Εξυπηρέτηση πελατών Nova

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eolos68

Established Member
28 May 2009
136
Τηλεφωνική συνομιλία που είχα με την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών της Nova

-Καλησπέρα..
-Καλησπέρα σας κύριε...
-Είμαι παλιός συνδρομητής σας στο full πακέτο και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια προσφορα στο full με τα HD.
-Βεβαίως κύριε. Επειδή είστε παλιός συνδρομητής, σας προσφέρουμε το full πακέτο μαζί με τα HD για ένα χρόνο στην τιμή των 28 euro τον μηνα και τον δεκτη για τα HD δωρεάν.
-Ναι αλλα εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω δικό μου δεκτη με σκοπό να βλέπω και σε άλλες 2 τηλεοράσεις που έχω στο σπίτι.
-Μισό λεπτό κύριε...
-Περιμένω..
-Έχω μιλήσει με τεχνικό και μπορούμε να σας κάνουμε unpair την κάρτα ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δικό σας δεκτη.
-Ωραία... ά και κάτι άλλο... μου έχει χαλάσει το θερμοσιφωνο... στείλτε ένα τεχνικό να το κοιτάξει.
-Βεβαίως κύριε.. να το σημειώσω...
=Ποσο θα μου στοιχίσει??
-Μα τι λέτε κύριε... δωρεάν είναι... χαρά μας που θα σας εξυπηρετήσουμε
 

dousis

Established Member
23 March 2008
143
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

αυτα ειναι!!!!!!!
δεν σου ειπαν οι πληρωμες πρεπει να γινονται με πιστωτικη καρτα?????
γιατι εμενα αυτο μου ειπαν!!!!
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

καλα ε ... μεχρι εκει που αρχιζεις να λες για το θερμοσιφωνο ειχα ψαρωσει.... :D !!! ωραιος!!
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

eolos68

Established Member
28 May 2009
136
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Άντε και του χρόνου :flipout:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Για να λεμε και τα καλα σημερα το πρωι μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων για αλλαγη στο πακετο μου και δεν περιμενα πανω απο 30 δευτερα αναμονη.

Και η κυρια που μιλησα πολυ ευγενικη.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Εγω παλι σημερα εχω 30' και ακομη περιμενω....
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Παιδιά, ζητήστε και πλύσιμο αυτοκινήτου κάθε 2ο Σάββατο. Μή ψαρώνετε:HTEHETH63:
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

εγω παντως της εκανα πλακα οταν μου ειπα αν θελω να βλεπω τα καναλια ενηλικων δωρεαν για δυο βδομαδες χαχαχαχααααα!! Τσοντες εννοεις τις λεω?? χχαχαχχααααα μαλιστα κυριε τα ερωτικα μας καναλια ειναι 3 και θα τα εχετε για 15 μερες τσαπα!! και μετα τι γινετε θα σας τα πληρωνω και αυτα??
μαλιστα κυριε...

μου αρεσε αυτο το κυριε καθε φορα χαχαχαααα
 

justapstar7

Established Member
14 January 2009
139
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Είμαι καινούριος συνδρομητής και μετά την προσφορά των 15 πρώτων ημερών ζητήσα να κοπεί το adult pack.
Καθυστέρησα 5 ημέρες άρα όπως μου είχαν πεί συνεχίσει να παίζει μέχρις ειδοποίησης δικής μου.
Ο νεαρός μου είπε οτι ναι μεν έκανε την αίτηση διακοπής δεκτή αλλά λέει οτι η χρέωση θα γράφει ώς το τέλος του μήνα,αλλά κ τα κανάλια επίσης θα παίζουν ως το τέλος του μήνα..(!!!)
Τι ισχύει τελικά ρε παιδιά?
 

achillco

New member
4 October 2011
39
Re: Nova: εξυπηρέτηση πελατών

Είναι τραγικό να πρέπει να ειδοποιήσεις εσύ για διακοπή μιας συνδρομής που έχεις πληρώσει μέχρι κάποια ημερομηνία και απλά με νταβατζιλίκι να σε χρεώνουν μέχρι να τους ειδοποιήσεις. Η δική μου συνδρομή σταματάει 31/10 και κάλεσα για να ζητήσω νέα προσφορά σαν παλιός χρήστης. Φυσικά πήρα #@!#@!#@!#!@ . είναι για γέλια το τμήμα πωλησεών τους. Άντε για νοβα, ας είναι καλά το ίντερνετ!!!!
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
χαχαχα συγγνώμη που γελάω αλλά πάθατε ότι έπαθα και εγώ.
Για αυτό ακριβώς την είχα διακόψει.

Όπως φαίνεται δεν αλλάζει πολιτική η NOVA.
Σου λέει φεύγεις που φεύγεις ας σου πάρουμε όσα μπορούμε περισσότερα.
 

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
χαχαχα συγγνώμη που γελάω αλλά πάθατε ότι έπαθα και εγώ.
Για αυτό ακριβώς την είχα διακόψει.

Όπως φαίνεται δεν αλλάζει πολιτική η NOVA.
Σου λέει φεύγεις που φεύγεις ας σου πάρουμε όσα μπορούμε περισσότερα.

γιατι στα σταθερα η κινιτα αμεσως στο κοβουν? υπαρχει σε ολεσ τισ εταιριες κυκλος τιμολογισης ανα μηνα.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Με τη πρόθεση να τη κόψω, δεν πλήρωσα τη 1/10/2011.
Μ' αυτά που διαβάζω πιό πάνω, εννοείτε ότι δεν θα μου κόψουν τη θέαση αν δε το ζητήσω?
Εγώ περιμένω να κοπεί, αφού δεν πλήρωσα. Δεν είναι έτσι?
Θα δώ τί λέει το συμβόλαιό μου (του 2006), απ' το Γερμανό.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
12/10 και ακομα να κοπει ; νομιζω πως πρεπει να ενημερωσεις. δες τι λεει το συμβολαιο και πες μας

οπως και σε καθε προσφορα που μου εκαναν μου ελεγαν οτι αν δεν θελω να συνεχισω μετα το περας της προσφορας, θα επρεπε να τους τηλεφωνησω..
 
Last edited:

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
παιδια μολις τωρα τους εστειλα ενα e-mail λεγοντας τους να βγαλουν την εφαρμογη nova i-guide για android να δουμε αν θα απαντησουν