Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Μέχρι τώρα γνωρίζαμε το πετρέλαιο.

Στις μεγάλες πόλεις υπάρχει και το φυσικό αέριο ως εναλλακτική.

Με την άνοδο της τιμής του πετρελαίου βλέπουμε πολλούς να "ψάχνονται" για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης.

Καυστήρες/σόμπες ξύλου-pellets, θερμοσυσσωρευτές, θερμοπομποί, ηλεκτρικοί λέβητες έχουν μπει στο παιχνίδι.

Ποια είναι η άποψή σας?

Σε τι φάση βρίσκεστε σε ότι αφορά τις εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Μέχρι τώρα γνωρίζαμε το πετρέλαιο.

Στις μεγάλες πόλεις υπάρχει και το φυσικό αέριο ως εναλλακτική.

Με την άνοδο της τιμής του πετρελαίου βλέπουμε πολλούς να "ψάχνονται" για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης.

Καυστήρες/σόμπες ξύλου-pellets, θερμοσυσσωρευτές, θερμοπομποί, ηλεκτρικοί λέβητες έχουν μπει στο παιχνίδι.

Ποια είναι η άποψή σας?

Σε τι φάση βρίσκεστε σε ότι αφορά τις εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Βρισκομαι ακριβως σε αυτην την φαση αναζητησης ετσι ωστε να αποφασισω τι θα βαλω στο καινουργιο σπιτι.
Βαλε στην απο πανω λιστα και αυτο.
http://www.idealklima.gr/files/DAIKIN Altherma_tcm288-148485.pdf
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
πολύ ενδιαφέρον!

Ξέρουμε κόστος για περίπου 120 τμ????

Θα παω να ρωτησω αυτες τις μερες απο εκει γιατι το βιαζομαι και πρεπει να παρθει μια αποφαση συντομα και θα ενημερωσω.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,042
Κατερίνη, Ελλάδα
Βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Κατερίνη, διαμέρισμα 25ετιας, 100τ.μ., φέτος μου έφυγαν 1.100 ευρώ μέχρι στιγμής σε πετρέλαιο, με το καλοριφέρ να ανοίγει από το μεσημέρι και μετά. Και όλα αυτά χωρίς παιδί. Άρχισα να σκέφτομαι για θερμοπομπούς, έχει ο κουμπάρος μου και λέει ότι αξίζουν. Άλλος μου πρότεινε πέλλετ (αν το γράφω σωστά). Περιμένω και εγώ να ακούσω γνώμες.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Re: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Κατερίνη, διαμέρισμα 25ετιας, 100τ.μ., φέτος μου έφυγαν 1.100 ευρώ μέχρι στιγμής σε πετρέλαιο, με το καλοριφέρ να ανοίγει από το μεσημέρι και μετά. Και όλα αυτά χωρίς παιδί. Άρχισα να σκέφτομαι για θερμοπομπούς, έχει ο κουμπάρος μου και λέει ότι αξίζουν. Άλλος μου πρότεινε πέλλετ (αν το γράφω σωστά). Περιμένω και εγώ να ακούσω γνώμες.

Οι θερμοπομποι κανουν δουλεια αλλα κανουν ακομη καλυτερη αν το σπιτι εχει πολυ καλη μονωση οπως πχ τα προκατ.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,042
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: Απάντηση: Re: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Οι θερμοπομποι κανουν δουλεια αλλα κανουν ακομη καλυτερη αν το σπιτι εχει πολυ καλη μονωση οπως πχ τα προκατ.


Σ' αυτό, δυστυχώς, υστερώ, το σπίτι είναι παλιό, με ξύλινα κουφώματα 20ετιας. Προσπαθώ να πείσω τον πατέρα μου να μπει στο πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον", να τα αλλάξουμε, αλλά δύσκολο.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Αν θέλετε να ρωτήσετε και για το σύστημα πιο πάνω(αντιπρόσωποι της Daikin), αλλά και για κάτι σώματα απο μάρμαρο που έφερε αποκλειστικά το μαγαζί πιο κάτω, πάρτε σε αυτό το τηλέφωνο και ρωτήστε ότι θέλετε.

Τα παιδιά είναι αυτά που βάζουν αυτά τα "περίεργα" σώματα στην εκπομπή που επισκευάζουν/ανακαινίζουν τα σπίτια.....

Είναι τζιμάνια παιδιά....

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ-CLIMASYSTEM

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ 55
186 48 Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ

Τηλέφωνο +30 210 4612369


Υ.Γ Τα παιδιά τα ξέρω μέσω μιας δουλειάς που ανέλαβα σε ένα δίκτυο Η/Υ που έχουν, δεν έχω άλλη σχέση....προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Νικο αν δεν αλλαχτουν τα κουφωματα ,ειναι τζαμπα εξοδα τα υπολοιπα.Μπορεις να τα αλλαξεις τμηματικα,αν ειναι πολλα ,δινοντας σημασια στους πιο ψυχρους χωρους .
Μπορεις επισης να εξετασεις την λυση του καυστηρα φυσικου αεριου,δουλευοντας τον με φιαλες υγραεριου[εχει καλλιτερη αποδοση],ωσπου να ερθει το φυσικο αεριο.Υπαρχουν αρκετοι καυστηρες που εχουν αυτη τη δυνατοτητα
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: Απάντηση: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Νικο αν δεν αλλαχτουν τα κουφωματα ,ειναι τζαμπα εξοδα τα υπολοιπα.Μπορεις να τα αλλαξεις τμηματικα,αν ειναι πολλα ,δινοντας σημασια στους πιο ψυχρους χωρους .
Μπορεις επισης να εξετασεις την λυση του καυστηρα φυσικου αεριου,δουλευοντας τον με φιαλες υγραεριου[εχει καλλιτερη αποδοση],ωσπου να ερθει το φυσικο αεριο.Υπαρχουν αρκετοι καυστηρες που εχουν αυτη τη δυνατοτητα
Αυτό ακριβώς , κάνοντάς το , θα διαπιστώσεις οτι δεν θα χρειαστείς άλλες αλλαγές.-bye-
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Πέρα απο την μόνωση και σωστά κουφώματα που είναι το πρώτο και σημαντικότερο μέλημα, ποιό σωστή και αποδοτική λύση είναι σίγουρα η αντλία θερμότητας. Αλλά μάλλον είναι και η πιό ακριβή στην αρχική εγκατάσταση. Και απο τα στοιχεία που δίνει η Daikin δεν μπόρεσα να καταλάβω ποσο αποδίδει σε δρυμύ ψύχος.
Ωραία ακούγονται και τα συστήματα με αντλίες θερμότητας που χρησιμοποιούν την θερμότητα του εδάφους (σταθερή θερμοκρασία 15 βαθμοί χειμώνα καλοκαίρι). Εχει κάποιος στοιχεία για τέτοιες εγκαταστάσεις ??
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Re: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Πέρα απο την μόνωση και σωστά κουφώματα που είναι το πρώτο και σημαντικότερο μέλημα, ποιό σωστή και αποδοτική λύση είναι σίγουρα η αντλία θερμότητας. Αλλά μάλλον είναι και η πιό ακριβή στην αρχική εγκατάσταση. Και απο τα στοιχεία που δίνει η Daikin δεν μπόρεσα να καταλάβω ποσο αποδίδει σε δρυμύ ψύχος.
Ωραία ακούγονται και τα συστήματα με αντλίες θερμότητας που χρησιμοποιούν την θερμότητα του εδάφους (σταθερή θερμοκρασία 15 βαθμοί χειμώνα καλοκαίρι). Εχει κάποιος στοιχεία για τέτοιες εγκαταστάσεις ??

Δύσκολα...
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Γεια σας!
Το σύστημα με τους θερμοπομπούς το είχα «φλερτάρει» έντονα πριν 2 χρόνια βλέποντας μια εκπομπή στην τηλεόραση (γνωστή….) που ανακαίνιζε σπίτια κλπ….
Είχα πάρει τηλέφωνο, είχα πάει μάλιστα και στην έκθεση πέρσι στην Αθήνα (αν δεν κανω λάθος λεγόταν ενέργεια κ κλίμα) αλλά…….ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ από τις τιμές!!!! Υπερβολικά ακριβές (ακόμη που ήταν ο ΦΠΑ στα 19%) και έφυγα…. Πολύ πάνω από 1000Ε ένα μεσαίο σώμα (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) και επειδή εγώ έχω καλοριφέρ είπα να βάλω μερικά τέτοια σώματα σαν ομορφιά (ειναι πραγματικά χλιδατα…) σαν δεύτερη εναλλακτική θέρμανση κλπ…Αλλά…..όταν έμαθα τιμές δεν ήξερα από πού να φύγω!!!!! Έτσι προγραμματίζω τώρα να βάλω ένα ενεργειακό τζάκι (δεν ξέρω ακόμη αν το συνδέσω με το καλοριφέρ η να έχει αεραγωγούς σε κάποια βασικά δωμάτια) και να έχω και την θαλπωρή της φωτιάς μεσα στο σπίτι και τον ρομαντισμό…..
Τώρα μετά από 1.5 χρόνο δεν ξέρω αν κατέβασαν τις τιμές, αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι είδα τις τιμές, έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό και…..ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ!!!!
Να τονίσω ότι είχα ρωτήσει για υπέρυθρη ακτινοβολία που απλώς μπαίνει στην πρίζα και όχι αυτό το Altherma ….
 
Last edited:

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Εχω εδω και 5 χρόνια ενεργειακή ξυλόσομπα και έχω ησυχάσει. Ούτε αυξήσεις πετρελαίου, ούτε τελειωσε το πετρέλαιο, ούτε φουσκωμένα κοινόχρηστα...Σε πολύ δύσκολο βορεινό διαμέρισμα τελευταίου ορόφου εχω σταθερά 22-24 βαθμούς...
 
Απάντηση: Re: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Εχω εδω και 5 χρόνια ενεργειακή ξυλόσομπα και έχω ησυχάσει. Ούτε αυξήσεις πετρελαίου, ούτε τελειωσε το πετρέλαιο, ούτε φουσκωμένα κοινόχρηστα...Σε πολύ δύσκολο βορεινό διαμέρισμα τελευταίου ορόφου εχω σταθερά 22-24 βαθμούς...
Μια χαρα εισαι.:a0210:
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Φίλε Suzakias αν επιτρέπετε ποια μάρκα έχεις βάλει τζάκι; Είναι διπλής ενεργείας (δηλαδή τα καυσαέρια ξανά γυρνάνε για να καούν πάλι;) έισαι απόλυτα ικανοποιημένος;;; για να μην θεωρηθεί διαφήμιση στύλε μου σε παρακαλώ μέσω pm την μάρκα…. Απλά σκέφτομαι έντομα αλλά λόγω οικονομικής κρίσεως φρενάρω την αγορά του….
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης?

Γεια σας!
Το σύστημα με τους θερμοπομπούς το είχα «φλερτάρει» έντονα πριν 2 χρόνια βλέποντας μια εκπομπή στην τηλεόραση (γνωστή….) που ανακαίνιζε σπίτια κλπ….
Είχα πάρει τηλέφωνο, είχα πάει μάλιστα και στην έκθεση πέρσι στην Αθήνα (αν δεν κανω λάθος λεγόταν ενέργεια κ κλίμα) αλλά…….ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ από τις τιμές!!!! Υπερβολικά ακριβές (ακόμη που ήταν ο ΦΠΑ στα 19%) και έφυγα…. Πολύ πάνω από 1000Ε ένα μεσαίο σώμα (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) και επειδή εγώ έχω καλοριφέρ είπα να βάλω μερικά τέτοια σώματα σαν ομορφιά (ειναι πραγματικά χλιδατα…) σαν δεύτερη εναλλακτική θέρμανση κλπ…Αλλά…..όταν έμαθα τιμές δεν ήξερα από πού να φύγω!!!!! Έτσι προγραμματίζω τώρα να βάλω ένα ενεργειακό τζάκι (δεν ξέρω ακόμη αν το συνδέσω με το καλοριφέρ η να έχει αεραγωγούς σε κάποια βασικά δωμάτια) και να έχω και την θαλπωρή της φωτιάς μεσα στο σπίτι και τον ρομαντισμό…..
Τώρα μετά από 1.5 χρόνο δεν ξέρω αν κατέβασαν τις τιμές, αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι είδα τις τιμές, έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό και…..ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ!!!!
Να τονίσω ότι είχα ρωτήσει για υπέρυθρη ακτινοβολία που απλώς μπαίνει στην πρίζα και όχι αυτό το Altherma ….

Αν μιλάς για τα μάρμαρα που είπα πριν.....έχουν πέσει οι τιμές...απο ότι έμαθα κυμαίνονται απο 350-600 .