ΑΤΙ 10.12 απορια sos

audionet

Senior Member
21 October 2007
326
Γεια χαρα σε ολους σας λεβεντες.....εχοντας κατεβασει εδω και 2 μερες τους drivers 10.12 και προσπαθωντας να εχω δυο ιδιες οθονες (μονιτορ-προβολεας)δεν μπορω με τιποτα να βρω πως το κανουν.....
Mηπως ξερετε που ειναι αυτη η επιλογη στον Catalyst?
Δηλαδη να εχω επιλογη 1 και 2 με την ιδια εικονα..........

Σας ευχαριστω............
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Γεια χαρα σε ολους σας λεβεντες.....εχοντας κατεβασει εδω και 2 μερες τους drivers 10.12 και προσπαθωντας να εχω δυο ιδιες οθονες (μονιτορ-προβολεας)δεν μπορω με τιποτα να βρω πως το κανουν.....
Mηπως ξερετε που ειναι αυτη η επιλογη στον Catalyst?
Δηλαδη να εχω επιλογη 1 και 2 με την ιδια εικονα..........

Σας ευχαριστω............

Με το παλιό CCC, ή το νεότερο (beta);
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Συνδέεις την οθόνη που θες να κάνει κλωνοποίηση.
Από την κεντρική οθόνη, επιλέγεις "Επιφάνειες εργασίας και οθόνες", "Διαχείριση επιφανειών εργασίας", "Δημιουργία και ταχτοποίηση επιφανειών εργασίας".

Εκεί λογικά θα δεις την οθόνη του υπολογιστή σου ενεργή (θα έχει το 1).
Η 2η οθόνη, θα είναι κάτω. Δεξί κλικ πάνω της, και επιλογή "Αναπαραγωγή".
 

audionet

Senior Member
21 October 2007
326
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.....θα το παλεψω το βραδυ και θα δω τι θα γινει......να ειστε καλα!!!!!!:music-smiley-005::music-smiley-005:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
προφιλ και συντομευση με alt+(hotkeys) για εναλλαγη οθονης,πως κανουμε με τους καινουργιους οδηγους?
υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη hotkeys,αλλα αποθηκευση προφιλ,δεν βλεπω πουθενα...
 

Attachments

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    93.6 KB · Views: 100

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

προφιλ και συντομευση με alt+(hotkeys) για εναλλαγη οθονης,πως κανουμε με τους καινουργιους οδηγους?
υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη hotkeys,αλλα αποθηκευση προφιλ,δεν βλεπω πουθενα...

Δημήτρη,σόρρυ για το άσχετο αλλά βλέποντας το screenshot σου ,το catalyst control μου ΔΕΝ δείχνει έτσι !
Οι ρυθμίσεις,τα μενού,τα γραφικά κλπ.
Είναι οι 10.12?

Το έχεις "πειράξει" ή κατεβάσει διαφορετικά?
Ποιά κάρτα έχεις ?

Τι δεν καταλαβαίνω στην ζωή μου και τί έχω να μάθω ακόμα ????:ADFAD2:
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

Τι δεν καταλαβαίνω στην ζωή μου και τί έχω να μάθω ακόμα ????:ADFAD2:

Ότι δεν έχεις κατεβάσει τους τελευταίους Catalyst 11.01 που έχουν το νέο Catalyst Control Center 2 (υπήρχε και στους 10.12, ως προεπισκόπηση) :Banane0:
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

προφιλ και συντομευση με alt+(hotkeys) για εναλλαγη οθονης,πως κανουμε με τους καινουργιους οδηγους?
υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη hotkeys,αλλα αποθηκευση προφιλ,δεν βλεπω πουθενα...

Στο Presets>Add Presets δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Δεν έχω ασχοληθεί με profile, αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο;

attachment.php
 

Attachments

  • ccc2.jpg
    ccc2.jpg
    86.6 KB · Views: 230

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

Δημήτρη,σόρρυ για το άσχετο αλλά βλέποντας το screenshot σου ,το catalyst control μου ΔΕΝ δείχνει έτσι !
Οι ρυθμίσεις,τα μενού,τα γραφικά κλπ.
Είναι οι 10.12?

Το έχεις "πειράξει" ή κατεβάσει διαφορετικά?
Ποιά κάρτα έχεις ?


Τι δεν καταλαβαίνω στην ζωή μου και τί έχω να μάθω ακόμα ????:ADFAD2:

αυτο ακριβως που λεει ο σοτος.ειναι το κανουργιο interface των catalyst και δεν εχω βρει ακομα τα πως φτιαχνουμε προφιλ ωστε με τον γνωστο συνδυασμο 2 πληκτρων,να αλλαζει μονιτορ..
η καρτα μου ειναι sapphire 5750




Ότι δεν έχεις κατεβάσει τους τελευταίους Catalyst 11.01 που έχουν το νέο Catalyst Control Center 2 (υπήρχε και στους 10.12, ως προεπισκόπηση) :Banane0:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

Δες αυτό, το έγραφα την ώρα που απαντούσες και μάλλον δεν το είδες. Ίσως είναι αυτό που ψάχνεις...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1509310&postcount=10

αυτο εκανα,αλλα παροτι φαινεται μεσα στα hotkeys,δεν πιανει ο συνδιασμος των πληκτρων.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Στο Preferences>Hotkeys υπάρχει διαχειριστής των hotkeys, που επιλέγεις τσεκάροντας που θα είναι ενεργά και που όχι. Μήπως είναι αυτό, και μετά την δημιουργία του preset θα πρέπει να ενεργοποιηθούν τα hotkeys από αυτήν επιλογή;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

Στο Preferences>Hotkeys υπάρχει διαχειριστής των hotkeys, που επιλέγεις τσεκάροντας που θα είναι ενεργά και που όχι. Μήπως είναι αυτό, και μετά την δημιουργία του preset θα πρέπει να ενεργοποιηθούν τα hotkeys από αυτήν επιλογή;

τσεκαρισμενα ειναι,αλλα δεν...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
προφιλ και συντομευση με alt+(hotkeys) για εναλλαγη οθονης,πως κανουμε με τους καινουργιους οδηγους?
υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη hotkeys,αλλα αποθηκευση προφιλ,δεν βλεπω πουθενα...

μπορει καποιος να βοηθησει...?
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο παρακάτω. Έβαλα στο preferences>hotkeys την επιλογή αλλαγής mapping του display με τα Alt+Shift+M (τυχαία επιλογή) και δουλεύει. Εναλλάσεται η τηλεόραση με το μόνιτορ ως κύρια και δευτερεύσουσα οθόνη...

attachment.php
 

Attachments

  • hotkeys.jpg
    hotkeys.jpg
    48.1 KB · Views: 112

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΑΤΙ 10.12 απορια sos

Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο παρακάτω. Έβαλα στο preferences>hotkeys την επιλογή αλλαγής mapping του display με τα Alt+Shift+M (τυχαία επιλογή) και δουλεύει. Εναλλάσεται η τηλεόραση με το μόνιτορ ως κύρια και δευτερεύσουσα οθόνη...

attachment.php

μπραβο ρε Σωτο-θα το δοκιμασω το βραδυ.
thx..:antlers:
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
τα θέματα , που παρουσιάτηκαν σε κάποιους, με τα σπασίματα σε mkv με τους 10.12 ξεπεράστηκαν ? εγώ "φοράω" ακόμα τους 10.11. Πέρα απο το νέο interface υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που να αξίζει να τους εγκαταστήσεις?