Επισκευές-Αναβαθμίσεις (Παρουσίαση)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Καλησπερα σε ολους.

Ανοιγω αυτο το thread για να παρουσιασω μεσα απο αυτες τις σελιδες τις αναβαθμισεις και επισκευες που κανω σε διαφορα vintage μηχανηματα , και μεσα απο εδω θα ηθελα να συζηταμε γνωμες αποψεις και θεματα που αφορουν τα αγαπημενα μας μηχανηματα .

Στα περισσοτερα απο τα μηχανηματα που φτιαχνω εχω σχηματικα και πληρη σετ μετρησεων σε οτι αφορα προδιαγραφες και επιδοσεις τα οποια φυσικα θα διαθεσω δωρεαν σε οποιο μελος τα ζητησει .

enjoy
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

SERVICE SANSUI G4700
αρχικα το μηχανημα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση εξαιρετικα ακθαρο και καθολου πολυκαιρισμενο τα μονα προβληματα ηταν οι ηλεκτρολυτικοι στο επιμερους τροφοδοτικο και μερικοι αλλαοι γυρω γυρω καθως και οι κεντρικοι ηλεκτρλουτικοι οπου απο 8,000 mfd μετραγαν οριακα γυρω στα 6,000.

οι δουλειες που εγιναν
---- γενικος καθαρισμος ποτενσιομετρα διακοπτες και εσωωτερικος εξωτερικος
---- αλλαγη των μικρων πυκνωτων ( lxz nippon )
---- αλλαγη των μεγαλων (kmh nippon )
---- τοποθετηση dnc
---- ρυθμιση ρευματων ηρεμιας
---- αναβαθμιση phono stage
---- tuner calibration .

ολα μια χαρα μετα απο τα σχετικα το μηχανημα ειναι σε αρχικη κατασταση δουλευει τελεια το ραδιοφωνο ειναι παραπολυ ευαισθητο αλλα συναμα γλυκοηχο και γεματο ...τα υπολοιπα σταδια σε αποκριση, σωμα, χρωματα και ογκο αποδιδουν παρα πολυ ομορφα και το μηχανημα εχει τον γνωστο γλυκο ηχο εκεινης της εποχης ....
new%20camera%20001.jpg
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

εσωτερικα .... με τους πυκνωτες αλλαγμενους
new%20camera%20004.jpg


πραγματακια που βγηκαν απο μεσα

new%20camera%20005.jpg


ετοιμος για καλο δρομο !!!

new%20camera%20006.jpg
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

στο Πολυτεχνειο μας ελεγαν οτι πρεπει να δηλωνουμε Μηχανικοι Ηλεκτρονικων και οχι απλα Ηλεκτρονικοι ...εχει καποια βαση αυτο και για μενα ισως λιγο παραπανω διοτι εκτος του οτι ο πατερας μου ηταν μηχανικως ρεκτιφιαντζης επιφανειων ,συχνα π[υκνα χρειαζεται εκτος απο ηλεκτρονικες μετατροπες να κανουμε και μηχανικες .


Ο λογος γινεται για εναν AKAI AM 2400 που βρισκεται στα χερια μου αυτες τις μερες ο οποιος μια και εχει αριστη μηχανικη κατασκευη θα κανω και εγω μια επικουρικη προσπαθεια αναβαθμισης μεχρι οσοσ μπορει να παει να τον κανω τουμπανο .

Ενας απο τους βασικοτερους λογους ειναι οτι απο μηχανικης πλευρας ειναι ενα μηχανημα που εχει ντιζες ωστε ο μεταγωγος αλλα και ολα τα αλλα σηματα να ειναι μαεμενα σε μια γωνια στο πισω μερος του μηχανηματος και αρα εχει παρα ποολλες πιθανοτητες να ειναι αξαιρετικα καθαρος ....

Οσο για τα υπολοιπα θα κανω οτι καλυτερο μπορω μια και εχει αρκετα περιθωρια βελτιωσης και οταν τελειωσω θα ανεβασω καποιες φωτο με την δουλεια και τις μετρησεις ....

in between ριξτε μια ματια πως ειναι η κατασταση τωρα αυτη την στιγμη με τους πυκνωτες ξηλωμνους και τις πρωτες δουλειες να ξεκινανε....

100_1426.jpg


αγρατζουνιστη μπροστινη οψη
100_1427.jpg


λεπτομερια απο την πολυ καλη μηχανολογικη κατασκευ του επιλογεα εισοδου αλλα και του προενισχυτη πικ απ
100_1428.jpg
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

προσοχη στη λεπτομερεια της παλαιοτερης επισκευης ...οπου ο συναδελφος εχει βγαλει τα πραγματικα τρανσιστορ εξοδου του μηχανηματος ( προφανως καμμενα ) και εβαλε ενα toshiba και ενα mospec (ευτυχως ανα καναλι ) το οποιο ειναι σνα να βαλαμε σε ενα αμαξι τα αριστερα λαστιχα michelen και τα δεξια pirelli .... φυσικα εδω το προβλημα δεν ειναι ανα τα μεν η τα δε ειναι καλυτερα .... το βασικο ειναι οτι ειναι διαφορετικα

100_1429.jpg
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Αν και δεν ειναι της αρμοδιοτητος μου,νομιζω καπου αλλου πρεπει να παει αυτο το θεμα που ανοιξε ο φιλος vintage service
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Αγαπητε vintage service εχω δει στο site σου μια φωτο απο ενα Dual 621.
Εχεις κάνει service σε τέτοιο πικαπ;
Ρωτάω γιατι έχω και εγω ενα και κάποια στιγμή θέλω να το πάω κάπου...
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

καλησπερα... πραγματι εχω κανει μερικα απο αυτα ...τι προβλημα εχει το δικο σου ???
 

ChrisK4

Established Member
9 November 2010
136
Ηγουμενίτσα
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Καλησπερα σε ολους.

Ανοιγω αυτο το thread για να παρουσιασω μεσα απο αυτες τις σελιδες τις αναβαθμισεις και επισκευες που κανω σε διαφορα vintage μηχανηματα , και μεσα απο εδω θα ηθελα να συζηταμε γνωμες αποψεις και θεματα που αφορουν τα αγαπημενα μας μηχανηματα .

Στα περισσοτερα απο τα μηχανηματα που φτιαχνω εχω σχηματικα και πληρη σετ μετρησεων σε οτι αφορα προδιαγραφες και επιδοσεις τα οποια φυσικα θα διαθεσω δωρεαν σε οποιο μελος τα ζητησει .

enjoy

Φίλε Vintage Service,

Κι εγώ έχω δει το site σου και ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.

Το μηχάνημα που έχω δεν είναι και τόσο vintage, μάλλον σύγχρονο χαρακτηρίζεται αλλά επειδή δεν μπορώ να το βρω πια και μου αρέσει, θα ήθελα την γνώμη σου - συμβουλή σου στο θέμα.

Πρόκειται για έναν ac3 - DTS decoder preamplifier της Technics μοντέλο SH-AC 500D που ¨δένει¨ με έναν εξακάναλο τελικό Technics, τον SA-TX 30 Class H+.

To πρόβλημα είναι το εξής:

Μετά κόπων και εξόδων, βρήκα και έφερα ένα τέτοιο μηχάνημα (SH-AC 500D) από Αμερική.

To κακό είναι ότι δεν το χάρηκα ούτε ένα δευτερόλεπτο, καθώς με το που βγήκε από το κουτί, και έχοντας πλήρη άγνοια, η σύζυγος το έβαλε στην πρίζα! Όπως καταλαβαίνεις, στην Αμερική έχουν 120v 50H και βεβαίως με το που μπήκε στην πρίζα έκανε ένα τσαφ, έπεσε η ασφάλεια και αυτή ήταν η διάρκεια ζωής του στην ¨ Ευρωπαϊκή ¨ ήπειρο!

Το μετέπειτα επεισόδιο με την σύζυγο περιττό νομίζω να το περιγράψω!

Η ερώτηση είναι, έχεις αντιμετωπίσει στο παρελθόν αντίστοιχη περίπτωση; Σώζεται ή το κόστος θα είναι τέτοιο που δεν αξίζει να ασχοληθώ;

Κάποιος που κατέχει λίγο (όχι όμως ειδικός) και το είδε, είπε ότι τα κυκλώματα είναι εντάξει και ότι μάλλον έχει καεί ο μετασχηματιστής ή το τροφοδοτικό ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Απλά μου είπε ότι έχει τόσες απολήξεις το τροφοδοτικό και με τόσα λεπτά συρματάκια που του φαίνεται αδύνατον να τα ξανασυνδέσει σωστά ακόμα και αν βρει σωστό τροφοδοτικό.
Επαναλαμβάνω ότι ο εν λόγω κύριος δεν είναι επαγγελματίας ηλεκτρονικός, απλά χομπίστας ηλεκτρολόγος που κατέχει κάποια πράγματα.

Κάθε γνώμη - συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

τα πραγματα ειναι απλα μεχρι εναν βαθμο ...δλδ απλα αλλαζεις τον μετασχηματιστη που εχει καει ( κατα πασα πιθανοτητα ) αν εχουν καει αι απο τα δυο μηχανηματα τοτε και στα δυο μηχανηματα ... το κοστος για κατι τετοιο θα ειναι σχετικα λιγο αν βαλεις ελληνικους μετασχηματιστες ( το οποιο μην σε προβληματιζει μπορω να σου εγγυηθω οτι ειναι ιδιοι και ισως καλυτεροι)

εκει βλεπεις ενα κοστος τυπου 100-120 ευρω για τον ενισχυτη και καπου 50 για τον κοντρολερ .... απλα πραγματα ...

Τα πραγματα θα δυσκολεψουν αν για καποιο λογο οι ασφαλειες και ολα τα υπαρχοντα μεσα δεν λειτουργησαν σωστα και εχει ποοροχωρησει η ζημεια και προς τα μεσα ... εκει μπορει να ειναι κατια απλο η κατι τελειως ασυμφορο ...

Θα πρεπει να τα δω ( οσο για τα """συρματακια""" μην σε απασχολουν στο service manual αναφερονται ολα )

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Μανωλο

Senior Member
20 March 2010
534
Barcelona
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

σακη παρα πολυ ωραια δουλεια μπραβο.......χρειαζομαστε και τους επαγγελματιες και συχγαρητηρια που εχεις την διαθεση να μοιραστεις τις γνωσεις σου μαζι μας....
 

ChrisK4

Established Member
9 November 2010
136
Ηγουμενίτσα
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

τα πραγματα ειναι απλα μεχρι εναν βαθμο ...δλδ απλα αλλαζεις τον μετασχηματιστη που εχει καει ( κατα πασα πιθανοτητα ) αν εχουν καει αι απο τα δυο μηχανηματα τοτε και στα δυο μηχανηματα ... το κοστος για κατι τετοιο θα ειναι σχετικα λιγο αν βαλεις ελληνικους μετασχηματιστες ( το οποιο μην σε προβληματιζει μπορω να σου εγγυηθω οτι ειναι ιδιοι και ισως καλυτεροι)

εκει βλεπεις ενα κοστος τυπου 100-120 ευρω για τον ενισχυτη και καπου 50 για τον κοντρολερ .... απλα πραγματα ...

Τα πραγματα θα δυσκολεψουν αν για καποιο λογο οι ασφαλειες και ολα τα υπαρχοντα μεσα δεν λειτουργησαν σωστα και εχει ποοροχωρησει η ζημεια και προς τα μεσα ... εκει μπορει να ειναι κατια απλο η κατι τελειως ασυμφορο ...

Θα πρεπει να τα δω ( οσο για τα """συρματακια""" μην σε απασχολουν στο service manual αναφερονται ολα )

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.

Ο ενισχυτής δεν έπαθε τίποτα. Είναι ελληνικός. Μόνο ο προενισχυτής ήρθε από Αμερική και έπαθε ζημιά.

Απ' ότι μπόρεσα να καταλάβω από αυτά που μου είπε ο φίλος μου, προς τα μέσα δεν φαίνεται να έχει γίνει ζημιά.

Δεν με απασχολεί το θέμα ελληνικού ή ξένου μετασχηματιστή, αρκεί να δουλεύει σωστά. Εσύ άλλωστε ξέρεις καλύτερα. Φαντάζομαι πως με μια τέτοια μετατροπή θα δουλεύει και με την ελληνική τάση 220v 60h σωστά;

Φαντάζομαι πως πρέπει να σου τον στείλω ή σε βοηθάει και κάτι άλλο;

Αν ναι, πες μου τι, αλλιώς πες μου διεύθυνση και τα σχετικά.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

τοτε τα πραγματα ειναι απλα ... διευθυνσεις κλπ θα βρεις στο site οτι και να κανεις φροντισε να ειναι σωστα συσκευασμενο διαλεξε τροπο αποστολης κουριερ η πρακτορειο και στειλτο ...θεωρητικα θα ειναι απλο

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

ChrisK4

Established Member
9 November 2010
136
Ηγουμενίτσα
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

τοτε τα πραγματα ειναι απλα ... διευθυνσεις κλπ θα βρεις στο site οτι και να κανεις φροντισε να ειναι σωστα συσκευασμενο διαλεξε τροπο αποστολης κουριερ η πρακτορειο και στειλτο ...θεωρητικα θα ειναι απλο

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ΟΚ.

Σε ευχαριστώ.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
SERVICE TECHNICS SL1600

Το SL 1600 το "γνωστο" της σειρας ηρθε για service το οποιο μαλιστα ηταν και 110 volt οπου εγινε και η σχετικη μετατροπη ειναι ενα αυτοματο πικ απ της γνωστης σειρας .

Σε σχεση με το ΜΚΙΙ ειναι σχεδιασμενο με υποσασσι το οποιο αναλογα το χωρο και αναλογα το συστημα μπορει να ειναι φοβερο πλεονεκτημα η και φοβερο μειονεκτημα ....γενικοτερα ειναι μια τεχνολογια που πλεον δεν παιζει .

Στο μηχανημα αποκατασταθηκαν
---Μετασχηματιστης
--- καινουργιο καλωδιο / βυσματα
--- Ηλεκτρολυτικοι στο τροφοδοτικο
--- γενικος καθαρισμος και λιπανση
--- αφαιρεση ολων των παλιων γρασσων με θερμο αερα και βενζινη
--- ρυθμιση στροφων

Το αξιοπεριεργο σε αυτο το μηχανημα ηταν η κατασταση του γρασσου που ειχε μεσα το οποιο στην κυριολεξια ειχε γινει πετρα .Αποριας αξιον ηταν αν το γρασσο αυτο ηταν της εταιριας η το ειχε βαλει καποιος αλλος .
100_1433.jpg


front view

100_1430.jpg


upper quarters

100_1431.jpg


γρασσο
100_1432.jpg
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Re: ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ( ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

SERVICE KENWOOD KA5700

Αλλο ενα απλο και γλυκο μηχανακι απο την kenwood το οποιο ευτυχως ειναι προ computer εποχης και εχει να δωσει ολη την γλυκα που ειχαν τα μηχανηματα εκεινης της εποχης ...

Καλη κατασκευη , καλης ποιοτητας εξαρτηματα το ιδιο το μηχανημα σε πολυ καλη κατασταση ... αλλαγμα οι ηλεκτρολυτικοι μικρη αναβαθμιση στο phono stage ευκολη και απλη υποθεση ... ενα μια χαρα μηχανακι ....

enjoy
100_1434.jpg


100_1435.jpg


100_1436.jpg
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
service luxman l200

οι Luxman l 200 ειναι ενα μηχανημα το οποιο μας εχει επισκεφθει πολλες φορες τα τελευταια χρονια .... Οχι τοσο γιατι ειναι μηχανημα με προβληματα αλλα κυριως γιατι ειναι ενα καλο και γλυκο μηχανημα και απευθυνεται στον απαιτητικο ακροατη. Συμπληρωσε οτι και οπτικα ειναι ενα πολυ ομορφο μηχανακι και η εικονα ειναι κομπλε .

συνηθως θελουν ηλεκτρολυτικους γυρω γυρω δεδομενης της ευκαιριας ολο και κατι καλυτερο αλλα και κατι μεγαλυτερο βαζουμε ... για τους γνωστοιυς λογους ... καλυτερη γραμμικοτητα πεερισσοτερη διαρκεια ζωης και αντοχη σε υψηλοτερες θερμοκρασιες .

Δεν θα ελεγα οτι το αποτελεσμα ειναι θεαματικο αλλα σιγουρα τελειωμενο ειναι ενα πολυ ομοφο μηχανακι με λιγο ρευμα ηρεμιας παραπανω ενα ζευγαρακι ευαισθητα ηχεια ειναι ενα σουπερ μηχανημα .

κλασσικο προβλημα σε αυτους ειναι η σταθεροποιηση διπλα σε μια μεγαλη βαττικη για να βγαλει 24 βολτ και να αναψει το power....σε ολους κανουμε μετατροπη και βαζουμε λεντ .... που δεν εχει ολη αυτη την αναγκη για κυκλωμα .

Ψαγμενος ακροατης με λαμπατο background θεωρησε τα υψηλα του λιγο τονισμενα και του εδωσα οδηγιες να αφαιρεσει εναν boost πυκνωτη που υπηρχε στην αναδραση με σκοπο να τον κανει οσο πιο φλατ γινεται .

enjoy some photos

100_1447.jpg


100_1448.jpg


100_1449.jpg
 
Last edited:
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
service uxman lv100

μισω τα stk .. μισω και το stk 3082 που οδηγαει το αλλο STK 2240 μα καλα ??? τι ειχαν στο μυαλο τους αυτοι οι ανθρωποι....ποσα πληρωσαν οι ανθρωποι της sanyo για να γινει μοδα το 3082 ????

θλιβερο μηχανημα .... στεγνο ξερο κανενα χρωμα κανενα βαθος γενικα μια κακη κατασκευη με πολυ μετριο ηχο ....

Δεν μου αρεσε καθολου

εκανα ενα απλο καθαρισμα ( πραγματικα το ειχε αναγκη ) βρηκα μερικους ηλεκτρουτικους τσουλημενους ...τους αλλαξα και οξω απο δω !!!

αυτα .....

100_1450.jpg


100_1451.jpg


100_1452.jpg


100_1453.jpg
 
Status
Not open for further replies.