Αξιοπρεπή Ακουστικά για Ipod touch:

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Καλησπέρα σε όλους.
Καθότι τα μετριότατα σε θέμα ήχου, αλλά πολύ βολικά καθότι είχαν volume control και την επιλογή να αλλάζεις τραγούδι, Apple ακουστικά χάλασαν, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια άλλα με τη βασική προϋπόθεση να έχουν τα κουμπάκια που αλλάζεις το τραγούδι.

Τιμή το πολύ 25 - 30 ευρώ.....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Μ ενδιαφέρει κι εμενα.

Θελω ομως αναγκαστικα ψείρες (όχι in ear) και δεν με ενδιαφέρει το remote / τιμή (πόσο να πηγαινουν άλλωστε;...)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
lol

Τεσπα καμια προταση υπαρχει;

Αναβαθμιση δλδ των μαμα αλλα παντα ψειρες.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Εντάξει ας κάνουν και 40+ ευρώ......
Απλά τα λυπάμαι γιατί χαλάνε γενικά εύκολα.
Έχω τα AKG Κ330 που είναι εξαιρετικά αλλά δεν έχουν volume control....

Αναμένω προτάσεις!
 

 Νίκος

Supreme Member
Griffin Tunebuds Mobile με μικρόφωνο ή τα Moshi Moonrock αλλά είναι inear.

Επίσης υπάρχουν τα Urbanears που δεν έχουν πλαστικό καλώδιο αλλά κορδόνι και έτσι δεν μπλέκονται και χαλάνε γρήγορα όπως της Apple.Με μικρόφωνο.


Με κάτι παραπάνω παίρνεις τα Marshall με μικρόφωνο επίσης.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: Απάντηση: Αξιοπρεπή Ακουστικά για Ipod touch:

 Νίκος;1056021227 said:
Ναι τα Marshall είναι εξαιρετικά για τα λεφτά τους. Και όμορφα.

Τα είχα δει και εγώ αυτά και μου καλοάρεσαν για να πω την αλήθεια!

Αυτά τα περίεργα ''αυτάκια'' που έχουν με προβληματίζουν....
Τα έχει βάλει κανείς στα αυτιά του;

Καθότι δε λέει να δώσω 50 ευρώ και να μην βολεύουν με τίποτα.
Βέβαια από την άλλη αν σε κάποιον κάτσουν καλά δε σημαίνει ότι σε όλους θα είναι βολικά....

Είδα και αυτά: http://www.apothema.gr/sony_mdrex38ipb-61625-p
Τα έχει κανείς;
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Αυριο λεω να χτυπησω τα marshall! Ευτυχως θα εχω ευκαιρια να τα χρησιμοποιησω την ιδια μερα, οποτε θα σας πω και εντυπωσεις. Τα apple ακουστικα που ειχε στο κουτι το 4αρι, δυστυχως παραδιδουν το πνευμα τους σιγα σιγα, και μιας και εχουν κλεισει 6μηνο μονο, δε θα παρω ξανα apple!
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Μια βδομαδα τα ειχα να καθονται στο γραφειο και επιτελους χτες τα χρησιμοποιησα για αρκετη ωρα.

Φωτογραφιες δεν εχω γιατι βαριεμαι να βγαλω :)p).

Καταρχας να πω οτι πριν καν τα ανοιξεις και βλεποντας τη συσκευασια και μονο, παιρνεις μια ιδεα οτι θα εχει κατι καλο μεσα. Η πρωτη εντυπωση μολις τα ανοιξα ηταν καλη. Εμφανισιακα ειναι αυτο που ειδαμε στο ιντερνετ και απο κοντα φαινεται ακομα καλυτερο. Μαυρο και χρυσο το χρωμα που κυριαρχει, οπως ακριβως και στους ενισχυτες της εταιριας.

Με την πρωτη ματια αναρωτιομουν πως θα μπει αυτη η κουμουτσα στο αυτι μου και κυριως αν θα με βολεψουν τα "αυτακια" (τα οποια υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη και δινονται μεσα στο κουτι). Η πρωτη δοκιμη να τα φορεσω μολις τα ανοιξα, με ψιλοαπογοητευσε. Εχουν ενα ψιλοπαραξενο σχημα που στην αρχη ισως ξενισει οσους ειναι συνηθισμενοι στα παραδοσιακα ακουστικα. Οπως τα εβαλα λοιπον για πρωτη φορα ειδα οτι πχ αν καπου μπλεχτει το καλωδιο και τραβηχτει, θα μου βγουν. Βεβαια, χτες που τα εβαλα για να τα χρησιμοποιησω κανονικα βρηκα τον σωστο τροπο. Ετσι δεν εβγαιναν με καποιο τραβηγμα. Τα "αυτακια" βολικα κι αυτα και πρεπει να σημειωσω οτι στο 3ωρο που τα φορεσα δεν πονεσε καθολου το αυτι μου (ειδα 1-2 παραπονα στο ιντερνετ περι αυτου).

Απο ηχο, κλασεις ανωτερα απο τα ακουστικα της apple (οχι τα earbuds, αυτα που δινονται μαζι με το iphone/ipod). Με της apple εφτανα να ακουω στο τερμα ενω με τα marshall, ειχα ακομα 5 σκαλες μεχρι το τερμα (5 κουτακια δηλαδη απο το μετρητη στο iphone :p). Αν το ανεβαζα κι αλλο, τοτε δεν αντεχα για πολυ και φανταστειτε οτι γενικα ακουω δυνατα μουσικη.

Αυτο παντως που κυκλοφορει στο ιντερνετ οτι ο ηχος των Marshall Minors μοιαζει με τον ηχο των ενισχυτων της Marshall, αληθευει. Λογικο θα μου πει κανεις. Ηχος πολυ πιο καθαρος και δυνατος απο αυτον των ακουστικων της apple. Ακουγα περισσοτερες λεπτομερειες. Και αυτο λογικο, αν σκεφτει κανεις το μεγεθος του καθε ακουστικου και το γεγονος οτι χωρανε "μεγαλυτερα ηχεια".

Επιτελους σε μερικα τραγουδια ακουσα το μπασο που ηθελα. Αλλα μη φανταστειτε τιποτα το τρομερο (να "βαραει" δυνατα δηλαδη). Ειναι οσο πρεπει. Αλλωστε περα απο την ομοιοτητα με τους ενισχυτες, ο ηχος των Minor δεν ειναι προσανατολισμενος καπου, πχ, στα ψηλα, στα μεσαια κλπ.

Τελος, εχω να πω οτι κανουν εντυπωση σαν ακουστικα, αφου ειδα αρκετους να κοιτανε τα αυτια μου οταν περνουσα απο διπλα τους! :p
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Επιτελους σε μερικα τραγουδια ακουσα το μπασο που ηθελα. Αλλα μη φανταστειτε τιποτα το τρομερο (να "βαραει" δυνατα δηλαδη). Ειναι οσο πρεπει. Αλλωστε περα απο την ομοιοτητα με τους ενισχυτες, ο ηχος των Minor δεν ειναι προσανατολισμενος καπου, πχ, στα ψηλα, στα μεσαια κλπ.

Για καλύτερο μπάσο θα πρέπει να είναι ακουστικά in-ear isolated αυτά που μπαίνουν δηλαδή μέσα στο αυτί με σιλικόνη και απομονώνει κάθε τι εξωτερικό θόρυβο ακόμα και βόμβα να σκάσει δίπλα σου δεν παίρνεις χαμπάρι.
Βέβαια εννοείται ότι είναι άκρως επικίνδυνα για οδήγηση και γενικά περπάτημα στο δρόμο.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Απάντηση: Re: Αξιοπρεπή Ακουστικά για Ipod touch:

Mπορεις και χειριζεσαι τo iphone - ipod με αυτα (play-pause , next-previoys track , volume) ?
Μπορεις να κανεις οτι και με το μικροφωνο/κουμπι των apple, εκτος απο το να χειριζεσαι την ενταση. Προσωπικα δε με πολυπειραζει αυτο γιατι ετσι κι αλλιως δεν ανεβοκατεβαζω ενταση συνεχεια. Καλη ερωτηση παντως, ξεχασα να το γραψω αυτο.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Για καλύτερο μπάσο θα πρέπει να είναι ακουστικά in-ear isolated αυτά που μπαίνουν δηλαδή μέσα στο αυτί με σιλικόνη και απομονώνει κάθε τι εξωτερικό θόρυβο ακόμα και βόμβα να σκάσει δίπλα σου δεν παίρνεις χαμπάρι.
Βέβαια εννοείται ότι είναι άκρως επικίνδυνα για οδήγηση και γενικά περπάτημα στο δρόμο.

Τα earbuds ποτε δε τα συμπαθησα. Μια δυο φορες που χρησιμοποιησα τετοια με ενοχλουσαν απιστευτα. Παντως, εχεις δικιο, για μπασο ειναι καλυτερα τα earbuds.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Καλά εγώ δεν συμπάθησα ποτέ γενικώς τα ακουστικά. Κάθε φορά που αγόραζα κάτι ωραίο καινούργιο θεωρώντας ότι αυτή την φορά θα με ικανοποιήσει η αγορά, κατέληξαν όλα στα συρτάρια ή να τα χαρίσω.

Αισθάνομαι ότι κάτι πιέζει το κεφάλι μου, ότι το έχω βάλει μέσα σε μέγκενη, δεν είναι θέμα βάρους ας είναι και 10 γραμμάρια. Προτιμώ εξωτερικό ηχειάκι κι ας είναι και μονοφωνικό.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Κι εγω προτιμω εξωτερικο ηχειακι, αλλα ταυτοχρονα δε μπορω χωρις "λαλα"! Ειδικα οταν κατεβαινω κεντρο και δεν παιρνω αμαξι αλλα λεωφορειο, δεν αντεχω στο λεωφορειο χωρις μουσικη!