ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ 5.1

Ioannis1

New member
10 March 2011
24
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι ετοιμος να στησω ενα συστημα 5.1 στο νεο μου σπίτι.Οι επιλογες πολλές αλλα εχω εναν περιορισμο.Υπαρχουν οι υποδοχές για τα ηχεια στον τοιχο ,οποτε ενδιαφερομαι αποκλειστικά για ηχεια με δυνατοτητα να τοποθετηθουν κρεμαστά.
Ο χωρος ειναι 50 τμ. και με ενδιαφερει κυριως η ακροαση σε μουσικη και λιγοτερο σε ταινιες.Ετσι η σκεψη μου ειναι τα δυο μπροστινα να ειναι ποιο δυνατα σε αποδοση,για τις μουσικες ακροασεις.
Μεχρι στιγμης εχω αγοραση τoν ενισχυτη ,DENON AVR 1911(επτακαναλο γιατι θελω και δυο ηχεια εξωτερικα για την αυλη).
Tα μονα ηχεια που καταφερα να ακουσω ,γιατι μενω στη θεσσαλονικη ειναι στον Νακα τα WHARFEDALE DIAMOND 10.1 100W http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=18752 για μπροστα και τα 10.0 http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=18751για τα πισω .Για wooofer το velodyne impact-10. Tα WHARFEDALE εχουν υποδοχη για να τοποθετηθουν σε τοιχο και δεν ειναι ιδαιτερα ογκοδες.Ο ηχος τους ομως δεν με εντυπωσίασε αν και εχουν πολύ καλες κριτικες.
Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη,για ενναλακτικες λυσεις, με budget
μεχρι 700 ευρω για τα 5 ηχεια χωρις το woofer.






 

Ioannis1

New member
10 March 2011
24
Σε ευχαριστω κωστα για τις προτασεις.Μου αρεσαν κυριως τα acoustic energy aegis 1 και μαλλον μπορω να τα ακουσω κιολας στον βιντεορυθμο.
Τα υπολοιπα μου φαίνονται στην ιδια κατηγορια και κατωτερα απο τα diamond 10.1. Tα kef c1 τα ακουσα αλλα δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Σε ευχαριστω κωστα για τις προτασεις.Μου αρεσαν κυριως τα acoustic energy aegis 1 και μαλλον μπορω να τα ακουσω κιολας στον βιντεορυθμο....

Πρόκειται για πολύ καλά ηχεία. Εφόσον μπορείς κανόνισε να τα ακούσεις οπωσδήποτε. Επίσης αν είναι εφικτό άκουσε και τα Monitor Audio BR1.
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Παιδιά τα BR1 είναι παλιότερη σειρά. Με λίγα παραπάνω χρήματα απο αυτά που έχεις θέσει όριο μπορείς να πάρεις τα καινούρια τα ΒΧ1 (540e η τετράδα+270e το κεντρικό=810e). Νομίζω οτι +110 ευρώ γι'αυτό που θα πάρεις δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να πάρεις το καινούριο μοντέλο. Δεν τα παίρνεις και κάθε μέρα. Επίσης αν θες να κάνεις την υπέρβαση μπορείς να δείς και τα BX2 (640e η τετράδα+270e το κεντρικό) τα οποία είναι λίγο πιο μεγάλα και κατεβαίνουν πιο χαμηλά ώστε να έχεις καλύτερη απόδοση στη μουσική όταν παίζουν χωρίς sub. Καταλαβαίνω οτι υπερβαίνουν αρκετά το budget σου, αλλά νιώθω οτι οφείλω να στο πω.
 

Ioannis1

New member
10 March 2011
24
Ενδιαφέρων λυση τα monitor audio BX2 για μπροστα και τα BX1 η ΒR1 για τα πισω ,με μια μικρη αποκλιση απο τo budget.
Eυχαριστω ...δεκτες και αλλες προτασεις...
Ιωαννης.
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Τα έχει ένας φίλος μου για πίσω με κολώνες τα RF52 και τα έχω ακούσει. Καλά είναι τα Klipsch αλλά περισσότερο για ταινίες. Έχουν τουίτερ τύπου κόρνας και ψηλά ακούγονται λίγο "σκληρά"-"μεταλλικά". Τα συγκεκριμένα υστερούν πολύ και στις χαμηλές (ξεκινούν απο τα 85Hz...) ενώ τα BX1 απο 55Hz και τα ΒΧ2 απο 42Hz οπότε δε νομίζω να σε ικανοποιήσουν σε μουσική! Αυτά θα τα έπαιρνα μόνο για SL-SR (πίσω) που είναι για εφέ και μόνο αν είχα και μπροστά κολώνες Klipsch. Για μουσική πιστεύω τα Monitor Audio είναι καλύτερα. Απο την άλλη τα Klipsch είναι πιο ευαίσθητα και ευκολοδήγητα. Επειδή δεν είναι θέμα καλού-κακού και επειδή αυτά είναι γούστα, προσπάθησε να τα ακούσεις και τα δυο για να διαμορφώσεις προσωπική άποψη. Ο ηχητικός χαρακτήρας του ενός ηχείου δεν έχει καμία σχέση με του άλλου οπότε αν τα ακούσεις αμέσως θα καταλάβεις ποιό προτιμάς. Όλα αυτά για τα RΒ41 σε σχέση με τα ΒΧ1. Τα ΒΧ2 είναι μεγαλύτερα οπότε δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης με τα RB41.
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Αν θέλεις να σου έρθουν και πιο οικονομικά μπορείς να πάρεις τα Monitor Audio BX2 για μπροστά και τα ΒΧ1 για πίσω. Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το συνδυασμό Denon-Monitor Audio (εγώ πήρα Pioneer πολύ απλά γιατί στην κατηγορία του ήταν ο καλύτερος), αν έπαιρνα μικρότερης κατηγορίας ενισχυτή με Denon θα τα συνδύαζα).
 
Last edited:

Ioannis1

New member
10 March 2011
24
Καλησπερα στην παρεα.
Λοιπον κατέληξα στα monitor audio BX2 για μπροστα KAI BX1 για τα πισω.
Καλοβλέπω ομως και τα R90HD10 τα οποια ειναι αρκετα μικροτερα σε ογκο
και ποιο στυλατα σε εμφανιση.Ειναι αυτα http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=1408 και σε πολυ καλη τιμη στο πακετο 5.1

http://www.monitoraudio.co.uk/products/radius-hd/r90-hd/your-speaker

Η αμφιβολία μου ειναι αν θα εχουν παρόμοια αποδοση κυριως οσον αφορα
τις μουσικές ακροασεις και λιγοτερο στις ταινιες.Επισης ο χωρος που θα μπουν ειναι 50τμ,θα τον γεμίσουν?
Βοηθεια παιδια για να καταληξω σε ενα απο τα δυο πακετα.:hmmmm2:
 

Ioannis1

New member
10 March 2011
24
Να πας για ακρόαση και των δύο συστημάτων για να πάρεις την απόφασή σου.....

Δυστυχώς στη θεσσαλονικη δεν υπαρχει αντιπροσωπος για τα monitor audio.
 

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
Καλησπέρα! :smile:

Προσωπικά δεν έχω παρά να προτείνω δυο ζευγάρια Crystal Audio ΤΧ-Β1 για εμπρός και πίσω και το αντίστοιχο κεντρικό ΤΗΧ-CΤ. Σύνολο 707 .

Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας για οτιδήποτε σχετικό!

Θα ήταν καλό να έρθεις να τα ακούσεις, αν και η απόσταση κάνει τα πράγματα δύσκολα...:frown:

Να είσαι καλά! -bye-