Τυπωμένα Κυκλώματα Από Πού?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sbolakis

New member
20 March 2011
21
Γεια σας παιδια πρωτη φορα γραφω για κατι αν και ειμαι καινουργιος στο club Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια .
Μηπως γνωριζετε ποιοι κανουν στην θεσσαλονικη τυπωμενα κυκλωματα ?
δεν μειλαμε για ποσοτητες αλλα για δυο πλακετες .
 

vectorpcb

New member
7 January 2012
7
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Καλησπέρα. Καλή χρονιά! Καλώς σας βρήκα καθότι νέος στο forum σας.

Ασχολούμαι με την κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων αρκετά χρόνια. Η εταιρία μου (Vector Electronics) προσφέρει ταχύτατη εξυπηρέτηση και άριστη ποιότητα. Δέχομαι μικρές και μεγάλες παραγγελίες, πάντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Για περισσότες πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων: www.vectorpcb.gr
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

...Ασχολούμαι με την κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων αρκετά χρόνια. Η εταιρία μου (Vector Electronics) προσφέρει ταχύτατη εξυπηρέτηση και άριστη ποιότητα...

Ελληνική εταιρεία που παράγει προϊόντα τεχνολογίας?!
Δεν πρέπει να είναι και πολλές...
Πολύ παρήγορο, στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.
Θέλω να σάς συγχαρώ και να ευχηθώ να συνεχίσετε
:a0210:
 

vectorpcb

New member
7 January 2012
7
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

για κατασκευη τυπωμενου απαιτουνται gerber files?
Συνήθως ναι αλλά υποστηρίζονται και άλλα file formats. Πες μου τι format έχεις διαθέσιμο εσύ ώστε να σου πω τι μπορείς να κάνεις.

Ελληνική εταιρεία που παράγει προϊόντα τεχνολογίας?!
Δεν πρέπει να είναι και πολλές...
Πολύ παρήγορο, στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.
Θέλω να σάς συγχαρώ και να ευχηθώ να συνεχίσετε
:a0210:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Όντως δύσκολοι οι καιροί αλλά προσπαθούμε με αισιοδοξία για το καλύτερο.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Συνήθως ναι αλλά υποστηρίζονται και άλλα file formats. Πες μου τι format έχεις διαθέσιμο εσύ ώστε να σου πω τι μπορείς να κάνεις.

δεν εχω κατι αυτη τι στιγμη αλλα ρωτω γιατι οταν εχω ενα σχηματικο δεν ξερω πως να σχεδιασω πλακετα απο αυτο και απορω αν εσεις αναλαμβανεται
κατι τετοιο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Αν σας δώσουμε τυπωμένη πλακέτα, μπορείτε να την αντιγράψετε;;;

- Πάρα πολύ καλή ερώτηση και ειδικά εάν η πλακέτα δεν είναι άδεια, αλλά έχει ηλεκτρονικό υλικό επάνω (εννοείται μονής όψης)

δεν εχω κατι αυτη τι στιγμη αλλα ρωτω γιατι οταν εχω ενα σχηματικο δεν ξερω πως να σχεδιασω πλακετα απο αυτο και απορω αν εσεις αναλαμβανεται
κατι τετοιο.

- Και εδώ συνυπογράφω.
 

vectorpcb

New member
7 January 2012
7
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Αν σας δώσουμε τυπωμένη πλακέτα, μπορείτε να την αντιγράψετε;;;
Εξαρτάται από την πλακέτα. Η γενική απάντηση είναι ναι εκτός αν συντρέχουν τεχνικοί λόγοι που το καθιστούν αδύνατο. Για να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση, πρέπει να δω την πλακέτα για την οποία ενδιαφέρεσαι. Καταλαβαίνεις, βέβαια, ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι εξαιρετικά επίπονη και χρονοβόρα (ανάλογα φυσικά και την πολυπλοκότητα του τυπωμένου κυκλώματος).
δεν εχω κατι αυτη τι στιγμη αλλα ρωτω γιατι οταν εχω ενα σχηματικο δεν ξερω πως να σχεδιασω πλακετα απο αυτο και απορω αν εσεις αναλαμβανεται
κατι τετοιο.
Υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να σε βοηθήσουν. Ενδεικτικά αναφέρω το FreePCB, το οποίο είναι δωρεάν. Δεν είναι πάντα εύκολο να σχεδιάσεις ένα τυπωμένο κύκλωμα. Αν έχεις έτοιμο το σχηματικό διάγραμμα, μπορείς να απευθυνθείς σε μας (www.vectorpcb.gr) και να αναλάβουμε εμείς τη σχεδίαση του τυπωμένου κυκλώματος. Υπάρχει μία χρέωση για αυτή την υπήρεσια, η οποία εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του κυκλώματος, οπότε θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις για αρχή να το σχεδιάσεις μόνος σου και αν δε τα καταφέρεις, τότε το ξανασυζητάμε.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Εξαρτάται από την πλακέτα. Η γενική απάντηση είναι ναι εκτός αν συντρέχουν τεχνικοί λόγοι που το καθιστούν αδύνατο. Για να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση, πρέπει να δω την πλακέτα για την οποία ενδιαφέρεσαι. Καταλαβαίνεις, βέβαια, ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι εξαιρετικά επίπονη και χρονοβόρα (ανάλογα φυσικά και την πολυπλοκότητα του τυπωμένου κυκλώματος).

Υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να σε βοηθήσουν. Ενδεικτικά αναφέρω το FreePCB, το οποίο είναι δωρεάν. Δεν είναι πάντα εύκολο να σχεδιάσεις ένα τυπωμένο κύκλωμα. Αν έχεις έτοιμο το σχηματικό διάγραμμα, μπορείς να απευθυνθείς σε μας (www.vectorpcb.gr) και να αναλάβουμε εμείς τη σχεδίαση του τυπωμένου κυκλώματος. Υπάρχει μία χρέωση για αυτή την υπήρεσια, η οποία εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του κυκλώματος, οπότε θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις για αρχή να το σχεδιάσεις μόνος σου και αν δε τα καταφέρεις, τότε το ξανασυζητάμε.

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

θα το κοιταξω.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Εντελως απλο τυπωμενο, μιας οψης, τρυπημενο, χωρις μεταξωτυπιες, 1 η 2 κοματια και απο pdf/jpg βγαινει?
Και αν ναι, ποσο το τετραγωνικο εκατοστο?
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Υπαρχει και ο Moutoulos, που βγαζει pcb's... εγω προσωπικα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος απο την δουλεια του παιδιου..Ευγενικοτατος και εξυπηρετικοτατος! Πληροφοριες εδω: http://www.moutoulos.com/
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Καλησπέρα. Καλή χρονιά! Καλώς σας βρήκα καθότι νέος στο forum σας.

Ασχολούμαι με την κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων αρκετά χρόνια. Η εταιρία μου (Vector Electronics) προσφέρει ταχύτατη εξυπηρέτηση και άριστη ποιότητα. Δέχομαι μικρές και μεγάλες παραγγελίες, πάντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Για περισσότες πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων: www.vectorpcb.gr


:fahne90::SFGSFGSF:
 

SakisMS

Established Member
22 September 2010
290
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Εξαρτάται από την πλακέτα. Η γενική απάντηση είναι ναι εκτός αν συντρέχουν τεχνικοί λόγοι που το καθιστούν αδύνατο. Για να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση, πρέπει να δω την πλακέτα για την οποία ενδιαφέρεσαι. Καταλαβαίνεις, βέβαια, ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι εξαιρετικά επίπονη και χρονοβόρα (ανάλογα φυσικά και την πολυπλοκότητα του τυπωμένου κυκλώματος).

Υπάρχουν εργαλεία που μπορούν να σε βοηθήσουν. Ενδεικτικά αναφέρω το FreePCB, το οποίο είναι δωρεάν. Δεν είναι πάντα εύκολο να σχεδιάσεις ένα τυπωμένο κύκλωμα. Αν έχεις έτοιμο το σχηματικό διάγραμμα, μπορείς να απευθυνθείς σε μας (www.vectorpcb.gr) και να αναλάβουμε εμείς τη σχεδίαση του τυπωμένου κυκλώματος. Υπάρχει μία χρέωση για αυτή την υπήρεσια, η οποία εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του κυκλώματος, οπότε θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις για αρχή να το σχεδιάσεις μόνος σου και αν δε τα καταφέρεις, τότε το ξανασυζητάμε.

Συγνώμη αλλά μπορώ να σας ρωτήσω κάτι σε σχέση με την παραπάνω απάντησή σας. Εγώ που είμαι επαγγελματίας που σχεδιάζω και κατασκευάζω ηλεκτρονικές συσκευές μπορώ να εμπιστευτώ σε σας την κατασκευή των πλακετών που χρειάζομαι;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Συγνώμη αλλά μπορώ να σας ρωτήσω κάτι σε σχέση με την παραπάνω απάντησή σας. Εγώ που είμαι επαγγελματίας που σχεδιάζω και κατασκευάζω ηλεκτρονικές συσκευές μπορώ να εμπιστευτώ σε σας την κατασκευή των πλακετών που χρειάζομαι;

Σακη,συγνωμη που επεμβαινω αλλα αυτα τα πραγματα δεν γινονται...............

Πολλοι κατασκευαστες παιρνουν τις πλακετες τους ετοιμες απο επαγγελματιες του ειδους.

Εξ´αλλου δεν ειναι ευκολο ενας που φτιαχνει την πλακετα να "αποκωδικοποιησει" και το κυκλωμα η τις ηλ.αξιες των εξαρτηματων που μπαινουν απανω.

ΙΜΟ βεβαια,αν αυτο εννοουσες.....
 

vectorpcb

New member
7 January 2012
7
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Εντελως απλο τυπωμενο, μιας οψης, τρυπημενο, χωρις μεταξωτυπιες, 1 η 2 κοματια και απο pdf/jpg βγαινει?
Και αν ναι, ποσο το τετραγωνικο εκατοστο?
Εντελώς ενδεικτικά μπορώ να σου πω μία τιμή περίπου 30 ευρώ. Όπως μπορείς να καταλάβεις για να σου δώσω προσφορά με ακρίβεια πρέπει να δω το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος. Εφόσον ενδιαφέρεσαι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας.

Συγνώμη αλλά μπορώ να σας ρωτήσω κάτι σε σχέση με την παραπάνω απάντησή σας. Εγώ που είμαι επαγγελματίας που σχεδιάζω και κατασκευάζω ηλεκτρονικές συσκευές μπορώ να εμπιστευτώ σε σας την κατασκευή των πλακετών που χρειάζομαι;
Καλησπέρα. Φυσικά και μπορείς να μας εμπιστευτείς. Έχουμε πολυετή εμπειρία στην κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων. Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να συζητήσουμε τις δυνατότητες συνεργασίας, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας είτε τηλεφωνικώς είτε μέσω e-mail. Τα στοιχεία επικοινωνίας μπορείς να τα βρεις στην ιστοσελίδα μας.
 

SakisMS

Established Member
22 September 2010
290
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Καλησπέρα. Φυσικά και μπορείς να μας εμπιστευτείς. Έχουμε πολυετή εμπειρία στην κατασκευή τυπωμένων κυκλωμάτων. Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να συζητήσουμε τις δυνατότητες συνεργασίας, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας είτε τηλεφωνικώς είτε μέσω e-mail. Τα στοιχεία επικοινωνίας μπορείς να τα βρεις στην ιστοσελίδα μας.
Δεν αμφιβάλω καθόλου για την εμπειρία σας στην κατασκευή τυπωμένων αλλά ποιά εμπιστοσύνη μου προσφέρετε όταν λέτε ότι αντιγράφετε οποιαδήποτε πλακέτα αρκει να μην υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες; Σε προηγούμενο post κάποιος ζήτησε αντιγραφή ήδη υπάρχουσας πλακέτας και του απαντήσατε ότι το κάνετε. Δηλαδή αν τυπώσετε μια πλακέτα δικής μου σχεδίασης αυτή θα είναι διαθέσιμη και σε οποιονδήποτε άλλον τη ζητήσει; Ισχύουν αυτά που λέω ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Γιατι δεν μιλάτε στα ίσα ρε σεις ?

τι ακριβως θές να πεις τώρα ???


μάς μπέρδεψες ..
και μην μου πείς τι με νοιάζει ,, δημόσια γράφεις ,,, δημόσια ρωτάω
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Προενισχυτής Με Λυχνίες Νο3

Η αντιγραφή ενός κυκλώματος για ένα χομπίστα, ώστε να διορθώσει μια βλάβη λ.χ.
Δεν είναι κακό
Δε νομίζω τα παραπάνω post να αναφέρονται σε κλεψίτυπα – αντίγραφα για μαζική παραγωγή.
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
Re: ΤΥΠΩΜΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Εντελώς ενδεικτικά μπορώ να σου πω μία τιμή περίπου 30 ευρώ. Όπως μπορείς να καταλάβεις για να σου δώσω προσφορά με ακρίβεια πρέπει να δω το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος. Εφόσον ενδιαφέρεσαι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας.

Η ερώτηση του gfle ήταν για το πόσο κοστίζει το τετραγωνικό εκατοστό και η απάντησή σου ήταν "Εντελώς ενδεικτικά μπορώ να σου πω μία τιμή περίπου 30 ευρώ"
Δηλαδή για μια πλακέτα 5εκατΧ10εκατ.=50 τετρ. εκατ. Χ30 ευρό=1500ευρό. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?