Pure Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Καλησπέρα.

Εδώ κι ένα χρόνο+ αποφάσισα να ακούω με Netbook-DAC στο κυρίως σύστημά μου. Γι' αυτό ευθύνεται κυρίως ο συμφορουμίτης που μου έφερε ένα δίσκο 1TB γεμάτο με flac...
Κάνοντας δοκιμές διαπίστωσα ότι όλοι οι players παίζουν πολύ καλύτερα τα mp3, flac, ape κτλ αν πρώτα τα αποσυμπιέσει κανείς σε wav και δεν το πίστευα...επίσης έπαιζαν καλύτερα αν το αρχείο βρισκόταν στο πιο γρήγορο μέσο αποθήκευσης. Οπότε έφτιαξα αυτό το πραματάκι με τις εξής αρχές:

- Πρώτα αποσυμπίεση του κάθε κομματιού σε wav (αν πρόκειται για CD το κάνει rip).
- Φόρτωμα του wav στη RAM και κλείσιμο του αρχείου (μπορείτε να το διαγράψετε όταν αρχίσει να παίζει)
- Αναπαραγωγή απ' τη RAM σε HIGH process priority στα Windows

Χρησιμοποιεί το αρχέγονο default wave_out των Windows αφού μετά από πολύ διάβασμα είδα ότι τα Kernel Streaming, Wasapi κτλ έχουν πολλά θέματα και εισάγουν ενδεχομένως προβλήματα. Δεν τα εμπιστεύομαι και τολμώ να πω ότι αν έχουν γίνει όλα σωστά δε χρειάζονται κιόλας...

Αναλυτικά οι συζητήσεις-ιστορίες φαίνονται εδώ

Για να μην πολυλογώ λοιπόν:

Όποιος επιθυμεί μπορεί να κατεβάσει την τελευταία εκάστοτε version κάνοντας Save File As εδώ

Latest release: 12/03/2011

Για το UI, θα χρειαστεί να προϋπάρχει το .NET 4, το οποίο μπορεί να εγκατασταθεί από εδώ:

http://www.microsoft.com/downloads/...51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en

Εγκατάσταση:
Κάνουμε unzip το folder pureplayer στο c (ή σε κάποιο path χωρίς κενά):
Αντιγράφουμε το PurePlay_Shortcut στο Desktop
Τρέχουμε το PurePlay_Shortcut απ' το Desktop
πατάμε το κουμπάκι Readme

Προϋπάρχουσα εγκατάσταση:
Αντιγράφουμε όλο το φάκελο pureplayer πάνω στον παλιό

Έχει πολλά bugs, ελάχιστες λειτoυργίες ακόμη (όχι ότι θα αποκτήσει και πολλές) αλλά από ήχο σκίζει (θα μου πείτε κι εσείς... first test scenario: σύγκριση αναπαραγωγής ενός απλού flac με foobar ή κάτι άλλο)

Αυτός είναι λοιπόν. Απλός, λιτός, για να ακούμε τη μουσική μας. Enjoy...
 
Last edited:

Lemarchand

AVClub Enthusiast
3 September 2007
778
Αθήνα
Φίλε μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Μόλις το κατέβασα κι είναι πολύ εύκολο στην χρήση.

Συγκριτικό δεν θα κάνω σήμερα αλλά παίζει όντως διαφορετικά από το Foobar..!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς επικοινωνεί με το M2TECH Hi-Face.Με τέτοια σύνδεση παίζω τώρα - παίζει κανονικότατα.Το έχετε τεστάρει πως το σήμα βγαίνει bit perfect (ούτως ή άλλως όλα διαφορετικά παίζουνε αλλά κουβέντα να γίνεται..) ? Επίσης, Τα HD αρχεία τα κάνει resample σε 16/44?

Σόρρυ για τον βομβαρδισμό αλλά φαίνεται άκρως ενδιαφέρουσα περίπτωση!:drummer:
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Φίλε μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Μόλις το κατέβασα κι είναι πολύ εύκολο στην χρήση.

Συγκριτικό δεν θα κάνω σήμερα αλλά παίζει όντως διαφορετικά από το Foobar..!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς επικοινωνεί με το M2TECH Hi-Face.Με τέτοια σύνδεση παίζω τώρα - παίζει κανονικότατα.Το έχετε τεστάρει πως το σήμα βγαίνει bit perfect (ούτως ή άλλως όλα διαφορετικά παίζουνε αλλά κουβέντα να γίνεται..) ? Επίσης, Τα HD αρχεία τα κάνει resample σε 16/44?

Σόρρυ για τον βομβαρδισμό αλλά φαίνεται άκρως ενδιαφέρουσα περίπτωση!:drummer:

Κι εγώ με m2tech ακούω.
Επικοινωνεί όπως επικοινωνεί κι ο windows media player, ο browser κτλ μέσω του default wave out των windows. Δεν κάνει απολύτως καμμία παρέμβαση στο αρχείο και για μένα είναι όσο πιο bit perfect γίνεται, αλλά αυτό είναι τεράστια συζήτηση...
Δεν κάνει resample πουθενά, αν και με ορισμένα HD ίσως υπάρχουν θεματάκια, αλλά αυτά θα βγουν στην πορεία και θα διορθωθούν.

Ευχαριστώ!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
μεταξύ μας

με το καλημέρα ρίχνει μιά σφαλιαρίτσα στο φουμπαρ....

Συγχαρητήρια!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
αν κάποιος άκουσε διαφορές στα τρία αρχεία του takefive ας δοκιμάσει εδώ....

δυό αρχεία στο φούμπαρ και σ αυτό...
Θα νομίσει ότι φεύγει η γή από τα πόδια του....

Εχουμε θέμα
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
η διαφορά που κάνει αυτός ο player, είναι πολλαπλάσια απ τις διαφορές των dac.
Ένας λόγος παραπάνω δλδ. να "χτυπήσω" ένα κινεζάκι.
Νίκο τα σέβη μου ρε
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Απάντηση: Pure Player

η διαφορά που κάνει αυτός ο player, είναι πολλαπλάσια απ τις διαφορές των dac.
Ένας λόγος παραπάνω δλδ. να "χτυπήσω" ένα κινεζάκι.
Νίκο τα σέβη μου ρε

ακριβώς
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
το θέμα είναι ότι είναι σπαρτιάτικος....
εκτός ότι είναι αντικαναπεδικός έχει και το κουσούρι ότι συνεχόμενα μουσικά έργα κάνουν με το στανιό διακοπές μέχρι να γεμίσει η μπάφερ....

Νίκο θέλει λίγα καλούδια....
αν βέβαια είναι να χαλάσει ο ήχος...τί να κάνουμε...θα το υπομείνουμε.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
το θέμα είναι ότι είναι σπαρτιάτικος....
εκτός ότι είναι αντικαναπεδικός έχει και το κουσούρι ότι συνεχόμενα μουσικά έργα κάνουν με το στανιό διακοπές μέχρι να γεμίσει η μπάφερ....

Νίκο θέλει λίγα καλούδια....
αν βέβαια είναι να χαλάσει ο ήχος...τί να κάνουμε...θα το υπομείνουμε.

Μάλιστα, βρέθηκε καλύτερος πλέιερ...για pc.

Και σε σχέση με το logitech που είσαι κάτοχος, τι ψάρια πιάνουν σε σύγκριση τα δύο διαφορετικά στρατόπεδα; Είναι κοντά, ή τώρα απογειώθηκε το pc σε σύγκριση με το Logitech?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
από το φούμπαρ είναι αισθητά καλύτερος.
Βέβαια από το φούμπαρ καλύτερο ήταν και το jriver αν και αυτό νομίζω ότι το ξεπερνάει.
Δεν μπορώ να πώ κάτι γιά το logitech καθώς το logitech το ακούω με coax ενώ αυτό με οπτική από την κάρτα του υπολογιστή.
Αν και τον τελευταίο καιρό ήταν δύσκολα να διαλέξω μεταξύ logi και jriver

Είναι γεγονός ότι είναι ένας πολύ καλός παίκτης που φάνηκε όπως φαίνονται αυτά τα πράγματα από την πρώτη νότα.
Και δυστυχώς πάντα διαρκούν τόσο, όσο αυτή η πρώτη νότα. Μετά όλα έρχονται φυσικά. Η χαρά είναι εκεί. Και το player αυτό το είχε αυτό το χαρακτηριστικό.

Δεν είναι η κατάλληλη ώρα γιά εξαντλητικές δοκιμές.
Εδώ και μιά ώρα απολαμβάνω απλά.
Δυστυχώς ...σήκω κάτσε και προσπάθησε να κουμαντάρεις κάτι σε command line....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
εννοείται την ευχρηστία του logi πολλοί ονειρεύτηκαν...
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Γιατί command line?
Έχει GUI.
Δες πάλι τις οδηγίες...

Κάνουμε unzip το folder pureplayer στο c (ή σε κάποιο path χωρίς κενά):
Αντιγράφουμε το PurePlay_Shortcut στο Desktop
Τρέχουμε το PurePlay_Shortcut απ' το Desktop
πατάμε το κουμπάκι Readme