Εθνική - Euro 2004 σε HD;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Ανακάλυψα τυχαία το παρακάτω βίντεο κι αναρωτήθηκα αν μπορούν να βρεθούν οι αγώνες της Εθνικής σε τέτοια ποιότητα. Αν γνωρίζει κανείς κάτι, παρακαλώ να ενημερώσει! Η περίφημη 'κασετίνα' με τα DVD που κυκλοφορεί αξίζει μόνο για... την κασετίνα. Έστειλα ήδη μήνυμα στον uploader μήπως και γνωρίζει κάτι.


http://www.youtube.com/watch?v=ANqI6XcEphg
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Το συγκεκριμένο είναι από ένα bluray sample της JVC με στιγμιότυπα από όλους τους αγώνες του Euro 2004. Δε νομίζω να υπάρχουν ολόκληροι οι αγώνες σε HD.
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Αν και γυρνάμε αρκετά χρόνια πίσω και αν δεν με απατάει λίγο η μνήμη μου θα κάνω μια αναδρομή της τότε δορυφορικής πραγματικότητας για τους πιο νέους.
Ήταν η έναρξη στην ευρώπη των δορυφορικών hd εκπομπών με πρωτοπόρο τότε
το βελγικό κανάλι Euro1080 (μετέπειτα HD1 κλπ.)
Το κανάλι είχε τα δικαιώματα του euro2004 και έδειξε κάποιους επιλεγμένους αγώνες.
Πιθανόν την παραγωγή να την είχε η JVC, εξού και το υλικό σε bluray.
H λήψη του καναλιού γινόταν με ιδιοκτησιακό δέκτη quali + συνδρομητική κάρτα !
Βέβαια υπήρχαν πολλά παρατράγουδα τότε και πολλές σπαζοκεφαλιές καθώς δεν άνοιγαν όλες οι κάρτες τα συγκεκριμένα γεγονότα (αν την αγόραζες σαν κάτοικος π.χ βέλγιου έβλεπες όλα τα γεγονότα )και πολλοί δεν κατάφεραν να δούνε αν και είχαν αγοράσει κάρτες που σημειωτέον τότε δίνοταν με συνδρομή μέχρι το 2010 σε πολύ ελκυστική τιμή.
Άλλο ένα περίεργο ήταν ότι το κανάλι εξέπεμπε υπό περίεργες συνθήκες, στην αρχή από πολύ δύσκολη δέσμη των astra19 και απαιτούσε κανά 2μετρο και αργότερα από τις 23,5 και ήθελε κανά τρίμετρο, με λίγα λόγια για να το πιάνεις έπρεπε να είσαι feedhunter με κανά θηρίο κινητό.
Αν παρόλα αυτά κατάφερνες κ το έπιανες η θέαση μέσω quali δεν σου έδινε δυνατότητα εγγραφής της εκπομπής.
Μόνος τρόπος μέσω σχετικά δυνατού υπολογιστή , κάρτας skystar2 (η εκπομπή στην αρχή ήταν σε mpeg2) και διαβάζοντας την κάρτα μέσω programmer με χρήση κατάλληλων Plugins.
Δεν έχω πάντως υπόψιν μου κάποιον που να κατάφερε να εκπληρώνει όλες τις παραπάνω δυνατότητες. :smash:
Καλό θα ήταν αν κάποιος θυμάται καμμιά επιπλέον λεπτομέρεια να την συμπληρώσει.
Δυστυχώς ότι πληροφορία υπήρχε χάθηκε με το "πέσιμο" του avforum.gr.
 

ΑΝΤΩΝΗΣ Δ.

Established Member
6 July 2006
197
Το Euro1080 το έβλεπα και με τον QualiTv δέκτη του, αλλά και με την skystar 2 και ένα phoenix interface που διάβαζε την κάρτα. (τι μου θύμισες τώρα...) Μέχρι και με τον τύπο που έγραψε το mdirdeto plugin είχα μιλήσει και μου είχε φτιάξει ειδική version του plugin (την 1.07) για να μπορώ να επιλέγω από το progdvb συγκεκριμένο ecm να στέλνει στην κάρτα, γιατί διαφορετικά της έστελνε το πρώτο που έβρισκε και decode δεν γινόταν...
Άσε που είχα 2 κάρτες, μια δηλωμένη στην Ελλάδα, και μια στο Βέλγιο, οπότε δεν είχα πρόβλημα θέασης οποιουδήποτε γεγονότος....

Κάπου έχω στο αρχείο μου (σε κάποιο δίσκο δηλαδή) μερικούς από τους αγώνες της Εθνικής μας σε HD , γραμμένους από το euro1080 HD1 όταν έπαιζε δοκιμαστικά σε DVB-S mpeg4/h264 από τον Eutelsat W3A 7E και ελεύθερο....
Δυστυχώς, ενώ είχε στο πρόγραμμά του (σε επανάληψη) όλους τους αγώνες (και τους μετέδωσε), την ημέρα που ήταν να παίξει τον τελικό με την Πορτογαλία, ξαναέπαιξε τον πρώτο μας αγώνα με την Πορτογαλία και όχι τον τελικό (μάλλον δεν είχε τα δικαιώματα ή οι τεχνικοί τους ...κοιμόντουσαν :-( )
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: Απάντηση: Εθνική - Euro 2004 σε HD;

Κάπου έχω στο αρχείο μου (σε κάποιο δίσκο δηλαδή) μερικούς από τους αγώνες της Εθνικής μας σε HD , γραμμένους από το euro1080 HD1 όταν έπαιζε δοκιμαστικά σε DVB-S mpeg4/h264 από τον Eutelsat W3A 7E και ελεύθερο....
Νομίζω είναι σημαντικό που υπάρχουν σε HD και να διατηρηθούν για το μέλλον! Θα περίμενε κανείς να είχε φροντίσει η ΕΡΤ, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...
 
Last edited:

UHDBoy

Established Member
18 April 2010
124
Πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιξες widescreenman.Καποτε ειχα διαβασει και εγω πριν απο χρονια οτι ειχαν γινει μεταδοσεις απο το Euro1080.Παντως HD μεταδοσεις υπαρχουν και απο το παγκόσμιο κύπελλο ποδοσφαίρου του 2002 απο το SBS HD.

50187350.png

92745513.png


Δειτε εδω για καποιες HD μεταδοσεις.

European Championship Football Euro 2004, HD worldfeed (Portugal, 2004)
http://www.alfacam.com/alfa/alfacam2.php?p=references&ref=1
 

ΑΝΤΩΝΗΣ Δ.

Established Member
6 July 2006
197
Αρκετοί από εσάς μου έχουν στείλει pm για τους αγώνες της Εθνικής σε HD που έγραψα ότι έχω....
Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να ψάξω τους δίσκους μου (δεν είναι στους κυρίως δίσκους αλλά σε κάποιους στο ..ντουλάπι!) και θα τους ανεβάσω κάπου για να μπορέσετε όλοι να τους πάρετε....
Μέχρι στιγμής, έχω βρει ένα απόσπασμα από τον αγώνα με την Γαλλία, γύρω στα 15 λεπτά (1,1Gb):




Έχω σίγουρα και τον ημιτελικό με την Τσεχία (ολόκληρο), δεν θυμάμαι τι άλλο είχα κρατήσει...
Λίγο υπομονή μόνο ....
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: Απάντηση: Εθνική - Euro 2004 σε HD;

Αρκετοί από εσάς μου έχουν στείλει pm για τους αγώνες της Εθνικής σε HD που έγραψα ότι έχω....
Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να ψάξω τους δίσκους μου (δεν είναι στους κυρίως δίσκους αλλά σε κάποιους στο ..ντουλάπι!) και θα τους ανεβάσω κάπου για να μπορέσετε όλοι να τους πάρετε....
Μέχρι στιγμής, έχω βρει ένα απόσπασμα από τον αγώνα με την Γαλλία, γύρω στα 15 λεπτά (1,1Gb).Έχω σίγουρα και τον ημιτελικό με την Τσεχία (ολόκληρο), δεν θυμάμαι τι άλλο είχα κρατήσει...
Λίγο υπομονή μόνο ....
:worshippy::worshippy::worshippy:
 

UHDBoy

Established Member
18 April 2010
124
Re: Απάντηση: Εθνική - Euro 2004 σε HD;

Αρκετοί από εσάς μου έχουν στείλει pm για τους αγώνες της Εθνικής σε HD που έγραψα ότι έχω....
Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να ψάξω τους δίσκους μου (δεν είναι στους κυρίως δίσκους αλλά σε κάποιους στο ..ντουλάπι!) και θα τους ανεβάσω κάπου για να μπορέσετε όλοι να τους πάρετε....
Μέχρι στιγμής, έχω βρει ένα απόσπασμα από τον αγώνα με την Γαλλία, γύρω στα 15 λεπτά (1,1Gb):




Έχω σίγουρα και τον ημιτελικό με την Τσεχία (ολόκληρο), δεν θυμάμαι τι άλλο είχα κρατήσει...
Λίγο υπομονή μόνο ....

:music-smiley-005::music-smiley-005::ernaehrung004::ernaehrung004:

Οι εγγραφες σου ειναι στα 1280x720p ?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Μπραβο Αντωνη...
Εξαιρετικά νεα...
Ειναι κριμα τοσα χρονια να μην εχουμε αυτο το υλικο και απορω που ειναι τοσο δυσεύρετο...
Πριν σε ενοχλήσω και εγω εφαγα τον κοσμο μπας και βρω κατι...
Δυστυχώς εκτος απο τη παράταση με τη Τσεχία δεν βρηκα τιποτα

Για τον φιλο που ρωτησε παραπανω το υλικο ειναι σε 1080i ( 1440x1080) χωρις ομως να ειναι ολες οι καμερες HD..
Καποιες λήψεις ειδικα στα κορνερ οι καμερες γραφουν σε sd αλλα γενικότερα η ποιότητα της εικονας ειναι κλάσεις ανωτερη απο οτι εχουμε δει μεχρι σημερα απο εκεινη τη περιοδο.
Παρακατω σας παραθετω link απο τη παραταση με τη Τσεχια ( για να ελαφρώσουμε λιγο απο το upload τον Αντωνη) .
Ειναι 17 λεπτα σε 1080i 1,3gb

vlcsnap00004g.png


vlcsnap00003l.png


Video:
Resolution: 1440 x 1080
Frame rate: 50.040032
Codec: avc1
Extension: MKV

Audio:
codec: mpga
Bitrate: 256 kb/s
Language: English
http://www.greeksoccer.com/forums/index.php?showtopic=235059031&st=0
 

cccamer

Established Member
2 April 2010
117
Παρακατω σας παραθετω link απο τη παραταση με τη Τσεχια ( για να ελαφρώσουμε λιγο απο το upload τον Αντωνη) .
Ειναι 17 λεπτα σε 1080i 1,3gb

Βασικά στο τελευταίο link που δίνεις υπάρχει όλο το ματς (για να ελαφρώσουμε λιγο απο το upload τον Αντωνη) απλώς θέλει εγγραφή
 

ΑΝΤΩΝΗΣ Δ.

Established Member
6 July 2006
197
Για δείτε τι βρήκα....:
euro1080greece.jpg


euro1080hd1mp4120321294.jpg


euro1080hd1mp4120323053.jpg


euro1080hd1mp4120323053.jpg


Οι εγγραφές που έχω είναι στα 1440x1080i, στα 10Mbps.... Δεν συγκρίνονται βέβαια με τα σημερινά δορυφορικά κανάλια (πχ Sky Sports HD @20Mbps , κλπ), μην ξεχνάτε όμως ότι πρόκειται για την πρώτη εκπομπή σε HD mpeg4/h264 από ευρωπαϊκό κανάλι!!!!
Είναι όμως η μοναδική HD έκδοση (μέχρι στιγμής) του Euro 2004!!! (σε κάποια πλάνα βέβαια θα καταλάβετε την εναλλαγή HD και SD καμερών...;-) )
 
Last edited: