Φακοί μπρελόκ - Δυνατοί

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Καπου μέσα στα θέματα είχα διαβάσει κάποια στιγμή γι αυτόν τον φακό iTP A1EOS τον οποίο και αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Απίστευτη δύναμη σε σχέση με το μέγεθος.


A1%20EOS-2.jpg


Εχει ένα μειονέκτημα όμως σοβαρό: δεν μπορεί να χρησιμοποποιηθεί με το ένα χέρι και αυτό διότι ανάβει με το στρίψιμο της κεφαλής και όχι με κάποιο διακόπτη.

Λέω σοβαρό διότι τέτοιας κατηγορίας -μπρελόκ- φακοί είναι σύνηθες να χρησιμοποιούνται όταν κουβαλάμε κάτι, οπότε κρίνεται αναγκαία η λειτουργία τους με το ένα χέρι.
Εχει πάρει πουθενά το μάτι σας κάποιο αντίστοιχο μοντέλο εξίσου δυνατό αλλά να λειτουργεί με το ένα χέρι;


Υ.Γ. Ισως είναι καλή ευκαιρία να χρησιμοποιηθεί το παρόν θέμα αποκλειστικά για μπρελόκ φακούς που σίγουρα πάρα πολύς κόσμος χρησιμοποιεί καθημερινά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αν τον σφίξεις στο χέρι δεν στρίβει?
πόσα λούμεν είναι?
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Φακοί μπρελόκ - Δυνατοί

αν τον σφίξεις στο χέρι δεν στρίβει?
πόσα λούμεν είναι?

όχι είναι σφικτό και κατά δεύτερον έχει τρεις βαθμίδες λειτουργίας low-medium-high που λειτουργούς ως εξής:
Το στρίβεις πάει στο Low, το ξεστρίβεις γρήγορα το ξαναστρίβεις πάει στο medium, το ξεστρίβεις γρήγορα το ξαναστρίβεις πάει στο High.

Οπως καταλαβαίνεις δεν..........με ένα χέρι.
 

nitseg45

Established Member
1 December 2006
160
Θεσσσαλονικη
Για σας παιδες κι'εγω ψαχνω για ενα φακο που θα εχω μαζι με τα κλειδια μου.
Εβλεπα τους fenix ο Ε01 ειναι πολυ καλος(σε μεγεθος) και φτηνος αλλα λιγα lumens.
Ο καινουργιος Ε05 εχει καλη ισχυ και λιγο μικροτερος,αλλα βλεπω οτι δεν εχει σκαλες ,αρα κραταει λιγο.
Κατι ενδιαμεσο σε αυτες τις τιμες δεν υπαρχει?
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Εγώ παιδιά έχω τον preon 1 και παρόλο το λείο τις επιφάνειας γυρίζει τις σκάλες άνετα.Πάντως και ο fenix ld01 που έχω γυρίζει τις σκάλες πανεύκολα με ένα χέρι.Τον itp δεν τον γνωρίζω και σκεφτόμουν να παρω έναν και κανα δυο για δώρο.Υπάρχει κανείς άλλος που να τον έχει και να έχει το ίδιο πρόβλημα?Τάσο μήπως δεν τον έχεις συνηθίσει?Πάντως τέτοια φακουδάκια με μια ΑΑΑ δύσκολα θα βρείτε με πραγματικά πάνω απο 100 λούμενς και καλούς χρόνους.
 

nitseg45

Established Member
1 December 2006
160
Θεσσσαλονικη
Φιλε Παντελη καταλαβαινω οτι οσο καταναλωση εχεις τοσο κραταει.
Αυτο που ειπα για τον καινουργιο fenix E05 ειναι οτι δεν κατεβαινει σε λουμεν.
Υπαρχουν στιγμες που θες λιγο φως για πολυ ωρα (διαβασμα κτλ)
Εναν τετοιο θελουμε με μπαταρια ΑΑΑ.
Η τελικα θα παρω ενα φτηνο Ε01 με 10 λουμενς να εχω και βλεπουμε.
Εκτος εαν υπαρχει κατι αλλο??
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Τάσο υποψιάζομαι ότι επειδή είναι πολύ μικρός δεν μπορεί η παλάμη να τον κρατήσει ώστε να περιστρέψουν την κεφαλή τα δάχτυλα.

12012011335800x600.jpg

fenix ld01
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Φιλε Παντελη καταλαβαινω οτι οσο καταναλωση εχεις τοσο κραταει.
Αυτο που ειπα για τον καινουργιο fenix E05 ειναι οτι δεν κατεβαινει σε λουμεν.
Υπαρχουν στιγμες που θες λιγο φως για πολυ ωρα (διαβασμα κτλ)
Εναν τετοιο θελουμε με μπαταρια ΑΑΑ.
Η τελικα θα παρω ενα φτηνο Ε01 με 10 λουμενς να εχω και βλεπουμε.
Εκτος εαν υπαρχει κατι αλλο??
Πάρε έναν preon1.Έχει διάφορες σκάλες και για διάβασμα και μεγαλύτερες για ότι άλλο θες.Επίσης έχει κλίπ,στρόμπο,sos και δυο beacon(low,high).
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Πάρε έναν preon1.Έχει διάφορες σκάλες και για διάβασμα και μεγαλύτερες για ότι άλλο θες.Επίσης έχει κλίπ,στρόμπο,sos και δυο beacon(low,high).

5 mode+ κανουν κυκλο ή εχει κολπο να διαλέξεις τι θα ανοιγει καθε φορά?
Διοτι καλα και χρήσιμα ολα αυτα αλλα εμενα προσωπικα μου σπανε τα νευρα οι μεγάλοι κύκλοι... ειδικα για ενα τετοιο φακουδακι που το θες εδω και τωρα να δουλεψει.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
5 mode+ κανουν κυκλο ή εχει κολπο να διαλέξεις τι θα ανοιγει καθε φορά?
Διοτι καλα και χρήσιμα ολα αυτα αλλα εμενα προσωπικα μου σπανε τα νευρα οι μεγάλοι κύκλοι... ειδικα για ενα τετοιο φακουδακι που το θες εδω και τωρα να δουλεψει.
2 mode έχει.
Το ένα μοντ περιέχει 3 τρείς φωτεινότητες(low,mid,high) και το δεύτερο μόντ έχει strobe,sos,beacon high,beacon low.
Ξεκινάει πάντα με το low.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
thanks! καλό ακουγεται αν δεν μπλεκονται τα 2 Mode τοτε με 1 κουμπι...
Όχι δεν μπλέκονται καθόλου τα μόντς.Ο φακός δεν έχει κουμπί ανάβει σφίγκοντας την κεφαλή και αντίστοιχα σβήνει.Σφίγκοντας ξεσφίγκοντας γρήγορα αλλάζει φωτεινότητα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Καλά με διακόπτη δεν υπάρχει κανένας; Σιγά την επιστήμη να βάλουν ένα μικροδιακόπτη. Επειδή έχω στριφτό, δεν το ξαναρισκάρω. Οχι για τα λεφτά που είναι αστεία, αλλά για το πρακτικό του όλο θέματος που όπως σωστά επισημαίνει και ο Φρα.Πε. αυτού του είδους οι φακοί πρέπει να ανάβουν εδώ και τώρα ΑΜΕΣΑ.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Μισή ώρα και 60 lumens; :tdown:
Μιλάμε για ΑΑΑ,αυτό είναι το κακό της.Αν θες κάτι μικρό δυνατό και με διάρκεια σε αυτόν αλλά με cr123 μπαταρία http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_355&products_id=2489
ή σε αυτόν http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_429&products_id=2564 με μικρότερη διάρκεια αλλά πολύ πιο δυνατό.