φουλ format

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
ρε παιδια ποση ωρα κανει ενα φουλ φορματ? πρεπει να το κανω για να δω αν εχει προβλημα ο σκληρος (κατα 99% ναι).Το κανω απο γραμμη εντολων και εχουν περασει 8 ωρες περιπου και ειναι στο 4% !!! :bigcry:
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
ναι ε?...γμτ.. ουτε 2 μηνες δεν τον εχω..τελος παντων ευχαριστω
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
ρε παιδια ποση ωρα κανει ενα φουλ φορματ? πρεπει να το κανω για να δω αν εχει προβλημα ο σκληρος (κατα 99% ναι).Το κανω απο γραμμη εντολων και εχουν περασει 8 ωρες περιπου και ειναι στο 4% !!! :bigcry:

απο περιέργεια εξωτερικός USB είναι?
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
τι ειναι το ears?
Εγω ξερω οτι δεν τον εχω ουτε 3 μηνες , το αγορασα απο eshop και δεν βρισκω πουθενα την αποδειξη...Ασε που εχασα καμμια 10αρια ταινιες και καμμια 20αρια επεισοδια απο τηλεοπτικες , πριν τα σωσω.Παλι καλα βεβαια..
πικρα
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
τι ειναι το ears?
Εγω ξερω οτι δεν τον εχω ουτε 3 μηνες , το αγορασα απο eshop και δεν βρισκω πουθενα την αποδειξη...Ασε που εχασα καμμια 10αρια ταινιες και καμμια 20αρια επεισοδια απο τηλεοπτικες , πριν τα σωσω.Παλι καλα βεβαια..
πικρα

WESTERN DIGITAL WD20EARS 2TB CAVIAR GREEN SATA2
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
βρηκα και εναν 2ΤΒ WDEURS. Να παω εκει? χανω τιποτα? Βασικα θα ειναι σε icy box θηκη και δεν θελω να ακουγεται
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
1. Nα αγοραζεις με ονομαστικη αποδειξη. Ετσι ζητας επανεκτυπωση και... πλεον εχεις αποδειξη.

2. Ενας δισκος μπορει να αργει στο φορματ επειδη:
α) αν ειναι εσωτερικος το καλωδιο/ταινια δεν κανει καλη επαφη.
β) αν ειναι εξωτερικος το καλωδιο δεν ειναι καλο ή εχουμε προεκταση.
γ) αν τον εχουμε βαλει σε κουτι για να μετραπει σε εξωτερικο τοτε δεν ειναι συμβατο.
δ) δεν εχουμε βαλει σωστα τα jumper. Πχ. για SATA2 ή 3 (οταν ειναι εσωτερικος) ή για Advanced Format (WD GREEN) compatibility (εσωτερικος ή εξωτερικος).
ε) δεν ειναι σωστο το bios ή/και ο driver του ελεγκτη δισκου. (οταν ειναι εσωτερικος)
ζ) υπαρχει προβλημα στο MBR. Εδω καλο ειναι να διαγραψουμε το partition ή ολα τα partitions αν εχει πανω απο ενα (θα χαθουν τα δεδομενα σε ολα τα partitions που διαγραφουμε) και να δημιουργησουμε νεο/α.
Αυτοι ειναι μερικοι απο τους λογους.

Εφοσον εχεις δισκο της σειρας WD GREEN, και μαλιστα απο αυτους που πρεπει να ειναι σε Advanced Format, το μονο που συνιστω ειναι να τον κανεις εσωτερικο και να τον κανεις φορματ μεσω win7, αφου πρωτα καταργησεις τα partition(s).
Αν δεν εχεις win7 τοτε δες:
http://www.wdc.com/global/products/features/?id=7&language=1

Προσφατα που αγορασα εναν WD δισκο του 1TB πηρα τον WD10EALX επειδη ακριβως δεν ηθελα το Advanced Format λογω συμβατοτητας με τα παντα και οχι οπως θελει ενας Green...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
δεν εχω αποδειξη :D

και λοιπόν,θα δουν το s/n του δίσκου και θα δουν οτι τον έχεις αγοράσει από το e-shop, επειδή μου έκανε και εμένα κάτι περίεργα ο ears τον έβγαλα απο το nas (freenas) τον εκανα φορματ στο pc (ubuntu) σε ext3 έτρεξα ενα αυτοδιαγνωστηκο τον έβαλα ξανά στο nas ξανά φορματ σε ufs και από τότε λειτουργεί μια χαρά
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
φιλε θα το δοκιμασω και εγω αυτο-δεν χανω κατι
ευχαριστω παρα πολυ
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Μπορείς βέβαια να κάνεις RMA και απευθείας μέσω της WD με το SN, δε χρειάζεται απόδειξη :)
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
συγνωμη που επανερχομαι -μολις πηρα εναν ολοκαινουργιο δισκο και του κανω φουλ φορματ.Ποση ωρα θελει για αυτο το πραγμα?? εχω αρχισει και πιστευω οτι κατι αλλο φταιει
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Σε ενα διωρο πρεπει λογικα να εχει τελειωσει.
Βεβαια αν και αυτος ο δισκος ειναι της σειρας Green τοτε δες σοβαρα το προηγουμενο μυνημα μου.