αποστάσεως, δύσκολα θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλες και όλους και ελπίζω να μην κούρασα.

πολυ ωραιος Σωτηρη εντυπωσιακος οπως και οι ταινιες που ανεφερες

''ο τελευταιος εξορκιστης''-δεν το εχω δει - ειναι καλυτερο απο το σουηδικο ''ασε το κακο να μπει '' ?

ασ μην ξεχασω και το καλυτερο ντοκυμαντερ της χρονιας THE COVE !!


.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

πολυ ωραιος Σωτηρη εντυπωσιακος οπως και οι ταινιες που ανεφερες

''ο τελευταιος εξορκιστης''-δεν το εχω δει - ειναι καλυτερο απο το σουηδικο ''ασε το κακο να μπει '' ?

ασ μην ξεχασω και το καλυτερο ντοκυμαντερ της χρονιας THE COVE !!


.

Όχι δε θα το έλεγα. Το Άσε το κακό να μπει έχει πολύ συναίσθημα και ίσως είναι η καλύτερη ταινία τρόμου της περασμένης δεκαετίας. Ο τελευταίος εξορκισμός είναι άλλη φάση, στη λειψυδρία που υπάρχει είναι μια καλή περίπτωση και διαθέτει ορισμένες σκηνές γνήσιου τρόμου που κόβουν γόνατα και ανάσες. Αριστούργημα πάντως δεν είναι.
Ο Προφήτης είναι πράγματι περσινό αλλά αν δεν κάνω λάθος λογαριάζουμε ταινίες από 1/9/2009 οπότε είμαι μέσα στις...προθεσμίες. Άλλωστε οι περισσότερες ταινίες που αναφέρω ανήκουν στην περσινή κινηματογραφική χρονιά. Φέτος έχω δει πολύ λίγες ταινίες, πράγμα που λόγω μετακόμισής μου από την Αθήνα, θα συνεχιστεί δυστυχώς.:furious3:

Υ.Γ.1 Τα μάθατε υποθέτω. Όπου να ναι βγαίνει το αμερικανικό remake του Άσε το κακό να μπει. Από το trailer που είδα, φαντάζει ένα πιστό copy/paste του σουηδικού. Ποιο επομένως το νόημά του; Επειδή οι αμερικανοί βαριούνται να διαβάζουν υπότιτλους, κάθε αξιόλογη ταινία πρέπει να έχει και την αμερικανική εκδοχή της; Τέλος πάντων...

Υ.Γ.2 Αυτό το the cove περί τίνους πρόκειται; Είχε βγει στις αίθουσες; Ποιος ήταν ο ελληνικός τίτλος του αν βεβαίως είχε μεταφραστεί;
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Όχι δε θα το έλεγα. Το Άσε το κακό να μπει έχει πολύ συναίσθημα και ίσως είναι η καλύτερη ταινία τρόμου της περασμένης δεκαετίας. Ο τελευταίος εξορκισμός είναι άλλη φάση, στη λειψυδρία που υπάρχει είναι μια καλή περίπτωση και διαθέτει ορισμένες σκηνές γνήσιου τρόμου που κόβουν γόνατα και ανάσες. Αριστούργημα πάντως δεν είναι.
να δεις το Dear mr Cacy
και ασε τους αλλους να ψαχνονται !!!


Υ.Γ.2 Αυτό το the cove περί τίνους πρόκειται; Είχε βγει στις αίθουσες; Ποιος ήταν ο ελληνικός τίτλος του αν βεβαίως είχε μεταφραστεί;
Ο ΟΡΜΟΣ ελληνικος τιτλος
προβαλεται αυτη την εβδομαδα

Μια ομάδα ακτιβιστών προσπαθεί να κινηματογραφήσει την καθημερινή σφαγή των δελφινιών στον κόλπο του Ταϊτζί της Ιαπωνίας.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: οι καλυτερες ταινιες για το 2010

Ω ναι, διάβασα για αυτό αλλά μου είχε μείνει μόνο ο ελληνικός τίτλος στο μυαλό. Θλιβερό θέμα για όποιον είναι φιλόζωος (και ενδεχομένως όχι μόνο).