Benq w1000+ Pro..βολικές Οικονομικες Θεασεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Καταρχας να με καλοσορισω με 3 δεκαετιες και κατι καθυστερηση στο προβολικο club!! :firstprize:

Ειπα να το κανω το μεγαλο βημα μιας και ειναι γνωστο στους κυκλους οτι μετα τη τελευταια μου εξεταση ο γιατρος διεγνωσε οτι οχι μονο δεν ακουω καλα αλλα πλεον δε βλεπω και καλα μακρια!! Οποτε τι να καθομαι να ξοδευομαι σε φακους και σκελετους πηρα τον 1000αρι + και ειδα το φως μου!!

Και με την ευκαιρια ειπα να ανοιξω αυτο εδω το νημα μιας κ πιστευω οτι υπαρχει κινησουλα γυρω απτο εν λογω μοντελο.

Και μερικες φωτος ετσι για να χουμε να σχολιαζουμε... Μικρη συσκευασια με τα ακρως απαραιτητα μεσα. Το θεικο φυσικα ειναι οτι στο τηλεκοντρολ το backlight ειναι κοκκινο!! Μπραβο στην εταιρια την πηρα με καλο ματι χιχιχιιιι. Επισης παρεχουν κ καλωδιο για συνδεση με pc.



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

Μιας και οχι πολυ σχετικος παραθετω μερικα χαρακτηριστικα οπως τα δεινει η εταιρια για μελλοντικους αγοραστες...

Τεχνολογία ΑπεικόνισηςDLP® by Texas InstrumentsΦυσική Ανάλυση1080p (1920 x 1080)Υποστηριζόμενη ΑνάλυσηVGA (640 x 480) to WUXGA (1920 x 1200)Φωτεινότητα2000 ANSI lumensΛόγος Κοντράστ3500:1 (Full on/Full off)Μέγεθος Εικόνας24” to 300”Λόγος Βεληνεκούς1.59 - 1.9 (56.8" @ 2 meter)Λόγος Zoom1.2:1Ρύθμιση Keystone Auto Keystone; Manual Vertical ± 20 DegreeΦακόςF:2.5 (Wide) ~ 2.76 (Tele), f:23.5 mm (Wide) ~ 28.2 mm (Tele)Φωτεινή Πηγή180W, 4000 / 5000 hours (Normal / Economic mode)Lamp Warranty12 months or 2,000 cumulative hours whichever comes firstΘόρυβος Λειτουργίας28 / 26 dB (Normal / Economic mode)Εμφανιζόμενα ΧρώματαFull 1.07 billion color paletteΔιάσταση Εικόνας16:9 Native, 5 aspect ratio selectableΟριζόντια Συχνότητα31 ~ 90 KHz Ρυθμός κάθετης σάρωσης50 ~ 85 HzΥποδοχές εισόδουPC:
Analog RGB: D-sub 15 pin x 1
A/V:
HDMI V1.3 x 2
Component Video: RCA x 3
S-Video: Mini Din 4 pin x 1
Composite Video: RCA x 1
Audio:
Audio L/R: RCA x 2
Stereo Mini Jack x 1
Υποδοχές εξόδουPC:
Variable Audio Out : Stereo Mini Jack x 1
Speaker: 3W x 1Ακροδέκτες ΕλέγχουSerial Connector : RS232 (D-sub 9pin) x 1
USB (Type mini B) x 1
Συμβατότητα βίντεοNTSC, PAL, SECAMHDTV Compatibility480i / 480p / 576i / 576p / 720p / 1080i / 1080pΔιαστάσεις (ΠxYxB)325 x 95 x 254 mmΒάροςNet weight: 3.4 kg.
Gross weight: 6.67 kg.Τροφοδοσία100 to 240 VAC, 50 to 60 HzΚατανάλωση ρεύματοςMax. 250W, Standby max. <1WΓλώσσες ενδείξεων οθόνηςDanish / Dutch / English / Finnish / French / German / Italian / Norwegian / Polish / Portuguese / Russian / Simplified Chinese / Spanish / Swedish / Traditional Chinese / Korean / Thai (17 Languages)
Έτοιμα Προγράμματα / Τρόποι ΕφαρμογήςCinema Mode
Dynamic Mode
Standard Mode
User 1 Mode
User 2 Mode
User 3 Mode
ΛειτουργίεςBrilliantColor™
UNISHAPE™
3D Color Management
Dual HDMI input
Closed Captioning
Auto Keystone
Variable Audio Out
Panel Key Lock
Quick Auto Search
Freeze
Blank
Auto Off
Security Password
HDTV compatible
High Altitude Mode
Quick CoolingΠαρεχόμενα αξεσουάρQuick Start Guide
Manual CD
Remote Control with backlight
VGA Cable
Power Cord
BatteryΠροαιρετικά αξεσουάρPresentation Plus
RS232 Cable
Spare Lamp Kit
Soft Carry Case

Και εδω μερικα επιπλεον απτο γνωστο site.

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1000+.htm

σχετικα με τις ιντσες και την αποσταση προβολης λεπτομερειες βρισκουμε εδω.
http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1000+-projection-calculator-pro.htm

το εγχειρηδιο του προβολεα μπορειτε να το δειτε εδω

http://www.projectorcentral.com/pdf/projector_manual_5954.pdf

Τωρα οσο αφορα τις θεασεις ειναι ακομα νωρις να αναφερω κατι παραπανω μιας κ ειμαι ακομα στην αναζητηση πανιου καλωδιου κλπ... Για δυο λεπτα που εριξα το φως του στο τοιχο το μονο που καταλαβα ηταν.... ΤΙ ΕΧΑΝΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!! :flipout:

Οποτε θα συμφωνησω και γω με τη σειρα μου με ολους εδω μεσα που λενε οταν πας στο πανι δε γυρνας στο γυαλι.

Αυριο θα ανεβασω και ενα βιντεακι με το μενου του προβολεα και ολες τις επιλογες που υπαρχουν.

Οσοι πιστοι θελετε να σημειωσετε κατι το οποιο θα βοηθησει τους κατοχους καθως και μελλοντικους υποψηφιους feel free!!

Ειμαι σιγουρος οτι ολο και κατι θα εχω ξεχασει να αναφερω αλλα εδω ειμαστε δε χανομαστε :a0210::a0210:
 
Last edited:

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
και μιας και ειχα μπερδευτει και γω στην αρχη να αναφερω οτι υπαρχουν δυο μοντελα ο Benq W1000 και ο νεοτερος BenqW1000+

Διαφορα στη τιμη αν θυμαμαι καλα ηταν κατι παραπανω απο 100 ευρω. Οι οποιες διαφορες αναφερονται παρακατω στας αγγλικας.... :a0210:

Differences between the W1000 and W1000+


Contrast. The W1000's 3000:1 contrast has been increased to 3500:1. This manifests as a slightly deeper black level, but it's not the sort of thing one would notice unless conducting a side-by-side test. Even an A/B trial might not be good enough to set the two apart.

Lamp life. Using the same lamp, BenQ has boosted the estimated life from 3,000/4,000 hours to 4,000/5,000 hours in normal and eco modes respectively. BenQ claims that this is accomplished by adjusting the lamp wick and improving the cooling system, resulting in a 1,000-hour boost.

Faster color wheel. Color wheel rotation speed on the W1000+ has been boosted from 2x to 3x, reducing the appearance of rainbows. Those sensitive to rainbow effects see a 2x-speed wheel as an instant disqualification for home theater use. Boosting the wheel speed to 3x reduces the appearance of rainbows, making the W1000+ a more suitable option than the W1000 for those sensitive to color separation artifacts.

Different color filter configuration. It's not just color wheel speed that has been changed on the W1000+. Instead of the filter sequence RGBCYW which is on the W1000, the W1000+ swaps the white segment for magenta. The result is more accurate color and an overall more balanced picture better suited to photographs, video, and film. This also results in lower lumen output in some instances.

Lower maximum lumen output. As a result of the changes made, maximum lumen output on our respective test samples dropped by approximately 12%. This number is approximate as individual lamps can vary in output to some degree. On our samples, the W1000 measured 1912 lumens in Dynamic mode while the W1000+ measured 1695. Our preferred mode for movies and video (a custom preset based off of Cinema 1 mode with BrilliantColor disabled) actually saw a slight increase from 525 to 536. Thus the lumen reduction occurs only in the high brightness Dynamic mode. The Cinema 1 mode is essentially the same in brightness on both models.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Καλορίζικος!!!!
Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία τον δικό μου.
Και εγώ τηλεορασάκιας εδώ και δεκαετίες μετά από αρκετές CRT/Plasma αποφάσισα να δοκιμάσω και το πανί.
Περιμένω εντυπώσεις......
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
εδω ειναι καποια settings τα οποια αφορουν το απλο μοντελο w1000 αν και δε τα εχω δοκιμασει προσωπικα ακομα. Αν καποιος απτους κατοχους εχει αποψη μας λεει τη γνωμη του.

Mode:User 1Reference:CinemaBrightness:51Contrast:-12Color:-3Tint:5Gamma:2.2BrilliantColor:Off
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Να σαι καλα Κωστα!! (μ ενα σπαρο δυο πουλακια χιχιχι και το Ντανο Κ το Ποτακιδη) :grinning-smiley-043

Οπως προειπα στο πανι θα πεσει το γελιο!! Το χω παρουσιασει στη γυναικα "ελα μωρε θα μπει απεναντι και ουτε που θα φαινεται" χαχαχααααα!!! Γιαυτο τα τρυπανια θα παρουν μπρος οταν θα λειπει :flipout::flipout::flipout:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Benq w1000+ Pro..βολικές Οικονομικες Θεασεις

εδω ειναι καποια settings τα οποια αφορουν το απλο μοντελο w1000 αν και δε τα εχω δοκιμασει προσωπικα ακομα. Αν καποιος απτους κατοχους εχει αποψη μας λεει τη γνωμη του.

Mode:User 1Reference:CinemaBrightness:51Contrast:-12Color:-3Tint:5Gamma:2.2BrilliantColor:Off

Καλώς τον(ε) και ας άργησε!!!:D:D

Μεγειές Μάκη μου!!! Γράφε ώρες, γράφε ώρες μέχρι τις 18 που θ' ανέβω να τον ''πειράξουμε''!!!:BDGBGDB55::BDGBGDB55:

Βγάλε όλα τα μενού στη φόρα, κρυφά και φανερά...:flipout:

Α...και μην ακούς για φιξ ρυθμίσεις...κάθε χώρος και set up είναι μοναδικά.
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
ΜΜΜηηηη με αγχωνεις γιατι συν της αλλης πρεπει να τρεχω για προπονηση με τη στεκα ανα χειρας :flipout::flipout::flipout:
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
αυριο λογικα με τη πρωτη ευκαιρια βαζω μπρος..... προχειρες μεν αλλα τι να κανουμε σιγα σιγα θα στρωσουμε!! :a0210:
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Παιδιά , εμενα το δωματιό μου εχει πλατος 3,60 μετρα ΜΟΝΟ .... Μεταξυ των δυο πλαγιων τοιχων .... Αυτη ειναι και η αποσταση θεασης !

ΑΞΙΖΕΙ να παρω τον 1000+ σε αυτη την αποσταση ???? Και ΤΙ μαξιμουν μεγεθος εικονας μπορω να παρω απο τα 3,40 μετρα ? (υπολογιζω και τον φακο ....) Θελω να ξερω τι πανι να αγορασω αν ειναι ....
Ευχαριστω ! :grandpa:
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Μπα ! Λιγοτερο μου βγαζει απο τα 3,40 ...... Απο οτι δειχνει το τεστ υπολογισμου απο τα 3,40 θελω πανι με 1,96 πλατος .... Δηλαδη περιπου 78 ιντζες ..... ΔΕΝ λεει .....
Εγω ηθελα πανι γυρω στα 2,20-2,40 μετρα :grandpa:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Benq w1000+ Pro..βολικές Οικονομικες Θεασεις

Μπα ! Λιγοτερο μου βγαζει απο τα 3,40 ...... Απο οτι δειχνει το τεστ υπολογισμου απο τα 3,40 θελω πανι με 1,96 πλατος .... Δηλαδη περιπου 78 ιντζες ..... ΔΕΝ λεει .....
Εγω ηθελα πανι γυρω στα 2,20-2,40 μετρα :grandpa:

Από τα 3,4 μέτρα (φακός-οθόνη) με το ζουμ φουλ ανοιχτό ο 1000άρης δίνει 97 ίντσες (2,14 χ 120), επομένως το πανί σου όντως είναι στα 2,20 μέτρα...
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Παίδες μάλλον θα παραλάβω σήμερα το προβολι, το πανί η βάση και όλα τα αλλα είναι έτοιμα.
Τώρα σαν εντελώς αρχάριος..... από που ξεκινώ?
Πρέπει να προσέξω κάτι?
Πρέπει να κάνω κάτι πριν να τον τοποθετήσω στην βάση?
Τώρα με ρυθμίσεις τι γίνετε?
Δεν νομίζω να βρω κάποιον στην Κύπρο όπως τον Μανώλη για να μου τον ρυθμίσει.
Υπάρχουν κάποιες fix ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω η εξαρτάται από τον χώρο σου?
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Παιδιά νομίζω ότι έκανα μια γκάφα... :slapface:
Εγκατέστησα το Πανί και την βάση του projector ακριβώς στην μέση του πανιού.
Τώρα θυμήθηκα ότι ο φακός του projector δεν είναι στο κέντρο του μηχανήματος αλλα 8cm από το κέντρο.
Θα έχω πρόβλημα?
Πρέπει να μετακινήσω την βάση ώστε το μάτι του projector να είναι στο κέντρο του πανιού?
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Έχω την αίσθηση ότι δεν έχει horizontal shift, οπότε....χμμμ...μάλλον έχεις πρόβλημα...

Κάτσε να σου ρθει το προβόλι και βλέπεις..
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Έχω την αίσθηση ότι δεν έχει horizontal shift, οπότε....χμμμ...μάλλον έχεις πρόβλημα...

Κάτσε να σου ρθει το προβόλι και βλέπεις..

οντως απο λενς σιφτ υστερουμε λιγο..... Γιωργο ετσι κ αλλιως η βαση πηγαινει μερικα εκατοστα πανω κ κατω υποθετω ομως οτι κ ετσι δε κανεις δουλεια εε??